Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση σήματος κινητής και 4g σε εξοχικό


pawosn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, δίαβασα παρόμοια θέματα στο φόρουμ αλλά δεν έβγαλα άκρη, ψάχνω για ενίσχυση σήματος σε εξοχικό απ ότι έχω δει διαφέρει η ομιλία με το 4g

κάτι που να κάνει και για ομιλία και για 4g για πρόσβαση στο ιντερνετ;;

κάτι τέτοιο θα δουλέψει; https://bataria.gr/atnj-gsm-4g-1800mhz.html

η πιο ακριβό; οπως  https://plantron.gr/index.php/enisxitis-anametadotis-simatos-kinito-tilefono-gsm-dual-band-900mhz-1800mhz-vodafone-wind-cosmote-kalipsi-simatos.html

αν και λέει οχι 3g

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εν τέλει, ποια λύση από τις 2 προτιμήθηκε; Ψάχνω κ εγώ κάτι αντίστοιχο για Cosmote, με ενδιαφέρει κυρίως το Data κομμάτι και μετά η ομιλία.

Πως μπορώ να ξέρω σε κάθε περιοχή στην Ελλάδα αν τα 1800Mhz είναι διαθέσιμα; Πχ Ορεινή Ναυπακτία έχω 4g όμως πολύ εξασθενημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενισχυση σηματος σημαινει  4g ρουτερ που να δεχεται εξωτερικη κεραια για ενισχυση σηματος

παλια ειχα ενα dr link και μια εξωτερικη κεραια το οποιο δουλέυε πολυ καλα.....τωρα θα υπαρχουν και νεωτερα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω έχω βάλει modem με κάρτα sim.

Το έχω βάλει σε σημείο που πιάνει και έτσι έχω wifi σε όλο το σπίτι που με τοπικό δίκτυο και συνδυασμό με mesh έχεις παντού δίκτυο για πρόσβαση στο internet.

Για κάποιο λόγο (ακτινοβολίας) δεν θα επέλεγα ενίσχυση του σήματος κεραίας κινητής, μέσα στο σπίτι (και δεν ξέρω και κατά πόσο θα δουλευει σωστα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό ήθελα την άποψη ενός φίλου που να το έχει δουλέψει και να μπορεί να μας δώσει 2-3 πληροφορίες.

Σχετικά με την ακτινοβολία θεωρητικά θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε εξωτερικό στεγασμένο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Σεπτέβριο θα βάλω τα εξής 

MikroTik RBLHGR&R11e-4G (LHG 4G kit) Outdoor Directional WiFi 4 4G/LTE Cat 4 Router Kit w/ Embedded SIM Slot (RouterOS Level 3, 300Mbps N)

και θα το συνδέδω με router με 2 wan , ώστε να το συνδιάσω με την 2mbits adsl 

ενώ την άλλη βδομάδα θα απλώσω ethernet και με ένα xiaomi mi 4a θα το κάνω access point σε κεντρικό σημείο του σπιτιού

cosmote και vodafone σε μερικά κινητά ( κυρίως καινούργια προφανώς ) έχουν 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

είναι διαφορετικό από αυτό που κοιτάς , αλλά ίσως να είναι καλύτερη επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μάλιστα, είναι συγκεκριμένη λύση.

Αναμένουμε νεότερα από το μέτωπο, ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον. Επί της ουσίας με την κεραία αυτή, η οποία δέχεται SIM, συνδέουμε στην Wan ενός Router (μια διευκρίνιση, ΔΕΝ χρειάζεται να είναι ModemRouter σωστά;) και το πακέτο αυτό μοιράζει 3G-4G data στον χώρο που θα έχει εμβέλεια το Router, μέσω Wifi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να είναι wan αν δεν θέλεις να έχεις 2 συνδρομές internet. 

Το συγκεκριμένο ήδη εκπέμπει σε wifi άρα θα έχω internet στον κήπο και με ένα καλώδιο ethernet προς το access point , εγώ θα χρησιμοποιήσω το xiaomi που αναφέρω , θα το τοποθετήσω σε κεντρικό σημείο. Απλά εγώ επειδή υπάρχει ήδη μία πολύ χάλια γραμμή adsl , θα βάλω κάποιο dual wan router στο ενδιάμεσο

Σχεδιάγραμμα

https://imgur.com/a/abaobOo

οπότε αν δεν θέλεις adsl 

παραλείπεις το adsl modem και το 2 wan router

όπως βλέπεις στον κήπο θα παίρνω κατευθείαν από το LTE , ενώ στο σαλόνι θα έχω και από τα δύο. Αργότερα το adsl προφανώς θα αντικατασταθεί από starlink εκτός άμα γίνει κάνα θαύμα και έρθει οπτική κάπου στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης. Ιδανικά θα ήθελα να έχω όλα τα wifi μετά το 2 wan router , οπότε η κεραία LTE + wifi δεν έχει θέση σε αυτό το σχήμα και μπορεί να μπει μία απλή κεραία LTE , είναι μικρή η διαφορά χρημάτων μεταξύ τους πάντως. Ακόμα το σκέφτομαι το πλάνο , διότι είναι μεγάλο το σπίτι και θα θέλω 2-3 access point σε διαφορετικούς ορόφους.

 

 

prosxedio.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, επαναφέρω το θέμα καθώς θέλω βοήθεια για το δικό μου εξοχικό. Στο σπίτι έχω σύνδεση cosmote adsl 8mbps (πληρώνω 50αρα αλλά...). Το θέμα είναι ότι έχω unlimited δεδομένα κινητής αλλά πιάνω μόνο στον κήπο (100+Mbps) μπροστά από το σπίτι, αφού πίσω είναι πλαγιά και οι κεραίες είναι στην κορυφή. Υπάρχει κάποια απλή λύση ? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 7:44 ΜΜ, dvakal είπε

Καλησπέρα παιδιά, επαναφέρω το θέμα καθώς θέλω βοήθεια για το δικό μου εξοχικό. Στο σπίτι έχω σύνδεση cosmote adsl 8mbps (πληρώνω 50αρα αλλά...). Το θέμα είναι ότι έχω unlimited δεδομένα κινητής αλλά πιάνω μόνο στον κήπο (100+Mbps) μπροστά από το σπίτι, αφού πίσω είναι πλαγιά και οι κεραίες είναι στην κορυφή. Υπάρχει κάποια απλή λύση ? Ευχαριστώ.

Ποιοτική και στιβαρή ξαπλώστρα;

Πέρα από την πλάκα, θες να ενισχυθεί το σήμα εντός του σπιτιού ή να στήσεις WiFi από το σημείο που πιάνει το κινητό; (είτε με MiFi, είτε με το ίδιο το κινητό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...