Προς το περιεχόμενο

Το δορυφορικό δίκτυο Starlink της SpaceX χρειάζεται beta testers


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπειτα και την τελευταία εκτόξευση, το Starlink έχει πλέον πάνω από 500 δορυφόρους σε χαμηλή τροχιά γύρω από τη Γη, για πρόσβαση στο Internet.

Η SpaceX θέλει να φέρει το πραγματικό Internet του αύριο, αναβαθμίζοντας το δίκτυο Starlink με επιπλέον δορυφόρους. Μάλιστα, έπειτα και τις τελευταίες προσθήκες δορυφόρων, η αμερικανική εταιρία είναι έτοιμη να υποδεχθεί τους πρώτους beta testers. Η εκτόξευση της 13ης Ιουνίου έβαλε σε λειτουργία 58 νέους Starlink δορυφόρους στο διάστημα με το σύνολο πλέον να ανεβαίνει στους 540.

Σύμφωνα με τον ιδρυτή και διευθύνοντα σύμβουλο της SpaceX, Elon Musk, η εταιρία χρειάζεται περίπου 400 Starlink δορυφόρους για να παρέχει μία «μικρή» κάλυψη και 800 δορυφόρους για μία «μέτρια» κάλυψη. Το πρώτο ολοκληρωμένο μεγάλο δίκτυο Starlink, θα έχει μελλοντικά στο σύνολό του περίπου 12.000 δορυφόρους με τη SpaceX να έχει ήδη υποβάλλει σχετική αίτηση στην Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών (FCC) για την εκτόξευση ακόμη 30.000 Starlink δορυφόρων.

Ωστόσο, με 540 ενεργούς δορυφόρους, η SpaceX θέλει beta testers οι οποίοι θα δοκιμάσουν το δίκτυο. Στο επίσημο site του Starlink, μπορεί κάποιος να συμπληρώσει το email, τον ταχυδρομικό κώδικα και τη χώρα στην οποία βρίσκεται ώστε να λαμβάνει τα τελευταία νέα ενώ ίσως πάρει μέρος μελλοντικά σε μία δοκιμαστική περίοδο του δικτύου.

Το email επιβεβαίωσης που λαμβάνει ο χρήστης μετά την εγγραφή αναφέρει:

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας για το Starlink!

Το Starlink έχει σχεδιαστεί για να παρέχει ευρυζωνικό Internet υψηλής ταχύτητας σε τοποθεσίες όπου η πρόσβαση ήταν αναξιόπιστη, ακριβή ή εντελώς μη διαθέσιμη. Η ιδιωτική δοκιμή beta αναμένεται να ξεκινήσει αργότερα αυτό το καλοκαίρι, ακολουθούμενη από δημόσια δοκιμή beta, ξεκινώντας με υψηλότερα γεωγραφικά πλάτη.

Εάν μας παρείχατε τον ταχυδρομικό σας κώδικα, θα ειδοποιηθείτε μέσω email εάν γίνουν διαθέσιμες ευκαιρίες δοκιμών beta στην περιοχή σας. Εν τω μεταξύ, θα συνεχίσουμε να μοιραζόμαστε μαζί σας ενημερώσεις σχετικά με τη γενική διαθεσιμότητα υπηρεσιών και τις επερχόμενες αναβαθμίσεις του Starlink.

Με την εκκίνηση της beta προς το τέλος του καλοκαιριού ή αρχές του φθινοπώρου, ίσως υπάρχουν περίπου 800 δορυφόροι έτοιμοι να δώσουν ευρυζωνική πρόσβαση Internet σε Αμερικανούς που ζουν στις βόρειες πολιτείες. Βέβαια για την ώρα δεν είναι γνωστό ποιες περιοχές θα καλύπτονται στις πρώτες δοκιμές.

image.png.eec173343b3720f7853b4337be7a3a48.png

Αν κάποιος χρήστης γίνει δεκτός στη δοκιμή, θα λάβει ένα ειδικό τερματικό με μία κεραία η οποία έχει διάμετρο 0.48m. Ο Musk περιγράφει αυτές τις κεραίες σαν ένα μικρό UFO με ένα ραβδί. Οι κεραίες του τερματικού θα προσαρμόζουν αυτόματα την κατεύθυνσή τους ώστε ο χρήστης να έχει πάντα την καλύτερη δυνατή δορυφορική κάλυψη.

Σύμφωνα με τη SpaceX, το Starlink θα προσφέρει ταχύτητες έως και 1 gigabit το δευτερόλεπτο με την καθυστέρηση της επικοινωνίας μεταξύ των δορυφόρων να περιορίζεται μόλις 25 με 35 χιλιοστά του δευτερόλεπτου. Συγκριτικά, ένας παλιός δορυφόρος Internet, ο HughesNet, παρέχει ταχύτητες download έως και 25Mbps  και upload έως 3Mbps. Η SpaceX δεν έχει ακόμη δώσει πληροφορίες σχετικά με τις ταχύτητες upload, αλλά η καλύτερη εκτίμηση είναι ότι θα είναι σημαντικά πιο αργή από το 1Gbps.

Με μόλις 25ms latency, το Starlink θα είναι κατάλληλο ακόμη και για βιντεοδιασκέψεις ή online gaming. Πρόσφατα, ο Elon Musk είχε κάνει λόγο για 20ms ενώ ανέφερε ότι είναι σχεδιασμένο ώστε να υποστηρίζει online gaming σε πραγματικό χρόνο. Δήλωσε μάλιστα πως η δεύτερη έκδοση του Starlink, η οποία θα βρίσκεται σε χαμηλότερο υψόμετρο, θα μπορούσε να φέρει έως και 8ms latency.

Αν όλα πάνε καλά με την beta έκδοση, ο Musk είπε ότι το Starlink θα κοστίζει 80$ το μήνα. Ωστόσο, δεν θα είναι παντού διαθέσιμο από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας. Οι ΗΠΑ και ο Καναδάς θα λάβουν πρώτα την υπηρεσία, προτού αυτή γίνει παγκόσμια διαθέσιμη έως και το 2021.

Σε κάθε περίπτωση, χρήστες που ήδη έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες Internet έως και 100Mbps, μάλλον δεν θα πληρούν τις προϋποθέσεις του Starlink. Όπως έγραψε η SpaceX, ο στόχος του Starlink είναι να προσφέρει ευρυζωνικό Internet υψηλής ταχύτητας σε τοποθεσίες που δεν υπάρχει επαρκής πρόσβαση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε τα αστέρια δεν θα μπορούμε να παρατηρήσουμε με αυτούς. Ακόμα και ο ήλιος δεν θα είναι πια καθαρός αλλά με κουκίδες.

  • Like 6
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έδωσα στοιχεία για beta, όποτε αυτό παίξει Ελλάδα. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα πάντως να έχω starlink προτού παίξει VDSL στην περιοχή μας.

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν τίθεται θέμα ρύπανσης ? ήδη υπάρχουν διαστημικά σκουπίδια σε τροχιά , με 30.000 δορυφόρους οι οποίοι σταδιακά θα βγαίνουν εκτός λειτουργίας και θα αντικαθίστανται με άλλους τι γίνεται ?

Εκτιμάται ότι ξεπερνούν τα 128 εκατομμύρια κομμάτια συντρίμμια μικρότερα από 1 cm (0,39 in) από τον Ιανουάριο του 2019. Υπάρχουν περίπου 900.000 κομμάτια από ένα έως δέκα cm. Η τρέχουσα μέτρηση μεγάλων συντριμμιών (ορίζεται ως 10 cm σε μήκος ή μεγαλύτερη) είναι 34.000

απο google search για space debris ....

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gidi είπε

Προσωπικά έδωσα στοιχεία για beta, όποτε αυτό παίξει Ελλάδα. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα πάντως να έχω starlink προτού παίξει VDSL στην περιοχή μας.

Αυτό ακριβώς. Στην περιοχή που είμαι εγώ, 1km εκτός πόλης, η κάλυψη ADSL είναι υποτυπώδης, με μέγιστες ταχύτητες μόλις στα 3.5Mbps! Εδώ και 2 χρόνια έχω στήσει link προς τη δουλειά μου στο κέντρο της πόλης. Μόλις γίνει διαθέσιμο το starlink, δεν θα το σκεφτώ καθόλου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, ethereum said:

δεν τίθεται θέμα ρύπανσης ? ...

το space debris είναι μέγα θέμα και όχι μόνον τεχνικό.
Χωρίς να ξέρω τι διεθνείς ή άλλες συνθήκες έχει υπογράψει ο φιλάρας (Ελον, έλεος) νομίζω ότι κάποια στιγμή ή θα πέσουν και θα καούν μόνοι τους ή θα μετακομίσουν σε θέσεις graveyard.
Επίσης όλους αυτούς θα τους παρακολουθεί ή NORAD και πάντοτε όλοι θα ξέρουν που βρίσκονται και (νομίζω ότι) οι starlink sats μπορούν να διορθώνουν τροχιές για αποφυγές συγκρούσεων.
.
Μπορεί και να κοντεύουμε για Kessler effect ή collisional cascading, αυτή τη φορά χωρίς Sandra Bullock και George Clooney...

 edit: αν το beta testerιλίκι είναι τζάμπα θα γίνω και γω... 

 edit: ESA, NASA, POCKOCMOC έχουν συμφωνήσει σε 25 χρόνια διάρκεια σκουπιδιών. 

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sorry Που θα στεναχωρησω τους gamers αλλα δε θαπρεπε αυτο το δικτυο να κατακληστει απο online gaming! ισως επειδη εχω σταματησει εδω και καιρο να παιζω :D

οσο για τα διατημικα σκουπιδια,

εχει δωσει απαντηση ηδη στο site "At end of life, the satellites will utilize their on-board propulsion system to deorbit over the course of a few months. In the unlikely event the propulsion system becomes inoperable, the satellites will burn up in Earth’s atmosphere within 1-5 years, significantly less than the hundreds or thousands of years required at higher altitudes.  "

 

Επεξ/σία από pcos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

α, για αυτο <<πεταχτηκε>> στο διαστημα.

ειπα και εγω, ενα μικρο βημα για τον ανθρωπο ενα τεραστιο βημα για την ανθρωποτητα.

εψαχνα να βρω τα λεφτα. τα βρηκα , οποτε ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thanar είπε

Αυτό ακριβώς. Στην περιοχή που είμαι εγώ, 1km εκτός πόλης, η κάλυψη ADSL είναι υποτυπώδης, με μέγιστες ταχύτητες μόλις στα 3.5Mbps! Εδώ και 2 χρόνια έχω στήσει link προς τη δουλειά μου στο κέντρο της πόλης. Μόλις γίνει διαθέσιμο το starlink, δεν θα το σκεφτώ καθόλου.

Μια πρωτη τιμολογηση που βλεπω στο τραπεζι για την Αμερικη ειναι 80 δολλαρια (plus tax  ..  φπα κ.α δηλ)  , στα μερη μας δεν θα γινει

100 ευρω μηνιαιως + φοροι* ; Δεν τα λες και λιγα για ενα νοικοκυριο που με δυσκολια τα βγαζει περα . Βεβαια σε αγροτικες περιοχες που δεν υπαρχει αλλη λυση , μια συνδρομη  ανα 5 η και 10 χρηστες - πληρωτες που θα μοιραζονται το κατοσταρικο ,ερχεται ταμαμ .Ειμαστε συν τοις αλλοις Ναυτικο Εθνος , για την θαλασσα , πλοια ,σκαφη πασης φυσεως , αλιευτικα , θαλαμηγοι κτλπ ειναι Η λυση παντος τοπου ,καιρου  και χρονου.

*Δεν αποκλειω καθολου την περιπτωση επιβολης τελους Δορυφορικου - Μασκ Ιντερνετ ,πλεον ΦΠΑ και δημοτικων φορων ,τετοιου υψους

ωστε  να καθιστανται βιωσιμα τα εγχωρια Τραστ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Μια πρωτη τιμολογηση που βλεπω στο τραπεζι για την Αμερικη ειναι 80 δολλαρια (plus tax  ..  φπα κ.α δηλ)  , στα μερη μας δεν θα γινει

100 ευρω μηνιαιως + φοροι* ; Δεν τα λες και λιγα για ενα νοικοκυριο που με δυσκολια τα βγαζει περα . Βεβαια σε αγροτικες περιοχες που δεν υπαρχει αλλη λυση , μια συνδρομη  ανα 5 η και 10 χρηστες - πληρωτες που θα μοιραζονται το κατοσταρικο ,ερχεται ταμαμ .Ειμαστε συν τοις αλλοις Ναυτικο Εθνος , για την θαλασσα , πλοια ,σκαφη πασης φυσεως , αλιευτικα , θαλαμηγοι κτλπ ειναι Η λυση παντος τοπου ,καιρου  και χρονου.

*Δεν αποκλειω καθολου την περιπτωση επιβολης τελους Δορυφορικου - Μασκ Ιντερνετ ,πλεον ΦΠΑ και δημοτικων φορων ,τετοιου υψους

ωστε  να καθιστανται βιωσιμα τα εγχωρια Τραστ.

ναι εγώ θα έβαζα στη πολυκατοικία στους γειτονες να μοιραζόμαστε το 100ρικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Μια πρωτη τιμολογηση που βλεπω στο τραπεζι για την Αμερικη ειναι 80 δολλαρια (plus tax  ..  φπα κ.α δηλ)  , στα μερη μας δεν θα γινει

100 ευρω μηνιαιως + φοροι* ; Δεν τα λες και λιγα για ενα νοικοκυριο που με δυσκολια τα βγαζει περα . Βεβαια σε αγροτικες περιοχες που δεν υπαρχει αλλη λυση , μια συνδρομη  ανα 5 η και 10 χρηστες - πληρωτες που θα μοιραζονται το κατοσταρικο ,ερχεται ταμαμ .Ειμαστε συν τοις αλλοις Ναυτικο Εθνος , για την θαλασσα , πλοια ,σκαφη πασης φυσεως , αλιευτικα , θαλαμηγοι κτλπ ειναι Η λυση παντος τοπου ,καιρου  και χρονου.

*Δεν αποκλειω καθολου την περιπτωση επιβολης τελους Δορυφορικου - Μασκ Ιντερνετ ,πλεον ΦΠΑ και δημοτικων φορων ,τετοιου υψους

ωστε  να καθιστανται βιωσιμα τα εγχωρια Τραστ.


Ζω κοντά στον Όλυμπο, υπάρχει VDSL στην περιοχή αλλά στο βουνό δεν υπάρχει τηλεφωνικό δίκτυο και τα καταφύγια μεταφέρουν το τηλεφωνικό σήμα μέσω ασυρμάτων και το ίντερνετ μέσω δορυφόρου όπου και υπάρχει ογκοχρέωση , το αποτέλεσμα αυτού είναι οι άνθρωποι που ανεβαίνουν για 2-3 ημέρες να μην μπορούν να επικοινωνήσουν με τον έξω κόσμο καθώς δεν υπάρχει ούτε GSM κάλυψη και τα καταφύγια αδυνατούν να μοιράσουν bandwidth που το πληρώνουν πανάκριβα. Φυσικά κάποια από τα καταφύγια που βρίσκονται σε βολικό σημείο έχουν wifi links ώστε να μεταφέρουν ίντερνετ αλλά λόγο της ιδιομορφίας του βουνού τα λινκ δεν είναι καθόλου σταθερά και οι καιρικές συνθήκες δημιουργούν συχνά προβλήματα. Τα 100 ευρώ σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αστείο ποσό καθώς λύνει τεράστια προβλήματα επικοινωνίας που δεν θα είχαν λυθεί ποτέ.

Η άποψη μου είναι ότι το StarLink στην Ελλάδα λύνει τον μεγαλύτερο πονοκέφαλο που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι των βουνών και της θάλασσας, την επικοινωνία με τον υπόλοιπο κόσμο.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...