Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, vag.patrick είπε

Καλησπερεν... 

Πηγα εχθες και πηρα το 288 να το αλλαξω κλασικα με το 267 , το θεμα ειναι οτι δεν συγχρονιζει οτι και να κανω.... Εχω κανει απο την αρχη προφιλ... Τιποτα. Κατι κανω λαθος αλλα δεν ξερω τι. Οταν εκανα την αγορα απο το καταστημα μεσα σε 3-4 λεπτα μου ρθε μηνυμα απο την νοβα οτι η αλλαγη στην υπηρεσια ενεργοποιηθηκε. Οποιος μπορει να βοηθησει θα μουν ευγνωμων.

* Επισης δεν παιρνει την ωρα καθολου.Εχει κολλησει στο 1-1-1970

Πρέπει να πάρεις τηλ στο 13731,να τους δώσεις τον σειριακό και την MAC address για μα σου περάσουν το προφίλ,αυτό παίρνει μια με δυο μέρες.

Μεχρι τότε απλά ζητά τους το username και να σου στείλουν και ένα password ώστε να βάλεις τα στοιχεία σύνδεσης στο Ίντερνετ μέχρι να φτιάξουν την τηλεφωνία σου.

Δυστηχως αυτά τα ρουτερ δεν παίρνουν αυτόματα τα στοιχεία της γραμμής από τον πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Πρέπει να πάρεις τηλ στο 13731,να τους δώσεις τον σειριακό και την MAC address για μα σου περάσουν το προφίλ,αυτό παίρνει μια με δυο μέρες.

Μεχρι τότε απλά ζητά τους το username και να σου στείλουν και ένα password ώστε να βάλεις τα στοιχεία σύνδεσης στο Ίντερνετ μέχρι να φτιάξουν την τηλεφωνία σου.

Δυστηχως αυτά τα ρουτερ δεν παίρνουν αυτόματα τα στοιχεία της γραμμής από τον πάροχο.

Και να πω οτι δεν ρωτησα και στο μαγαζι....Τον λεω"το βαζω ρευμα , κανω κατι?παιρνω κανα τηλ στην υποστηριξη?" μου λεει "οχι , κουμπωνεις - παιζει."

Καταλαβα....οκ Ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 10:56 ΜΜ, alxnt είπε

Με ποια credentials μπηκες και μπορεσες να διαγραψεις το προφιλ;

Μπηκα τελικα με το "forthnet" account. Εσβησα το internet vpu, στη συνεχεια εφτιαξα το νεο προφιλ (bridge mode) με vlan id 835 και το σεταρα στο lan1 αλλα τπτ απο τηλεφωνο. Δοκιμασα και με 1102.

Μετα δοκιμασα κι εσβησα το internet le. Κι εκανα την ιδια διαδικασια. Παλι τπτ. Δοκιμασα και σε αυτο 1102.

Στη συνεχεια ξαναδοκιμασα σβηνοντας και τα 2 προφιλ(le και vpu). Εφτιαξα παλι το προφιλ και αυτη τη φορα δοκιμασα 835, 836, 1102 και 1202 αλλα παλι τπτ.

Το δικο μου router ειναι το asus n17u.

πως μπήκες και τα έσβησες εμένα δεν με αφήνει???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου από νοβα. Είχα μέχρι σήμερα το zte 267 το οποίο είχε απειρα προβληματα και μετά από επίσης απειρα τηλέφωνα με έστειλαν σε ένα μαγαζί να ελέγξει το παλιο μόντεμ και πηρα χωρίς χρέωση το zte 288 . Το οποίο το έχω μόλις δυο ωρες αλλα αισθάνομαι ότι είναι κατά πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο. Σε συνδεση VDSL 50 .Ηθικό δίδαγμα αν έχετε θέμα με το μόντεμ και γκρινιάξετε μπορεί να σας το αλλάξουν χωρίς χρέωση. Καλη συνεχεια σε όλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Drake27 είπε

Πρέπει να πάρεις τηλ στο 13731,να τους δώσεις τον σειριακό και την MAC address για μα σου περάσουν το προφίλ,αυτό παίρνει μια με δυο μέρες.

Μεχρι τότε απλά ζητά τους το username και να σου στείλουν και ένα password ώστε να βάλεις τα στοιχεία σύνδεσης στο Ίντερνετ μέχρι να φτιάξουν την τηλεφωνία σου.

Δυστηχως αυτά τα ρουτερ δεν παίρνουν αυτόματα τα στοιχεία της γραμμής από τον πάροχο.

Για αρχή κάνε ένα full reset (καρφιτσούλα) στο router.

Στις 11/10/2020 στις 5:25 ΜΜ, vag.patrick είπε

Καλησπερεν... 

Πηγα εχθες και πηρα το 288 να το αλλαξω κλασικα με το 267 , το θεμα ειναι οτι δεν συγχρονιζει οτι και να κανω.... Εχω κανει απο την αρχη προφιλ... Τιποτα. Κατι κανω λαθος αλλα δεν ξερω τι. Οταν εκανα την αγορα απο το καταστημα μεσα σε 3-4 λεπτα μου ρθε μηνυμα απο την νοβα οτι η αλλαγη στην υπηρεσια ενεργοποιηθηκε. Οποιος μπορει να βοηθησει θα μουν ευγνωμων.

* Επισης δεν παιρνει την ωρα καθολου.Εχει κολλησει στο 1-1-1970

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Το ειχα κανει και αυτο... Τιποτα.....

Περίεργο. Είναι το 1ο πράγμα που μου είπαν να κάνω από το support της nova όταν είχε κολλήσει το κεφάλι μου (για το θέμα της τηλεφωνίας και του Internet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, soter79 είπε

Καλησπερα στην παρεα να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου από νοβα. Είχα μέχρι σήμερα το zte 267 το οποίο είχε απειρα προβληματα και μετά από επίσης απειρα τηλέφωνα με έστειλαν σε ένα μαγαζί να ελέγξει το παλιο μόντεμ και πηρα χωρίς χρέωση το zte 288 . Το οποίο το έχω μόλις δυο ωρες αλλα αισθάνομαι ότι είναι κατά πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο. Σε συνδεση VDSL 50 .Ηθικό δίδαγμα αν έχετε θέμα με το μόντεμ και γκρινιάξετε μπορεί να σας το αλλάξουν χωρίς χρέωση. Καλη συνεχεια σε όλους

Προφανώς και είναι 100 φορές ανώτερο απ το σαπάκι το 267.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, HateMe είπε

Προφανώς και είναι 100 φορές ανώτερο απ το σαπάκι το 267.

Με πηραν τηλεφωνο για αναβάθμιση από 50 σε 100 και τους είπα ότι όταν θα μπορέσετε να δώσετε τα 50 τότε θα συζητήσουμε για παραπανω. Και φυσικά είχα παρει ένα σωρό τηλέφωνα γιατί έφτανε η ταχυτητα μηδέν. Και τους έλεγα να βρεθεί μια λυση με το ρημάδι 267 μόντεμ και δεν μου έλεγαν τιποτα. Αφου φτάσαμε στο σημείο να με παιρνουν τηλ εκείνοι τελικά καταλήξαμε να παω το μόντεμ για έλεγχο και μου έδωσαν το καινούργιο. Φαντάσου ότι στην forthnet είμαι 15 χρόνια. Θεωρώ ότι έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοι με τους πελατες τους. Τέλος παντων όλα καλά πιστευω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2020 στις 10:59 ΠΜ, bioannou είπε

Καλημέρα. Τελικά, σήμερα το πρωί, μέσω chat και αφού ζήτησα να σταματήσουν το δούλεμα και απείλησα ότι αύριο το πρωί θα κάνω αίτηση να φύγω από τη wind (όπου έχω 10 μέρες!!!), κάποιο καλό παιδί (στην κυριολεξία) έκανε το update και τώρα βλέπω όλα τα μενού (port forwarding, local service control, backup, restore κλπ.). Το router είναι πλήρως λειτουργικό τώρα και εννοείται πως δεν χάθηκε καμία ρύθμιση (από τις ελάχιστες που είχα κάνει, βέβαια - wifi, admin password και ddns) με το update...

 Ερωτηση-ς .... δοκιμασες το port forward σαν δυνατοτητα αn παιζει..... εχω 2 μερες που προσπαθω να του περασω ενα port για wireguard (δοκιμασα και με openvpn) και στο handshaking του openvpn client τρωει tls  handshake failed /tls key nagotiation κτλ κτλ time out

 

 Επισης ετσι και σεταρεις DDNS με εναν απο τους providers που δεχεται ... μετα ειναι λες και δεν μπορεις να τον βγαλεις γιατι σε ολους τους providers εχει το check box on και ειτε θα ναι on για ολους ειτε off για ολους. Δεν ξερω καν αν πρεπει να ναι τσεκαρισμενο. Βεβαια το δοκιμασσα και με την public ip μηπως και φιλοτιμηθει και παιξει (οποτε ηταν αδιαφορη η ρυθμιση του DDNS) αλλα και παλι τζιφος. Δεν ξερω αν ειναι για τα ματια του κοσμου αυτες οι ρυθμισεις η πρεπει να γινουν με καποιο root κωδικο που δεν εχουμε (οπως το zte h167 της NOva)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον το καταφερα μετα απο 3 μερες προσπαθεια!!!!! Ακομα και firmware upgrade που εκανα οι εξτρα ρυθμιζεις που εμφανιστηκαν ηταν γιαλατζι, ετσι για το εφε. Ξαναμιλησα με ενα παιδι στο chat της wind (κλασης ανωτερη εξυπηρετηση απο την τηλεφωνικη) και απενεργοποιησαμε και το cgNAT  που εχει εξτρα η Wind τουλαχιστον. 

Ενας πολυ καλυτερος τροπος δοκιμης μετα για ανοικτα ports (ακομα και telnet κατευθειαν στο ρουτερ τα βγαζε timeout) ειναι το SetupPortForwardNetworkUtilities ακομα και στην trial εκδοση. Γιατι κανει ελενγχω απο μεσα προς τα εξω και παλι μεσα μετα. Απλα ελενγχει για το συγκεκριμενο μηχανημα και οχι για καποιο αλλο που εχετε να σηκωνει το service.

Σε ολη την διαδικασια διαπιστωσα τα εξης

-θελει επιμονη για να σας κανουν upgrade το firmware και επιπροσθετα να απενεργοποιησουν το cgNAT 

-Με reset λογο zero touch εκτος απο τα στοιχεια συνδεσης βρισκει και το voip... αυτο φανταζομαι βολευει σε περιπτωση bridge αρκει να συνδεθει πρωτα μονο του να παρει τα στοιχεια να δουλεψει το voip και μετα να γινει bridge πιστευω

-πολλες φορες για να πιασουν οι ρυθμισεις θελει και reboot (ισως και reset - απλα πρεπει να ξαναπεραστουν οι ρυθμισεις) 

-ισως σε μερικους παιξει και χωρις port forward με upnp ενεργοποιημενο και κατεβασμα του προγραματος upnp manager (freeware)

-σε μερικα ρουτερ, υπαρχει η πιθανοτητα να μην πιανει το port-forward σε εσωτερικη ip που ειναι dynamic (σε περιπτωση που καποιοι το δοκιμαζατε αν παιξει πρωτα, πριν μετατρεψετε την ip της συσκευης που θα τρεχει της sever-ικη υπηρεσια σε στατικη)

Αυτα τα ολιγα

Επεξ/σία από euronmyous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2020 στις 5:54 ΜΜ, soter79 είπε

Καλησπερα στην παρεα να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου από νοβα. Είχα μέχρι σήμερα το zte 267 το οποίο είχε απειρα προβληματα και μετά από επίσης απειρα τηλέφωνα με έστειλαν σε ένα μαγαζί να ελέγξει το παλιο μόντεμ και πηρα χωρίς χρέωση το zte 288 . Το οποίο το έχω μόλις δυο ωρες αλλα αισθάνομαι ότι είναι κατά πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο. Σε συνδεση VDSL 50 .Ηθικό δίδαγμα αν έχετε θέμα με το μόντεμ και γκρινιάξετε μπορεί να σας το αλλάξουν χωρίς χρέωση. Καλη συνεχεια σε όλους

Διάβασα χθες το πόστ σου και είπα να ξανακάνω και εγω μια δοκιμή με την Nova να μου αλλάξουν το ρουτερ.

Γενικά το είχα παλέψει πολύ απο τον Μαρτιο που έγινα συνδομητής τους.

Στην αρχή είχα το Technicolor οπου είχα πρόβλημα με την τηλεφωνία,  μετά πήγα στο ZTE 267 και μετα απο εναν μήνα είχα πρόβλημα με το Upload. Εκει τους είχα ζαλίσει να με πανε στο 288 αλλά δεν το έδιναν με τίποτα. Πλέον με το ZTE στο 1 μέτρο έπιανα 10mbps στο WIFI (απο 50), στα 3 μέτρα έπιανα 1Mbps.

Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη χθες , ο τύπος μου έλεγε οτι λογικό είναι γιατι έχω 7 συσκευες πάνω στο ρουτερ συνδεδεμένες και του λέω, τι βλακείες είναι αυτές; 254 θα μπορούσα να έχω απλά συνδεδεμένες με το wifi του router (αντε 32 clients που έχει οριστεί) . Εκει κατάλαβα οτι δεν ξέρει ή ήθελε να μου πουλήσει παραμύθια.

Εν τέλη, καταλήξαμε να το πάω στο κατάστημα για έλεγχο και απο εκει θα δουν αν θα μου δώσουν το 288 ή όχι.

Πήγα στο κατάστημα, του λέω κατευθειαν "Ειναι για αλλαγή με το 288" ,  εβγαλε καινουργιο απο την αποθήκη και μου το έδωσε.

Για κάποιο λόγο τώρα με το 288, πιάνω 5mbps στα 3 μέτρα στα 2.4G και με το 5G πιάνω 40mbps.

Δοκίμασα-εψαξα και έβαλα διαφορετικά channels απο την γειτόνια μου, αλλά τίποτα καλύτερο στα 2.4g

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Διάβασα χθες το πόστ σου και είπα να ξανακάνω και εγω μια δοκιμή με την Nova να μου αλλάξουν το ρουτερ.

Γενικά το είχα παλέψει πολύ απο τον Μαρτιο που έγινα συνδομητής τους.

Στην αρχή είχα το Technicolor οπου είχα πρόβλημα με την τηλεφωνία,  μετά πήγα στο ZTE 267 και μετα απο εναν μήνα είχα πρόβλημα με το Upload. Εκει τους είχα ζαλίσει να με πανε στο 288 αλλά δεν το έδιναν με τίποτα. Πλέον με το ZTE στο 1 μέτρο έπιανα 10mbps στο WIFI (απο 50), στα 3 μέτρα έπιανα 1Mbps.

Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη χθες , ο τύπος μου έλεγε οτι λογικό είναι γιατι έχω 7 συσκευες πάνω στο ρουτερ συνδεδεμένες και του λέω, τι βλακείες είναι αυτές; 254 θα μπορούσα να έχω απλά συνδεδεμένες με το wifi του router (αντε 32 clients που έχει οριστεί) . Εκει κατάλαβα οτι δεν ξέρει ή ήθελε να μου πουλήσει παραμύθια.

Εν τέλη, καταλήξαμε να το πάω στο κατάστημα για έλεγχο και απο εκει θα δουν αν θα μου δώσουν το 288 ή όχι.

Πήγα στο κατάστημα, του λέω κατευθειαν "Ειναι για αλλαγή με το 288" ,  εβγαλε καινουργιο απο την αποθήκη και μου το έδωσε.

Για κάποιο λόγο τώρα με το 288, πιάνω 5mbps στα 3 μέτρα στα 2.4G και με το 5G πιάνω 40mbps.

Δοκίμασα-εψαξα και έβαλα διαφορετικά channels απο την γειτόνια μου, αλλά τίποτα καλύτερο στα 2.4g

Είναι και η διαρρύθμιση του χώρου σου. Αν στα 3 μέτρα παρεμβάλλεται τοίχος που είναι χοντρός πχ, λογικό να έχεις απώλειες. Είναι πολύ χαμηλά τα 5mbps για 2.4G βέβαια.

Πάντως δοκίμασε μόνο με 1 συσκευή συνδεμένη στο wifi (το κινητό σου πχ) και κάνε διάφορα test σε αποστάσεις κλπ. Επίσης αν έχεις κάποια εφαρμογή τύπου WiFi Analyzer δες τα db του σήματος πόσο πέφτουν με την απόσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Είναι και η διαρρύθμιση του χώρου σου. Αν στα 3 μέτρα παρεμβάλλεται τοίχος που είναι χοντρός πχ, λογικό να έχεις απώλειες. Είναι πολύ χαμηλά τα 5mbps για 2.4G βέβαια.

Πάντως δοκίμασε μόνο με 1 συσκευή συνδεμένη στο wifi (το κινητό σου πχ) και κάνε διάφορα test σε αποστάσεις κλπ. Επίσης αν έχεις κάποια εφαρμογή τύπου WiFi Analyzer δες τα db του σήματος πόσο πέφτουν με την απόσταση.

Δυστυχώς είναι στην ευθεία απο το ρουτερ χωρίς ενδοιάμεσους τοίχους.

Στο WiFi Analyzer εμφανίζει εναν άλλον με πιο δυνατό σήμα και έχει ρουτερ της WInd. Φυσικά και έχω βάλει διαφορετικό channel απο αυτόν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να παρεμβάλει στο 2.4g .

 

Απο άλλη δοκιμή που έκανα, ήταν να αλλάξω το SSID στο 2.4G και μπήκα μόνο απο το κινητό μου. Τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.

Πλέον πάντως με το 5G είμαι οκ, οπότε ελπίζω μην ξανα ασχοληθώ με το ρουτερ.

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω, αν παιζει το USB στο 288 για FTP File Storage. Αν και απ'οτι θυμάμαι σε άλλο ρούτερ το είχαν κλειδωμένο.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Διάβασα χθες το πόστ σου και είπα να ξανακάνω και εγω μια δοκιμή με την Nova να μου αλλάξουν το ρουτερ.

Γενικά το είχα παλέψει πολύ απο τον Μαρτιο που έγινα συνδομητής τους.

Στην αρχή είχα το Technicolor οπου είχα πρόβλημα με την τηλεφωνία,  μετά πήγα στο ZTE 267 και μετα απο εναν μήνα είχα πρόβλημα με το Upload. Εκει τους είχα ζαλίσει να με πανε στο 288 αλλά δεν το έδιναν με τίποτα. Πλέον με το ZTE στο 1 μέτρο έπιανα 10mbps στο WIFI (απο 50), στα 3 μέτρα έπιανα 1Mbps.

Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη χθες , ο τύπος μου έλεγε οτι λογικό είναι γιατι έχω 7 συσκευες πάνω στο ρουτερ συνδεδεμένες και του λέω, τι βλακείες είναι αυτές; 254 θα μπορούσα να έχω απλά συνδεδεμένες με το wifi του router (αντε 32 clients που έχει οριστεί) . Εκει κατάλαβα οτι δεν ξέρει ή ήθελε να μου πουλήσει παραμύθια.

Εν τέλη, καταλήξαμε να το πάω στο κατάστημα για έλεγχο και απο εκει θα δουν αν θα μου δώσουν το 288 ή όχι.

Πήγα στο κατάστημα, του λέω κατευθειαν "Ειναι για αλλαγή με το 288" ,  εβγαλε καινουργιο απο την αποθήκη και μου το έδωσε.

Για κάποιο λόγο τώρα με το 288, πιάνω 5mbps στα 3 μέτρα στα 2.4G και με το 5G πιάνω 40mbps.

Δοκίμασα-εψαξα και έβαλα διαφορετικά channels απο την γειτόνια μου, αλλά τίποτα καλύτερο στα 2.4g

Μπράβο φίλε στο άλλαξαν και σε εσένα.  Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η πολιτικη της εταιρίας είναι τόσο πολύ λάθος. Από την στιγμή που υπαρχει καλυτερο μόντεμ γιατί δεν το δίνουν στον κόσμο. Το να έχεις πελατες δυσαρεστημενους ειναι κακό. Τι προσπαθουν να κάνουν οικονομία??? Αμα σου φυγει ο πελατης παει η οικονομία που έκανες στα 20 ευρώ πχ του μόντεμ. Τι να πω δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...