Προς το περιεχόμενο

Ο σχεδιαστής του PlayStation 5 εξηγεί για ποιο λόγο η κονσόλα είναι τόσο μεγάλη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/6/2020 στις 2:22 ΜΜ, polaki είπε

Πόσες φορές τα τελευταία 10 χρόνια έχεις χρησιμοποιήσει το DVD και γιατί? Ρεαλιστικά πες μου ένα νούμερο, μιας και πήρες πρόσφατα πάλι με DVD. Ειδικά δηλαδή σε pc/laptop που μπορείς ότι θες να το κάνεις με USB που ειναι 1777 φορές πιο γρήγορα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει κάποιος dvd. 

Ως προς τα games τώρα που λες, νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Πόσα καινούρια παιχνίδια δηλαδή παίζεις το μήνα ώστε να θεωρείς τόσο μεγάλο πρόβλημα το ότι θα περιμένεις 4-5 ώρες να κατέβει το αρχικό install? Θεωρείς ότι ολόκληρη εταιρεία τεχνολογίας θα κάτσει να βασίσει το business plan της ακούγοντας κάποια παράπονα από την γαλανόλευκη "ουγκάντα" των 50mbps? Και μάλιστα, για μία πλατφόρμα με 7 χρόνια ζωής? Ε δε θα το έλεγα.. 

Ρε παιδιά, κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας? Οκ το ξέρουμε, ο *ΕΝΑΣ* και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που θέλουμε ακόμα το ρημάδι το δισκάκι είναι για να μπορείς σε κάνα μήνα να το πουλήσεις 25€ εδώ insomnia να πάρεις κανένα καινούριο... τί σαχλαμάρες για DVD και δισκάκια και ταχύτητες ίντερνετ μου λέτε και με τρελαίνετε?

Εδώ τις μισές φορές παλιότερα που ήθελα να αλλάξω game βαριόμουν να σηκωθώ απ'τον καναπέ να ανοίξω το ντουλάπι να βγάλω το δισκάκι και έκλεινα όλη την κονσόλα, πλάκα κάνουμε? 

Το physical πέθανε οριστικά και αμετάκλητα για μένα όταν launch day του Assassins Creed Odyssey γυρνάω από δουλειά έχοντας παραλάβει στο γραφείο από Public, και το βάζω όλος χαρά μέσα και μου λέει 55gb update.... Πόσο βλάκας ένιωσα??? Αν το είχα προπαραγγείλει online, θα είχε ήδη κατεβάσει τα ΠΑΝΤΑ μέρες πριν.. 

Δισκάκια και αηδίες λες και είμαστε στο 2007... σοβαρή κουβέντα σε τεχνολογικό (υποτίθεται) φόρουμ......

Φίλε μου εκτός του ότι μπορείς να τα μεταπωλήσεις μετά τα δισκάκια μην ξεχνάς ότι μπορείς να τα αγοράσεις από σκρουτζομαγαζα στα 50-55 ευρώ αντί για 70 όποτε μετά την πώληση τους στα 25-30 ευρώ σου έχει έρθει το παιχνίδι στα 25. Καλό το digital και βολικό αλλά το δισκάκι είναι καθαρά πιο οικονομικό εν τελεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Solatorobo είπε

Οκ αφού οι φανταστικοί σου φίλοι χρησιμοποιούν το λαπτοπ στα πόδια και οι σοβαροί true gamers παίζουν από σταθερό τότε ναι έχεις δίκιο.Το ps5 δεν θα μπορούσε να ήταν μικρότερο σε μέγεθος.

Ωραία η ειρωνία, αλλά η λέξη laptop προκύπτει από το αγγλικό "lap". Στο έκανα όσο πιο νιανιά για να το καταλάβεις.
Εαν νομίζεις ειλικρινά οτι ένα "gaming" laptop μπορεί να χωρέσει τη ψύξη και την ισχύ ενος next-gen console, είσαι βαθιά νυχτωμένος.
Αυτά απο μένα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, songless_bird είπε

Αφου αυτο καταλαβες εσυ... Το οτι καποια στιγμη καποια πραγματα κατεβαινουν απο το cloud και αν δεν τα εχεις αποθηκευσει σε φυσικο μεσο αμεσα προσβασιμο απο εσενα, χωρις Internet, δεν θα τα εχεις ποτε ξανα, δεν σου περασε απο το μυαλο.;  Το οτι εγω προτιμω το dvd απο το usb flash drive ειναι το προβλημα;  

Αγοραζε εσυ παχνιδια στην all digital  και ασε εμας να πεταμε μεσα στο drive κανενα παλιο παιχνιδακι ή 4K Blu ray.

Με δικά σου λόγια λοιπόν: Αφού αυτό κατάλαβες εσυ...

Βρε! Και το "ΒΥΖΑΝ" του Κωνσταντίνου Κατακουζηνού να ψηφίζεις, δεν μου καίγεται καρφάκι! Μπορείς να αγοράζεις laptop με DVD, τηλεοράσεις με scart, αυτοκίνητα με τσοκ και να τα χαίρεσαι! 

Αυτό που είπα και προφανώς δεν κατάλαβες, είναι οτι η Σίλικον Βάλεϊ μάλλον δεν πολυαγχώθηκε που βγήκε η Κατακουζήνα του Ινσόμνια και δήλωσε βαρύγδουπα ότι αγόρασε λάπτοπ με DVD, για να στηρίξει την οπισθοδρομική του νοοτροπία! 

Κατά τα άλλα, δικά σου τα χρήματα, πέτα τα όπου θες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να λέτε, αυτή είναι η κονσόλα!!!! Θα αγαπηθεί από τον κόσμο, θα βγουν εκατομμύρια κομμάτια και για μια 10ετια τουλάχιστον με αυτήν θα λιώνουμε!!! Καλές αγορές φίλοι μου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, icystack είπε

Όταν κλείσει το app store του 360 θα τα χάσεις όλα. Ελπίζω να μην έσκασες πολλά λεφτά εκεί.
Η εναλλακτική είναι να αγοράζεις δίσκους και να μην υποστηρίζεις cloud schemes που ουσιαστικά σου εμφανίζουν την ενοικίαση ενός τίτλου ως αγορά.

 

Εχω 4ΤΒ δισκο, και δεν σβηνω τιποτα, και αν γεμισει παιρνω και 2ο.
Στο Apple store εσυ να δω τι θα κανεις (γιατι στο Android βρίσκω το apk.) ...

Να φανταστω και τα mail σου τα εχεις σε POP3 και σωζεις το PST σε DVD καθε ημέρα ?

Μην απαντας μόνο για απαντησεις, πες τουλαχιστον κατι ουσιαστικο.

Δεν ειναι κρυφο ότι θελουν να υπαρχουν όλα σε ψηφιακη μορφή, αλλά υπάρχουν και τα backup.

To μονο που στεκει, ειναι το σχολιο πιο πάνω, ότι θελουμε δισκάκια για την μεταπώληση, που και αυτο μας τελειώνει σιγα-σιγα, με τις προσφορές και το Game Pass ...

 

Επεξ/σία από RaNd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, RaNd είπε

Εχω 4ΤΒ δισκο, και δεν σβηνω τιποτα, και αν γεμισει παιρνω και 2ο.
Στο Apple store εσυ να δω τι θα κανεις (γιατι στο Android βρίσκω το apk.) ...

Να φανταστω και τα mail σου τα εχεις σε POP3 και σωζεις το PST σε DVD καθε ημέρα ?

Μην απαντας μόνο για απαντησεις, πες τουλαχιστον κατι ουσιαστικο.

Δεν ειναι κρυφο ότι θελουν να υπαρχουν όλα σε ψηφιακη μορφή, αλλά υπάρχουν και τα backup.

To μονο που στεκει, ειναι το σχολιο πιο πάνω, ότι θελουμε δισκάκια για την μεταπώληση, που και αυτο μας τελειώνει σιγα-σιγα, με τις προσφορές και το Game Pass ...

μπα, δεν θα το συνεχίσω γιατί δεν έχει και νόημα. Συνέχισε έτσι, παίρνε backup τα DLCs σου και καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, apos είπε

Με δικά σου λόγια λοιπόν: Αφού αυτό κατάλαβες εσυ...

Βρε! Και το "ΒΥΖΑΝ" του Κωνσταντίνου Κατακουζηνού να ψηφίζεις, δεν μου καίγεται καρφάκι! Μπορείς να αγοράζεις laptop με DVD, τηλεοράσεις με scart, αυτοκίνητα με τσοκ και να τα χαίρεσαι! 

Αυτό που είπα και προφανώς δεν κατάλαβες, είναι οτι η Σίλικον Βάλεϊ μάλλον δεν πολυαγχώθηκε που βγήκε η Κατακουζήνα του Ινσόμνια και δήλωσε βαρύγδουπα ότι αγόρασε λάπτοπ με DVD, για να στηρίξει την οπισθοδρομική του νοοτροπία! 

Κατά τα άλλα, δικά σου τα χρήματα, πέτα τα όπου θες! 

Αφου εβλεπες και κωνσταντινου και ελενης βγαινουν πολλα συμπερασματα...

Οπισθοδρομικος δεν ειναι αυτος που υποστηριζει τις αναγκες του ανεξαρτητα απο το τι του πουλανε ή θελουν να του πουλησουν οι εταιρειες. Αν λειτουργει , μην το πειραζεις ελεγαν οι παλιοι . 

Και συνεχιζεις να εκτιθεσαι γιατι εγω , εχω ΚΑΙ την επιλογη του drive . Εσυ μονο digital . Καλυτερα να εχεις και ας μην το χρησιμοποιησεις ποτε,  παρα να μην εχεις καθολου. Ειδικα οταν το κοστος ειναι αμελητεο.

Προσπαθειτε να παρουσιασετε ως πλεονεκτημα την ελλειψη και ως προοδευτικοτητα τις κατευθυνσεις των εταιρειων για να μειωσουν το δικο τους κοστος, οχι το δικο σου.

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, songless_bird είπε

Αφου εβλεπες και κωνσταντινου και ελενης βγαινουν πολλα συμπερασματα...

Οπισθοδρομικος δεν ειναι αυτος που υποστηριζει τις αναγκες του ανεξαρτητα απο το τι του πουλανε ή θελουν να του πουλησουν οι εταιρειες. Αν λειτουργει , μην το πειραζεις ελεγαν οι παλιοι . 

Οι παλιοί τους οποίους μελετάς, έλεγαν μην το πειραζεις, οχι ξανά-αγόρασέ το. 

Το κουράσαμε. Έτσι κι αλλιώς επιμένεις να μην απαντάς σε αυτό που λέω, αλλά σε κάτι που επαναλαμβάνω ότι δεν με ενδιαφέρει: δεν με ενδιαφέρει τι αγοράζεις, πάμε πάλι μπας και το κατάλαβες. Over and out 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 2:56 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

Μονο μια RTX 2080 και ενας Ryzen 7 3700x εχουν 1000€
βάλε μετά  
μητρική mini itx (120€)
16gb ram( 80€)
τροφοδοτικό ( 80€)
4k bluray drive (120€)
mini itx case ( 80€)
1tb ssd ( 200€) ( τουλαχιστον μιας και ειναι νεα τεχνολογια που ξεπερναει τους ssd που εχουμε τωρα )
και δεν βαζω καν κοστος custom ψύξης 

σχεδον 1800€ κοστος να χτισεις κατι παρομοιο
 

Τα πιστευεις αυτα η χαβαλε κάνεις? 

Το βασικό που σου διαφεύγει στην όλη σύγκριση είναι ότι με 500 ευρω δεν αγοράζεις PS5. Δεν έχει κυκλοφορήσει μαν. Όταν με το καλό θα κοστίζει τα μισά λεφτά και η gpu και το cpu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Τα πιστευεις αυτα η χαβαλε κάνεις? 

Το βασικό που σου διαφεύγει στην όλη σύγκριση είναι ότι με 500 ευρω δεν αγοράζεις PS5. Δεν έχει κυκλοφορήσει μαν. Όταν με το καλό θα κοστίζει τα μισά λεφτά και η gpu και το cpu. 

σε 4 μηνες θα παίρνω 3700Χ 150€ και RTX 2080 350€ ???
"Τα πιστεύεις αυτά η χαβαλέ κάνεις? " 😎

Που ακομα και ετσι να ηταν μιλαμε για 1200-1300€ pc

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

σε 4 μηνες θα παίρνω 3700Χ 150€ και RTX 2080 350€ ???
"Τα πιστεύεις αυτά η χαβαλέ κάνεις? " 😎

Που ακομα και ετσι να ηταν μιλαμε για 1200-1300€ pc

Ναι, όταν βγει ο 4700 θα παίρνεις 3700 οσο έπαιρνες και τον 2700 όταν βγήκε ο 3700. 140 ευρώ δηλαδή. Επίσης η 2060 έχει 300 και αποδίδει όσο η 1080. Κάνε την αναλογία με την 3060 

Γιατί 1300 ευρώ? 1000 θα φτάσεις και άμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ναι, όταν βγει ο 4700 θα παίρνεις 3700 οσο έπαιρνες και τον 2700 όταν βγήκε ο 3700. 140 ευρώ δηλαδή. Επίσης η 2060 έχει 300 και αποδίδει όσο η 1080. Κάνε την αναλογία με την 3060 

Γιατί 1300 ευρώ? 1000 θα φτάσεις και άμα. 

έχω κάνει κάτι πρόχειρους υπολογισμούς από πάνω να δεις πόσο βγαίνουν περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

έχω κάνει κάτι πρόχειρους υπολογισμούς από πάνω να δεις πόσο βγαίνουν περίπου

Τι πρόχειρους υπολογισμούς ρε συ, ότι να ναι συγκρίνεις. Συγκρίνεις κονσόλα που ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει και δεν ξέρεις τι τιμή θα έχει όταν με το καλό κυκλοφορήσει με hw που δεν ξέρεις Πόσο θα κοστίζει όταν βγει η εν λόγω κονσόλα... 

 

Επίσης το pc έχει συνολικά 24gb ram, 8 η καρτα και 16 το σύστημα. Πόσο έχει μια κονσόλα με 24 gb ram? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...