Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες!

(Νουμπας εδώ οπότε θα πρηξω🤷🏻‍♂️😂)

Εδώ και καιρό τώρα έχω 50αρα vdsl με το H288A. Έγινε μπέρδεμα με την forthnet και κάπως κατέληξαν 2 τέτοια στα χέρια μου. 

 

1) Μπορώ να κάνω το 1 Access Point; (αν ναι, πλιζ διαφωτίστε με)

2) Πως αποκτώ admin δικαιώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, TheFatDrummer είπε

1) Μπορώ να κάνω το 1 Access Point; (αν ναι, πλιζ διαφωτίστε με)

Δεν το γνωρίζω.

 

5 λεπτά πριν, TheFatDrummer είπε

2) Πως αποκτώ admin δικαιώματα;

Θα συνδεθείς με αυτό το acc (username: forthnet   ,    password: F0rth@c$n3t#) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Εν τέλη άλλαξα το 267 με το συγκεκριμένο ρούτερ και απο το πρωί δεν έχει συγχρονίσει ούτε μια φορά. Βρήκα και ενα άλλο από ένα φίλο μου και κάνει ακριβώς το ίδιο. Μίλησα με την Nova και είπαν πως θα στείλουν τεχνικό γιατί μπορεί να χρειαστεί αναβάθμιση το ρούτερ το οποίο πρωτη φορά το ακούω. Εχεί συμβεί σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο; Δεν έχω ούτε τηλέφωνο και παλεύω από το πρωί!!!!

Επεξ/σία από JohnHacked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnHacked είπε

Παιδιά καλησπέρα. Εν τέλη άλλαξα το 267 με το συγκεκριμένο ρούτερ και απο το πρωί δεν έχει συγχρονίσει ούτε μια φορά. Βρήκα και ενα άλλο από ένα φίλο μου και κάνει ακριβώς το ίδιο. Μίλησα με την Nova και είπαν πως θα στείλουν τεχνικό γιατί μπορεί να χρειαστεί αναβάθμιση το ρούτερ το οποίο πρωτη φορά το ακούω. Εχεί συμβεί σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο; Δεν έχω ούτε τηλέφωνο και παλεύω από το πρωί!!!!

εχω ακουσει εδω στο ινσομνια..οτι αν συνδεεσαι μεσω δικτυου wind τοτε εχει καποια θεματακια το ρουτερ και δεν συγχρωνιζει...αν ομως σου κανουν Update το firmware στρωνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, JohnHacked είπε

Και άντε να περιμένω τον τεχνικό τώρα ... Από καμπινα Wind παίρνω πάντως.

ε αυτο θα ναι τοτε..υπομονη φιλε μ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, JohnHacked είπε

Παιδιά καλησπέρα. Εν τέλη άλλαξα το 267 με το συγκεκριμένο ρούτερ και απο το πρωί δεν έχει συγχρονίσει ούτε μια φορά. Βρήκα και ενα άλλο από ένα φίλο μου και κάνει ακριβώς το ίδιο. Μίλησα με την Nova και είπαν πως θα στείλουν τεχνικό γιατί μπορεί να χρειαστεί αναβάθμιση το ρούτερ το οποίο πρωτη φορά το ακούω. Εχεί συμβεί σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο; Δεν έχω ούτε τηλέφωνο και παλεύω από το πρωί!!!!

Ναι ετσι οπως στο ειπαν ειναι , θα ερθει και θα σου κανει αναβάθμιση λογο οτι εισαι σε καμπινα wind και λογικα θα εισαι οκ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι γτ δεν δινουν τα firmware online?
Nα το κανουν οσοι χρηστες μπορουν μονοι τους...παρα να μενουν χωρις ιντερνετ εφωσον γνωριζουν τι προβλημα  υπαρχει.

Επεξ/σία από tontorikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tontorikos είπε

Aυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι γτ δεν δινουν τα firmware online?
Nα το κανουν οσοι χρηστες μπορουν μονοι τους...παρα να μενουν χωρις ιντερνετ εφωσον γνωριζουν τι προβλημα  υπαρχει.

Άντε πες μου εσύ. Δεν με νοιάζει το ίντερνετ τόσο αλλά το ότι είμαι 2 μέρες χωρίς τηλέφωνο και αν δεν έρθει αύριο ο τεχνικός θα πάει από Δευτέρα που σημαίνει 5 μέρες χωρίς τηλέφωνο. Και όλα αυτά για μια ρημαδα αναβάθμιση αν είναι δυνατόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω Nova vdsl 50 με τηλεφωνία pots.

Λόγω του ότι θέλω οποσδήποτε να βάλω φραγή εξερχομένων όλων των διεθνών κλήσεων + αυξημένης χρέωσης + δορυφορικά + σύντομους κωδικούς, αφήνοντας επι της ουσίας εκτός φραγής τις κλήσεις που πραγματοποιώ σε καθημερινή βάση (αστικά, υπεραστικά & ελληνικά κινητά) και η Nova δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα μέσω ψηφιακών ευκολιών (έχει δικούς της συνδυασμούς με προεπιλεγμένους κωδικούς που κανένας δεν καλύπτει αυτό το συνδυασμό).

Σκέφτηκα λοιπόν να τους ζητήσω να μου μετατρέψουν τη γραμμή σε voip (το σηκώνει το δίκτυο της στο σημείο που βρίσκομαι) με το H288A και να το εφαρμόσω μόνος μου μέσω του dial plan.

Με ένα Η267Α (από vodafone) που έχω μέχρι τώρα πάνω μόνο για το internet, με root κωδικούς βλέπω ότι υπάρχει η επιλογή του dial plan και την εμφανίζει στο υπομενού του voip σαν Digit Map.

Όποιος έχει το συγκεκριμένο router σε Nova με Voip γραμμή πάνω, αν θα μπορούσε να ανεβάσει ένα screenshot από το menu του voip ή έστω αν υπάρχει η επιλογή να πειράξουμε το digit map, μιας και επί της παρούσης δεν έχουμε ακόμα root access για το H288A

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsikis2 είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω Nova vdsl 50 με τηλεφωνία pots.

Λόγω του ότι θέλω οποσδήποτε να βάλω φραγή εξερχομένων όλων των διεθνών κλήσεων + αυξημένης χρέωσης + δορυφορικά + σύντομους κωδικούς, αφήνοντας επι της ουσίας εκτός φραγής τις κλήσεις που πραγματοποιώ σε καθημερινή βάση (αστικά, υπεραστικά & ελληνικά κινητά) και η Nova δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα μέσω ψηφιακών ευκολιών (έχει δικούς της συνδυασμούς με προεπιλεγμένους κωδικούς που κανένας δεν καλύπτει αυτό το συνδυασμό).

Σκέφτηκα λοιπόν να τους ζητήσω να μου μετατρέψουν τη γραμμή σε voip (το σηκώνει το δίκτυο της στο σημείο που βρίσκομαι) με το H288A και να το εφαρμόσω μόνος μου μέσω του dial plan.

Με ένα Η267Α (από vodafone) που έχω μέχρι τώρα πάνω μόνο για το internet, με root κωδικούς βλέπω ότι υπάρχει η επιλογή του dial plan και την εμφανίζει στο υπομενού του voip σαν Digit Map.

Όποιος έχει το συγκεκριμένο router σε Nova με Voip γραμμή πάνω, αν θα μπορούσε να ανεβάσει ένα screenshot από το menu του voip ή έστω αν υπάρχει η επιλογή να πειράξουμε το digit map, μιας και επί της παρούσης δεν έχουμε ακόμα root access για το H288A

Ευχαριστώ πολύ!

1865279783_2020-12-0400_27_22-Mail.png.0af4c5e4b478a535b94b069bea0e025e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 1:47 ΜΜ, theanonymous είπε

Οδηγός για Bridge Mode στο H288A

Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το H288A μόνο για την τηλεφωνία και κάποιο δικό μας για το internet, ακολουθούμε τα παρακάτω.

1) Μπαίνουμε στο web interface (192.168.1.1) του H288A με κωδικούς forthnet.

2) Στην διαδρομή Internet -> WAN, θα δούμε κάποια DSL Connections. Διαγράφουμε ένα από τα παρακάτω - στο βήμα αυτό θα χάσουμε για λίγο τη σύνδεση στο Internet:
>Αν έχουμε σύνδεση από καμπίνα, διαγράφουμε το Internet LE
>Αν έχουμε σύνδεση από αστικό κέντρο (Α/Κ), διαγράφουμε το Internet VLU/VPU

3) Δημιουργούμε ένα νέο connection κάνοντας κλικ στο μπλε σταυρό (Create New Item)
>Βάζουμε ο,τι θέλουμε στο connection name
>Επιλέγουμε Type=Bridge Connection
>Στο VLAN ID βάζουμε 835 για σύνδεση από καμπίνα ή 1102 για σύνδεση από Αστικό Κέντρο
>Πατάμε apply

4) Στη διαδρομή Internet -> Port Binding, διαλέγουμε την σύνδεση που μόλις φτιάξαμε, επιλέγουμε μια θύρα LAN στην οποία σκοπεύουμε να συνδέσουμε το δικό μας router (έτσι ώστε να "δέσουμε" με εκείνη τη σύνδεση) και πατάμε apply.

Τώρα μπορούμε να συνδέσουμε το δικό μας router στη θύρα αυτή και να το ρυθμίσουμε σε PPPoE βάζοντας τους κωδικούς internet της σύνδεσής μας.
Το H288A πλέον κάνει τον συγχρονισμό και λειτουργεί και η VoIP τηλεφωνία. Κλείνουμε το WiFi του με το κουμπάκι που έχει στο πίσω μέρος. Δεν χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση.

Και εγώ μόλις πήρα το  modem, ήθελα να κρατήσω όμως για  router στο δικτυό μου ένα Tp link Archer VR900. Tο tp-link εκτός από λειτουργία VDSL router, υποστηρίζει και λειτουργία ώς Wireless Router Mode με απευθείας σύνδεση στη Lan4 του internet από το ZTE. Η ερώτηση μου είναι  αν υπάρχει κάποιο όφελος να βάλω ZTE σε Bridge Mode και να κάνω τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2020 στις 12:33 ΜΜ, nick73 είπε

Καλησπερα κι απο μενα.

Εδωσα τα 20 ευρω και πηρα το 288 για τα 5ghz, αλλα επεσα στην περιπτωση και οπως συγκεκριμενα μου ανεφεραν οτι επειδη παιρνω vdsl απο καμπινα της vodafone, υπαρχουν πολυ λιγες καμπινες οι οποιες δεν συγχρονιζουν με το συγκεκριμενο μηχανημα μιλαμε για περιπτωσεις που πανελλαδικα δεν ξεπερνανε τις 3 - 4 μεταξυ τους κι εγω, οποτε απο το τεχνικο τμημα μου ειπαν να κρατησω προς το παρον πανω στη γραμμη το 267 πουουτως η αλλως δουλεθει μια χαρα και να κρατησω και το 288 μεχρι να συννενοηθουν με την vodafone ωστε να δωσουν στοχευμενα λυση σ αυτες τις περιπτωσεις μαλλλον με εξιδικευμενο firmware, ιδωμεν.

ΚΑι εγώ αυτό έπαθα, Μεταμόρφωση Αττικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Kourini είπε

ΚΑι εγώ αυτό έπαθα, Μεταμόρφωση Αττικης

περιμεντε λιγο...με την wind δεν συγχρονιζει και σου κανουν update firmware και στρωνει...δλδ και με την vodafone εχει θεμα?

Επεξ/σία από tontorikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tontorikos είπε

περιμεντε λιγο...με την wind δεν συγχρονιζει και σου κανουν update firmware και στρωνει...δλδ και με την vodafone εχει θεμα?

Ναι, εγώ έχω θέμα με καμπινα COSMOTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...