Προς το περιεχόμενο

[Φορητός SSD] WD Passport Go 500 GB με 56€ @ amazon.de


kkatzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, d_gkal είπε

Καλά δεν είναι;

Έτσι νομίζω... πολύ καλύτερα από κάτι test που είχα δει στη δεύτερη σελίδα του post... Ας μιλήσουν και οι ειδικοί....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, IcemanGr71 said:

Έτσι νομίζω... πολύ καλύτερα από κάτι test που είχα δει στη δεύτερη σελίδα του post... Ας μιλήσουν και οι ειδικοί....

Όντως γιατί κάτι για 100mb εγγραφή είδαμε τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως τα νούμερα από τα benchmarks διαφέρουν στην πραγματικότητα; ειδικός δεν είμαι και σίγουρα τα αρχεία που του κάνω εγγραφή είναι πολλά και μεγάλα,αλλά τι σχέση έχει το 70 ΜΒ/s με τα νούμερα των tests; φιλ φρι το κορέκτ μι αν κάνω λάθος στον συλλογισμό μου.

IMG_20200630_202049.jpg

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Αυτό δεν το ξέρω. Αν κάποιος ξέρει ας μας πει.

Άλλο να μεταφέρεις ένα αρχείο μεγάλο και άλλο χιλιάδες αρχεία, στην δεύτερη περίπτωση θα είναι πιο αργός.

Επίσης σε αυτή την περίπτωση παίζει ρόλο και ο δίσκος από τον οποίο αντιγράφεις τα αρχεία, αν είναι μηχανικός τότε περιορίζεται στην ταχύτητα ανάγνωσης του μηχανικού

Παρέλαβα και εγώ τον δικό μου, ελπίζω να μην στέλνει και τους μηχανικούς σε τέτοια συσκευασία το Amazon, σε ένα χάρτινο φάκελο τον έστειλε

Επεξ/σία από leo066
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Μήπως τα νούμερα από τα benchmarks διαφέρουν στην πραγματικότητα; ειδικός δεν είμαι και σίγουρα τα αρχεία που του κάνω εγγραφή είναι πολλά και μεγάλα,αλλά τι σχέση έχει το 70 ΜΒ/s με τα νούμερα των tests; φιλ φρι το κορέκτ μι αν κάνω λάθος στον συλλογισμό μου.

1. Τον έχεις συνδέσει απευθείας σε USB σε Η/Υ ή σε κάποιο USB hub συνδεδεμένο σε κάποιο Η/Υ; Το δεύτερο είναι πιο αργό αν κάνεις κι άλλες μεταφορές αρχείων παράλληλα.

2. Η θύρα που τον έχεις συνδέσει είναι > = USB 3.0 ή μπορεί να τον έχεις συνδέσει σε USB 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imvrios είπε

1. Τον έχεις συνδέσει απευθείας σε USB σε Η/Υ ή σε κάποιο USB hub συνδεδεμένο σε κάποιο Η/Υ; Το δεύτερο είναι πιο αργό αν κάνεις κι άλλες μεταφορές αρχείων παράλληλα.

2. Η θύρα που τον έχεις συνδέσει είναι > = USB 3.0 ή μπορεί να τον έχεις συνδέσει σε USB 2;

USB 3.0 είναι,χωρίς hub. Απλά ο δίσκος από τον οποίο μεταφέρονται είναι ένας Seagate Ironwolf 2TB,ο οποίος δεν είναι γρήγορος (καλούτσικος αλλά όχι γρήγορος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνδεσα με το Xbox και δοκίμασα το FH4, από τον εσωτερικό φορτώνει σε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα ενώ από τον ssd σε 1 λεπτό και 5 δευτερόλεπτα. Σχεδόν στο μισό χρόνο. Επειδή το καλώδιο είναι μικρό όλος ο ζεστός αέρας που βγαίνει από το πίσω μέρος του Xbox πάει πάνω στο δίσκο και δεν ξέρω αν δημιουργηθεί κάποιο θέμα στο δίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, leo066 είπε

Το σύνδεσα με το Xbox και δοκίμασα το FH4, από τον εσωτερικό φορτώνει σε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα ενώ από τον ssd σε 1 λεπτό και 5 δευτερόλεπτα. Σχεδόν στο μισό χρόνο. Επειδή το καλώδιο είναι μικρό όλος ο ζεστός αέρας που βγαίνει από το πίσω μέρος του Xbox πάει πάνω στο δίσκο και δεν ξέρω αν δημιουργηθεί κάποιο θέμα στο δίσκο 

Βαλε μια προεκταση USB3 και θα εισαι Οκ. Τον πας οπου θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Βαλε μια προεκταση USB3 και θα εισαι Οκ. Τον πας οπου θελεις.

Προς το παρόν τον έβαλα λίγο στο πλάι και δεν χτυπάει ο αέρας πάνω του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, leo066 said:

Το σύνδεσα με το Xbox και δοκίμασα το FH4, από τον εσωτερικό φορτώνει σε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα ενώ από τον ssd σε 1 λεπτό και 5 δευτερόλεπτα. Σχεδόν στο μισό χρόνο. Επειδή το καλώδιο είναι μικρό όλος ο ζεστός αέρας που βγαίνει από το πίσω μέρος του Xbox πάει πάνω στο δίσκο και δεν ξέρω αν δημιουργηθεί κάποιο θέμα στο δίσκο 

Τέλεια! Ακριβώς για αυτή τη δουλειά τον θέλω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

USB 3.0 είναι,χωρίς hub. Απλά ο δίσκος από τον οποίο μεταφέρονται είναι ένας Seagate Ironwolf 2TB,ο οποίος δεν είναι γρήγορος (καλούτσικος αλλά όχι γρήγορος).

... 

Ε τότε τι αναρωτιέσαι ρε μεγάλε; Αντίγραψε τα αρχεία στον εσωτερικό δίσκο/SSD του PC και επανάλαβε τη διαδικασία για να δούμε τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2020 στις 10:47 ΜΜ, imvrios είπε

... 

Ε τότε τι αναρωτιέσαι ρε μεγάλε; Αντίγραψε τα αρχεία στον εσωτερικό δίσκο/SSD του PC και επανάλαβε τη διαδικασία για να δούμε τη διαφορά.

Το "ρε μεγάλε" τώρα να το πάρω ότι το είπες με καλό ύφος;

Αφού ξεκαθάρισα πως δεν είμαι σχετικός με τις ταχύτητες (πως αξιοποιείς το μάξιμουμ του κάθε δίσκου),πως περιμένεις να μην αναρωτιέμαι; 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2020 στις 8:08 ΜΜ, Ίων Δραγούμης είπε

Μήπως τα νούμερα από τα benchmarks διαφέρουν στην πραγματικότητα; ειδικός δεν είμαι και σίγουρα τα αρχεία που του κάνω εγγραφή είναι πολλά και μεγάλα,αλλά τι σχέση έχει το 70 ΜΒ/s με τα νούμερα των tests; φιλ φρι το κορέκτ μι αν κάνω λάθος στον συλλογισμό μου.

IMG_20200630_202049.jpg

Τα tests έχουν ταχύτητα εγγραφής κάπου στα 110. Μην περιμένεις τρελές ταχύτητες στην εγγραφή. 

παίζει ρόλο από που, γίνεται η ανάγνωση, τι ταχύτητα υποστηρίζει η θύρα που γίνεται η ανάγνωση κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, όπως έχεις γραφεί, είναι χρήσιμος ΜΟΝΟ για περιπτώσεις που απαιτείται γρήγορη ανάγνωση (xbox/ps4)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...