Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

λοιπόν αφού κάπως έστρωσε κατά έναν βαθμό πήγε στα ίδια mbps με την Vodafone που είχα, επίσης όταν μίλησα με τον τεχνικό τον ρώτησα σε ποιο καφαο με έχουν και μου είπαν από την Vodafone και του λέω δηλαδή ο υπάλληλος που μου είπε ότι θα πιάνω 92 τουλάχιστον τι πρέπει να του πω με τα πολλά πολλά καταλήξαμε ότι θα έρθει αύριο τεχνικός να δούμε τον γάιδαρο που θα τον κάνουμε να πετάξει 😅😅

Screenshot_20210303-220001518.jpg

Έχεις αποστασούλα, σχετικά, από την καμπίνα, εκτός κι αν παίζει κάτι άλλο με την ποιότητα του χαλκού από εκεί μέχρι το σπίτι σου.

Εσωτερικές καλωδιώσεις κλπ, τα έχεις σωστά?

Ο @poulinos έχει σηκώσει αρκετές φορές τον οδηγό για καλύτερη εσωτερική διάταξη (φίλτρα, πολλαπλές πρίζες κλπ).

Το noise margin σου, επίσης, παραείναι χαμηλά...θα είναι σταθερή η γραμμή σου εκεί?

Αν  "το 'χεις", βάλε το ρούτερ και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου, να δεις "καθαρά" πόσα μπορείς να πιάσεις κι από εκεί, να δούμε που μπορεί να εντοπίζονται (κάποια από) τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχεις αποστασούλα, σχετικά, από την καμπίνα, εκτός κι αν παίζει κάτι άλλο με την ποιότητα του χαλκού από εκεί μέχρι το σπίτι σου.

Εσωτερικές καλωδιώσεις κλπ, τα έχεις σωστά?

Ο @poulinos έχει σηκώσει αρκετές φορές τον οδηγό για καλύτερη εσωτερική διάταξη (φίλτρα, πολλαπλές πρίζες κλπ).

Το noise margin σου, επίσης, παραείναι χαμηλά...θα είναι σταθερή η γραμμή σου εκεί?

Αν  "το 'χεις", βάλε το ρούτερ και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου, να δεις "καθαρά" πόσα μπορείς να πιάσεις κι από εκεί, να δούμε που μπορεί να εντοπίζονται (κάποια από) τα θέματα.

Εγώ απλά το έχω βάλει στην κεντρική πρίζα στο σπίτι ούτε σταθερό τίποτα δεν έχω, κατανεμητη εννοείς εκεί που έρχεται το καλώδιο πριν μπει στην πολυκατοικία? λίγο δύσκολο να έχω πρόσβαση εκεί μιας και νοικιάζω δεν γνωρίζω καλά όλο το κτίριο, αύριο που θα έρθει το παιδί θα βγάλω μια άκρη παραπάνω η απόσταση πρέπει να είναι 600 μέτρα από το καφαο κοίτα τόσες ώρες δεν έκανε καμία αποσύνδεση οπότε τι να σου πω 2 μήνες στην βονταφον με τα ίδια έτρεχε και δεν είχε ούτε εκεί αποσυνδέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δύσκολο να βρεις τον κατανεμητή, αλλά εννοείται πως δεν μπλέκεις αν δεν είσαι σίγουρος.

Η κεντρική πρίζα, λογικά, στέλνει με διακλαδώσεις και σε άλλα δωμάτια, κι έχεις απώλειες έτσι (μικρές, αλλά υπαρκτές).

Αν μπορείς να την απομονώσεις (με διάταξη σαν αυτή που δείχνει το σχεδιάγραμμα της Cyta), είναι το πιο σωστό για κάθε χρήση.

Ήρθε τελικά σήμερα ηλκτρολόγος?

Βγάλατε άκρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες πηγα κεγω σε 50αρα  εδω και 3 μερες και μου στειλαν με 20€ κιολας το πιο αθλιο ρουτερ (Technicolor TG788v v3) που εχω δει .

περα οτι εχει θεματα με το interface ( κανω 30λεπτα μονο για να αλλαξω ενα wifi pass) εχει και θεματα συχρονισμου με τα ethernet . πως μπορω να ζητησω και να παρω  σχετικα ευκολα το H288 ?

Mε καποια τηλ σε support δεν μου ειπαν κατι . μονο και καλα να το παω για ελεγχο και ααααν εχει το υποκαταστημα κατι καλυτερο ΜΠΟΡΕΙ να το δωσουν . και δυσκολα να μου στειλουν αυτο το συγκεκριμενο με την μια απο κεντρικα . και αν στειλουν αγνωστο πιο θα ξαναστειλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει το προηγούμενο T8 firmware να το ανεβάσει?

18 ώρες πριν, NIKOSKURT είπε

παιδες πηγα κεγω σε 50αρα  εδω και 3 μερες και μου στειλαν με 20€ κιολας το πιο αθλιο ρουτερ (Technicolor TG788v v3) που εχω δει .

περα οτι εχει θεματα με το interface ( κανω 30λεπτα μονο για να αλλαξω ενα wifi pass) εχει και θεματα συχρονισμου με τα ethernet . πως μπορω να ζητησω και να παρω  σχετικα ευκολα το H288 ?

Mε καποια τηλ σε support δεν μου ειπαν κατι . μονο και καλα να το παω για ελεγχο και ααααν εχει το υποκαταστημα κατι καλυτερο ΜΠΟΡΕΙ να το δωσουν . και δυσκολα να μου στειλουν αυτο το συγκεκριμενο με την μια απο κεντρικα . και αν στειλουν αγνωστο πιο θα ξαναστειλουν

εγώ πάντως πήγα προχθές σε κατάστημα nova και μου αντικατέστησαν για πλάκα το h288a... και μου είπαν επίσης ότι το το technicolor το δίνουν μόνο υπό προϋποθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Δεν είναι δύσκολο να βρεις τον κατανεμητή, αλλά εννοείται πως δεν μπλέκεις αν δεν είσαι σίγουρος.

Η κεντρική πρίζα, λογικά, στέλνει με διακλαδώσεις και σε άλλα δωμάτια, κι έχεις απώλειες έτσι (μικρές, αλλά υπαρκτές).

Αν μπορείς να την απομονώσεις (με διάταξη σαν αυτή που δείχνει το σχεδιάγραμμα της Cyta), είναι το πιο σωστό για κάθε χρήση.

Ήρθε τελικά σήμερα ηλκτρολόγος?

Βγάλατε άκρη?

sorry φίλε δεν με έκανες tag και δεν ήρθε ποτέ η ειδοποίηση, ναι ήρθε απλά το καφαο είναι 1 χιλιόμετρο σχετικά μακριά οπότε η λύση θα πάει στο εμπορικό τμήμα και όλα καλά, μπορώ να έχω ένα λινκ από το σχεδιάγραμμα που μου λες? η διαφορά στα mbps στις 2 πρίζες είναι 3-4 mbps ξέρω ποια είναι η κεντρική αν κρίνω ότι αυτή που βγάζει τα περισσότερα είναι κιόλας αυτή.. κλειδώνει στα ίδια με την φωτογραφία και μαξ δίνει η γραμμή ως 75 στον κατανεμητη άντε βαριά 78.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος αποσυνδεσα τις πρίζες να δω τι παίζει, λογικά τα καλώδια που έρχονται από έξω και μετά μπαίνουν στο σπίτι (2 πρίζες) λογικά σε κάποιο από τα στρογγυλά που είναι στο σπίτι το κεντρικό χωρίζετε στις 2 πρίζες διότι μόλις έβγαλα την μια τελείως το μαξ speed που δείχνει το router πάει στα 68mbps μόλις την σύνδεσα πάλι πήγε ξανά στα 75mbps τώρα για να μην κάνω καμιά βλακεία τα άφησα όπως ήταν συνδεμένα πάνω ήταν μόνο 2 καλώδια στο πράσινο και κόκκινο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

@Πέτρος αποσυνδεσα τις πρίζες να δω τι παίζει, λογικά τα καλώδια που έρχονται από έξω και μετά μπαίνουν στο σπίτι (2 πρίζες) λογικά σε κάποιο από τα στρογγυλά που είναι στο σπίτι το κεντρικό χωρίζετε στις 2 πρίζες διότι μόλις έβγαλα την μια τελείως το μαξ speed που δείχνει το router πάει στα 68mbps μόλις την σύνδεσα πάλι πήγε ξανά στα 75mbps τώρα για να μην κάνω καμιά βλακεία τα άφησα όπως ήταν συνδεμένα πάνω ήταν μόνο 2 καλώδια στο πράσινο και κόκκινο 

WTF?

Mε λιγότερα "ζεύγη" (οπότε λιγότερες απώλειες από τυχόν βραχυκυκλώματα κλπ) έχεις χαμηλότερη ταχύτητα?

Οκ...πάσο!

Το φυλάδιο που αναφέρω, είναι το παρακάτω:

wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Είτε το κοιτάς όλο, είτε ξεκινάς από τη σελίδα 8, που έχει αυτά που κυρίως σε αφορούν (8&9, ουσιαστικά).

Τώρα, αν όπως λες χρησιμοποιείς μόνο το net και όχι τηλέφωνο κλπ, λίγη διαφορά θα δεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

WTF?

Mε λιγότερα "ζεύγη" (οπότε λιγότερες απώλειες από τυχόν βραχυκυκλώματα κλπ) έχεις χαμηλότερη ταχύτητα?

Οκ...πάσο!

Το φυλάδιο που αναφέρω, είναι το παρακάτω:

wiring-guide-for-broadband_GR.pdf 1 MB · 0 downloads

Είτε το κοιτάς όλο, είτε ξεκινάς από τη σελίδα 8, που έχει αυτά που κυρίως σε αφορούν (8&9, ουσιαστικά).

Τώρα, αν όπως λες χρησιμοποιείς μόνο το net και όχι τηλέφωνο κλπ, λίγη διαφορά θα δεις.

 

το ίδιο αρχείο διάβασα και εγώ, κοίτα να δεις πως πρέπει να πηγαίνει η σύνδεση ξεκινάει το διπλό καλώδιο από κατανεμητη, και πριν φτάσει στις πρίζες κατά πάσα πιθανότητα χωρίζετε σε 2 διαφορετικά ζεύγη που πάει το 1 στην μια πρίζα κ το 2ο στην άλλη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη άσχετη ερώτηση, αν αλλάξω πρίζα θα δω καμία διαφορά? αυτή που έχει τώρα είναι παλαιού τύπου έχει μέσα καλώδια που σφίγγει με βίδα αυτά που έρχονται από έξω 

έβγαλα τελείως την 2η πρίζα και ξαφνικά βλέπω αυτά τα στατ.... οοοοκ.. :D

crazy.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα βρηκα ενα απο φιλο και το  εβαλα .. πορισμα : σχετικα λιγο χειροτερα (που δεν με απασχολει κιολας ) η γραμμη απο οτι με το technicolor και ενα H267N που ειχα τεσταρει ... κυριος σε Attainable Rate , Noise Margin ,Line Attenuation . αλλα μικρες νομιζω διαφορες με πριν ! θα φανει στην πορεια και κυριος με το wifi

1128223309_.png.9173d6581a3ac49aa443179ee8fccdd3.png

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν  κυκλοφόρησε αυτό το προγραμμα που μας δίνει την δυνατότητα να πάρουμε τα στοιχειά voip από το h288a (και οχι μονο). Σε εμένα δούλεψε πολύ εύκολα και τα κατάφερα.  Αν μπορεί να το κάνει κάποιος που έχει 2ο router (fritz asus κλπ) και να μας πει αν ενεργοποιείται επιτυχώς το voip μετά από εισαγωγή των στοιχείων θα ήταν χρήσιμο.

https://routerhak.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Προσφατα μετακομισα σε νεο σπιτι οπου εχει 100αρα νοβα και τη μοιραζομαστε δυο διαμερισματα. Αυτο που μενω εγω και αυτο που ειναι το ρουτερ( στο δικο μου διαμερισμα ερχεται ενα ethernet κατευθειαν απ το ρουτερ). Στο προηγουμενο σπιτι ειχα νοβα vdsl50 και μου ειχαν δωσει το  h288a, οποτε μου εχει ξεμεινει. Προσπαθησα να το κανω access point βαζοντας το ethernet στη θηρα wan κλεινοντας dhcp και κατι ακομη αλλα ενω ολα τα φωτακια ειναι πρασινα και στην καρτελα ethernet στη σελιδα του ρουτερ βρισκει οτι ειναι 100αρα οποια συσκευη και να συνδεσω στο wifi δεν εχω ιντερνετ. Μπορει καποιος να βοηθησει με αναλυτικες οδηγιες(Αν γινεται φυσικα)?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 9:47 ΜΜ, LIGHT1NG είπε

μια άλλη άσχετη ερώτηση, αν αλλάξω πρίζα θα δω καμία διαφορά? αυτή που έχει τώρα είναι παλαιού τύπου έχει μέσα καλώδια που σφίγγει με βίδα αυτά που έρχονται από έξω 

έβγαλα τελείως την 2η πρίζα και ξαφνικά βλέπω αυτά τα στατ.... οοοοκ.. :D

crazy.png

Έτσι, ναι. Ότι δεν χρησιμοποιείς καθόλου, ξήλωμα εντελώς.

Τώρα, για πρίζα καινούρια, δεν χάνεις κάτι. Τυχόν σκουριές και φθορές στην παλιά, όλο και κάτι θα κόβουν.

Πάρε μια διπλή, να την έχεις καβάτζα αν θελήσεις να κάνεις την "ορθή" συνδεσμολογία αργότερα, να δίνεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έτσι, ναι. Ότι δεν χρησιμοποιείς καθόλου, ξήλωμα εντελώς.

Τώρα, για πρίζα καινούρια, δεν χάνεις κάτι. Τυχόν σκουριές και φθορές στην παλιά, όλο και κάτι θα κόβουν.

Πάρε μια διπλή, να την έχεις καβάτζα αν θελήσεις να κάνεις την "ορθή" συνδεσμολογία αργότερα, να δίνεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι.

έκανα φίλε γενικά αλλαγή έβαλα καινούργιο καλώδιο utp cat6 εξωτερικής χρήσης και μια εξωτερική πρίζα δίπλα από την παλιά κάτω από 92 δεν έπεσε και σε βραδυνές ώρες είναι 97 κιόλας.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...