Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2021 στις 4:47 ΜΜ, marlborakis είπε

Όποιος ενδιαφέρετε για αλλαγη dns κάνει τα παρακάτω. 

Μπαίνουμε με κωδικούς admin 

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Πηγαίνουμε local network και μετά Lan

Πηγαίνουμε DHCP server και βάζουμε τους dns της αρεσκείας μας. 

Πατάμε apply 

Μετά πάνω επιλέγουμε ipv6 

Μετά επιλέγουμε DHCPv6  server και το βάζουμε στο of

Τέλος πατάμε port control και τα κάνουμε αποεπιλογη όλα. Πατάμε apply και αυτό ήταν. Κλείστε και ανοίξτε το internet στις συσκευές σας και είσαστε έτοιμοι 

Screenshot_20210124-164351_Chrome.png

Όταν λες στο port control αποεπιλογή όλα...εννοείς και τα RA? ή μόνο τα dhcpv6?
ή εννοείς το port control στην καρτελα ipv4? γτ υπαρχει κι εκει

Επεξ/σία από tontorikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμια ιδεα πως να βαλω να εχει την σωστη ωρα στο modem απο την ωρα που το εχω σαν bridge ?(Η288a)

μου βγαζει 1970 και στο modem και στο τηλεφωνο 

3 ώρες πριν, tontorikos είπε

Όταν λες στο port control αποεπιλογή όλα...εννοείς και τα RA? ή μόνο τα dhcpv6?
ή εννοείς το port control στην καρτελα ipv4? γτ υπαρχει κι εκει

προφανως ετσι οπως το λεει εννοει sto dhcpv6 -> port control -> all off

Επεξ/σία από rooy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rooy είπε

καμια ιδεα πως να βαλω να εχει την σωστη ωρα στο modem απο την ωρα που το εχω σαν bridge ?(Η288a)

μου βγαζει 1970 και στο modem και στο τηλεφωνο 

προφανως ετσι οπως το λεει εννοει sto dhcpv6 -> port control -> all off

ενταξει φιλε μ αλλα στο port control εχει και τα dhcpv6 και τα ra....βγαζω off και τα ra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2021 στις 7:02 ΜΜ, vangelis2696 είπε

Να αναφερω οτι τα 5ghz δουλευουν κανονικα.Το προβλημα ειναι στο Devolo 8705 WiFi Repeater+ AC.Δεν μπορει να ανιχνευσει αυτην την συχνοτητα.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.

  

 

 

 

 

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tontorikos είπε

ενταξει φιλε μ αλλα στο port control εχει και τα dhcpv6 και τα ra....βγαζω off και τα ra?

αποτι καταλαβα οχι δεν τα πειραζεις αυτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 11:19 ΠΜ, tontorikos είπε

ενταξει φιλε μ αλλα στο port control εχει και τα dhcpv6 και τα ra....βγαζω off και τα ra?

εχεις δικιο , δεν θυμομουν οτι ειχε και εδω μεσα ra , νομιζα στο αλλο μενου το ra service 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2021 στις 4:47 ΜΜ, marlborakis είπε

Όποιος ενδιαφέρετε για αλλαγη dns κάνει τα παρακάτω. 

Μπαίνουμε με κωδικούς admin 

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Πηγαίνουμε local network και μετά Lan

Πηγαίνουμε DHCP server και βάζουμε τους dns της αρεσκείας μας. 

Πατάμε apply 

Μετά πάνω επιλέγουμε ipv6 

Μετά επιλέγουμε DHCPv6  server και το βάζουμε στο of

Τέλος πατάμε port control και τα κάνουμε αποεπιλογη όλα. Πατάμε apply και αυτό ήταν. Κλείστε και ανοίξτε το internet στις συσκευές σας και είσαστε έτοιμοι 

Screenshot_20210124-164351_Chrome.png

 

Να συμπληρωσω σε οποιον ενδιαφερεται να κρατησει ανοιχτο τον DHCPv6 Server του για να εχει και ipv6 διευθυνση, πως μπορουμε στο πεδιο IPv6 να αλλαξουμε τους IPv6 dns servers οπως εχω κανει παρακατω. Μπορειτε να του βρειτε με μια απλη αναζητηση στο google. Εγω χρησιμοποιώ της google.

524280773_2021-01-2716_05_49-NVIDIAGeForceOverlay.png.1276f25e465be101662520d334522c41.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο σήμερα στης 5 τα ξημερώματα η γραμμή μου έχει συνέχεια αποσυνδέσεις και οταν ξανά συνδέεται το Actual Rate(Up/Down) κιμένεται απο 10999/28237 kbps έως 10999/65999 kbps. Μία φορά πήγε στο normal(10up/100down) αλλά μετά ξανα αποσυνδέθηκε.

Της έχει κανείς άλλος εκτός απο εμένα;

Επεξ/σία από GetGankNow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GetGankNow είπε

Απο σήμερα στης 5 τα ξημερώματα η γραμμή μου έχει συνέχεια αποσυνδέσεις και οταν ξανά συνδέεται το Actual Rate(Up/Down) κιμένεται απο 10999/28237 kbps έως 10999/65999 kbps. Μία φορά πήγε στο normal(10up/100down) αλλά μετά ξανα αποσυνδέθηκε.

Της έχει κανείς άλλος εκτός απο εμένα;

Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε προσβάλω η να σου την πω...
Επειδή έχω δει να ξαναγράφεις για την γραμμή σου να σου υπενθυμίσω εδώ είναι νήμα για το ρουτερ και οτι αφορα αυτό...για βλάβες και άλλα περί αστάθειας κλπ γράψε εκεί https://www.insomnia.gr/forums/forum/12-συνδέσεις-vdsl-adsl/ .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tontorikos είπε

Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε προσβάλω η να σου την πω...
Επειδή έχω δει να ξαναγράφεις για την γραμμή σου να σου υπενθυμίσω εδώ είναι νήμα για το ρουτερ και οτι αφορα αυτό...για βλάβες και άλλα περί αστάθειας κλπ γράψε εκεί https://www.insomnia.gr/forums/forum/12-συνδέσεις-vdsl-adsl/ .
 

Ok, thank you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ,

εγω μολις αναβαθμισα απο vodafone 50 σε forthnet 100mbps  και ενω με τη vodafone επιανα με speedtest 51mbps με modem vodafone H300s  με λαπτοπ HP ,με το ΖΤΕ 288Α της forthnet πιανω μονο 40mbps παροτι αναβαθμισα απο 50  se 100mbps.Επισης με vodafone κατεβαζα αρχεια με ,5,5 mbsec με forthnet επεσα στα 5,2mbsec.Φταει το μοντεμ που δεν κατεβαζω ποιο γρηγορα,φταιει η καρτα δικτυου του φορητου η η γραμμη .Γιατι αλλο 50 και αλλο 100.Απο οσο γνωριζω, η καμπινα που σνδεομαι ειναι απο αυτες της vodafone.Μπορειτε να βγαλετε καποιο συμπερασμα.Σας ευχαριστω.

144074061_234256651584960_6195448568072701437_n.jpg

vdsl1.jpg

vdsl2.jpg

Επεξ/σία από AmiJIm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AmiJIm είπε

Καλησπερα ,

εγω μολις αναβαθμισα απο vodafone 50 σε forthnet 100mbps  και ενω με τη vodafone επιανα με speedtest 51mbps με modem vodafone H300s  με λαπτοπ HP ,με το ΖΤΕ 288Α της forthnet πιανω μονο 40mbps παροτι αναβαθμισα απο 50  se 100mbps.Επισης με vodafone κατεβαζα αρχεια με ,5,5 mbsec με forthnet επεσα στα 5,2mbsec.Φταει το μοντεμ που δεν κατεβαζω ποιο γρηγορα,φταιει η καρτα δικτυου του φορητου η η γραμμη .Γιατι αλλο 50 και αλλο 100.Απο οσο γνωριζω, η καμπινα που σνδεομαι ειναι απο αυτες της vodafone.Μπορειτε να βγαλετε καποιο συμπερασμα.Σας ευχαριστω.

144074061_234256651584960_6195448568072701437_n.jpg

vdsl1.jpg

vdsl2.jpg

Εισαι με wifi, δοκίμασε με ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ενταξει , μολις το δοκιμασα με σταθερο με ethernet και επιασε 98mbps.Ευχαριστω forthnet!Σε θυμαμαι απο το 1994 πελατης compulink  εγω και δεν σε ειχα δοκιμασει ποτε.Ευγε και σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...