Προς το περιεχόμενο

Android or ios??


Elenakiii_96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nickolas είπε

Για το αρχικό ερώτημα Ios ή Android:

Αν κάποιος αλλάζει κινητό κάθε ~χρόνο Android.

Αν κρατάει τα κινητά του 3ετία ή και περισσότερο Apple.

Η καλύτερη εμπειρία χρήσης είναι Android flagship τον 1ο χρόνο ζωής της. Το να το έχεις αυτό όμως κοστίζει... και το Iphone σπάνια υπολείπεται σημαντικά (πέραν της μειωμένης παραμετροποίησης)

Θα διαφωνήσω, συγκριτικά το ios flagship έχει καλύτερη εμπειρία χρήσης σε σχέση με Android flagship (και το λέω έχοντας πάει απο samsung s10 plus σε iphone xs max) 

Στο μόνο που υπολείπεται το iPhone είναι η παραμετροποιηση όπως είπες, αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει πολλούς, πίστεψε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HateMe είπε

Υ.Γ4 Τι να την κάνεις την υποδοχή ακουστικών; 2020 έχουμε και πάμε προς 2021

Με άλλα λόγια όποιος έχει καλά ακουστικά με καλώδιο θα τα βάλει στην άκρη επειδή έχουμε 2020. Μόνο ότι πει η Apple 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickolas είπε

Για το αρχικό ερώτημα Ios ή Android:

Αν κάποιος αλλάζει κινητό κάθε ~χρόνο Android.

Αν κρατάει τα κινητά του 3ετία ή και περισσότερο Apple.

Η καλύτερη εμπειρία χρήσης είναι Android flagship τον 1ο χρόνο ζωής της. Το να το έχεις αυτό όμως κοστίζει... και το Iphone σπάνια υπολείπεται σημαντικά (πέραν της μειωμένης παραμετροποίησης)

Αντέχουν και 2 χωρίς να τα πειράξεις.

Αν θες μετά μπαίνεις xda και κάνεις παπάδες :P 

Η κοπέλα τώρα δεν ξέρει από αυτά και θέλει απλά ένα κινητό να της κρατήσει.

Προφανώς θα πάει στο 11ρακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν θες φτηνο κινητο πας σε android. δε θεωρω το μεταχειρισμενο μηλο 5 χρονων καλη οικονομικη λυση οταν υπαρχουν κινεζοκινητα που κανουν τα παντα και ειναι καλυτερα σε πολλα σημεια (μπαταρια, μνημη, διπλες σιμ, κλπ)

αν θες ακριβο κινητο πιστευω μονο μηλο αξιζει. καλυτερο βιντεο, 5-6 χρονια αναβαθμησεις, κραταει καποια αξια για οταν θες να το αλλαξεις

ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες, εγω παντως ετσι το βλεπω. σκεψου καλα τι θες και μη βιαστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα ρωτήσω και μια χαζομάρα τώρα παλι μιας και έχετε δείξει ενδιαφερον για το θέμα μου και σας ευχαριστώ..  αν και είχα σχολιάσει πριν ένα μήνα σχετικά με το iphone se 2020 πιστεύεται ότι δεν αξίζει να κάνω την μετάβαση σε αυτό το κινητό εε;; απλά το βλέπω αρκετά φθηνό για αιφον το ατιμο 😛 και λέω μήπως το χτυπούσα με κλειστά μάτια..  αλλά με διστάζουν αρκετά σημεία όπως μπαταρία ανάλυση οθόνης .. το ότι είναι σχετικά μικρό σε σχέση με τα σημερινά κινητά που είναι σαν παντοφλες δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.. αλλά αξίζει από σ7 να πάω σε αυτο το συγκεκριμενο;; μάλλον όχι εε;; 😛 μάλλον με βλέπω για το 11 τότε..

Επεξ/σία από Elenakiii_96
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που αναφέρθηκε και launcher στο παραπάνω μήνυμα, μπορείς να βάλεις ακόμα και στο τωρινό κινητό σου έναν launcher για apple για να δεις πως είναι. Στην περίπτωση που δεν γνωρίζεις τι είναι το launcher, αυτό που κάνει στην ουσία είναι να αλλάζει την αρχική οθόνη του κινητού σου. Αλλάζει δηλαδή τα εικονίδια και τις συντομεύσεις στο αρχικό μενού με βάση τον launcher που θα επιλέξεις. Αν βάλεις της apple θα σου τα κάνει να φαίνονται όλα όπως και σε ένα κινητό της apple (μόνο στην αρχική οθόνη) ή όποια άλλη εταιρία θες να επιλέξεις. Εδώ έχει αρκετούς από apple. Οι launchers γενικά είναι πολύ ελαφριοί και δεν επιβαρύνουν το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβα το γελακι, επισης να αναφέρω και το Samsung A71 αν κάποιοι ειναι κολλημενοι με Xiaomi εν ετει 2020....Αν εχεις λεφτα για ξοδεμα Samsung ultra s20 plus 5g και βαζεις launcher αν σου κολλαει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

8 ώρες πριν, adi32 είπε

Αυτό το λες για κακό? 

Όταν κάνω όλα όσα θέλω με 200€ υπάρχει καποιος λόγος να δώσω 800 - 1400€ για να μην μπορώ να τα κάνω? 

Εκτός και είμαι τρελός ή με ενδιαφέρει μόνο να μοστράρω ότι έχω πανακριβο κινητό 

Και ποιο φτηνα μην σου πω. Απλα μερικοι πιστευουν οτι  το κινητο ειναι προεκταση του εγωισμου τους, και αμφιβαλλω αν εχουν μια σοβαρη εφαρμογη στο κινητο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Loinen είπε

Και ποιο φτηνα μην σου πω. Απλα μερικοι πιστευουν οτι  το κινητο ειναι προεκταση του εγωισμου τους, και αμφιβαλλω αν εχουν μια σοβαρη εφαρμογη στο κινητο τους.

Γιατί είναι κακό το να έχεις ενα ακριβό αυτοκινητο/αμαξι/σπίτι/ρουχο/ρολοι κτλ? Ακομα και αν θα μπορουσες να κανεις τη δουλειά σου με κατι πολυ φθηνοτερο, τι επιχειρημα είναι το "..είναι προέκταση του εγωισμού τους"?

Γιατί ειναι κατακριτέο πως καποιος θελει να ικανοποιήσει μια αναγκη του χωρις να έχει το vfm σαν κριτηριο, αλλα να κρίνει με την αισθητική του, το γουστο του και στην τελικη, με οτι ικανοποιει τον ίδιο? 

Εγω μπορεί να μην εχω ουτε μια "σοβαρη" εφαρμογη στο κινητο μου, αλλα μπορεί να θελω να σκασω 1500€ επειδη μπορω, επειδη τα δουλευω, επειδη μπορει η εργασια μου να ειναι ακρως απαιτητικη και θελω να ξεχωρίζω απο τους υπολοιπους με τα vfm κινητά - οταν βγαινω 2 φορες το μηνα, ενω οι υπολοιποι ειναι καθε μερα για καφε - γιατι εμενα μπορει να με ικανοποιει να ξοδευω τα λεφτα μου και να το προτιμω απο το να χω +1500 στην τραπεζα.

Που ειναι το προβλημα, που εχετε μερικοι?

Επεξ/σία από xgol
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Loinen είπε

Και ποιο φτηνα μην σου πω. Απλα μερικοι πιστευουν οτι  το κινητο ειναι προεκταση του εγωισμου τους, και αμφιβαλλω αν εχουν μια σοβαρη εφαρμογη στο κινητο τους.

Όταν ακούς απόψεις του στυλ είσαι απλός χρήστης και δε θες πολλές δυνατότητες γιατί να πας να πάρεις κινητό με 200-300 €, πήγαινε πάρε ένα με 1400, τι να περιμένεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, xgol είπε

Γιατί είναι κακό το να έχεις ενα ακριβό αυτοκινητο/αμαξι/σπίτι/ρουχο/ρολοι κτλ? Ακομα και αν θα μπορουσες να κανεις τη δουλειά σου με κατι πολυ φθηνοτερο, τι επιχειρημα είναι το "..είναι προέκταση του εγωισμού τους"?

Γιατί ειναι κατακριτέο πως καποιος θελει να ικανοποιήσει μια αναγκη του χωρις να έχει το vfm σαν κριτηριο, αλλα να κρίνει με την αισθητική του, το γουστο του και στην τελικη, με οτι ικανοποιει τον ίδιο? 

Εγω μπορεί να μην εχω ουτε μια "σοβαρη" εφαρμογη στο κινητο μου, αλλα μπορεί να θελω να σκασω 1500€ επειδη μπορω, επειδη τα δουλευω, επειδη μπορει η εργασια μου να ειναι ακρως απαιτητικη και θελω να ξεχωρίζω απο τους υπολοιπους με τα vfm κινητά - οταν βγαινω 2 φορες το μηνα, ενω οι υπολοιποι ειναι καθε μερα για καφε - γιατι εμενα μπορει να με ικανοποιει να ξοδευω τα λεφτα μου και να το προτιμω απο το να χω +1500 στην τραπεζα.

Που ειναι το προβλημα, που εχετε μερικοι?

Το κακό είναι όταν πάει ο άλλος/η άλλη και αγοράζει 1500 ευρώ κινητό επειδή είναι μόδα και "in" , και ταυτόχρονα θα μπορούσε για την χρήση που το θέλει να είναι υπερκαλυμμένος με ένα κινητό 300 ευρώ. 
Όμως ναι, αν κάποιος ερχόταν και μου έλεγε πήρα 1500 ευρώ κινητό επειδή μαρέσει και το γουστάρω πάω πάσο. Απλά συνήθως αντί να σου πει αυτό, σου λέει το πήρα γιατί εχει 836 επεξεργαστές και 15 κάμερες (ενώ δεν έχει καμία απολύτως ιδέα τι σου λέει, απλά αναπαράγει marketing διαφήμισης), ενώ το χρησιμοποιεί για να παίρνει κανά τηλέφωνο και να κάνει Like στο facebook :P

Για να μην είμαι τελείως off-topic, @Elenakiii_96 εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις ένα κινητό με iOS σχετικά νέο, να δεις αν σου αρέσει το περιβάλλον και να αποφασίσεις. Το αν θα κολλάει ή οχι, αν μιλάμε για κινητά 300 ευρώ και άνω (στο περίπου, υπάρχουν πλέον και με 200 που θα είναι μια χαρά), δεν θα κολλάει τίποτα όσο έχεις μια καλή χρήση και δεν βάζεις εφαρμογές που ξοδεύουν άσκοπα πόρους (ή που είναι χάλια γραμμένες...). Θέλει προσπάθεια να γονατίσεις κινητά που έχουν πλεον 4-6GB RAM, με 2πλούς 4πύρηνους-8πύρηνους επεξεργαστές με normal χρήση, που απότι διάβασα εκεί εντάσσεσαι. 

Προσωπικά τυχαίνει να έχω κιεγώ ένα S7 εδώ και 2 χρόνια (μάλιστα το αγόρασα εδώ μεταχειρισμένο) του πέρασα μια απλή, καθαρή ROM απτο XDA και δουλεύει άψογα σε ότι έχω δοκιμάσει, χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση :) Όντως με το αρχικό ROM καθυστερούσε λίγο αλλά τίποτα συγκλονιστικό. Για την ιστορία κιεγώ IT είμαι πάντως :P

Επεξ/σία από thanos--
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, xgol είπε

Γιατί είναι κακό το να έχεις ενα ακριβό αυτοκινητο/αμαξι/σπίτι/ρουχο/ρολοι κτλ? Ακομα και αν θα μπορουσες να κανεις τη δουλειά σου με κατι πολυ φθηνοτερο, τι επιχειρημα είναι το "..είναι προέκταση του εγωισμού τους"?

Γιατί ειναι κατακριτέο πως καποιος θελει να ικανοποιήσει μια αναγκη του χωρις να έχει το vfm σαν κριτηριο, αλλα να κρίνει με την αισθητική του, το γουστο του και στην τελικη, με οτι ικανοποιει τον ίδιο? 

Εγω μπορεί να μην εχω ουτε μια "σοβαρη" εφαρμογη στο κινητο μου, αλλα μπορεί να θελω να σκασω 1500€ επειδη μπορω, επειδη τα δουλευω, επειδη μπορει η εργασια μου να ειναι ακρως απαιτητικη και θελω να ξεχωρίζω απο τους υπολοιπους με τα vfm κινητά - οταν βγαινω 2 φορες το μηνα, ενω οι υπολοιποι ειναι καθε μερα για καφε - γιατι εμενα μπορει να με ικανοποιει να ξοδευω τα λεφτα μου και να το προτιμω απο το να χω +1500 στην τραπεζα.

Που ειναι το προβλημα, που εχετε μερικοι?

Μονος σου το απαντησες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Elenakiii_96 είπε

Παιδιά θα ρωτήσω και μια χαζομάρα τώρα παλι μιας και έχετε δείξει ενδιαφερον για το θέμα μου και σας ευχαριστώ..  αν και είχα σχολιάσει πριν ένα μήνα σχετικά με το iphone se 2020 πιστεύεται ότι δεν αξίζει να κάνω την μετάβαση σε αυτό το κινητό εε;; απλά το βλέπω αρκετά φθηνό για αιφον το ατιμο 😛 και λέω μήπως το χτυπούσα με κλειστά μάτια..  αλλά με διστάζουν αρκετά σημεία όπως μπαταρία ανάλυση οθόνης .. το ότι είναι σχετικά μικρό σε σχέση με τα σημερινά κινητά που είναι σαν παντοφλες δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.. αλλά αξίζει από σ7 να πάω σε αυτο το συγκεκριμενο;; μάλλον όχι εε;; 😛 μάλλον με βλέπω για το 11 τότε..

To SE2 είναι μια χαρά επιλογή.

Σε μπαταρία θα είναι παρόμοιο με το S7 σου όταν ήταν καινούργιο. Δηλαδή θα βγάζει άνετα μια νορμάλ μέρα με πλεονέκτημα ότι δε θα χάνει μπαταρία στο standby και θα κρατάει καλύτερα και στο internet browsing/mail/viber κλπ. λόγω πιο αποδοτικού επεξεργαστή.

Σε ανάλυση οθόνης δεν υπάρχει θέμα, απλά είναι λίγο μικρή για τα τωρινά δεδομένα. Αλλά αν το form factor δεν σε πειράζει και θες κινητό για 3+ χρόνια, στα χρήματά του δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...