Προς το περιεχόμενο

Η τελευταία έξυπνη λάμπα της Philips Hue είναι ιδιαίτερα φωτεινή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, conkal είπε

για να ξεκαθαρισω... εχω οδηγησει μια φορα (ημι)αυτοματο και επαθα σοκ με το ποσο ωραιο ηταν και θα ειναι μαλλον αυτοματο το επομενο αυτοκινητο που θα παρω 
ΑΛΛΑ

Με το χειροκινητο εχεις 3 μπονους : 
* απολυτο ελεγχο στην μεταδοση της κινησης που βοηθαει αν τρεχεις

* καιει αρκετα λιγοτερα στα περισσοτερα αυτοκινητα.
* εχει καλύτερη αποκριση αφου εσυ επιλεγεις με προφανη τροπο ποια ταχυτητα εχεις μεσα. 

1) Άμα μάθεις το αυτόματο, θα δεις ότι αυτά πια γίνονται πιο γρήγορα από χειροκινητο, αλλιώς όλοι μας θα γυρνάγαμε πίσω στα τελευταία. 
2) Το πόσο παραπάνω ή παρακάτω καεί εξαρτάται από πολλά. Στα σύγχρονα αμάξια μπορεί πχ να πατάς τέρμα το γκάζι αλλά ο εγκέφαλος να δίνει άλλο καύσιμο. Η κατανάλωση είναι πάνω κάτω στα ίδια. Το κυριότερο στην κατανάλωση είναι ποσό επιταχύνσεις και πόσο  φρενάρης , κατά τη γνώμη μου.

3) Μόνο αν κάνεις ράλι..... Στην πόλη και στην εθνική δεν κάνεις τέτοιο ράλι.....μάλλον....

4) Να τονίσω το όφελος στο αυτόματο ότι κάνεις creeping χωρίς να σου σβήνει.....σημαντικό σε ανηφόρες που θες να μπεις σε λεωφόρο, σε παρκάρισμα κτλ. 
Δεν υπάρχει σύγκριση εν έτη 2020 ,μεταξύ αυτόματου και χειροκίνητου. Παρά μόνο περιπτωσιολογία όπου το χειροκινητο είναι ίσως πιο οικονομικό ή χρήσιμο. 
 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, polaki είπε

Aν εννοείς τις smart, έχουν πολύ μεγάλο νόημα και είναι πολύ βολικές για κάποιους. Θα μου πεις, είχες και στο χωριό σου? Όχι δεν είχα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποια πράγματα που αν και δεν είναι απαραίτητα μεν, σου διευκολύνουν τη ζωη δε. 

Το μεγάλο και βασικό μου θέμα με όλες αυτές είναι ότι δεν μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις συνδυαστικά με τον παραδοσιακό τρόπο αναματος, δηλαδή με το διακόπτη. Συνεπώς στο δικό μου σπίτι έχω 3-4 φωτιστικά που είναι μόνο smart, και όλα τα υπόλοιπα είναι παραδοσιακά. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος το κύκλωμα να ανοιγοκλείνει και με τον παραδοσιακό διακόπτη αλλά και με app θα τις άλλαζα ΟΛΕΣ αύριο. 

Στα 99 σπιτια που μπηκαν το app σταματησε να χρησιμοποιειται το επομενο 2μηνο.... ναι καλο να υπαρχει η δυνατοτητα αλλα ειναι αρκετα περιορισμενη η χρηση...δηλαδη ακομα και ταινια να βλεπεις....ειναι λιγοτερο βαρετο να σηκωθεις να κλεισεις φως η να αναψεις καποιο μικρο απο το να μπαινεις στην εφαρμογη κτλ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Στα 99 σπιτια που μπηκαν το app σταματησε να χρησιμοποιειται το επομενο 2μηνο.... ναι καλο να υπαρχει η δυνατοτητα αλλα ειναι αρκετα περιορισμενη η χρηση...δηλαδη ακομα και ταινια να βλεπεις....ειναι λιγοτερο βαρετο να σηκωθεις να κλεισεις φως η να αναψεις καποιο μικρο απο το να μπαινεις στην εφαρμογη κτλ...

 

Δε νομίζω να μπει κάποιος στον κόπο να πάρει έξυπνες λάμπες για να τις λειτουργεί μέσα απο το app. Εγώ φωνάζω στην Alexa να τα κλείσει και επειδή λένε και Aλεξάνδρα την κοπέλα μου, οποία προλάβει τα κλείνει, δε τσακώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, polaki είπε

Aν εννοείς τις smart, έχουν πολύ μεγάλο νόημα και είναι πολύ βολικές για κάποιους. Θα μου πεις, είχες και στο χωριό σου? Όχι δεν είχα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποια πράγματα που αν και δεν είναι απαραίτητα μεν, σου διευκολύνουν τη ζωη δε. 

Το μεγάλο και βασικό μου θέμα με όλες αυτές είναι ότι δεν μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις συνδυαστικά με τον παραδοσιακό τρόπο αναματος, δηλαδή με το διακόπτη. Συνεπώς στο δικό μου σπίτι έχω 3-4 φωτιστικά που είναι μόνο smart, και όλα τα υπόλοιπα είναι παραδοσιακά. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος το κύκλωμα να ανοιγοκλείνει και με τον παραδοσιακό διακόπτη αλλά και με app θα τις άλλαζα ΟΛΕΣ αύριο. 

Δεν θυμάμαι ακριβώς που το είδα αλλά έχουν βγάλει διακόπτη τοίχου για τις λάμπες τις xiaomi. Ψάξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Regulus είπε

Δεν θυμάμαι ακριβώς που το είδα αλλά έχουν βγάλει διακόπτη τοίχου για τις λάμπες τις xiaomi. Ψάξτο.

Και διακόπτη και buttons και cube που ανάλογα πως τον περιστρέφεις σβήνει ανάβει αλλάζει χρώματα ή φωτεινότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Είναι όντως λιγάκι αστείο αλλά οποίος αγαπά την τεχνολογία του αρέσει να πρωτοστατεί. Ο δρόμος για το έξυπνο σπίτι περνά πρώτα από τέτοιες αστείες εφαρμογές. Αυτοί πληρώνουν το RND ώστε στο μέλλον εσυ να απολαύσεις πιο πρακτικές λύσεις που τώρα είναι απαγορευτικές να βγουν ως προϊόν....

Είναι σημαντικό να λαμβάνουμε υπόψη τι χρειάζεται η πλειοψηφία και να μην κρίνουμε μόνο από τις δικές μας ανάγκες. Χειροκίνητο στις  μέρες μας επιλέγουν οι παρακάτω (εφόσον η εταιρεία το παρέχει γιατί τα σοβαρά και ακριβά μοντέλα βγαίνουν μόνο αυτόματα)

1) Όσοι αγοράζουν αμάξι με πολύ χαμηλό budget

2) Όσοι δεν έχουν οδηγήσει αυτόματο
3) Ο Σουμαχερ 

Οταν μάθεις το αυτόματο δεν υπάρχει καμία περίπτωση που δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις, παρά μόνο αν θες να παίξεις σε ανηφόρα κρατώντας το αμάξι χωρίς φρένο. Δηλαδή για το 99,999999 των περιπτώσεων το χειροκίνητο είναι άχρηστο. 
 

Μονο για fleet περιπτώσεις όπου θες να κρατήσεις τα κόστη συντήρησης χαμηλά μπορώ να σκεφτώ για χειροκίνητο και πάντα για τα φθηνά μοντέλα . 

Για όσους ταξιδεύουν σε εθνικές οδούς, το αυτόματο μαζί με cruise control απλά είναι μονοδρομος .....

Επισης, στις εθνικές, αν θες ΑΜΕΣΗ ενεργητική οδήγηση, το αυτόματο σου δίνει πια ταχύτερο κατέβασμα από το χειροκίνητο. Και δεν αναφέρονται στη σειριακή λειτουργία αλλά στο διπλό πάτημα στο γκάζι. 

Ξεχνάς ένα άλλο ενδεχόμενο :

Το κλακ κλακ και η αίσθηση στο χέρι ενός καλοσχεδιασμενου χειροκίνητου κιβωτίου είναι μια από τις μικρές απολαύσεις της οδήγησης και της ζωής , και δεν διατίθεμαι να θυσιάσω αυτή την πηγή χαμογελων για χάρη της ευκολίας / βολεψης οποιουδήποτε αυτοματου.

Ξερω φυσικά ότι είμαι εξαίρεση, αλλά στο θέμα gear selection είμαι old school και φετιχιστής 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mandos είπε

είναι ο ουδέτερος. Σε πάλιες εγκαταστάσεις νομίζω ήταν γκρι. Αλλά αυτά τα ελέγχεις με ηλεκτρολόγο για σιγούρια.

θα το βρεις στο μπουάτ που βρίσκετε πάνω από το το "κουτι" του διακόπτη. Τράβα μία γραμμή μέχρι τον διακόπτη lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, music_lover είπε

Σας πείραξε το tempelis-mode αλλά όπως εξήγησα δεν αναφέρεται επι προσωπικού αλλά στην φιλοσοφία των προϊόντων, απορώ γιατί είναι δύσκολο να το καταλάβετε. Οπότε μην περιμένετε να απαντήσω σε κάθε έναν που κακώς το έθεσε επί προσωπικού γιατί το κατάλαβε λάθος. Όσον αφορά την χρησιμότητα, ναι οκ για έναν ηλικιωμένο ή με κινητικά πρόβληματα σαφώς αξίζει αλλά ανήκετε σε αυτές τις κατηγορίες?

 

Ειλικρινά, πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο και να αποκτήσουμε επίγνωση του τι λέμε. Το είπαν και άλλοι ήδη, τεχνολογικό φόρουμ είναι εδώ. Τεχνολογία. Τεχνολογική πρόοδος. Αυτοματισμοί. Μεγαλύτερη άνεση. Βελτίωση ζωής και περισσότερος ελεύθερος χρόνος. Κάθε δευτερόλεπτο, κάθε λεπτό προστίθεται. Προφανώς σου διαφεύγει όπως και το ευρύτερο πλαίσιο της τεχνολογικής προόδου. Αφού λοιπόν είσαι κατά της άνεσης, προτείνω τα παρακάτω:

1) Άμεσα παρατάς κινητό τηλέφωνο και πας πίσω σε αποκλειστική χρήση καρτοτηλεφώνων ή σταθερών ή ακόμα καλύτερα τηλεγράφων.

2) Ταξίδια σε κυκλαδίτικα νησάκια, κομμένα τα μηχανοκίνητα πλοία. Πλέον να χρησιμοποιείς μόνο πιρόγες με κουπί ή σχεδίες από σανό, γιατί τα πανιά σε πλοία που τα κάνουν να "κουνιούνται" από μόνα τους, και με μεγαλύτερες ταχύτητες, είναι τεμπελιά.

3) Φυσικά καμία χρήση αεροπλάνου ή έστω αερόστατου και ούτε αυτοκίνητο για να πηγαίνεις δουλειά, σινεμά, βόλτα και δεν ξέρω τι άλλο. Είναι τεμπελιά όλα αυτά γιατί επιτρέπουν να καλύπτεις μεγαλύτερες αποστάσεις σε μικρότερο χρόνο. Μόνο κάρο ή ακόμα καλύτερα, ένα περήφανο άτι ή μουλάρι χωρίς χαλινάρια και σέλα γιατί παραείναι άνετα και θέλεις να είσαι σαν το Ταρζάν.

4) Τέλος, εννοείται ότι δεν θα μένεις σε σπίτι που έχουν χρησιμοποιηθεί τζάμια, σκυρόδεμα, τούβλα για την κατασκευή του και διαθέτει συνδέσεις με αστικό ιστό. Σε φαντάζομαι ήδη ότι θα μένεις σε μια καλύβα από άλλο σανό με τρύπες για τζάμια και για νεράκι θα πηγαίνεις με τη στάμνα στο κοντινότερο ρυάκι, γιατί το να φέρνει το νερό αυτόματα η ΕΥΔΑΠ είναι τεμπελιά.

5) Όλα αυτά βέβαια είναι το λιγότερο. Φυσικά σύγχρονη ιατρική γιοκ, και άμα κάποιος πάθει μηνίσκο στο γόνατο θα του το κόβουν εντελώς, γιατί να του κάνουν λαπαροσκοπική και να επιστρέψει στο άθλημά του σε 3 μήνες είναι τεμπελιά. Εμβόλια δε; Μακριά, είναι τεμπελιά η ενίσχυση τεχνηέντως του ανοσοποιητικού συστήματος. Από μόνα τους όσα βρέφη επιβιώσουν από ευλογιά. 

 

Επειδή όλο αυτό είναι πολύ εύκολο και μπορεί να τραβήξει πολύ και με ακόμα περισσότερα παραστατικά παραδείγματα, να εξηγήσω λοιπόν και εγώ πως αυτό δεν πάει επί προσωπικού. Απλά, απευθύνεται σε όλους εκείνους τους λουδίτες που διατηρούν λογαριασμό σε τεχνολογικό φόρουμ στο ίντερνετ και εμφανίζονται για να χαρακτηρίσουν τεχνολογίες και εμμέσως τους χρήστες αυτών, όπως και να ορίσουν ποια τεχνολογική πρόοδος αξίζει χωρίς να μας παραθέσουν τα διαπιστευτήρια τους περί αυτού. 

 

 

Υ.Σ. Ελπίζω όλο αυτό το κατεβατό να γίνει template απάντηση για να επαναχρησιμοποιηθεί και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις...

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβε κανείς για τι πράγμα μιλάει το άρθρο?

Μιλάμε όσο πάει και χειροτερεύει η κατάσταση παίδες. 

 

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα  Philips οτι πεις με αυτες τι τιμες.  Mια χαρα εδω και 2 χρονια κανω δουλεια με την Tradfri της IKEA 46 συσκευες συνολο στο σπιτι και δεν εχουν παθει τιποτα.

 

 

16 ώρες πριν, polaki είπε

Είμαι 40 τον Σεπτέμβριο.. 

Την επόμενη φορά λοιπόν που θέλεις ζεστό νερό εσύ βράσε μία κατσαρόλα και μπες στη μπανιέρα, όπως έκανε η γιαγιά μου στο χωριό το 1965. Να φανταστώ τώρα με τον κορονοϊό περνάς τη μισή σου μέρα στην ουρά να πληρώσεις λογαριασμούς και ΔΕΗ ε? Άστο το ebanking, για τους τεμπέλιδες είναι μην ασχολείσαι! Παραδοσιακά έξω απ'τη τράπεζα στην ουρά να πληρώσεις λογαριασμούς! 

Να σου πω ένα μυστικό όμως που θα σου βελτιώσει τη ζωή? Νουμεράκι για την Εθνική μπορείς να πάρεις μέσω μιας σατανικής συσκευής για οποιοδήποτε κατάστημα, από το κινητό σου!!!! Φανταστικό? Α ξέχασα.. δε θα σου χρειαστεί. Δεν μπορείς πλέον να πληρώνεις λογαριασμούς στην τράπεζα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

Παιδιά, (και "μεγάλοι"), σε τεχνολογικό φόρουμ βρίσκεστε... όχι στα σχόλια του protothema.gr...... ξεχνιέστε!

 

Πως τον πετσόκοψες έτσι; 🤣🤣

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Feregorn είπε

Ειλικρινά, πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο και να αποκτήσουμε επίγνωση του τι λέμε. Το είπαν και άλλοι ήδη, τεχνολογικό φόρουμ είναι εδώ. Τεχνολογία. Τεχνολογική πρόοδος. Αυτοματισμοί. Μεγαλύτερη άνεση. Βελτίωση ζωής και περισσότερος ελεύθερος χρόνος. Κάθε δευτερόλεπτο, κάθε λεπτό προστίθεται. Προφανώς σου διαφεύγει όπως και το ευρύτερο πλαίσιο της τεχνολογικής προόδου. Αφού λοιπόν είσαι κατά της άνεσης, προτείνω τα παρακάτω:

1) Άμεσα παρατάς κινητό τηλέφωνο και πας πίσω σε αποκλειστική χρήση καρτοτηλεφώνων ή σταθερών ή ακόμα καλύτερα τηλεγράφων.

2) Ταξίδια σε κυκλαδίτικα νησάκια, κομμένα τα μηχανοκίνητα πλοία. Πλέον να χρησιμοποιείς μόνο πιρόγες με κουπί ή σχεδίες από σανό, γιατί τα πανιά σε πλοία που τα κάνουν να "κουνιούνται" από μόνα τους, και με μεγαλύτερες ταχύτητες, είναι τεμπελιά.

3) Φυσικά καμία χρήση αεροπλάνου ή έστω αερόστατου και ούτε αυτοκίνητο για να πηγαίνεις δουλειά, σινεμά, βόλτα και δεν ξέρω τι άλλο. Είναι τεμπελιά όλα αυτά γιατί επιτρέπουν να καλύπτεις μεγαλύτερες αποστάσεις σε μικρότερο χρόνο. Μόνο κάρο ή ακόμα καλύτερα, ένα περήφανο άτι ή μουλάρι χωρίς χαλινάρια και σέλα γιατί παραείναι άνετα και θέλεις να είσαι σαν το Ταρζάν.

4) Τέλος, εννοείται ότι δεν θα μένεις σε σπίτι που έχουν χρησιμοποιηθεί τζάμια, σκυρόδεμα, τούβλα για την κατασκευή του και διαθέτει συνδέσεις με αστικό ιστό. Σε φαντάζομαι ήδη ότι θα μένεις σε μια καλύβα από άλλο σανό με τρύπες για τζάμια και για νεράκι θα πηγαίνεις με τη στάμνα στο κοντινότερο ρυάκι, γιατί το να φέρνει το νερό αυτόματα η ΕΥΔΑΠ είναι τεμπελιά.

5) Όλα αυτά βέβαια είναι το λιγότερο. Φυσικά σύγχρονη ιατρική γιοκ, και άμα κάποιος πάθει μηνίσκο στο γόνατο θα του το κόβουν εντελώς, γιατί να του κάνουν λαπαροσκοπική και να επιστρέψει στο άθλημά του σε 3 μήνες είναι τεμπελιά. Εμβόλια δε; Μακριά, είναι τεμπελιά η ενίσχυση τεχνηέντως του ανοσοποιητικού συστήματος. Από μόνα τους όσα βρέφη επιβιώσουν από ευλογιά. 

Επειδή όλο αυτό είναι πολύ εύκολο και μπορεί να τραβήξει πολύ και με ακόμα περισσότερα παραστατικά παραδείγματα, να εξηγήσω λοιπόν και εγώ πως αυτό δεν πάει επί προσωπικού. Απλά, απευθύνεται σε όλους εκείνους τους λουδίτες που διατηρούν λογαριασμό σε τεχνολογικό φόρουμ στο ίντερνετ και εμφανίζονται για να χαρακτηρίσουν τεχνολογίες και εμμέσως τους χρήστες αυτών, όπως και να ορίσουν ποια τεχνολογική πρόοδος αξίζει χωρίς να μας παραθέσουν τα διαπιστευτήρια τους περί αυτού. 

Υ.Σ. Ελπίζω όλο αυτό το κατεβατό να γίνει template απάντηση για να επαναχρησιμοποιηθεί και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις...

Ειλικρινά τώρα έγραψες όλο αυτό το κατεβατό και θέλεις να γίνει και reference συγκρίνοντας το αυτόματο άνοιγμα και κλείσιμο μια λάμπας με αεροπλάνα, πλοία, ύδρευση, τούβλα και ότι άλλο άσχετο? Το ότι θα φτάναμε δε σε σημείο να εξισωσουμε την σπουδαιότητα της ιατρικής με το ανοιξε-κλεισε μιας λάμπας πραγματικά με αφήνει άφωνο, τι να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό?

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι δεν είμαι κατά της τεχνολογίας γενικά αλλά κατά της συγκεκριμένης τεχνολογίας που η αναγκαιότητα της αγγίζει το μηδέν γιατί προφανώς σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι άλλη σπουδαιότητα έχουν τα πλοία, τα αεροπλάνα, τα τούβλα και η ιατρική με το open light alexa και δεν συγκρίνονται αλλά για να γίνεις πιστευτός τα εξίσωσες. Και με αυτά και με αυτά το template δυστυχώς πήγε περίπατο..

Υ.Γ. Η Philips πρέπει να αισθάνεται πολύ περήφανη για τις λάμπες της αφού από ότι φαίνεται αυτές θεωρούνται από ορισμένους από τεχνολογικής άποψης ισότιμες με έναν αξονικό τομογράφο.

Υ.Γ.2 ΟΚ θα μου πει κανείς ότι οι λάμπες είναι κομμάτι του πακέτου που λέγεται smart home κτλ κτλ, υπό αυτό το πλαίσιο καλό είναι αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας με όλο αυτό, μόνο τα στόρια των παραθύρων θα μου άρεσε να ανοιγοκλείνουν αυτόματα αλλά κοστίζει.

Υ.Γ.3 Καλά το είπες, τεχνολογικό fourm είμαστε, δεν είμαστε site σαϊεντολογίας να εκθειάζουμε την κάθε τεχνολογική πρόοδο όσο χρήσιμη και αν είναι (αν και τις αυτόματες λάμπες δεν το λες και πρόοδο..)

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vagos789 είπε

σε τι σου διευκολυνουν τη ζωη; 

θα σου απαντήσω εγώ...την έχω στα σκαλιά και την έχω ορίσει να ανάβει κάθε βράδυ συγκεκριμένες ώρες που ανεβοκατεβαίνουμε όλοι σαν οικογένεια. Επίσης κάποιες ημέρες της εβδομάδας είμαι απών από το σπίτι και την ανάβω για να "υπάρχει" κάποιος σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nefos78 είπε

θα σου απαντήσω εγώ...την έχω στα σκαλιά και την έχω ορίσει να ανάβει κάθε βράδυ συγκεκριμένες ώρες που ανεβοκατεβαίνουμε όλοι σαν οικογένεια. Επίσης κάποιες ημέρες της εβδομάδας είμαι απών από το σπίτι και την ανάβω για να "υπάρχει" κάποιος σπίτι...

Αυτό το "κάποιος" στο σπίτι μην το βασίζεστε ούτε στο ελάχιστο, όσοι κάνουν κλοπές γνωρίζουν εδώ και χρόνια το κολπάκι με τα φώτα.. πλέον χτυπούν κουδούνια, τηλεφωνούν, κοιτούν απο τα παράθυρα, αργά ή γρήγορα θα καταλάβουν οτι λείπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mandos είπε

1) Dimmable LED λάμπα θέλει 50-90ε dimmer, συν την λάμπα. Και δεν την ελέγχεις από το κινητό σου, αλλά από το άσχημο dimmer στον τοίχο σου. Αν έχεις ένα δυάρι-τριάρι που έχει σύνολο 5 λάμπες στο ταβάνι μια χαρά προσιτό είναι το σύστημα HUE! Πάει το θέμα του κόστους?

1) Υπάρχουν 100άδες ντίμερ στο εμπόριο, φτηνά-ακριβά, όμορφα ή άσχημα ανάλογα τα γούστα. Το κόστος δέν έχει σημασία γιατι το αγοράζεις μία φορά για τα επόμενα 20-30 χρόνια και μετά αρκούν οι φτηνές λάμπες του εμπορίου.

2) Το ντίμερ είναι πάντα στο ίδιο σημείο και μπορεί να το χειριστεί οποιοσδήποτε, και ο παππούς και η γιαγιά, χωρίς να χρειάζεται κινητό.

3) Το ντίμερ δουλεύει πάντα χωρίς πολλά-πολλά.

Η έξυπνη λάμπα: τη μία θα κολλήσει το κινητό, την άλλη η εφαρμογή, την άλλη δέν θα ακούει η λάμπα, την άλλη θα θέλει restart το router, την άλλη έπεσε το cloud server, την άλλη πέρασε αναβάθμιση android στο κινητό και η εφαρμογή πλέον δέν είναι συμβατή, κτλ κτλ. Και κάθεσαι να κάνεις troubleshooting με το κινητό στο χέρι προσπαθώντας να ανάψεις μία @@μένη λάμπα.

Ή ακόμα καλύτερα. Κλείνει η εταιρία, κατεβαίνει η εφαρμογή απο το store, κατεβαίνει το cloud, και εγώ μένω με λάμπες οι οποίες πλέον είναι άχρηστες!

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2020 στις 3:39 ΜΜ, orgixmh είπε


Υπάρχει, είναι τα sonoff mini που τα βάζεις πίσω από τον κλασικό διακόπτη (μέσα στο μπουάτ), ο διακόπτης σου πλέον δεν θα ανοίγει/κλείνει το κύκλωμα των 220v αλλά δίνει εντολή στον microcontroller να ανοίξει/κλείσει αυτός το κύκλωμα.

download.png

Ειναι εξαιρετικη λυση αλλα θελει τρια καλωδια στο μπουατ (και ουδετερο δηλαδη).  
 

επισης με home assistant βαζεις και τα sonoff και οτι αλλο θελεις στο siri. 
 

1600 lumen σε smart δεν εχω δει στην ικεα οποτε παμε να παρουμε ΚΑΙ αυτο με το χαμπ του. 

Επεξ/σία από panos2310
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...