Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τη στιγμή λοιπόν που έχει γίνει αλλαγή στο 267N με νέο, έχεις δοκιμάσει και με άλλο Router δηλαδή και το πρόβλημα υπάρχει με καλώδιο Ethernet και ακόμα πιστεύεις ότι φταίει το Router του παρόχου, γιατί δεν αγοράζεις ή να δανειστείς ένα άλλο Router να δεις τη συμπεριφορά του;

Εγώ πιστεύω ότι φταίει το τοπικό σου δίκτυο πάντως. Κάτι γίνεται με κάποια συσκευή σου.
Και ναι το PS4 δεν έχει έγκυρο Speedtest και μπορεί να επηρεάζεται από τον υπολογιστή αν αυτός έχει κάποιον ιό, πρόγραμμα, κλπ που επηρεάζει το δίκτυο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουτερ δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω και δεν έχει και κανείς να μου δώσει...το δίκτυο μου έχει ως εξής...το h267 συνδέεται με ένα devolo Magic και αυτό με τη σειρά του συνδέεται με άλλο devolo Magic που βγάζει έξοδο σε ένα archer c20 το οποίο διαχειριζεται το WiFi!η κονσόλα είναι συνδέεται με καλωδιο και το λαπτοπ με WiFi!!!δυσκολο να υπάρχει κάτι που να το κολλαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα... Ένας χαμός δηλαδή.
😄

Φίλε μου, βγάλε ότι έχεις στο δίκτυο σου και άφησε μόνο το Router.
Σύνδεσε μόνο το Laptop με καλώδιο Ethernet και κάνε Download από την nvidia drivers να δεις με πόσο κατεβάζεις.

Από εκεί και πέρα, μόνο θα ταλαιπώρησε και άκρη δεν θα βγάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Κατάλαβα... Ένας χαμός δηλαδή.
😄

Φίλε μου, βγάλε ότι έχεις στο δίκτυο σου και άφησε μόνο το Router.
Σύνδεσε μόνο το Laptop με καλώδιο Ethernet και κάνε Download από την nvidia drivers να δεις με πόσο κατεβάζεις.

Από εκεί και πέρα, μόνο θα ταλαιπώρησε και άκρη δεν θα βγάζεις.

Θα δούμε!!!ελεγα μηπως και κατάφερνα να πάρω το 288....σε Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 1:56 ΠΜ, panatha1369 είπε

σε adsl 24 που κλειδωνω στα 15 αν παω σε μαγαζι nova και το ζητησω θα μου το δωσουν;;κατοχος 3play εδω και 3 χρονια

Πήγα απο adsl 24 2play ( 23€ ) σε VDSL 30 ( 19€ ), μου έστειλαν αντικαταβολή 20€ το ZTE H288A ...
Η Αλλαγη εγινε αφου ειχα αποφασισει να πάω στην Wind λογω ταχύτητας, εκανα χάρτιά και μου εκαναν την πρόταση απο Nova να υπαναχωρίσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω αυτό το τριπάκι που έχουν μπει η πάροχοι με τα Router.
Δηλαδή η ΔΕΗ σου δίνει λάμπα για να βλέπεις ή σου δίνει η ΕΥΔΑΠ βρύση για να τρέχει νερό;
Παραδίδεται η γραμμή στην εισαγωγή του κτηρίου (όπως και οι υπόλοιπες υπηρεσίες - νερό / ρεύμα) και από εκεί και πέρα ο συνδρομητής να κάνει ότι του αρέσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 3:52 ΜΜ, sir_platanight είπε

Και με τα δυο!!!και τώρα πριν πέντε λεπτά εκανα επανεκινηση για να επανέλθει στα νορμαλ δεδομένα!!!τους πήρα τηλέφωνο και μου λέει δεν μπορώ να δώσω συγκεκριμένο ρουτερ και εν τελεί τους εκραξα!εχω απογοητευτεί από την νόβα πολύ!!!δινουν ένα ρουτερ από το καλάθι το πληρώνουμε 20€ και δεν κάνει ούτε τα βασικά!!!τους λέμε να πληρώσουμε για κάτι καλύτερο και τρώμε άκυρο..πραγματικά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ αυτό!!

Κάνε πως φευγεις και θα κάνουν τεμενάδες, απο τα κεντρικά

27 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Δεν καταλαβαίνω αυτό το τριπάκι που έχουν μπει η πάροχοι με τα Router.
Δηλαδή η ΔΕΗ σου δίνει λάμπα για να βλέπεις ή σου δίνει η ΕΥΔΑΠ βρύση για να τρέχει νερό;
Παραδίδεται η γραμμή στην εισαγωγή του κτηρίου (όπως και οι υπόλοιπες υπηρεσίες - νερό / ρεύμα) και από εκεί και πέρα ο συνδρομητής να κάνει ότι του αρέσει καλύτερα.

Θέλουν την εύκολη λύση για τους τεχνικούς τους, ( αν είναι όλοι τεχνικοί ΔΕΝ ειναι απόλυτο ), να έχουν την λίστα των ετοίμων λύσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Διαβάζω σε κάποια από τα posts, ότι για να ενεργοποιηθούν κάποιες από τις επιλογές (όπως π.χ. η αλλαγή DNS) πρέπει να κάνεις login με forthnet ή admin account.

Πως βρίσκει κανείς τα password αυτών των account ?

Προσπαθώ εδώ και καιρό να αλλάξω τα DNS settings σε Google DNS και δεν μου επιτρέπεται να το κάνω χρησιμοποιώντας το account user.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μπορείς να βρεις μέσω του Config File.
2) Με ψάξιμο στο Internet.

Στη δική μου περίπτωση στο 267N, δεν μπόρεσα από το Config, τα βρήκα από το Net.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

1) Μπορείς να βρεις μέσω του Config File.
2) Με ψάξιμο στο Internet.

Στη δική μου περίπτωση στο 267N, δεν μπόρεσα από το Config, τα βρήκα από το Net.
 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Που υπάρχει αυτό το config file ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Port Forwarding σε ZTE H288A  -- Πρόβλημά μου


4uGL56h.png

Θέλω να έχω πρόσβαση στο Web περιβάλλον του OpenMediaVault απομακρυσμένα
στην port 80 και ftp στην port 443

Εχω ήδη κάνει στην υπηρεσία no-ip.com εγγραφή και έχω hostname ( κάνω Ping στο hostname και ειμαι εντάξει )
Δεν μπορώ ομως να περάσω το test οτι ειναι ανοιχτες οι παραπάνω πόρτες.

Ο server εσωτερικά ειναι στο 192.168.1.150 static, δεν ξερω τι να κάνω με την Wan Host IP address
 

Επεξ/σία από fasolasi2
Συμπλήρωση, νομίζω οτι το βρήκα....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα οτι βρήκα την ρύθμιση του port forwarding με την no-ip.com , δυστυχώς δεν κρατάει την ιδια ip.

Με κάθε επανεκκίνηση του Z288A έχω και διαφορετική IP, μόνο το host name παραμένει το ιδιο,

ελα ομως που ΔΕΝ μπορώ να βάλω host name αλλά ΜΟΝΟ ip address.

Ειναι λάθος ολα οσα κάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Ερώτηση στα γρήγορα: μπορώ να αλλάξω την ip του 288 (πχ από 192.168.1.1 σε 192.168.10.1) με το firmware της forthnet;

Ναι, εγώ το έχω κάνει .2.1 για να κρατήσω στο .1.1 το R7000 που πλέον κάνει τα πάντα. Κι αν χρειαστεί να δω τον συγχρονισμό της γραμμής, αλλάζω ένα καλώδιο δικτύου, και δίνει κανονικά με DHCP το Η288Α για το δικό του υποδίκτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...