Προς το περιεχόμενο

Android or ios??


Elenakiii_96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Έχω περάσει από όλα τα iPhone εκτός από το 4s, με τελευταίο το X. Το ιδανικό για εμένα (δεν θέλω το κινητό παντόφλα, θέλω να μπαίνει στις τσέπες παντελονιών χωρίς να τα πάω σε ράφτη) είναι το 6s και το 7 (δεν με ενδιαφέρουν τα bezels) από το 8 και μετά τα iPhone πάχυναν!!!! Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ 2 συσκευές ένα 6s και ένα 7, ο λόγος είναι ότι και οι δυο γραμμές που έχω είναι με Vodafone η οποία δεν υποστηρίζει Esim.

Εγώ συνήθως έχω θέμα με τα bezel άλλα τα iPhone έχουν ωραίο design και αφού λες ότι η μπαταρία βγάζει 1.5 μέρες νομίζω ότι σίγουρα θα βολέψει, γιατί αυτό που έχω ( galaxy J7 ) βγάζει λιγότερο. Επίσης συμφωνώ μαζί σου στο μέγεθος γιατί αυτό που έχω τώρα είναι μεγάλο για μένα. Γι' αυτό είπα να δοκιμάσω και εγώ ένα οικονομικό iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποτε πιάνω ios ζηλεύω το πόσο smooth είναι, αλλά δεν ζηλεύω καθόλου όλα τα άλλα. Πραγματικα είσαι κλειδωμένος στην ίδια σου την συσκευή, είναι απίστευτο ότι δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα χωρίς jailbreak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω βλεπω παντως αυτοι που προτεινουν ios γιατι ειναι smooth το συγκρινουν με samsung κινητα που εχουν τραγικο λογισμικο και επεξεργαστες (στην ευρωπη τουλαχιστον). συγκριση με αλλα μοντελα δεν εχει κανει καποιος? προσωπικα δε ξερω να βοηθησω διοτι λιγες φορες εχω παιξει με iphone και δε μπορω να πω πως καταλαβα καποια διαφορα, συν οτι δεν κατεχω καποιο αξιολογο κινητο να συγκρινω λεπτομερειες. η καμερα τους μ αρεσε, ειδικα το βιντεο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας απαντήσω και γω σε αυτό το θέμα, σαν παλιός χρήστης Android απο το 2010 μέχρι τώρα τους τελευταίους 3 μηνες έχω αλλάξει 4 συσκευές απο το Xiaomi mi8 πήγα στο IPhone 8 plus το οποίο κράτησα δυο μήνες μετά πήρα το Samsung s10+ το οποία κράτησα έναν μήνα και τώρα έχω το iPhone 11 

Όπως προείπαν αμα συνηθίσεις το ios δεν υπάρχει επιστροφή ολα δουλεύουν όπως πρέπει out of the box, εχεις υποστήριξη για τα επόμενα 4-5 χρόνια, μεταπολιτικη αξια μεγαλύτερη απο κάθε Android συσκευή όλες οι εφαρμογές τρέχουν smooth όπως πρέπει χωρίς χαζά κολλήματα ή να σταματάνε απο μόνες τους 

Σίγουρα αμα επιλέξεις iphone δεν θα έχεις την καλύτερη κάμερα ή την καλύτερη οθόνη όπως αλλα Android, αλλα εχεις μια συσκευή που κάνει τα πάντα overall πάρα πολύ καλά χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

εγω βλεπω παντως αυτοι που προτεινουν ios γιατι ειναι smooth το συγκρινουν με samsung κινητα που εχουν τραγικο λογισμικο και επεξεργαστες (στην ευρωπη τουλαχιστον). συγκριση με αλλα μοντελα δεν εχει κανει καποιος? προσωπικα δε ξερω να βοηθησω διοτι λιγες φορες εχω παιξει με iphone και δε μπορω να πω πως καταλαβα καποια διαφορα, συν οτι δεν κατεχω καποιο αξιολογο κινητο να συγκρινω λεπτομερειες. η καμερα τους μ αρεσε, ειδικα το βιντεο

Φίλε μου συγκρίνουμε τα iphone με ναυαρχιδες της Samsung γιατί αυτές θεωρούνται top στο android! Ποιος σου είπε καταρχήν ότι έχουν τραγικό λογισμικό ; Μήπως έχεις μείνει 5 χρόνια πισω; 

Επίσης με τι θέλεις να συγκρίνουμε τα iphone; Με κινεζο xiaomi?

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό λογισμικό το one ui δεν  είναι.

Το αντίθετο θα έλεγα. Είναι μια σοβαρή προσπάθεια της Samsung που καθώς είναι ακόμα στις αρχές του, συνεχώς θα βελτιώνεται.

Είχα iphone από το 2014 ως το 2018 άρα έχω αρκετά καλή εικόνα του iOS. Δεν είναι τόσο πίσω το one ui σε smoothness και φυσικά είναι πολύ πιο "ανοιχτό" σαν λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το ιδιο "θεμα" με σενα και αποφασισα πριν λιγο καιρο να κανω την αλλαγη και να παω σε ενα Iphone 11. Η επαγγελματικη μου ενασχοληση αφορα τον τομεα της πληροφορικης.

Ηθελα να δω απο 1ο χερι το Ios και οχι τι διαβαζα δεξια αριστερα. Οποτε για μενα καντο. Αν αντεξεις πανω απο τη μια βδομαδα που αντεξα εγω τοτε μπραβο σου και θα ταιριαξει λογικα και στις αναγκες σου. 

Εγω την αδιανοητη εξαρτηση με το Pc/itunes και τους χαζο περιορισμους δεν την αντεξα. Οπως και τους περιορισμους που υπαρχουν σε ΙΔΙΕΣ εφαρμογες με το android. Η συσκευη ως HW εξαιροντας την outadated οθονη, ειναι πολυ καλη. Σπασιματακια μια χαρα ειδα και στο ios και το smooth που λενε συνεχεια καποιοι ειναι πλεον απλα καραμελα που εχει λιωσει και προφανως καποιοι δεν εχουν παρει στα χερια τους σοβαρες android συσκευες. 

Εν ολιγοις το ios ως λειτουργικο εχει σοβαρες αναπηριες. Αν μπορεις να κανεις χωριο μ αυτες και να τα κανεις ολα οπως επιβαλει η apple...go for it.  Αν οχι αφηνεις την μηλια κι επιστρεφεις σε ζουμερες πορτοκαλιες :P

(το μεγαλο συν ειναι το ποσο ευκολα θα το δωσεις και παλι...διοτι το μεγαλυτερο επιτευγμα της apple ειναι το διαστημικο της marketing...total respect)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω καν γιατί υπάρχει αυτό το δίλλημα.....με το ένα μπορείς να κάνεις τα πάντα με το άλλο τίποτα.

Καταλαβαίνω ότι αν δεν γνωρίζεις τίποτα από τεχνολογία θα σου φανεί πιο εύκολο το λειτουργικό της Apple (για αυτό πουλάει πολύ σε μεσήλικες), αλλά αν δεν παιδέψεις και λίγο το μυαλό σου πως θα εξελιχθείς; 

Υ.Γ. Μερικοί λένε ότι τα Iphones είναι καλύτερα διότι δεν έχουν την στοιχειώδη γνώση να τα συγκρίνουν π.χ. με το S20 + δηλαδή με κάποιο όμοιο (τιμολογιακά).

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SamaelMorningstar είπε

Δεν ξέρω καν γιατί υπάρχει αυτό το δίλλημα.....με το ένα μπορείς να κάνεις τα πάντα με το άλλο τίποτα.

Καταλαβαίνω ότι αν δεν γνωρίζεις τίποτα από τεχνολογία θα σου φανεί πιο εύκολο το λειτουργικό της Apple (για αυτό πουλάει πολύ σε μεσήλικες), αλλά αν δεν παιδέψεις και λίγο το μυαλό σου πως θα εξελιχθείς; 

Υ.Γ. Μερικοί λένε ότι τα Iphones είναι καλύτερα διότι δεν έχουν την στοιχειώδη γνώση να τα συγκρίνουν π.χ. με το S20 + δηλαδή με κάποιο όμοιο (τιμολογιακά).

Δεν ειμαι άτομο που να ασχολείται γενικά τόσο πολύ με τα κινητά και ούτε με την τεχνολογία και δεν βρίσκω και τον λόγο κιόλας γιατί να ασχοληθώ τόσο πολύ με την τεχνολογία.. ίσως ακούγεται χαζό ολο αυτο που λέω αλλά δεν ξέρω.. τέτοιο άτομο ειμαι εγώ.. σε ένα κινητό με ενδιαφέρει να έχει 1) πολύ καλή κάμερα που και το σ7 εν έτη 2020 ακόμα καλά κρατεί.. 2) θέλω να ειναι γρηγορο και να μην κολλάει και να κάνει πολύ καλά την δουλειά του.. Η χρήση που κάνω ειναι social media μουσική και που και που έως καθόλου για παιχνιδια.. δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ουτε me custom roms ούτε με launcher ή icon packs δεν με ενδιαφέρουν καν και δεν ξέρω καν πως γίνονται και ούτε θέλω να μάθω..  δεν είναι για όλους η τεχνολογία..  ειδικά για μένα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SamaelMorningstar είπε

Δεν ξέρω καν γιατί υπάρχει αυτό το δίλλημα.....με το ένα μπορείς να κάνεις τα πάντα με το άλλο τίποτα.

Καταλαβαίνω ότι αν δεν γνωρίζεις τίποτα από τεχνολογία θα σου φανεί πιο εύκολο το λειτουργικό της Apple (για αυτό πουλάει πολύ σε μεσήλικες), αλλά αν δεν παιδέψεις και λίγο το μυαλό σου πως θα εξελιχθείς; 

Υ.Γ. Μερικοί λένε ότι τα Iphones είναι καλύτερα διότι δεν έχουν την στοιχειώδη γνώση να τα συγκρίνουν π.χ. με το S20 + δηλαδή με κάποιο όμοιο (τιμολογιακά).

Τόσες ανακρίβειες   σε ένα ποστ δεν έχω διαβάσει μαζεμενες!

Πρώτον το . iphone κυρίως το χρησιμοποιουν ηλικίες 18-40 σηλαδη το αντίθετο από μεσηλικες!οι μεσήλικες/υπερηλικες έχουν συνήθως φτηνά android ή κανένα πολύ παλιό iPhone που τους έδωσε το παιδί τους για να πάρει καινούργιο μοντέλο . κάνε μια βόλτα έξω και πες μου ποιους  βλέπεις με καινούρια iphone.

Δεύτερον το ότι  οποίος είναι άσχετος με τεχνολογία του αρέσει το iPhone είναι εντελώς λαθος. Εγώ ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1985 ( ο πρώτος υπολογιστης μου ήταν amstrad 464) και μου αρέσει πολύ περισσότερο το iPhone.  Απλά αν θέλω να κάνω μια σοβαρή  δουλειά ή να κατεβάσω torrent κτλ. έχω τον υπολογιστή, δεν θα το κάνω με το κινητό.

Επίσης  οι ανάγκες του καθένα είναι διαφορετικές . αν κάποιος δεν θέλει να περνάει custom rom, να κατεβάζει torrent και γενικά να αλλάζει τα φώτα στο κινητό του, τι ακριβώς προσφέρει περισσότερο το Android σε αυτόν?

Και τελευταίο, συγκρίνουμε όπως βλέπεις πιο πάνω iphone με ναυαρχιδες samsung ( note 9, s10, s10 plus) μιας και είναι στην ίδια τιμή με τα iphone xr, iphone 11 που θέλει η κοπέλα. Δεν έχουν όλα τα iphone 1400€ ούτε η κοπέλα θα πάρει οπωσδήποτε το Samsung s20 Ultra!

 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, koutsis είπε

Τόσες ανακρίβειες   σε ένα ποστ δεν έχω διαβάσει μαζεμενες!

Πρώτον το . iphone κυρίως το χρησιμοποιουν ηλικίες 18-50 σηλαδη το αντίθετο από μεσηλικες!οι μεσήλικες έχουν συνήθως φτηνά android ή κανένα πολύ παλιό iPhone που τους έδωσε το παιδί τους για να πάρει άλλο . κάνε μια βόλτα έξω και πες μου ποιος βλέπεις με καινούρια iphone.

Δεύτερον το ότι  οποίος είναι άσχετος με τεχνολογία του αρέσει το iPhone είναι εντελώς λαθος. Εγώ ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1985 ( ο πρώτος υπολογιστης μου ήταν amstrad 464) και μου αρέσει πολύ περισσότερο το iPhone.  Απλά αν θέλω να κάνω μια σοβαρή  δουλειά ή να κατεβάσω torrent κτλ. έχω τον υπολογιστή, δεν θα το κάνω με το κινητό.

Επίσης  οι ανάγκες του καθένα είναι διαφορετικές . αν κάποιος δεν θέλει να περνάει custom rom, να κατεβάζει torrent και γενικά να αλλάζει τα φώτα στο κινητό του, τι ακριβώς προσφέρει περισσότερο το Android σε αυτόν?

Και τελευταίο, συγκρίνουμε όπως βλέπεις πιο πάνω iphone με ναυαρχιδες samsung ( note 9, s10, s10 plus) μιας και είναι στην ίδια τιμή με τα iphone xr, iphone 11 που θέλει η κοπέλα. Δεν έχουν όλα τα iphone 1400€ ούτε η κοπέλα θα πάρει οπωσδήποτε το Samsung s20 Ultra!

Θα συμφωνήσω πάρα πολύ σε όλα..  συνέχεια και εγώ αυτό ακούω ότι όποιος είναι άσχετος από τεχνολογία πάει σε ios.. οκ μπορεί στο android να κάνεις κάποια πράγματα πιο εύκολα σε σχέση με το ios αλλά αυτό με την τεχνολογία και εμένα με έχει βάλει σε απορία..  σχεδόν όλοι οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν ios.. Δηλαδή αυτοί τι;; ειναι άσχετοι με την τεχνολογία;; δεν νομίζω..  

Και σε περίπτωση που όντως δεν μου αρεσει το ios (που δεν νομίζω να μην μου αρέσει)) δεν θα έπαιρνα καν το s20 ultra γιατί δεν μου αρεσει το design (προσωπική μου άποψη εννοειται) και άσε που δεν έχω να διάθεσω τόσα λεφτά.. σιγά μην δώσω και 1400 ευρώ για κινητό..  δεν εχω φτάσει σε σημείο να χαζέψω τόσο πολύ ακόμη 😂  αν ήταν να πήγαινα σε samsung θα πηγαινα στο s10 που αυτό για εμένα τουλάχιστον έχει πολύ όμορφο design και είναι και στο bugdet που μπορώ να διαθέσω 

Επεξ/σία από Elenakiii_96
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή από iphone δεν ξέρω και πολλά και γενικά δεν με ενδιαφέρουν, θα ήθελα να πω κάποια πράγματα που ίσως να είναι λάθος οπότε διορθώστε με για το αν έχω λάθος για να έχω μια πιο σωστή εικόνα όσον αφορά την apple. Ούτε εγώ είμαι χρήστης που πειράζει το κινητό του όσον αφορά τις roms (επειδή δεν έχω λόγο να το κάνω εκτός και αν μιλάμε για παλιό κινητό που δεν τραβάει γενικά), αλλά σίγουρα το προσαρμόζω στα μέτρα μου.

Αυτό που ξέρω είναι πως αν πάρω iphone δεν θα μπορώ πλέον να συνδέομαι με το pc (windows 10) για ασύρματη μεταφορά δεδομένων (ftp folder) εκτός και αν πάρω υπολογιστή mac.

Το iphone δεν θα συνδέεται με το tvbox μου οπότε και από κει θα πρέπει να πάρω apple box.

Το iphone δεν θα συνδέεται με τα ασύρματα ακουστικά μου εκτός και αν είναι ακουστικά της apple.

Πιθανώς να μην μπορεί να συνδεθεί μέσω bluetooth με android κινητό.

Τέλος πολλές εφαρμογές δεν είναι δωρεάν, κάποιες δεν υπάρχουν, δεν μπορείς να βάλεις apk apps.

Με άλλα λόγια για την δικιά μου χρήση αν πάρω ένα iphone θα μου αχρηστεύσει το ότι άλλο έχω και θα πρέπει να δώσω τα 10πλάσια για να τα αγοράσω. Και ακόμα και αν το κάνω πάλι θα έχω ελλείψεις. Πέρα αυτού δεν μπορώ με τιποτα το τόσο μακρύ notch που έχει στο πάνω μέρος της οθόνης αλλά αυτό είναι δευτερεύον. 

Περιμένω απόψεις, αν έχω λάθος είμαι όλος αυτιά μπας και η γνώμη μου λίγο καλυτερέψει αν και σε αυτές τις τιμές σκούρα τα πράγματα 😂

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά άμα πάρω με 64gb εσωτερική μνημη είναι αρκετα;; το λέω γιατί από όσο ξέρω τα iphone δεν δέχονται κάρτα μνήμης.. θα γεμίσουν εύκολα λετε;; απλά βγάζω πολλές φωτογραφίες...τώρα από θέμα εφαρμογών οκ κατεβαζω και εκει αρκετες ππφφφ 😕 και έχω αρχίσει να αγχώνομαι τώρα.... τώρα για μεγαλύτερα gb δεν ξέρω... ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή και δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω χρηματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...