Προς το περιεχόμενο

ΦΑΚΟΣ ΓΙΑ EXTRA ZOOM ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα σχετικα καλο σε φωτογραφικη μηχανη κινητο και θελω να του αυξησω το zoom.

Εχω δει διαφορα στο ιντερνετ να πουλανε αμφιβολου ποιοτητας και αποδοσης.

Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο που αποδεδειγμενα βγαζει καλες και καθαρες φωτο χωρις

καποιου ειδους παραμορφωσεις ?

Επεξ/σία από hammerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hammerd είπε

Εχω ενα σχετικα καλο σε φωτογραγικη μηχανη κινητο και θελω να του αυξησω το zoom.

Εχω δει διαφορα στο ιντερνετ να πουλανε αμφιβολου ποιοτητας και αποδοσης.

Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο που αποδεδειγμενα βγαζει καλες και καθαρες φωτο χωρις

καποιου ειδους παραμορφωσεις ?

      Απλά ξεχαστε το και κάντε κάτι άλλο με αυτά τα χρήματα , καλό Σαββατοκύριακο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα φίλε μου, άστα να πάνε πεταμένα λεφτά και μπορεί να σου κάνει ζημιά στην οθόνη του κινητού. Αν θέλεις καλό ζουμ σε κινητά θα πρέπει να πας σε τελευταία μοντέλα που έχουν 10x αξιοπρεπέστατο οπτικό ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hammerd είπε

τοσο μουφα δλδ ε ? κριμα και νομιζα οτι εστω και ενα θα κανει λιγο αξιοπρεπη δουλεια...ευχαριστω επισης !

    Είδατε προφανώς κάποια διαφημιστικά , τα οποία σε συνδυασμό με την τιμή σας έκαναν εντύπωση . Όσο για το zoom στα κινητά , δεν είναι τίποτε περισσότερο από κροπαρισμα σε μια ήδη τραβηγμένη εικόνα και επιλογή ενός μέρους της σαν μεταγενέστερη εικόνα . Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν πρόκειται για οπτικό zoom το οποίο είναι σε θέση να δώσουν μόνον κανονικοί φακοί φτιαγμένοι για μια τέτοια δουλειά . Αυτός είναι και ο λόγος που σε αρκετές compact μηχανές , όπου αναφέρει εξωτερικά κάποιο 10X δλδ ένα zoom της τάξεως του 35 - 380 πχ , πρέπει να ψάξετε στα χαρακτηριστικά τους πόσο από αυτό το 10X είναι οπτικό και πόσο ψηφιακό !

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο ts για πρόσθετο φακό πάνω από τον ήδη υπάρχων του κινητού νομίζω λέει, όχι κάτι για ψηφιακό ζουμ αν κατάλαβα καλά.

Για κάτι τέτοιο δηλαδή https://www.skroutz.gr/c/3560/fakoi-kameras-kinhton.html?keyphrase=zoom+lens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

6 ώρες πριν, babisskg είπε

    Είδατε προφανώς κάποια διαφημιστικά , τα οποία σε συνδυασμό με την τιμή σας έκαναν εντύπωση . Όσο για το zoom στα κινητά , δεν είναι τίποτε περισσότερο από κροπαρισμα σε μια ήδη τραβηγμένη εικόνα και επιλογή ενός μέρους της σαν μεταγενέστερη εικόνα . Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν πρόκειται για οπτικό zoom το οποίο είναι σε θέση να δώσουν μόνον κανονικοί φακοί φτιαγμένοι για μια τέτοια δουλειά . Αυτός είναι και ο λόγος που σε αρκετές compact μηχανές , όπου αναφέρει εξωτερικά κάποιο 10X δλδ ένα zoom της τάξεως του 35 - 380 πχ , πρέπει να ψάξετε στα χαρακτηριστικά τους πόσο από αυτό το 10X είναι οπτικό και πόσο ψηφιακό !

Στο Mate 20 Pro που τραβούσα σε RAW 40MP φουλ ανάλυση και με οπτικό ζουμ 5x που είναι το max, είχε διαφορά αν cropαρα την 40mp φωτογραφία και τη σύγκρινα με το οπτικό ζουμ 5x (το 5x ήταν καλύτερο). Νομίζω έχουν κάνει πατέντα και είναι υβριδικό το σύστημα που συνδυάζει οπτικό με ψηφιακό ζουμ για καλύτερα αποτελέσματα.

 

46 λεπτά πριν, jimzak είπε

Νομίζω ο ts για πρόσθετο φακό πάνω από τον ήδη υπάρχων του κινητού νομίζω λέει, όχι κάτι για ψηφιακό ζουμ αν κατάλαβα καλά.

Για κάτι τέτοιο δηλαδή https://www.skroutz.gr/c/3560/fakoi-kameras-kinhton.html?keyphrase=zoom+lens

Ναι φίλε, γι' αυτό ακριβώς μιλούσα στο προηγούμενο post, είναι άχρηστο.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 11:26 ΜΜ, jimzak είπε

Νομίζω ο ts για πρόσθετο φακό πάνω από τον ήδη υπάρχων του κινητού νομίζω λέει, όχι κάτι για ψηφιακό ζουμ αν κατάλαβα καλά.

Για κάτι τέτοιο δηλαδή https://www.skroutz.gr/c/3560/fakoi-kameras-kinhton.html?keyphrase=zoom+lens

ναι για κατι τετοιο λεω αν κανουν δουλεια η αν ειναι μουφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στο θέμα του zoom θές μεγάλο φακό ή πολύ φως και καλό postprocessing. Τα κινητά κάνουν το 2ο και σου δίνουν ένα 2x zoom "δωρεάν" χωρίς μεγάλη απώλεια ποιότητας.

Από εκεί και πέρα οι οπτικές λύσεις έχουν πολλές οπτικές ατέλειες που φαίνονται έντονα απέναντι στους αρκετά καλούς και πολύ καλά software διορθωμένους φακούς των κινητών.

Τις καλύτερες κριτικές στο amazon βλέπω να έχει αυτό αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι στην καλύτερη απλά "οk". Φαίνεται να έχει ενδιαφέρον macro πάντως! https://www.amazon.com/CoPedvic-Samsung-Android-Telephoto-Telescope/dp/B07WBZNYNF/ref=zg_bs_15124502011_3?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=FNQ12W26XA4YV52YZEPZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Τα πρόσθετα , αυτά δλδ που προορίζονται για να τοποθετηθούν μπροστά από έναν φακό έχουν κάποια ιστορία . Παλιότερα οι Olympus , Sony και Canon έβγαζαν κάποιες σειρές πρόσθετων φακών , οι οποίες έμπαιναν μπροστά από κάποια μοντέλα compact συνήθως μηχανών . Αυτοί οι συμπληρωματικοί φακοί ήταν εξαρχής σχεδιασμένοι για αποκλειστική συνεργασία με τους φακούς του κατασκευαστή και έδιναν , αλλά και δίνουν ακόμη αξιολογοτατα αποτελέσματα , βλέπε σειρά TCON της Olympus η οποία υφίσταται ακόμη και είναι πανάκριβη . Φυσικά καμία σχέση δεν έχουν με τις κατασκευές που πωλούνται ευρέως στο δίκτυο , με παραπλήσια μορφή , χωρίς καμία σχεδίαση και σε τιμές , όπου αν αγοράσετε αφενός δεν θα κλάψετε , θα έχετε πετάξει όμως κάποια χρήματα . 

   Ο φακός ενός κινητού , παραμένει αξιόλογος και σε ικανά χέρια , μπορεί να αποδώσει αντίστοιχα αποτελέσματα , φυσικά στο πραγματικό εστιακό του μήκος , αυτό που είναι καθαρά οπτικό και εμφανίζεται όταν ανοίγει κάποιος την εφαρμογή της κάμερας . Πέρα από αυτό το σημείο , τα πράγματα δεν έχουν καμία σχέση με οπτική εστιακή απόσταση , αλλά μόνον με ψηφιακή όπου οι ατέλειες είναι ολοφάνερες και μπορούν βέβαια να διορθωθούν ως ένα βαθμό , με βαρύ post processing . 

   Η έννοια όμως της φωτογραφίας δεν βρίσκεται στην μετέπειτα επεξεργασία , αλλά στην απευθείας λήψη μιας εικόνας με τον καλύτερο τρόπο τεχνικά , ώστε έως και να εξαλειφθεί η ανάγκη για τέτοιου είδους after παρεμβάσεις .

   Επισυνάπτω προ ολίγων λεπτών εικόνα , τραβηγμένη με κινητό . Τραβήχτηκε με την πραγματική εστιακή απόσταση του φακού , κάπου στα 9χιλ και λόγω γωνίας θέασης , έγινε κάποιο straitening συν ελάχιστες διορθώσεις στον φωτισμό . Μέχρις εκεί .

   Αυτό που αξίζει να αναφέρουμε για τα κινητά , είναι πως αποτελούν αξιόλογη λύση για wide έως και ultra wide λήψεις . Ο κύριος φακός τους στις περισσότερες περιπτώσεις είναι της κατηγορίας 9 έως 14 χοντρικά χιλ . Αυτό σημαίνει πως σας γλυτώνει υπό όρους , από την αγορά ενός αντίστοιχου φακού για φωτογραφική μηχανή . Έχετε λοιπόν μαζί σας , σε μόνιμη βάση , έναν ευρυγώνιο έως και υπερευρυγωνιο φακό , κάτι πολύ χρήσιμο για την συγκεκριμένη λήψη και μόνον . Με αρκετή εξάσκηση μπορείτε να πετύχετε πολλά πράγματα .

IMG_20200621_091118_586.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...