Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

τι εννοεις?δεν υπαρχει κατι αλλο σε πριζα τηλεφωνου σε ολο το σπιτι.

Υπάρχουν άλλες πρίζες στο σπίτι όμως? Πιθανό είναι να έχουν βραχυκύκλωμα διότι up σε δίνει εως 50+ ενώ down είσαι στα 81 και αρκετά fec error μόνο στο down. 

Αλλά για online gaming το fast path είναι must ότι άλλο και να λέμε είναι αερολογίες 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Υπάρχουν άλλες πρίζες στο σπίτι όμως? Πιθανό είναι να έχουν βραχυκύκλωμα διότι up σε δίνει εως 50+ ενώ down είσαι στα 81 και αρκετά fec error μόνο στο down. 

Αλλά για online gaming το fast path είναι must ότι άλλο και να λέμε είναι αερολογίες 😅

υπαρχει αλλη μια στο δωματιο αλλα δεν εχει κατι επανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

υπαρχει αλλη μια στο δωματιο αλλα δεν εχει κατι επανω.

 

Δεν έχει σημασία αν έχεις συνδέσει κάτι πάνω.. Τα 2-3 μέτρα έξτρα χαλκού πάνω στην διακλάδωση αρκούν να κάνουν ζημιά. Εγώ από τα 60-65 που έπιανα στην 100αρα πήγαν στα 88-90

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

20 hours ago, darkman said:

Το ιδιο και σε εμενα απο Nova με καμπινα οτε το εκαναν αμεσα fastpath και χωρις χρεωση .  στο BF εχω περιπου 50-55 

Δεν είπα ότι χρεώνει εμάς. Ο ένας πάροχος (χονδρική) χρεώνει τον άλλο (λιανική) και γι' αυτό πετάνε δικαιολογίες "ah δεν γίνεται πλέον fastpath στην VDSL", γιατί τους κοστίζει ενώ δεν χρεώνουν εμας κι αν αλλάξουμε γνώμη επειδή δεν είναι σταθερή η γραμμή, είναι πεταμένα λεφτά από πλευράς τους. 😛

Κατα τα άλλα, σιγά σιγά με την σταδιακή ενεργοποίηση του G.INP στις καμπίνες του ΟΤΕ θα έχουμε "fastpath ping", χωρίς να χρειάζεται να γυρνάμε σε fastpath, αρκεί βέβαια το modem/router να είναι συμβατό (τα H288A/Speedports Plus/H300s είναι σίγουρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ειχα καποιο θεμα το εκανα στην 24αρα στην 50αρα και τωρα στην 100αρα τους ειπα οτι θελω  fastpath  λογο οτι παιζω παιχνίδια και το εκαναν , σε δυο φιλους που εχουν και αυτοι nova και παιζουμε μαζι στο PS BF το εκαναν και σε αυτους χωρις μα μου  , τωρα αν εχει αλλαξει κατι στους τελευταίους μηνες δεν το ξερω . 

Τωρα αν θα μπορει να γινει μεσα απο το router χωρις να πρεπει να παρεις τηλέφωνο αυτο θα ειναι ενα καλο βημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, darkman said:

Τωρα αν θα μπορει να γινει μεσα απο το router χωρις να πρεπει να παρεις τηλέφωνο αυτο θα ειναι ενα καλο βημα . 

Είναι διαφορετική τεχνολογία. Θα είμαστε σε interleaved ουσιαστικά, με ό,τι θετικά έχει αυτό κι εξαιτίας του G.INP θα έχουμε 4-6ms latency με το DSLAM όπως είναι στο Fastpath. Απλά πρέπει να υποστηρίζει και να είναι ενεργοποιημένο και στις 2 "πλευρές", dslam/καμπίνα και modem.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Είναι διαφορετική τεχνολογία. Θα είμαστε σε interleaved ουσιαστικά, με ό,τι θετικά έχει αυτό κι εξαιτίας του G.INP θα έχουμε 4-6ms latency με το DSLAM όπως είναι στο Fastpath. Απλά πρέπει να υποστηρίζει και να είναι ενεργοποιημένο και στις 2 "πλευρές", dslam/καμπίνα και modem.

και ποτε προκειτε να γινει αυτο? και πως θα καταλαβουμε οτι ενεργοποιηθηκε? δλδ τι μετρησεις θα πρεπει να πιανουμε στο g.inp για να καταλαβουμε οτι ειναι ενεργοποιημενο?

Επεξ/σία από tontorikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, tontorikos said:

και ποτε προκειτε να γινει αυτο? και πως θα καταλαβουμε οτι ενεργοποιηθηκε? δλδ τι μετρησεις θα πρεπει να πιανουμε στο g.inp για να καταλαβουμε οτι ειναι ενεργοποιημενο?

Έχει αρχίσει και γίνεται σταδιακά σε καμπίνες του ΟΤΕ. Για να δούμε ότι έχει ενεργοποιηθεί κάνουμε πχ ένα ping ή ένα tracert στο 1.1.1.1 (Cloudflare DNS) κι αν έχουμε μονοψήφια ms  σημαίνει ότι δουλεύει (ή ότι έχουμε fastpath).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω ένα H288A και προσπαθώ να τραβήξω στατιστικά της γραμμής σε ένα Raspberry, για να βλέπω τη γραμμή να μπορώ να το επανεκκινησω κλπ

σαν 1η λύση σκέφτηκα να κάνω Login με Curl και να σώζω/επεξεργάζομαι τη σελίδα που επιστρέφει  αλλά δεν τα έχω καταφέρει, έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2021 στις 1:20 ΜΜ, jimmy1973 είπε

 

εχωτο technicolor και με την πρωτη ευκαιρια θα το βαλω επανω για δοκιμη.

 

το βρηκα,το εβαλα=μια απο τα ιδια...

αρα δεν ειναι το μοντεμ...

τι μας εχει μεινει?δεν ξερω...

και σημερα που δοκιμασα να παιξω,στις περισσοτερες περιπτωσεις και-σχεδον-σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου,παιζω με 1-2 μπαρες σημα και οι μπαρες μετρησης εξαφανιζονται-σχεδον-σπανια.

που σημαινει οτι κατι δεν παει καλα...

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2021 στις 7:36 ΜΜ, jimmy1973 είπε

το βρηκα,το εβαλα=μια απο τα ιδια...

αρα δεν ειναι το μοντεμ...

τι μας εχει μεινει?δεν ξερω...

και σημερα που δοκιμασα να παιξω,στις περισσοτερες περιπτωσεις και-σχεδον-σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου,παιζω με 1-2 μπαρες σημα και οι μπαρες μετρησης εξαφανιζονται-σχεδον-σπανια.

που σημαινει οτι κατι δεν παει καλα...

 

Κάτσε λίγο, παίζεις online games με wifi? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Κάτσε λίγο, παίζεις online games με wifi? 

οχι βεβαια.επιγεια.

για τις μπαρες που σου δειχνει το σημα δεξια επανω στο παιχνιδι λεω

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μπορω να βγαλω ακρη..

και εχθες το βραδυ,3-4 παιχνιδια που επαιξα σερνομουνα.

μιλησα και σημερα με την τεχνικη υποστηριξη.

θα το κανουμε fast path μηπως και..

αλλα δεν βλεπω να αλλαζει κατι.

και αυτο γιατι δεν εχει αλλαξει κατι στα ms οταν ξεκινησε το προβλημα.

65-70 ειχα και πριν,65-70 εχω και τωρα.

ετσι κ`αλλιως μπορει να γινει παλι αλλαγη μετα απο μερικες ημερες,οποτε δεν εχω να χασω και τιποτε.

 

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2021 στις 1:39 ΜΜ, jimmy1973 είπε

εχω την 50αρα χωρις ιδιαιτερα προβληματα εδω και περιπου 5 χρονια,
μαλιστα περσι μου εδωσαν το πολυ καλο zte 288a και εστρωσαν αρκετα μικρο-θεματακια που υπηρχαν.
την τελευταια εβδομαδα ομως,εχω πολυ slow response στο xbox και στο Pc σε Online games,παροτι τα στοιχεια της γραμης δειχνουν-σχεδον-τελεια.
αυτο αποτυπωνεται στο..τρελο upload που περνω απο το αξιοπιστο fastest by Netflix.
ποσο???
3ψηφια mbps παρακαλω..!!!!
απο 200-800 mbps..!!!
παιδευτηκα λιγο μεχρι να καταλαβει το θεμα η τεχνικη υποστηριξη,αλλα το ειδαν και μονοι τους οτι κατι περιεργο συμβαινει και απο βδομαδα θα στειλουν τεχνικο.

εαν καποιος εχει/ειχε κατι παρομοιο και το ελυσε ας προτεινει καποια λυση.

ddddd.jpg

qqqqq.jpg

λοιπον..

μου γυρισαν την γραμμη σε fast path.

οντως υπαρχει καποια διαφορα στις μετρησεις.

το download επεσε κανα 2mbps.το upload σχεδον καθολου.

το unloaded επεσε στα 8ms και το loaded κοντα στα 55ms.

στο fastnet χτυπησα και ενα απιστευτο 1.5gbps Upload(!!!)),το οποιο δεν εχω καταλαβει απο που και πως προκυπτει.

αργοτερα θα δοκιμασω να παιξω online να δω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...