Προς το περιεχόμενο

Μετά το CHAOS έρχεται το νέο hyper car APEIRON με 3.000 ίππους


giorgos4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δεν εχω καμια απορια περα αμα εισαι τοσο χαζος ή αμα τρολλαρεις, παντως αμαξι και μαλιστα υπεραμαξι δε βγαινει στο δρομο χωρις δοκιμη σε πραγματικες συνθηκες που να χτυπας το κωλο σου κατω

Ούτε το prototype δεν έχουμε δει και εσύ μας λες για τις δοκιμές που πρέπει να γίνουν σε πραγματικές συνθήκες...

Και ύστερα αναρωτιέσαι αν εγώ είμαι ο χαζός!

Σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ούτε το prototype δεν έχουμε δει και εσύ μας λες για τις δοκιμές που πρέπει να γίνουν σε πραγματικές συνθήκες...

Και ύστερα αναρωτιέσαι αν εγώ είμαι ο χαζός!

Σηκώνω τα χέρια ψηλά...

τι το θες το πρωτοτυπο, αφου εχεις τα μοντελα στους υπολογιστες 🙃

περα απ τη πλακα το πρωτοτυπο δε ξερω πως το εννοεις, τα μοντελα και τους υπολογιστες τους εχουν ωστε ακριβως οταν αρχισουν να βγαζουν πρωτοτυπα για δοκιμες τα μεγαλα προβληματα να τα εχουν πιασει ηδη. το να παει να πεταξει οτι βρει απανω και το "πρωτοτυπο" να χει σημαντικα προβληματα που φαινονται ηδη απο τα μοντελα στον υπολογιστη δεν ειναι πρωτοτυπο, ειναι "ας ριξω λιγο σταχτη για να μη δουν τι φιδεμπορας ειμαι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

τι το θες το πρωτοτυπο, αφου εχεις τα μοντελα στους υπολογιστες 🙃

περα απ τη πλακα το πρωτοτυπο δε ξερω πως το εννοεις, τα μοντελα και τους υπολογιστες τους εχουν ωστε ακριβως οταν αρχισουν να βγαζουν πρωτοτυπα για δοκιμες τα μεγαλα προβληματα να τα εχουν πιασει ηδη. το να παει να πεταξει οτι βρει απανω και το "πρωτοτυπο" να χει σημαντικα προβληματα που φαινονται ηδη απο τα μοντελα στον υπολογιστη δεν ειναι πρωτοτυπο, ειναι "ας ριξω λιγο σταχτη για να μη δουν τι φιδεμπορας ειμαι"

Ασε ρε δεν ξερεις τιποτα εσυ, εδω κρυφα τοσο η Pagani οσο και η Koenigsegg φωναζουν τον πανοπουλο καθε φορα που φτιαχνουν νεο υπεραμαξι για να τους το βελτιωσει.....

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει αρκετές φορές ευχές για να πάει καλά το project και από την άλλη ότι πρέπει όταν ηγείσαι μιας τέτοιας προσπάθειας να είσαι και λίγο ταπεινός..

Προχθές ο Πανόπουλος ανέβαζε stories στο Instagram με gifάκια που δίνανε φάπες στην καράφλα του Cristian Koenigsegg  και γράφοντας "Περίμενε..." και ελληνικές σημαιούλες..

Ε και να θέλουμε να σε πάρουμε σοβαρά Σπύρο μου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, eMike είπε

Έχω γράψει αρκετές φορές ευχές για να πάει καλά το project και από την άλλη ότι πρέπει όταν ηγείσαι μιας τέτοιας προσπάθειας να είσαι και λίγο ταπεινός..

Προχθές ο Πανόπουλος ανέβαζε stories στο Instagram με gifάκια που δίνανε φάπες στην καράφλα του Cristian Koenigsegg  και γράφοντας "Περίμενε..." και ελληνικές σημαιούλες..

Ε και να θέλουμε να σε πάρουμε σοβαρά Σπύρο μου......

Επιπεδο   λεμε....😀

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eMike είπε

Έχω γράψει αρκετές φορές ευχές για να πάει καλά το project και από την άλλη ότι πρέπει όταν ηγείσαι μιας τέτοιας προσπάθειας να είσαι και λίγο ταπεινός..

Προχθές ο Πανόπουλος ανέβαζε stories στο Instagram με gifάκια που δίνανε φάπες στην καράφλα του Cristian Koenigsegg  και γράφοντας "Περίμενε..." και ελληνικές σημαιούλες..

Ε και να θέλουμε να σε πάρουμε σοβαρά Σπύρο μου......

Ευτυχώς που δεν το είδα γιατί η απάντηση μου θα είχε αποτέλεσμα να φάω ban από το Instagram. Έχει καταφέρει να μαζέψει πάντως κοινό από "τουρκοφαγους" Έλληνες με το φρόνημα που πουλάει.

Εννοείται όταν δεν θα παρουσιάσει τίποτα θα αφήνει να εννοηθεί ότι τον πολέμησαν οι Ευρωπαίοι , ο Soros, η Ν.Τ.Π ,οι Σαυρανθρωποι ,ο Bill gates κτλ και οι "πιστοί" θα το πιστέψουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι ο Koenigsegg μπορεί να πει «θα φτιάξω αυτοκίνητο που μεγάλο ποσοστό από ό,τι έχει πάνω θα είναι σουηδικό».
Η Σουηδία είναι χώρα με εμπειρία και υποδομές στην κατασκευή αυτοκινήτων (ανθρώπινο δυναμικό, εφοδιαστική αλυσίδα, αλυσίδα προμηθευτών κλπ).

Ετούτος εδώ σου λέει
«δε θα φτιάξει κάποιος κάτι, θα το φτιάξω εγώ που δεν έχω εμπειρία και γνώση από κατασκευή αυτοκινήτου ξεκινώντας από λευκή κόλλα χαρτί»
«δε θα το φτιάξω εγώ απλά, θα φτιάξω το πρώτο αυτοκίνητο τελειωμένο αποκλειστικά στο κομπιούτερ»
«δε θα το φτιάξω στο κομπιούτερ, θα είναι αυτοκίνητο έτοιμο κατασκευασμένο»
«δε θα το φτιάξω απλά, θα το φτιάξω σε μερικούς μήνες»
«δε θα το φτιάξω απλά σε μήνες, θα είναι υπεραυτοκίνητο»
«δε θα φτιάξω απλά υπεραυτοκίνητο, θα πατάει κάτω τα πάντα που υπάρχουν στη Γη από 2-3 φορές το καθένα»
«δε θα πατάει κάτω τα πάντα, θα φτιάξω software με 5G και χειρονομίες»
«δε θα φτιάξω απλά software, θα φτιάξω software-hardware με 10 άτομα προσωπικό με υποδομή βιοτεχνίας»
«θα φτιάξω με 10 άτομα σε λίγους μήνες χωρίς γνώση-εμπειρία-πόρους στο κομπιούτερ κατασκευασμένο υπερντούπερ που πατάει και γαζώνει software-hardware με υποδομή βιοτεχνίας,
θα είναι και ελληνικό ό,τι υπάρχει πάνω με τη γνωστή αυτοκινητιστική παράδοση της χώρας»...

Ο Πανόπουλος θα τηρήσει τις υποσχέσεις του αυτές; Σοφές δικές του κουβέντες επί λέξει :

«Το hypercar εγώ το έχω με άλλη έννοια στο μυαλό μου, έχει παρεξηγηθεί λίγο ο όρος hypercar, το supercar από το hypercar είναι τελείως διαφορετικό πραγματικά.
Το hypercar θεωρητικά είναι ένα αυτοκίνητο με εξωτικά υλικά, πολύ πιο γρήγορο από ένα supercar, και πιο ιδιαίτερο σε όλα του τα κομμάτια
Μέχρι στιγμής στο εξωτερικό, ό,τι υπάρχει για μένα δε θεωρείται hypercar... Για μένα θεωρητικά και πρακτικά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιο hypercar που να με αντιπροσωπεύει...
Τα hypercar που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι ή κάποιο αυτοκίνητο φτιαγμένο με ανθρακονήματα ή με αλουμίνιο με μοτέρ άλλου κατασκευαστή με τουρμπίνες του εμπορίου με ανταλλακτικά του εμπορίου και πουλάνε..»
«Σχεδίαση κατασκευή όλη εμείς. Ο,τιδήποτε έχει το αυτοκίνητο πάνω είναι κατασκευασμένο Ελλάδα από εμάς όλα»... -Δεν ακούγεται τρελό; «Είναι»
«Εγώ ήθελα να καλύψω το κενό για μένα των hypercar. Θέλω να φτιάξω ένα αυτοκίνητο που να είναι πραγματικό. Δηλαδή καινοτόμο σε όλες τις ιδέες του, σε υλικά και σε ιπποδυνάμεις.»
«Δε με ενδιαφέρει να φτιαχτεί ένα hypercar εξωτερικού, θέλω να γίνουν όλα Ελλάδα από ελληνικά χέρια»
«Ο στόχος μας είναι να είναι όλα ελληνικά, να μην πάρουμε από εξωτερικό, όπως κάνουν άλλες εταιρείες, τίποτα. Κι έτσι έχουμε κάνει μέχρι στιγμής.»
«Είναι όλα τα υλικά του φτιαγμένα με τον τρόπο που σου 'πα. Έχουμε αφαιρέσει τα υλικά από ψαλίδια, από ο,τιδήποτε υπάρχει κινούμενο μέρος ή σταθερό για να γλιτώσουμε τη μάζα του»
- Συνεργάζεσαι με κανέναν από το εξωτερικό; «Όχι»
«Υπάρχει μια homologation Ευρώπης, είμαστε μέσα εμείς, με κάποια πρότυπα που μάς έχουν πει από το εξωτερικό, τα φώτα το ύψος τους γενικά καποια συστήματα ασφαλείας όλα αυτά τα έχουμε φτιάξει ήδη»
«Το εσωτερικό εκεί πάλι θα είναι η καινοτομία η δικιά μας, δεν θα έχει όργανα όπως όλα τα αυτοκίνητα, είναι διαδραστικό το περιβάλλον δηλαδή μπορεί ο χρήστης... στο παρμπρίζ όλες οι ενδείξεις μπροστά του, μπορεί να επιλέγει ό,τι θέλει με κινήσεις του χεριού και όχι με κουμπιά ο,τιδήποτε, η μπορεί να φοράει και γυαλιά εικονικής πραγματικότητας και να οδηγάει.»
«Θα είναι παντού καλύτερο από ο,τιδήποτε υπάρχει μέχρι στιγμής.»
«Το καλοκαίρι θα είναι έτοιμο.»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KoreanW είπε

Η πλάκα είναι ότι ο Koenigsegg μπορεί να πει «θα φτιάξω αυτοκίνητο που μεγάλο ποσοστό από ό,τι έχει πάνω θα είναι σουηδικό».
Η Σουηδία είναι χώρα με εμπειρία και υποδομές στην κατασκευή αυτοκινήτων (ανθρώπινο δυναμικό, εφοδιαστική αλυσίδα, αλυσίδα προμηθευτών κλπ).

Ετούτος εδώ σου λέει
«δε θα φτιάξει κάποιος κάτι, θα το φτιάξω εγώ που δεν έχω εμπειρία και γνώση από κατασκευή αυτοκινήτου ξεκινώντας από λευκή κόλλα χαρτί»
«δε θα το φτιάξω εγώ απλά, θα φτιάξω το πρώτο αυτοκίνητο τελειωμένο αποκλειστικά στο κομπιούτερ»
«δε θα το φτιάξω στο κομπιούτερ, θα είναι αυτοκίνητο έτοιμο κατασκευασμένο»
«δε θα το φτιάξω απλά, θα το φτιάξω σε μερικούς μήνες»
«δε θα το φτιάξω απλά σε μήνες, θα είναι υπεραυτοκίνητο»
«δε θα φτιάξω απλά υπεραυτοκίνητο, θα πατάει κάτω τα πάντα που υπάρχουν στη Γη από 2-3 φορές το καθένα»
«δε θα πατάει κάτω τα πάντα, θα φτιάξω software με 5G και χειρονομίες»
«δε θα φτιάξω απλά software, θα φτιάξω software-hardware με 10 άτομα προσωπικό με υποδομή βιοτεχνίας»
«θα φτιάξω με 10 άτομα σε λίγους μήνες χωρίς γνώση-εμπειρία-πόρους στο κομπιούτερ κατασκευασμένο υπερντούπερ που πατάει και γαζώνει software-hardware με υποδομή βιοτεχνίας,
θα είναι και ελληνικό ό,τι υπάρχει πάνω με τη γνωστή αυτοκινητιστική παράδοση της χώρας»...

Ο Πανόπουλος θα τηρήσει τις υποσχέσεις του αυτές; Σοφές δικές του κουβέντες επί λέξει :

«Το hypercar εγώ το έχω με άλλη έννοια στο μυαλό μου, έχει παρεξηγηθεί λίγο ο όρος hypercar, το supercar από το hypercar είναι τελείως διαφορετικό πραγματικά.
Το hypercar θεωρητικά είναι ένα αυτοκίνητο με εξωτικά υλικά, πολύ πιο γρήγορο από ένα supercar, και πιο ιδιαίτερο σε όλα του τα κομμάτια
Μέχρι στιγμής στο εξωτερικό, ό,τι υπάρχει για μένα δε θεωρείται hypercar... Για μένα θεωρητικά και πρακτικά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιο hypercar που να με αντιπροσωπεύει...
Τα hypercar που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι ή κάποιο αυτοκίνητο φτιαγμένο με ανθρακονήματα ή με αλουμίνιο με μοτέρ άλλου κατασκευαστή με τουρμπίνες του εμπορίου με ανταλλακτικά του εμπορίου και πουλάνε..»
«Σχεδίαση κατασκευή όλη εμείς. Ο,τιδήποτε έχει το αυτοκίνητο πάνω είναι κατασκευασμένο Ελλάδα από εμάς όλα»... -Δεν ακούγεται τρελό; «Είναι»
«Εγώ ήθελα να καλύψω το κενό για μένα των hypercar. Θέλω να φτιάξω ένα αυτοκίνητο που να είναι πραγματικό. Δηλαδή καινοτόμο σε όλες τις ιδέες του, σε υλικά και σε ιπποδυνάμεις.»
«Δε με ενδιαφέρει να φτιαχτεί ένα hypercar εξωτερικού, θέλω να γίνουν όλα Ελλάδα από ελληνικά χέρια»
«Ο στόχος μας είναι να είναι όλα ελληνικά, να μην πάρουμε από εξωτερικό, όπως κάνουν άλλες εταιρείες, τίποτα. Κι έτσι έχουμε κάνει μέχρι στιγμής.»
«Είναι όλα τα υλικά του φτιαγμένα με τον τρόπο που σου 'πα. Έχουμε αφαιρέσει τα υλικά από ψαλίδια, από ο,τιδήποτε υπάρχει κινούμενο μέρος ή σταθερό για να γλιτώσουμε τη μάζα του»
- Συνεργάζεσαι με κανέναν από το εξωτερικό; «Όχι»
«Υπάρχει μια homologation Ευρώπης, είμαστε μέσα εμείς, με κάποια πρότυπα που μάς έχουν πει από το εξωτερικό, τα φώτα το ύψος τους γενικά καποια συστήματα ασφαλείας όλα αυτά τα έχουμε φτιάξει ήδη»
«Το εσωτερικό εκεί πάλι θα είναι η καινοτομία η δικιά μας, δεν θα έχει όργανα όπως όλα τα αυτοκίνητα, είναι διαδραστικό το περιβάλλον δηλαδή μπορεί ο χρήστης... στο παρμπρίζ όλες οι ενδείξεις μπροστά του, μπορεί να επιλέγει ό,τι θέλει με κινήσεις του χεριού και όχι με κουμπιά ο,τιδήποτε, η μπορεί να φοράει και γυαλιά εικονικής πραγματικότητας και να οδηγάει.»
«Θα είναι παντού καλύτερο από ο,τιδήποτε υπάρχει μέχρι στιγμής.»
«Το καλοκαίρι θα είναι έτοιμο.»

Μηπως το καλοκαιρι βγαλει κανενα παιχνιδι VR και μας πει αυτο ειναι το demo του αυτοκινητου;

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Salvation81 said:

Μηπως το καλοκαιρι βγαλει κανενα παιχνιδι VR και μας πει αυτο ειναι το demo του αυτοκινητου;

Το ατυχές ποιό είναι
ο Παν. δεν είπε ότι είναι μια ελληνική μάρκα, όπως κατ' αντιστοιχία θα έλεγε η Apple ότι είναι μια αμερικάνικη μάρκα
αυτό που βγήκε και είπε είναι αυτό που δε λέγεται, ότι καθετί που θα έχει πάνω το «αυτοκίνητό» του θα είναι μιας καταγωγής (εδώ ελληνικό)
όταν κατ΄ αντιστοιχία αυτή η πολλή Apple σου λέει μόνο "Designed in California. Assembled in China:'

και μόνο που θα βάλει όπως είπε μπόλικη τεχνολογία με χιειρισμούς, 3D, 5G κλπ
και όλο θα χρειάζεται ελληνικά ηλεκτρονικά (τί να κάνουμε, τις δηλώσεις παίρνω του για σοβαρές)
θα περίμενα να δω την ελληνική πλακέτα με τον ελληνικό επεξεργαστή που θα τον εφοδιάσει,
αλλά τους τελευταίους μήνες δε βλέπω κάπου να χτίζεται το ελληνικό εργοστάσιο που θα τα κατασκευάσει...

μπορεί να συνδράμουν οι ΕΛ και το ξανθό γένος δεν ξέρω
αλλά ελπίζω να μην ήταν τόσο μπροστά ο Παν. που θα μας παρουσίαζε το Chaos στην έκθεση της Γενεύης
γιατί θα φταίει στο τέλος ο κορωνοϊός που θα αποκλίνουμε από το υπεραυτοκίνητο full ελληνικό

και δε θα το δούμε ούτε στην έκθεση της Γενεύης το 2021 αφού η τελευταία δε θα γίνει και καθόλου
https://www.protothema.gr/car-and-speed/article/1022308/oute-to-2021-tha-ginei-i-ekthesi-tis-geneuis/

μιλάμε για πολύ μπροστά το project, κάτσε καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, eMike είπε

Έχω γράψει αρκετές φορές ευχές για να πάει καλά το project και από την άλλη ότι πρέπει όταν ηγείσαι μιας τέτοιας προσπάθειας να είσαι και λίγο ταπεινός..

Προχθές ο Πανόπουλος ανέβαζε stories στο Instagram με gifάκια που δίνανε φάπες στην καράφλα του Cristian Koenigsegg  και γράφοντας "Περίμενε..." και ελληνικές σημαιούλες..

Ε και να θέλουμε να σε πάρουμε σοβαρά Σπύρο μου......

Πλάκα κάνεις, έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα που θα με κάνεις να τον βρω και να τον ακολουθήσω, μόνο και μόνο για να τα δω κι εγώ. Όχι πως δε σε πιστεύω, αλλά κάτι τέτοια, ούτε με τα μάτια σου δεν τα πιστεύεις... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...