Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sera1986 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Από ταχύτητα είμαι καλά. Και αποσύνδεσεις δεν έχω. Απλά μαζεύει πολλά λάθη, και κομπλαρει λίγο. 

Screenshot_20210325_125621_com.android.chrome.jpg

φυσιολογικά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/6/2020 στις 1:47 ΜΜ, theanonymous είπε

Οδηγός για Bridge Mode στο H288A

Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το H288A μόνο για την τηλεφωνία και κάποιο δικό μας για το internet, ακολουθούμε τα παρακάτω.

1) Μπαίνουμε στο web interface (192.168.1.1) του H288A με κωδικούς forthnet.

2) Στην διαδρομή Internet -> WAN, θα δούμε κάποια DSL Connections. Διαγράφουμε ένα από τα παρακάτω - στο βήμα αυτό θα χάσουμε για λίγο τη σύνδεση στο Internet:
>Αν έχουμε σύνδεση από καμπίνα, διαγράφουμε το Internet LE
>Αν έχουμε σύνδεση από αστικό κέντρο (Α/Κ), διαγράφουμε το Internet VLU/VPU

3) Δημιουργούμε ένα νέο connection κάνοντας κλικ στο μπλε σταυρό (Create New Item)
>Βάζουμε ο,τι θέλουμε στο connection name
>Επιλέγουμε Type=Bridge Connection
>Στο VLAN ID βάζουμε 835 για σύνδεση από καμπίνα ή 1102 για σύνδεση από Αστικό Κέντρο
>Πατάμε apply

4) Στη διαδρομή Internet -> Port Binding, διαλέγουμε την σύνδεση που μόλις φτιάξαμε, επιλέγουμε μια θύρα LAN στην οποία σκοπεύουμε να συνδέσουμε το δικό μας router (έτσι ώστε να "δέσουμε" με εκείνη τη σύνδεση) και πατάμε apply.

Τώρα μπορούμε να συνδέσουμε το δικό μας router στη θύρα αυτή και να το ρυθμίσουμε σε PPPoE βάζοντας τους κωδικούς internet της σύνδεσής μας.
Το H288A πλέον κάνει τον συγχρονισμό και λειτουργεί και η VoIP τηλεφωνία. Κλείνουμε το WiFi του με το κουμπάκι που έχει στο πίσω μέρος. Δεν χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση.

 

Στις 23/6/2020 στις 1:47 ΜΜ, theanonymous είπε

Οδηγός για Bridge Mode στο H288A

Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το H288A μόνο για την τηλεφωνία και κάποιο δικό μας για το internet, ακολουθούμε τα παρακάτω.

1) Μπαίνουμε στο web interface (192.168.1.1) του H288A με κωδικούς forthnet.

2) Στην διαδρομή Internet -> WAN, θα δούμε κάποια DSL Connections. Διαγράφουμε ένα από τα παρακάτω - στο βήμα αυτό θα χάσουμε για λίγο τη σύνδεση στο Internet:
>Αν έχουμε σύνδεση από καμπίνα, διαγράφουμε το Internet LE
>Αν έχουμε σύνδεση από αστικό κέντρο (Α/Κ), διαγράφουμε το Internet VLU/VPU

3) Δημιουργούμε ένα νέο connection κάνοντας κλικ στο μπλε σταυρό (Create New Item)
>Βάζουμε ο,τι θέλουμε στο connection name
>Επιλέγουμε Type=Bridge Connection
>Στο VLAN ID βάζουμε 835 για σύνδεση από καμπίνα ή 1102 για σύνδεση από Αστικό Κέντρο
>Πατάμε apply

4) Στη διαδρομή Internet -> Port Binding, διαλέγουμε την σύνδεση που μόλις φτιάξαμε, επιλέγουμε μια θύρα LAN στην οποία σκοπεύουμε να συνδέσουμε το δικό μας router (έτσι ώστε να "δέσουμε" με εκείνη τη σύνδεση) και πατάμε apply.

Τώρα μπορούμε να συνδέσουμε το δικό μας router στη θύρα αυτή και να το ρυθμίσουμε σε PPPoE βάζοντας τους κωδικούς internet της σύνδεσής μας.
Το H288A πλέον κάνει τον συγχρονισμό και λειτουργεί και η VoIP τηλεφωνία. Κλείνουμε το WiFi του με το κουμπάκι που έχει στο πίσω μέρος. Δεν χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση.

 

Καλησπέρα σε ολους.

Έχω το Η288Α και θελω να  το βάλω σε bridge mode ώστε να χρησιμοποιήσω ενα ASUS AC68U σαν κύριο ρουτερ. έχω ακολουθήσει τις οδηγίες που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ αλλά το asus δεν παίρνει δίκτυο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

-τα Internet LE, Internet VLU/VPU πρέπει να διαγραφούν ή απλά να είναι off? έχω σύνδεση από καμπίνα και δοκίμασα να κάνω off μια το ένα και μια το άλλο (όχι και τα 2 ταυτόχρονα) αλλά δεν μου δούλεψε

-Ο DHCP στο zte πρέπει να είναι κλειστος;;

-απ όσο καταλαβαίνω τα στοιχεία σύνδεσης (username, password) πρέπει να περαστούν στο asus. To NAT στο ASUS πρεπει να είναι ανοιχτό ή κλειστό;

όποιος έχει την καλοσύνη ας μου δωσει μια βοήθεια γιατι έχω σπασει το κεφαλι μου και ακρη δεν έχω βγάλει 😢😢

Ευχαριστω για τον χρόνο σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 9:47 ΜΜ, LIGHT1NG είπε

μια άλλη άσχετη ερώτηση, αν αλλάξω πρίζα θα δω καμία διαφορά? αυτή που έχει τώρα είναι παλαιού τύπου έχει μέσα καλώδια που σφίγγει με βίδα αυτά που έρχονται από έξω 

έβγαλα τελείως την 2η πρίζα και ξαφνικά βλέπω αυτά τα στατ.... οοοοκ.. :D

crazy.png

Καλήμερα φίλε μου, όταν γράφεις ότι έβγαλες την 2η πρίζα εννοείς ότι αποσύνδεσες τα καλώδια που καταλήγουν στην 2η πρίζα ?  Δηλαδή εγώ που έχω επιπλέον της κεντρικής πρίζας άλλες 2 στο υπόλοιπο σπίτι πρέπει να τις ανοίξω και να κάνω αποσύνδεση ?

Άνοιξα την κεντρική πρίζα που είναι κοντά στην πόρτα και διαπίστωσα ότι κάποια καλώδια είναι στον αέρα και τα μόνωσα. Στο κεντρικό πριζάκι συνδέονται 2 ζεύγη, ενωμένα μεταξύ τους, δηλαδή κάθε ένωση ίδιου χρώματος συνδέεται σε μια θέση. Μήπως πρέπει και εδώ να συνδέσω μόνο το ένα ζεύγος και εάν ναι πως θα καταλάβω ποιο από τα δύο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 5:56 ΜΜ, zok είπε

 

 

Καλησπέρα σε ολους.

Έχω το Η288Α και θελω να  το βάλω σε bridge mode ώστε να χρησιμοποιήσω ενα ASUS AC68U σαν κύριο ρουτερ. έχω ακολουθήσει τις οδηγίες που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ αλλά το asus δεν παίρνει δίκτυο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

-τα Internet LE, Internet VLU/VPU πρέπει να διαγραφούν ή απλά να είναι off? έχω σύνδεση από καμπίνα και δοκίμασα να κάνω off μια το ένα και μια το άλλο (όχι και τα 2 ταυτόχρονα) αλλά δεν μου δούλεψε

-Ο DHCP στο zte πρέπει να είναι κλειστος;;

-απ όσο καταλαβαίνω τα στοιχεία σύνδεσης (username, password) πρέπει να περαστούν στο asus. To NAT στο ASUS πρεπει να είναι ανοιχτό ή κλειστό;

όποιος έχει την καλοσύνη ας μου δωσει μια βοήθεια γιατι έχω σπασει το κεφαλι μου και ακρη δεν έχω βγάλει 😢😢

Ευχαριστω για τον χρόνο σας

 

Ο οδηγός έχει ένα λάθος.

Για σύνδεση από Α/Κ κλείνεις το Internet LE και για σύνδεση από καμπίνα το Internet VLU/VPU.

Μετά φτιάχνεις το bridge με το αντιστοιχο VLAN ID και το κανεις bind σε κάποια lan.

Μετά πας στο asus και φτιάχνεις ενα eth wan connection με PPPoE type και κουμπωνεις το utp απο τη lan που έκανες bind στη ewan του asus.

Ετσι το συγχρονισμο θα τον κανει το zte και και την κληση το asus.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kikirikos είπε

Καλήμερα φίλε μου, όταν γράφεις ότι έβγαλες την 2η πρίζα εννοείς ότι αποσύνδεσες τα καλώδια που καταλήγουν στην 2η πρίζα ?  Δηλαδή εγώ που έχω επιπλέον της κεντρικής πρίζας άλλες 2 στο υπόλοιπο σπίτι πρέπει να τις ανοίξω και να κάνω αποσύνδεση ?

Άνοιξα την κεντρική πρίζα που είναι κοντά στην πόρτα και διαπίστωσα ότι κάποια καλώδια είναι στον αέρα και τα μόνωσα. Στο κεντρικό πριζάκι συνδέονται 2 ζεύγη, ενωμένα μεταξύ τους, δηλαδή κάθε ένωση ίδιου χρώματος συνδέεται σε μια θέση. Μήπως πρέπει και εδώ να συνδέσω μόνο το ένα ζεύγος και εάν ναι πως θα καταλάβω ποιο από τα δύο ?

όλη την σύνδεση πάνω στον τοίχο, πλέον έβαλα εξωτερικό νέο που έρχεται σε νεα πρίζα και είναι κομπλέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Σήμερα αναβαθμίστηκα σε Nova 100 με VoIP (Με router H288A) από ADSL 24/1 και παρακάτω τα στατιστικά μου για τυχόν σχολιασμό.

image.png.273d4696119002f6a2ee649e209d8d2a.png

Ηθελα την συμβουλή σας στο πως να συνδέσω πολυμηχάνημα με φαξ γιατί η συνδεσμολογία στο σπίτι είναι από ISDN και στην κύρια παροχή τηλεφώνου υπάρχουν 2 πριζάκια που σημαίνει ότι αν δεν συνδεθεί το 1 πριζάκι με το άλλο δεν κλείνει κύκλωμα και δεν μπορώ να συνδέσω τηλεφωνικές συσκευές στο υπόλοιπο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ώστε να απαντήσω το παραπάνω ερώτημα, αλλά θέλω με τη σειρά μου να ρωτήσω με ποιο τρόπο προκύπτουν τα παραπάνω στατιστικά και πως μπορώ να μετρήσω τη δικη μου γραμμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επειδή έχω κι εγώ θέμα με το συγκεκριμένο router από την Wind όμως θα ήθελα τη βοήθεια όποιου μπορεί. Εδώ και ένα μήνα έχω ή τηλέφωνο με το ρουτερ της wind ή internet με το δικό μου router.

Έχω το Draytek Vigor2865ac και προσπαθώ να το συνδέσω στο ZTE 288a της Wind. Έχω κάνει ακριβώς ότι λένε οι οδηγίες εδώ μέσα, αλλά το αποτέλεσμα είναι το vigor να κανει απλά starting PPP και Shutdown. Αναλυτικά: έσβυσα τις συνδέσεις VDSL_835 και ADSL_835, δημιούργησα μια νέα σύνδεση bridge με tag 835, την έκανα bind στην LAN4 και σύνδεσα με το καλώδιο LAN4 (ZTE) με WAN2 (Draytek). Στις ρυθμίσεις του Draytek απλά ενεργοποίησα το pppoe στη WAN2 χωρίς tag.

Η επικοινωνία με τη Wind αίσχος, όπως και ο τεχνικός που ήρθε 2 φορές. Ευγενέστατοι μεν, άσχετοι με το αντικείμενο ή απρόθυμοι να επιλύσουν τα ζητήματα δε. Επίσης, τους φαίνεται ανήκουστο το ότι κάποιος δε θέλει να χρησιμοποιεί το δικό τους ρούτερ αλλά έχει απαιτήσεις για κάτι ποιοτικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cospan είπε

Καλημέρα. Επειδή έχω κι εγώ θέμα με το συγκεκριμένο router από την Wind όμως θα ήθελα τη βοήθεια όποιου μπορεί. Εδώ και ένα μήνα έχω ή τηλέφωνο με το ρουτερ της wind ή internet με το δικό μου router.

Έχω το Draytek Vigor2865ac και προσπαθώ να το συνδέσω στο ZTE 288a της Wind. Έχω κάνει ακριβώς ότι λένε οι οδηγίες εδώ μέσα, αλλά το αποτέλεσμα είναι το vigor να κανει απλά starting PPP και Shutdown. Αναλυτικά: έσβυσα τις συνδέσεις VDSL_835 και ADSL_835, δημιούργησα μια νέα σύνδεση bridge με tag 835, την έκανα bind στην LAN4 και σύνδεσα με το καλώδιο LAN4 (ZTE) με WAN2 (Draytek). Στις ρυθμίσεις του Draytek απλά ενεργοποίησα το pppoe στη WAN2 χωρίς tag.

Η επικοινωνία με τη Wind αίσχος, όπως και ο τεχνικός που ήρθε 2 φορές. Ευγενέστατοι μεν, άσχετοι με το αντικείμενο ή απρόθυμοι να επιλύσουν τα ζητήματα δε. Επίσης, τους φαίνεται ανήκουστο το ότι κάποιος δε θέλει να χρησιμοποιεί το δικό τους ρούτερ αλλά έχει απαιτήσεις για κάτι ποιοτικότερο.

Δοκιμασες στο draytek να βαλεις και εκει vlan id;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, alxnt είπε

Δοκιμασες στο draytek να βαλεις και εκει vlan id;

Δοκίμασα. Εκεί δεν προσπαθεί καν να συνδεθεί. (starting-shutdown). Απλά λέει δεν υπάρχει επικοινωνία με τον server.

Επεξ/σία από cospan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cospan είπε

Δοκίμασα. Εκεί δεν προσπαθεί καν να συνδεθεί. (starting-shutdown). Απλά λέει δεν υπάρχει επικοινωνία με τον server.

Μπορεις να βγαλεις ενα screenshot απο το vigor εκει που παραμετροποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2021 στις 11:54 ΠΜ, sera1986 είπε

πρίζα στο

Mια ερωτηση , πηρα σημερα το Η288 και παω να κανω  bridge αλλα στο μενου/ internet δεν εμφανιζει επιλογη port binding , τι κανουμε?

Aκυρο , μπηκα με κωδικους forthnet oπως και στο Η267Ν και ολα καλα

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 12:28 ΜΜ, alxnt είπε

Ο οδηγός έχει ένα λάθος.

Για σύνδεση από Α/Κ κλείνεις το Internet LE και για σύνδεση από καμπίνα το Internet VLU/VPU.

Μετά φτιάχνεις το bridge με το αντιστοιχο VLAN ID και το κανεις bind σε κάποια lan.

Μετά πας στο asus και φτιάχνεις ενα eth wan connection με PPPoE type και κουμπωνεις το utp απο τη lan που έκανες bind στη ewan του asus.

Ετσι το συγχρονισμο θα τον κανει το zte και και την κληση το asus.

 

Καλησπέρα.

Αφενος σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

Τα έκανα έτσι ακριβως. έβαλα και τα credentials του account στο asus και ενω έχω κανει bind την πορτα του zte που ειναι για bridge , ΔΕΝ παιζει δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zok είπε

Καλησπέρα.

Αφενος σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

Τα έκανα έτσι ακριβως. έβαλα και τα credentials του account στο asus και ενω έχω κανει bind την πορτα του zte που ειναι για bridge , ΔΕΝ παιζει δυστυχως

Χμμ, κανα screenshot μπορεις να ανεβασεις απο οτι εχεις κανει και στα 2 ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα , χαλασε το ZTE267N που ειχα και το αντικατεστησα με  το Η288 , xωρις να αλλαξει τιποτα αλλο , σας παραθετω τα στατιστικα των δυο ρουτερ , πριν και μετα , ειναι φυσιολογικη η πτωση αυτη σε attainable , actual κλπ σε 100αρα NOVA ?

 

   ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΛΩΔΙΟ.png

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...