Προς το περιεχόμενο

Toshiba 55UA3A63 με Go4more 280€ [ΤΕΛΟΣ]


Dimg19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AfterForever είπε

Το θέμα είναι να δούμε αν δουλεύουν οι φωνητικές εντολές, έχει το κοντρολάκι σου αντίστοιχο κουμπί;;

Για τσέκαρε και ενημέρωσέ μας!

Το συγκεκριμένο που έχω δεν έχει μικρόφωνο, αλλά βλέπω ότι υπάρχουν πολλά που το υποστηρίζουν.

Η σύνδεση γίνεται με usb

(Στην τύχη τα link που βρήκα, έψαξα usb remote control voice)

https://www.banggood.com/Q5-bluetooth-or-2_4GHz-WIFI-Voice-Remote-Control-Air-Mouse-With-USB-Receiver-For-Smart-TV-Android-Box-p-1301925.html?ID=532941&cur_warehouse=CN

https://www.amazon.com/Voice-Remote-Google-Control-Android/dp/B0828JFWH4

https://www.amazon.com/Docooler-Wireless-Receiver-Computer-Projector/dp/B07LGZJYB9

 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 4:19 ΜΜ, AfterForever είπε

Επίσης, η λογική δε λέει ότι οποιοδήποτε universal bluetooth τηλεχειριστήριο δε θα κάνει;; 

Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σύνδεσα το κινητό με την τηλεόραση με το android tv app και όταν πάτησα το κουμπί της φωνητικής αναζήτησης, μου έβγαλε στην τηλεόραση πληκτρολόγιο για να κάνω αναζήτηση με πληκτρολόγηση, και όχι με φωνή. Υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει το hardware φωνητική αναζήτηση;;

Επίσης μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι δε μπορώ να βρώ να αγοράσω αυτό το χειριστήριο με το κουμπί της φωνητικής αναζήτησης , παρά μόνο σε ένα πολωνικό και σε ένα γαλλικό site.

Δοκίμασα και να το κάνω pair με το mi remote, αλλά δεν το βλέπω καν δυστυχώς.

Τελικά παράγγειλα αυτό:

https://www.ichip.gr/remote-control/1826-wireless-air-mouse-g10-24ghz-remote-control-black.html?skr_prm=WyIwZmM4OTQ0NS00OGY4LTQzZWMtYmQ3Mi0xN2YyYzNlMDc2NTkiLDE1OTM5NTU3OTExNzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και θέλω να πιστεύω ότι θα δουλέψει η φωνητική.

Update. Δουλεύει κομπλέ με το air mouse του παραπάνω Link. Και η φωνητική και όλα.

Το μόνο που θα ήθελα να ξέρω είναι αν πάω στον Γερμανό και ζητήσω άλλο τηλεκοντρόλ (αυτό με το κουμπί της φωνητικής) θα μου βρουν ή θα μου πουν φέρε την τηλεόραση πίσω, όπως στο φίλο πιο πάνω;;;

Επίσης στην τηλεόραση σύνδεσα ασύρματα ακουστικά, τα βρήκε με τη μία και δούλεψαν στον μπαμ-μπαμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρηγγειλα την 55αρα λόγω  τής τιμής της, την Τετάρτη 24/6 καί μού ήλθε τήν επόμενη ημέρα.Τήν συναρμολογώ καί κάνω τήν εγκατάσταση.Καί από εκεί ξεκινάνε τά θέματα.Δέν μπορώ νά βάλω τά κανάλια στήν σειρά,πηγαίνω στίς ρυθμίσεις εικόνας τικάρω τήν επιλογή "χρήστης" χωρίς όμως νά εμφανίζονται επιλογές γιά τήν φωτεινότητα, τήν αντίθεση κ.λ.π., κ.λ.π..Συνδέω τήν δορυφορική καί μετά από προσπάθεια έκανα σάρωση στά δορυφορικά κανάλια.Τότε χάθηκαν τά επίγεια κανάλια.Κάνω εκ νέου σάρωση στά επίγεια κανάλια καί χάθηκαν τά δορυφορικά.Πάω νά κάνω ζάπινγκ τά κανάλια όταν έφτανα στήν ΕΡΤ-2 κολλούσε καί έκανε μόνη της επανακίνηση.Πηγαίνω στίς εξόδους  HDMI όταν ήθελε έβλεπε τίς συνδεμένες συσκεύες.

Τελικά τήν αποσύνδεσα τήν αποσυναρμολόγησα καί αφού τήν επανατοποθέτησα στήν συσκεύασια της τήν επομένη τηλεφωνώ ότι τήν επιστρέφω καί τήν πήγα στά γραφεία τής ΕΛΤΑ courier καί τήν παρέδωσα καί παρήγγειλα μία lg 43' γιά νά έχω τό κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kastorianos είπε

Εγώ παρηγγειλα την 55αρα λόγω  τής τιμής της, την Τετάρτη 24/6 καί μού ήλθε τήν επόμενη ημέρα.Τήν συναρμολογώ καί κάνω τήν εγκατάσταση.Καί από εκεί ξεκινάνε τά θέματα.Δέν μπορώ νά βάλω τά κανάλια στήν σειρά,πηγαίνω στίς ρυθμίσεις εικόνας τικάρω τήν επιλογή "χρήστης" χωρίς όμως νά εμφανίζονται επιλογές γιά τήν φωτεινότητα, τήν αντίθεση κ.λ.π., κ.λ.π..Συνδέω τήν δορυφορική καί μετά από προσπάθεια έκανα σάρωση στά δορυφορικά κανάλια.Τότε χάθηκαν τά επίγεια κανάλια.Κάνω εκ νέου σάρωση στά επίγεια κανάλια καί χάθηκαν τά δορυφορικά.Πάω νά κάνω ζάπινγκ τά κανάλια όταν έφτανα στήν ΕΡΤ-2 κολλούσε καί έκανε μόνη της επανακίνηση.Πηγαίνω στίς εξόδους  HDMI όταν ήθελε έβλεπε τίς συνδεμένες συσκεύες.

Τελικά τήν αποσύνδεσα τήν αποσυναρμολόγησα καί αφού τήν επανατοποθέτησα στήν συσκεύασια της τήν επομένη τηλεφωνώ ότι τήν επιστρέφω καί τήν πήγα στά γραφεία τής ΕΛΤΑ courier καί τήν παρέδωσα καί παρήγγειλα μία lg 43' γιά νά έχω τό κεφάλι μου ήσυχο.

μπρρρρ.. έχω μια παλιά toshiba και σε καταλαβαίνω απόλυτα. πάσχουν από hardware - software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, k_dinos είπε

σε όσους τη δουλεύουν, από κανάλια σας έπιασε και τα ΕΡΤ hd?

Έχω την εντύπωση ότι πιάνει μόνο τα MPEG4 και αυτά εκπέμπουν σε mpeg2

Ποια καναλια HD λες, ενα ξερω, την ERT HD (sports), το οποιο ειναι οπως και ολα τα αλλα, δεν αλλαζει κατι mpeg4 ειναι και αυτο. Εβγαλε αυτες τις ημερες η ΕΡΤ καναλια HD σε HEVC/265; Μηπως εννοεις κατι τετοιο; Δεν εχω ακουσει κατι.

Εντος Αττικης τουλαχιστον, εχει τον ασθενεστερο αναμεταδοτη απο ολους τους αλλους, ισως γι αυτο δεν τα βγαζεις; Ειναι πακετο ΕΡΤ1,2,3 και HD νομιζω και η βουλη μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, k_dinos είπε

σε όσους τη δουλεύουν, από κανάλια σας έπιασε και τα ΕΡΤ hd?

Έχω την εντύπωση ότι πιάνει μόνο τα MPEG4 και αυτά εκπέμπουν σε mpeg2

Το MPEG4 "περιλαμβάνει" το MPEG2, οπότε δεν υπάρχει θέμα, ακόμα κι έτσι να είναι (που δε νομίζω).

Συσκευή όμως με το '2' δεν μπορεί να πιάσει το "4" και χρειάζεται εξωτερικός δέκτης.

Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ποια καναλια HD λες, ενα ξερω, την ERT HD (sports), το οποιο ειναι οπως και ολα τα αλλα, δεν αλλαζει κατι mpeg4 ειναι και αυτο. Εβγαλε αυτες τις ημερες η ΕΡΤ καναλια HD σε HEVC/265; Μηπως εννοεις κατι τετοιο; Δεν εχω ακουσει κατι.

Εντος Αττικης τουλαχιστον, εχει τον ασθενεστερο αναμεταδοτη απο ολους τους αλλους, ισως γι αυτο δεν τα βγαζεις; Ειναι πακετο ΕΡΤ1,2,3 και HD νομιζω και η βουλη μαζι.

Μάλλον τα είχα μπερδέψει, συγκεκριμένα το  ERT sports σίγουρα δεν το πιάνω το οποίο ήταν το πρώτο που έστελνε σήμα 1080i (ίσως και p κάποτε). Η πρηγούμενη τηλεόραση με την ίδια κεραία το δείχνει κανονικά.  θυμάμαι όταν είχε αρχίσει η η ΕΡΤ τα ψηφιακά υπήρχε και το ΝΕΡΙΤ HD

34 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το MPEG4 "περιλαμβάνει" το MPEG2, οπότε δεν υπάρχει θέμα, ακόμα κι έτσι να είναι (που δε νομίζω).

Συσκευή όμως με το '2' δεν μπορεί να πιάσει το "4" και χρειάζεται εξωτερικός δέκτης.

Αυτά..

τώρα περί MPEG4 και MPEG2, νόμιζα πάλι ότι ήταν διαφορετικά καθώς έχω δει αποκωδικοποιητές που δεν πιάνουν τα κανάλια της ΕΡΤ, ενώ η τηλεόραση έχει μόνο mpeg2 και τα δείχνει

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Μάλλον τα είχα μπερδέψει, συγκεκριμένα το  ERT sports σίγουρα δεν το πιάνω το οποίο ήταν το πρώτο που έστελνε σήμα 1080i (ίσως και p κάποτε). Η πρηγούμενη τηλεόραση με την ίδια κεραία το δείχνει κανονικά.  θυμάμαι όταν είχε αρχίσει η η ΕΡΤ τα ψηφιακά υπήρχε και το ΝΕΡΙΤ HD

Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ήταν καν 1080i το ΕΡΤ Sports HD (1440x1080), τώρα πλέον είναι. (για Αθήνα μιλάμε)

Δεν υπάρχει λόγος να μην το πιάνεις, κάτι κάνεις λάθος.

Η ονομασία ΝΕΡΙΤ κράτησε 2-3 χρόνια επί Σαμαρά και αφορούσε όλα τα κανάλια.

10 λεπτά πριν, k_dinos είπε

τώρα περί MPEG4 και MPEG2, νόμιζα πάλι ότι ήταν διαφορετικά καθώς έχω δει αποκωδικοποιητές που δεν πιάνουν τα κανάλια της ΕΡΤ, ενώ η τηλεόραση έχει μόνο mpeg2 και τα δείχνει

Υπάρχουν (υπήρχαν μάλλον) και εξωτερικοί δέκτες για το "2" που τους έβαζαν σε καθαρά αναλογικές συσκευές, τώρα πλέον είναι άχρηστοι.

Αν θέλεις να αναφέρεις συγκεκριμένα συσκευές για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Οι μοντέρνες τηλεοράσεις πιάνουν MPEG 2 και 4 χωρίς κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω την εν λόγω τηλεόραση ωστόσο με ενδιαφέρει το θέμα του τηλεχειριστηρίου. Τι ισχύει τελικά; Υποστηρίζει φωνητικές το χειριστήριο της συσκευασίας ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

55UA3A63DGR απλό τηλεκοντρόλ, 55UA3ADGB είναι με bluetooth αυτό έχω καταλάβει. ίδιες τηλεοράσεις, Remote η μία, Bluetooth η άλλη (δες κατάληξη στα μοντέλα). Δε μπορείς να ξέρεις να φανταστώ ποιο θα σου κάτσει. 

Επεξ/σία από AfterForever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...