Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει καταφέρει κανείς να διαγράψει το προφίλ 3g_backup από τις wan συνδέσεις με επιτυχία; 

κάθε φορά που πατάω del κάνει reboot και στην επαναφορά είναι πάλι εκεί.. (Internet - > wan - > ethernet - > connections) 

το αντίστοιχο 3g_backup προφίλ που υπήρχε στο (Internet - > wan - > dsl - > connections)  προκάλεσε κ αυτό reboot αλλά στην επαναφορά είχε διαγραφεί.. 

ειναι η μόνη από τις προεπιλογες της νοβα που δεν έχω καταφέρει να ξεφορτωθώ, χωρίς να έχω δοκιμάσει reset ακόμα.. 

κ κάτι άλλο: ο ssh server κλείνει αμέσως μετά το reboot, έχει πετύχει κάποιος να συνδεθεί, κ αν ναι πως; 

Επεξ/σία από psydefects
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα ομάδα κ χρόνια πολλά,

Έχει καταφέρει κανείς στο 288 να βάλει τηλεφωνία της vodafone? Οποιος τα έχει καταφέρει ας μου στείλει ένα pm σας παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, anton32 said:

Έχει προσπαθήσει κανείς το zte 288 να το κάνει να λειτουργεί σαν access point ή wireless repeater?

wireless repeater δεν παιζει.access point παιζει.κλεινεις dhcp του δινεις μια Ip στο ιδιο δικτυο που ειναι το adsl/vdsl modem router σου και εισαι ετοιμος αφου τα συνδεσεις Lan to lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

wireless repeater δεν παιζει.access point παιζει.κλεινεις dhcp του δινεις μια Ip στο ιδιο δικτυο που ειναι το adsl/vdsl modem router σου και εισαι ετοιμος αφου τα συνδεσεις Lan to lan.

Σε ευχαριστώ

Lan to lan όχι lan to wan?

Πάντως θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορούσα να λάμβανε internet ασύρματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, anton32 said:

Σε ευχαριστώ

Lan to lan όχι lan to wan?

Πάντως θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορούσα να λάμβανε internet ασύρματα.

 

lan to lan.ακομα και να σου επαιζε με wan θα ειχες να αντιμετωπισεις δυο nat ,διπλα port forward,διαφορετικα δικτυα.

το 99,9 τις 100 των adsl/vdsl modem routers Δεν παιζουν ως repeaters/extenders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

lan to lan.ακομα και να σου επαιζε με wan θα ειχες να αντιμετωπισεις δυο nat ,διπλα port forward,διαφορετικα δικτυα.

το 99,9 τις 100 των adsl/vdsl modem routers Δεν παιζουν ως repeaters/extenders.

Φαντάζομαι είναι θέμα λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, anton32 said:

Φαντάζομαι είναι θέμα λογισμικού.

εφοσον εχουν wifi και εγω πιστευω οτι ναι καποιος θα μπορουσε να το φτιαξει να κανει και τα δυο. αν και πλεον ενα tp link και μαλιστα dual band repeater κανει 25 ευρω μην πω και λιγοτερα .και παιζει και σαν repeater και ως access point.πριν λιγο καιρο αλλαξα ενα δικο μου tp link 850re που ηταν repeater single band με ενα dual band tp link και παιζω αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

εφοσον εχουν wifi και εγω πιστευω οτι ναι καποιος θα μπορουσε να το φτιαξει να κανει και τα δυο. αν και πλεον ενα tp link και μαλιστα dual band repeater κανει 25 ευρω μην πω και λιγοτερα .και παιζει και σαν repeater και ως access point.πριν λιγο καιρο αλλαξα ενα δικο μου tp link 850re που ηταν repeater single band με ενα dual band tp link και παιζω αψογα.

Και εγώ κάτι παρόμοιο είχα (tenda acu10) αλλά πλέον χρησιμοποιώ deco m4 (καλύτερο). Απλά έτυχε να έχω δύο από αυτά (zte 288) και ήθελα να τα χρησιμοποιήσω σαν επέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, anton32 said:

Και εγώ κάτι παρόμοιο είχα (tenda acu10) αλλά πλέον χρησιμοποιώ deco m4 (καλύτερο). Απλά έτυχε να έχω δύο από αυτά (zte 288) και ήθελα να τα χρησιμοποιήσω σαν επέκταση.

αν μπορεις να ριξεις καλωδιο μεχρι το zte θα ηταν μια χαρα.ειναι και Dual band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*******************************************PLEASE HELP ***********************************************

Μπήκα στο interface με admin profile και στο πεδιο "Management & Diagnosis --> GRE Tunnel" βλεπω να ειναι σεταρισμενος remote server. Eπισης ενω ειναι το disable επιλεγμενο το status δειχνει να ειναι enable και μαλιστα δεν αλλαζει κιολας οσες φορες και αν το προσπαθησα. Ουτε και οι ρυθμισεις αλλαζουν ip κτλπ.

Ξερει καποιος αρχικα τι ειναι το GRE Tunnel και για ποιο λογο ειναι enabled;

Ειναι και στα δικα σας router ετσι;

 

*δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα χρησιμοποιω το vpn της surfshark. Δοκιμασα να loggaρω στο router με απενεργοποιημενο το vpn και δεν αλλαξε τιποτε.

*για να εισελθετε με admin profile και να δειτε αυτη την ρυθμιση 

username : forthnet
password : F0rth@c$n3t#

Screenshot 2022-01-08 024831.jpg

Επεξ/σία από TheCap27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καταφέρει κανείς να συνδεθεί με uart ή με ssh κ να πάρει το boot log; 

το συγκεκριμένο chipset (en7516) υποστηρίζει κάποιο άλλο firmware, έχει δοκιμάσει κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεις εμπειρια για την ισχύ σήματος του WiFi??   Φοβάμαι μήπως με τις εσωτερικές κεραίες που εχει ειναι κατώτερο απο το Archer VR400 που έχω τώρα.  (και με καλύπτει οριακά στο WiFi)

 

Επεξ/σία από STELIOSTT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομη ερώτηση. Βρήκα ένα Η288Α της wind και του έβαλα το firmware της νόβα ωστόσο δεν συγχρονίζει. Έχουμε κάπου κάποιον οδηγό ή κάποιος να μπορεί να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να πειράξω για να πάρει μπροστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...