Προς το περιεχόμενο

Μετά το CHAOS έρχεται το νέο hyper car APEIRON με 3.000 ίππους


giorgos4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, KoreanW είπε

Ναι το ΄χουμε πει, έχει αλλάξει η ισοτιμία, με τη μετατροπή τώρα έχει χτυπήσει limit up!

Περί Ζάσταβα.
Δεν είδα κανείς να έχει γράψει στο τόπικ κάτι απαξιωτικό για τα Ζάσταβα,,  αυτά που ήταν είναι (όσο κι αν σε κάποιον μπορεί συναισθηματικά να του χτυπάει) 
τα Ζάσταβα δεν ήταν και το απώγειο της αυτοκίνησης ούτε στον καιρό τους ούτε στο βάθος του χρόνου,
τώρα αν καταξιώνονται αυτοκινητιστικά και όχι κοινωνιολογικά, επειδή τα ψώνισαν κάποιοι συμπολίτες μας λόγω κόστους ΟΚ.
Κι άσχετα από την ελληνική κατάντια της αποβιομηχάνισης και τους Πανουτσογιωτομπαλίδηδες που πουλάνε παπατζιλίκια.

Και περί «όλα ελληνικά» (800k+ viiews έχει πιάσει btw το video),
ήταν ξεκάθαρος ο Πανόπουλος
«Σχεδίαση, κατασκευή όλη εμείς... Ο,τιδήποτε έχει το αυτοκίνητο επάνω είναι κατασκευασμένο Ελλάδα από μάς όλα.»


«ΣαρημπαλίδηςΠήρες την απόφαση... να κάνεις κάτι το οποίο εγώ νομίζω μάς ακούγεται πολύ τρελό για τα ελληνικά τουλάχιστον δεδομένα και για τα δεδομένα της Ελλάδας - δηλαδή όπως είπες αυτός ο χώρος είναι εδώ στην Ελλάδα στην Αττική - και αποφάσισες να κάνεις ένα υπεραυτοκίνητο.
Πανόπουλος: Ακριβώς.
ΣαρημπαλίδηςΈνα hypercar.
Πανόπουλος: Ναι.
ΣαρημπαλίδηςΙσχύει;
Πανόπουλος: Ισχύει απλά... Το hypercar εγώ το έχω με άλλη έννοια στο μυαλό μου.
ΣαρημπαλίδηςΔηλαδή;
Πανόπουλος: Έχει παρεξηγηθεί λίγο ο όρος hypercar.
Σαρημπαλίδης: Τί είναι το hypercar...
Πανόπουλος Το supercar απ' το hypecar είναι τελείως διαφορετικό πραγματικά. Το hypercar θεωρητικά είναι ένα αυτοκίνητο με εξωτικά υλικά, πολύ πιο γρήγορο από ένα supercar και πιο ιδιαίτερο σε όλα του τα κομμάτια. Μέχρι στιγμής στο εξωτερικό ό,τι υπάρχει, για μένα δε θεωρείται hypercar....
Σαρημπαλίδης: Για να μάς καταλάβει και ο κόσμος...
Πανόπουλος: Ναι.
Σαρημπαλίδης: Ας πούμε ένα supercar είναι μία Ferrari, μία Lamborghini κοκ.
Πανόπουλος: Ναι.
Σαρημπαλίδης: Ένα hyppercar ποιό είναι; Ένα Pagani; Ένα Koenigsegg; Αυτά μπορούν να θεωρηθούν hypercar; Μία Bugatti;
Πανόπουλος: Για μένα θεωρητικά και πρακτικά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιο hypercar που να με αντιπροσωπεύει να πω αυτό το αυτοκίνητο θέλω να το αγοράσω και να με εξιτάρει πιο πολύ από ο,τιδήποτε υπάρχει.
ΣαρημπαλίδηςΆρα δηλαδή μιλάμε τώρα για ένα αυτοκίνητο το οποίο έχει κάποια υλικά πολύ ιδιαίτερα - να υποθέσω και πάρα πολύ ακριβά - τα οποία συνήθως δεν τα συναντούμε και πολύ συχνά στο κομμάτι του αυτοκινήτου.
Πανόπουλος: Ναι.
ΣαρημπαλίδηςΠού τα συναντούμε αυτά...
Πανόπουλος: Τα hypercar που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι ή κάποιο αυτοκίνητο φτιαγμένο με ανθρακονήματα ή με αλουμίνιο, με μοτέρ από άλλο κατασκευαστή, με τουρμπίνες του εμπορίου, με ανταλλακτικά του εμπορίου, και αυτό... και πουλάνε το hypercar.
ΣαρημπαλίδηςΕδώ τώρα συγνώμη μου δίνεις τώρα πάσα να σε ρωτήσω κάτι.
Πανόπουλος: Ναι.
ΣαρημπαλίδηςΤα υλικά αυτά που λες, δηλαδή έχουμε και λέμε, πέρα από τα υλικά το μοτέρ η κατασκευή όλα αυτά πού γίνονται; Ελλάδα...;
Πανόπουλος: Όλα Ελλάδα.
ΣαρημπαλίδηςΉ εξωτερικό;
Πανόπουλος: Τα κάνουμε εμείς.
ΣαρημπαλίδηςΔηλαδή συγνώμη. Μοτέρ ελληνικό;
Πανόπουλος: Ναι.
ΣαρημπαλίδηςΠοιός το σχεδιάζει;
Πανόπουλος: Σχεδίαση, κατασκευή όλη εμείς.
ΣαρημπαλίδηςΔεν έχουμε...;
Πανόπουλος: Ο,τιδήποτε έχει το αυτοκίνητο επάνω είναι κατασκευασμένο Ελλάδα από μάς όλα.
Σαρημπαλίδης: Δεν ακούγεται τρελό;
Πανόπουλος: Είναι. Εγώ ήθελα να καλύψω το κενό για μένα των hypercar. Θέλω να φτιάξω ένα αυτοκίνητο που να είναι πραγματικό, δηλαδή καινοτόμο σε όλες τις ιδέες του, σε υλικά και σε ιπποδυνάμεις.»

Εκει που γραφει MAX μηπως εχει και MIN και αυτο παει στα 200 πχ; :P

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μικρή αγορά η Έλλαδα για να στοχεύσεις αποκλειστικά σε  Έλληνες αγοραστές και να είσαι βιώσιμος (ως κατασκευαστής καθημερινών αυτοκινήτων)...

Άσε που ο μέσος ελληνάρας σήμερα σκέφτεται σαν τον Λαλάκη τον Είσαγόμενο...οπότε δεν πρόκειτε να πουλήσεις ούτε στην Ελλάδα...

4 λιτρα αυτοκινητο για να το πουλησεις εδω πρεπει καποιος να βγαζει κανα 50αρι τον χρονο στην ξεφτυλα. Και με το κοστος που θα ειχε ενα τετοιο αυτοκινητο (μιλαμε για εκτατονταδες χιλιαδες ευρω) αν το στοχευε μονο στην Ελλαδα θα πουλουσε καμια 10αρια και πολλα βαζω.

Οπως ειπαν και αλλοι, θα εβγαζε πολυ περισσοτερο νοημα ενα αντε 2λιτρο με διπλο τουρμπο (η με 4 σε διπλη αντιστοιχια)  και 400-500 αλογα παρα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εκει που γραφει MAX μηπως εχει και MIN και αυτο παει στα 200 πχ; :P

4 λιτρα αυτοκινητο για να το πουλησεις εδω πρεπει καποιος να βγαζει κανα 50αρι τον χρονο στην ξεφτυλα. Και με το κοστος που θα ειχε ενα τετοιο αυτοκινητο (μιλαμε για εκτατονταδες χιλιαδες ευρω) αν το στοχευε μονο στην Ελλαδα θα πουλουσε καμια 10αρια και πολλα βαζω.

Οπως ειπαν και αλλοι, θα εβγαζε πολυ περισσοτερο νοημα ενα αντε 2λιτρο με διπλο τουρμπο (η με 4 σε διπλη αντιστοιχια)  και 400-500 αλογα παρα αυτο.

Αναφέρθηκα γενικά στην λογική υλοποίησης καθημερινών και προσιτών αυτοκινήτων...

Η περίπτωση του Πανόπουλου σίγουρα δεν είναι τέτοια (εφόσον έχει κάποιο αποτέλεσμα φυσικά)...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

 

4 λιτρα αυτοκινητο για να το πουλησεις εδω πρεπει καποιος να βγαζει κανα 50αρι τον χρονο στην ξεφτυλα. Και με το κοστος που θα ειχε ενα τετοιο αυτοκινητο (μιλαμε για εκτατονταδες χιλιαδες ευρω) αν το στοχευε μονο στην Ελλαδα θα πουλουσε καμια 10αρια και πολλα βαζω.

 

Για το 4λιτρο ζουπερκαρ που θέλει να βγάλει και να το πουλήσει μερικά εκατομμύρια δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να το πάρει με €50k τον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, NT1G είπε

Για το 4λιτρο ζουπερκαρ που θέλει να βγάλει και να το πουλήσει μερικά εκατομμύρια δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να το πάρει με €50k τον χρόνο.

Αν κοστιζει εκκατομυρια οχι αλλα μην ξεχνας πως η Corvette πχ η το A8 κοστιζουν γυρω στα 150κ, δεν τα λες πανακριβα (μεταχειρισμενα τα βρισκεις γυρω στα 60κ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν κοστιζει εκκατομυρια οχι αλλα μην ξεχνας πως η Corvette πχ η το A8 κοστιζουν γυρω στα 150κ, δεν τα λες πανακριβα (μεταχειρισμενα τα βρισκεις γυρω στα 60κ).

Όταν ο τύπος συγκρίνει το αμάξι που θέλει να φτίαξει με τα Pagani και τα Koenigseeg, και λέει ότι είναι και καλύτερος τους, που πουλιούνται από εκατομμύριο και πάνω οπότε τι σχέση έχουν τα άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NT1G είπε

Όταν ο τύπος συγκρίνει το αμάξι που θέλει να φτίαξει με τα Pagani και τα Koenigseeg, και λέει ότι είναι και καλύτερος τους, που πουλιούνται από εκατομμύριο και πάνω οπότε τι σχέση έχουν τα άλλα;

Θελω να πιστευω πως ενα αμαξι απο Ελληνες για Ελληνες (συμφωνα με τα λεγομενα του) δεν θα ειναι μονο για το 0.1% των Ελληνων.

Βεβαια τι λεμε τωρα, στην καλυτερη να δουμε ενα κουβουκλιο σαν αυτα που βαζουν στις ταινιες ωστε το MX5 να φαινεται Ferrari.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Θελω να πιστευω πως ενα αμαξι απο Ελληνες για Ελληνες (συμφωνα με τα λεγομενα του) δεν θα ειναι μονο για το 0.1% των Ελληνων.

Βεβαια τι λεμε τωρα, στην καλυτερη να δουμε ενα κουβουκλιο σαν αυτα που βαζουν στις ταινιες ωστε το MX5 να φαινεται Ferrari.

Πότε είπε οτι θα είναι για Έλληνες;

Επίσης οι εκθέσεις του Dubai και της Γενεύης (αν φτάσει ποτέ εκεί) δεν νομίζω οτι προσελκύουν κυρίως Έλληνες...

Γενικά το project δεν ταυτίζεται με το pony και δεν ξέρω γιατί τα μπερδεύετε!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανθρακονηματα δουλεύονται στο χέρι διαμορφώνονται εύκολα πάνω σε καλούπια  ( αρκεί να έχεις την κατάλληλη εκπαίδευση ) ο έλεγχος τους γίνεται με υπέρηχους μετά την ωρίμανση , το εργαστήρι του Πανοπουλου έχει μηχανές CNC και 3d printers που κόβουν και εκτυπώνουν  . Νομίζω έχει τον εξοπλισμό ώστε να φτιάξει ένα αυτοκίνητο περιορισμένης παραγωγής.

Εγώ ελπίζω από αυτή την προσπάθεια να βγει κάτι καλό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, mp123 είπε

Φυσικα κανένας Πανόπουλος δεν θα μας σώσει αυτό εννοείτε.Αλλα ας δώσουμε μια ευκαιρία στον άνθρωπο. Άλλο να είσαι επιφυλακτικός άλλο να προδικάζεις τον άλλο στην αποτυχία που είναι χαρακτηριστικό μας..Τουλαχιστον προσπαθεί να κάνει κάτι.Τωρα τι θα βγει δεν ξέρουμε. Τουλάχιστον προσπαθεί.Δεν έχει κανείς από εμάς επενδύσει σε αυτό. Άρα τι έχουμε να χάσουμε ; Και να πετύχει δεν σημαίνει πως θα γίνει κατασκευαστής οπως η Φεράρι. Οκ θα πουλήσει κάποια κομμάτια σε συλλέκτες και αυτό είναι.Ουτε θα σώσει την οικονομία της χώρας. Οκ μιλάει υπεροπτικά. Ολα αυτά στο παιχνίδι είναι.

δε το βλεπω ετσι. θα εκτιμησω εναν ανθρωπο μορφωμενο και μετριασμενο που θα βγει και θα πει "εχω καποιες ιδεες που θελω να υλοποιησω" παρα το φαφλατα που απ το πολυ χορτο εχει χασει επαφη με τη πραγματικοτητα και προσβαλει αβερτα.

τοσα χρονια δε βαρεθηκες τους φαφλαταδες? αχρηστοι ειναι ολοι τους. για ποιο λογο να πιστεψω αυτον? τι το ξεχωριστο εχει κανει?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε βρει Σαουδάραβα χορηγό
σε λίγο καιρό η όλη φάση θα θυμίζει την «Ελληνίδα που διέπρεψε στη ΝΑΣΑ» ένα πράγμα...

:lol::lol::lol:

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

δε το βλεπω ετσι. θα εκτιμησω εναν ανθρωπο μορφωμενο και μετριασμενο που θα βγει και θα πει "εχω καποιες ιδεες που θελω να υλοποιησω" παρα το φαφλατα που απ το πολυ χορτο εχει χασει επαφη με τη πραγματικοτητα και προσβαλει αβερτα.

τοσα χρονια δε βαρεθηκες τους φαφλαταδες? αχρηστοι ειναι ολοι τους. για ποιο λογο να πιστεψω αυτον? τι το ξεχωριστο εχει κανει?

99% πίσω από ένα κουστούμι και με την μάσκα του μορφωμένου κρύβονται τα μεγαλύτερα λαμόγια. Εγω να σου πω την αλήθεια χαίρομε τους ανθρώπους που είναι στον κόσμο τους . Που ξέρεις ; Μπορεί να το κάνει αν βρει τα λεφτά. Αφήστε τα ζήσει το ο ονειρο του. Το ψωμί μας τρώει ; Τουλάχιστον δεν είναι δικά μου και δικά σου και γενικα του κράτους τα λεφτά που χαλάει. Είπαμε θα πουλήσει κάποια κομμάτια σε συλλέκτες ( αν το καταφέρει ) και αυτό είναι όλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KoreanW είπε

Αν δε βρει Σαουδάραβα χορηγό
σε λίγο καιρό η όλη φάση θα θυμίζει την «Ελληνίδα που διέπρεψε στη ΝΑΣΑ» ένα πράγμα...

:lol::lol::lol:

σαουδαραβα να βρει, να μπει στη χωρα και συναλλαγμα :P κανα ξεφτερι πολιτικο δικο μας μη βρει και κλαιμε τα λεφτα μας μετα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

σαουδαραβα να βρει, να μπει στη χωρα και συναλλαγμα :P κανα ξεφτερι πολιτικο δικο μας μη βρει και κλαιμε τα λεφτα μας μετα

Ε τόσοι που τρώνε, άλλος ένας δεν φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, agnostos13 said:

Μικρή αγορά η Έλλαδα για να στοχεύσεις αποκλειστικά σε  Έλληνες αγοραστές και να είσαι βιώσιμος (ως κατασκευαστής καθημερινών αυτοκινήτων)...

Άσε που ο μέσος ελληνάρας σήμερα σκέφτεται σαν τον Λαλάκη τον Είσαγόμενο...οπότε δεν πρόκειτε να πουλήσεις ούτε στην Ελλάδα...

Δλδ θες να μου πεις οτι αν έβγαινε εκείνο το αυτοκίνητο pony   εσυ θα ησουν στην ουρα να το αγορασεις??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...