Προς το περιεχόμενο

Η τελευταία έξυπνη λάμπα της Philips Hue είναι ιδιαίτερα φωτεινή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Philips Hue αποκάλυψε πρόσφατα την πλέον φωτεινή έξυπνη λάμπα της. Η Philips Hue White A21 επιδεικνύει φωτεινότητα 1600 lumen, που είναι το αντίστοιχο μίας παραδοσιακής λάμπας 100W.

Η εταιρεία υποστηρίζει ότι η νέα Philips Hue White A21 μπορεί με άνεση να φωτίσει μία κουζίνα ή ένα γκαράζ, ωστόσο αν κρίνει ο πελάτης ότι η λάμπα είναι ιδιαίτερα φωτεινή, μπορεί να μειώσει τη φωτεινότητα της ασύρματα χρησιμοποιώντας το σχετικό app της εταιρείας στο κινητό του. Κάθε λάμπα στοιχίζει $19,99.

Η Philips Hue ανακοίνωσε επίσης ότι θα διαθέσει και το Lightstrip Plus που διαθέτει Bluetooth. Όπως και με το πρώτο LightStrip, η εύκαμπτη ταινία LED τοποθετείται εύκολα σε οποιαδήποτε επιφάνεια (συνοδεύεται από αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης) ωστόσο αυτή τη φορά είναι λίγο περισσότερο προσαρμόσιμη, με την έννοια ότι μπορεί να κοπεί σε οποιοδήποτε σημείο για να πάρει το σχήμα που έχετε φανταστεί ή να επεκταθεί με τη σύνδεση της ακόμα και σε οκτώ επεκτάσεις. Το Lightstrip Plus (βασική έκδοση, 2 μέτρων) στοιχίζει $79,99 στις ΗΠΑ (€79,90 σε κάποια καταστήματα στη χώρα μας) και κάθε επέκταση του ενός μέτρου στοιχίζει $24,99 (περίπου €24,90 στη χώρα μας).

Μαζί με τα παραπάνω, η Philips Hue έκανε γνωστό ότι αναβαθμίζει το επιτραπέζιο φωτιστικό της Bloom με πλουσιότερα χρώματα και βελτιωμένο λευκό φως –έως 500 lumens- καθώς και δυνατότητα ρύθμισης της θερμοκρασίας χρώματος –από warm white έως cool daylight. Το φωτιστικό είναι Bluetooth-enabled τώρα και όταν ξεκινήσει η διάθεση του τον Ιούλιο θα στοιχίζει στις ΗΠΑ $69,99.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όταν πέσει τουλάχιστον στα μισά θα αξίζει.

 

Μπα καλύτερα δωρεάν να σου την δώσουν για να αξίζει...

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αυτες οι λαμπες δεν εχουν κανενα νοημα απολυτως 

Aν εννοείς τις smart, έχουν πολύ μεγάλο νόημα και είναι πολύ βολικές για κάποιους. Θα μου πεις, είχες και στο χωριό σου? Όχι δεν είχα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποια πράγματα που αν και δεν είναι απαραίτητα μεν, σου διευκολύνουν τη ζωη δε. 

Το μεγάλο και βασικό μου θέμα με όλες αυτές είναι ότι δεν μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις συνδυαστικά με τον παραδοσιακό τρόπο αναματος, δηλαδή με το διακόπτη. Συνεπώς στο δικό μου σπίτι έχω 3-4 φωτιστικά που είναι μόνο smart, και όλα τα υπόλοιπα είναι παραδοσιακά. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος το κύκλωμα να ανοιγοκλείνει και με τον παραδοσιακό διακόπτη αλλά και με app θα τις άλλαζα ΟΛΕΣ αύριο. 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όταν πέσει τουλάχιστον στα μισά θα αξίζει.

Σε σπίτι 75 τετραγωγικά σπίτι πόσες λάμπες θα βάλεις, 10 σύνολο? Άντε 15? Δεν είναι και τραγικό το κόστος ακόμα και όλες να τις αντικαταστήσεις. Εξάλλου δεν απευθύνονται σε κοινό τύπου Islamabad ή Καμπότζης, αλλά σε περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν λύσει κάποια βασικότατα θέματα οικονομικής φύσης και θέλουν το κάτι παραπάνω από άποψη άνεσης. Ε αυτό θα πληρωθεί.

Και πάλι όμως δεν είναι υπερβολικό σαν κόστος, εξάλλου τόσο που διαρκούν, έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που είπα "κάηκε η λάμπα".. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταινία ειναι απαράδεκτα ακριβη. λαμπες σε προσφορά βρίσκεις εγω πήρα 3+hub για 99ε. Παραπάνω κομμάτια δύσκολα θες σε ενα σπιτι. Μιλάω για rgb. Λευκες δεν εχω νομιζω θα βάλω οταν πέσουν στα 10ε η μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, polaki said:

 Ε αυτό θα πληρωθεί.

Να πληρωθεί, δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι όταν πέσει στα 10$ θα κάνει σημαντικά περισσότερες πωλήσεις. Δεν έγραψα ότι η πτώση πρέπει να γίνει "χθες", όποτε γίνει όμως τότε θα αξίζει για την "πλειοψηφία"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagos789 είπε

σε τι σου διευκολυνουν τη ζωη; 

Σοβαρά το ρωτάς? 

Αρχικά όταν το βράδυ επιστρέφω σπίτι τα πάντα είναι αναμμένα ενώ είμαι στο ασανσέρ, μόλις συνδεθεί το κινητό με το wifi του σπιτιού... 

Στις διακοπές όταν λείπω τα προγραμματίζω αυτόματα να ανάβουν όταν νυχτώνει, και να σβήνουν κατά τις 2 το ξημέρωμα, προσομοίωση ότι κάποιος είναι σπίτι (μου έχουν κάνει διάρρηξη, οπότε και το ραδιόφωνο παίζει με τον ίδιο τρόπο). 

Το βράδυ πριν κοιμηθώ έχω κανονικό φως, και μόλις ξαπλώσω τα κλείνω χωρίς να χρειάζεται να περπατάω στα σκοτάδια, το ίδιο και όταν θέλω να πάω μία τουαλέτα, απλά μιλάω στο Google assistant και τα ανάβει.

Το ίδιο και το aircondition το καλοκαίρι που το ανοίγω 10 λεπτά πριν έρθω ή ο θερμοπομπός το χειμωνα, όπως επίσης και ο θερμοσίφωνας μετά το gym, αλλά αυτά δεν είναι λάμπες, smart home κατηγορία βέβαια όλα. 

Ξαναλέω δεν είναι ότι τα είχα και στο χωριό μου, αλλά είναι τόσο ευτελές το ποσό του να στήσει κάποιος κάτι σχετικά basic που δεν βλέπω λόγο σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ φόρουμ να ρωτάμε μεταξύ μας που μας χρησιμεύει αυτό και πού όχι..

Επίσης τα 3 τηλεκοντρολ τα έχω αντικαταστήσει με 1 της logitech harmony.. μήπως να απαντήσω και για αυτό που μου χρειάζεται? 

  • Like 21
  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, polaki said:

Και πάλι όμως δεν είναι υπερβολικό σαν κόστος, εξάλλου τόσο που διαρκούν, έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που είπα "κάηκε η λάμπα".. 

Σε μένα κάηκε πρόσφατα μια Philips E14 6 ή 7w (δεν θυμάμαι), εκτός εγγύησης. Αν ήταν καμια HUE RGBW φαντάζομαι ότι θα πόναγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Σοβαρά το ρωτάς? 

Αρχικά όταν το βράδυ επιστρέφω σπίτι τα πάντα είναι αναμμένα ενώ είμαι στο ασανσέρ, μόλις συνδεθεί το κινητό με το wifi του σπιτιού... 

Στις διακοπές όταν λείπω τα προγραμματίζω αυτόματα να ανάβουν όταν νυχτώνει, και να σβήνουν κατά τις 2 το ξημέρωμα, προσομοίωση ότι κάποιος είναι σπίτι (μου έχουν κάνει διάρρηξη, οπότε και το ραδιόφωνο παίζει με τον ίδιο τρόπο). 

Το βράδυ πριν κοιμηθώ έχω κανονικό φως, και μόλις ξαπλώσω τα κλείνω χωρίς να χρειάζεται να περπατάω στα σκοτάδια, το ίδιο και όταν θέλω να πάω μία τουαλέτα, απλά μιλάω στο Google assistant και τα ανάβει.

Το ίδιο και το aircondition το καλοκαίρι που το ανοίγω 10 λεπτά πριν έρθω ή ο θερμοπομπός το χειμωνα, όπως επίσης και ο θερμοσίφωνας μετά το gym, αλλά αυτά δεν είναι λάμπες, smart home κατηγορία βέβαια όλα. 

Ξαναλέω δεν είναι ότι τα είχα και στο χωριό μου, αλλά είναι τόσο ευτελές το ποσό του να στήσει κάποιος κάτι σχετικά basic που δεν βλέπω λόγο σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ φόρουμ να ρωτάμε μεταξύ μας που μας χρησιμεύει αυτό και πού όχι..

Επίσης τα 3 τηλεκοντρολ τα έχω αντικαταστήσει με 1 της logitech harmony.. μήπως να απαντήσω και για αυτό που μου χρειάζεται? 

Με συγχωρείς αλλά αν αυτά είναι όλα και όλα τα επιχειρήματα για την αναγκαιότητα ή την χρήση των έξυπνων λαμπών, 100% δεν αξίζουν τα χρήματα τους, γνώμη μου.

Πιο πολύ tempelis-mode μου κάνει η όλη φάση και μην με παρεξηγείς γιατί δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά την φιλοσοφία τους για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή τους.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...