Προς το περιεχόμενο

iOS 14 με σημαντικές αλλαγές μετά από χρόνια στη home screen


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά το έχω απορία... Ολοι εσείς που λέτε ότι έχετε το Iphone σας 4-5 χρόνια , και όντως πρέπει να είναι τέλειο να παίρνει ακόμα Updates , με τι μπαταρία τι ακριβώς έχετε κάνει ? Γιατί όσους ακούω τους κρατάει ούτε μισή μέρα απο τον πρώτο χρόνο και μετά και δε φημίζονται και για τις μεγάλες μπαταρίες γενικα... 3.000 δεν είναι τίποτα, όσο λίγο και να το χρησιμοποιείς μέχρι το απόγευμα θέλει φόρτιση. Εχω άδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Costis92 είπε

Να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά το έχω απορία... Ολοι εσείς που λέτε ότι έχετε το Iphone σας 4-5 χρόνια , και όντως πρέπει να είναι τέλειο να παίρνει ακόμα Updates , με τι μπαταρία τι ακριβώς έχετε κάνει ? Γιατί όσους ακούω τους κρατάει ούτε μισή μέρα απο τον πρώτο χρόνο και μετά και δε φημίζονται και για τις μεγάλες μπαταρίες γενικα... 3.000 δεν είναι τίποτα, όσο λίγο και να το χρησιμοποιείς μέχρι το απόγευμα θέλει φόρτιση. Εχω άδικο?

Στις  ρυθμίσεις μπαταρίας έχει μια γραμμουλα που λέει την υγεία μπαταρίας. Άρα ξέρεις ανά πάσα στιγμή που βρίσκεσαι. Αν πεσαι κάτω από 80% σε προτρέπει να την αλλάξεις. Με 50€ πας και την αλλάζεις στην αντιπροσωπεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως την άλλαξα τα Χριστούγεννα μετά από 3 χρόνια και είναι 100% υγεία.

Μου βγάζει άνετα την ημέρα με αρκετή χρήση. Την άλλαξα με 25€ όχι σε επίσημο αντιπρόσωπο.

Επεξ/σία από ripper386
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ripper386 είπε

Φίλοι συμφορουμίτες χρήστες του Android, πόσα χρόνια λέμε τα ίδια, ποιο είναι το νόημα να μπαίνετε σε ένα topic που μιλάει για την αναβάθμιση ενός λειτουργικού που δε χρησιμοποιείτε, για ένα τηλέφωνο, tablet, υπολογιστή που δεν έχετε και να καλύπτετε τα 70-80% των μηνυμάτων με χολή και ειρωνικά σχόλια; Πιστεύετε πραγματικά ότι θα κάνετε κάποιο χρήστη που έχει επιλέξει εδώ και χρόνια να χρησιμοποιεί iOS, να έχει iPad ή Mac να νιώσει άσχημα, ρηγμένος ή πρόβατο με τα εξυπνακίστικα σχόλια σας; Μπορεί για εσάς κάθε αναβάθμιση λογισμικού να μη σας λέει κάτι, γιατί περιμένετε τα περισσότερα πράγματα από εφαρμογές τρίτων ή από το καινούργιο σας κινητό που θα αλλάξετε πιο σύντομα, οι περισσότεροι όμως από έμας κάθε χρόνο περιμένουμε σαν μικρά παιδιά τα καλούδια που θα περιέχει η καινούργια αναβάθμιση ελπίζοντας ότι για ένα ακόμη χρόνο θα καλύπτεται η συσκευή 4ετίας, 5ετίας που έχουμε. Και τα περιμένουμε όχι  για να τη λέμε στους άλλους ότι δεν το έχουν, αλλά γιατί ξέρουμε ότι θα έχουν υλοποιηθεί με τον καλύτερο και πιο smooth τρόπο.

Τέλος θα πω κάτι που λέω όποτε γράφω σε αντίστοιχα μηνύματα, αν κάποιος δεν περάσει ποτέ από το οικοσύστημα, δηλαδή να έχει κινητό, tablet, υπολογιστή (να μην πω και apple tv) για να καταλάβει πόσο καλό integration υπάρχει ανάμεσα στις συσκευές, νομίζω δε δικαιούται να σχολιάζει γιατί παλά δεν μπορεί να το καταλάβει.

Και για όσους σπεύσουν να πουν ότι για όλα αυτά χρειάζεται μια περιουσία, θα πω ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν αγοράζουν σχεδόν ποτέ κάτι από τις 1-2 τελευταίες συσκευές.

Εγώ έχω έναν iMac 27" του 2011, ένα iPhone 6S Plus, ένα iPad Pro 10,5 και ένα Apple TV 4 που δουλεύουν άψογα μεταξύ τους, τα αγόρασα όλα μεταχειρισμένα 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία τους προσθέτοντας 100-200 ευρώ έχοντας πουλήσει προηγούμενα μοντέλα, που είχαν αγοραστεί με τον ίδιο τρόπο.

Ειλικρινά αν μου έλεγε κάποιος σήμερα τι κινητό θέλεις με 200 ευρώ θα έπαιρνα ένα iPhone 6S Plus πάλι και θα είχα το τελευταίο λειτουργικό, έχοντας όλη την εμπειρία (με χειρότερη κάμερα) αλλά με απόλυτη ασφάλεια στα πάντα, εκατοντάδες αγορασμένες φθηνά ή δωρεάν εφαρμογές (που είχαν μπει δωρεάν για λίγες ημέρες) από όλα τα χρόνια, apple pay με 3 κάρτες, τέλειο (αν και τρώει αρκετη μπαταρία λόγω παλαιότητας) Augment Reality και πολλά άλλα. Να μην πω για τη χρήση στο Apple Pencil στο iPad Pro που δεν είχε έτσι κι αλλιώς καμμία σχέση με ότιδήποτε κυκλοφορεί και τώρα απλά απογειώνεται. 

Θέλετε όλοι οι άλλοι το OnePlus, Xiaomi, Samsung, Huawei σας, με γεια σας με χαρά σας, αφήστε μας να πούμε κι εμάς μια κουβέντα γιατί θα είμαστε εμείς που θα το χρησιμοποιήσουμε το κάθε νέο λειτουργικό. Εύχομαι κάποια στιγμή να το καταλάβετε.

Πολύ καλά τα λες, αλλά εγώ "ζω" για αυτά τα σχόλια. In fact, σκέφτομαι τις φάτσες, τα δωμάτια, τα αμάξια, τους συντρόφους, την ποιότητα ζωής γενικότερα των συγγραφέων αυτών των σχολίων. Περνάω πολύ καλά τα 5-10' που αφιερώνω διαβάζοντας τα σχόλια και τσεκάροντας προφίλ, αφού διαβάσω μια είδηση

1 ώρα πριν, Costis92 είπε

Να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά το έχω απορία... Ολοι εσείς που λέτε ότι έχετε το Iphone σας 4-5 χρόνια , και όντως πρέπει να είναι τέλειο να παίρνει ακόμα Updates , με τι μπαταρία τι ακριβώς έχετε κάνει ? Γιατί όσους ακούω τους κρατάει ούτε μισή μέρα απο τον πρώτο χρόνο και μετά και δε φημίζονται και για τις μεγάλες μπαταρίες γενικα... 3.000 δεν είναι τίποτα, όσο λίγο και να το χρησιμοποιείς μέχρι το απόγευμα θέλει φόρτιση. Εχω άδικο?

Μετά από 1,5-2 χρόνια, απλά κάνουμε μια επίσκεψη σε Apple Authorized Service Provider, δίνουμε €70, κάνουμε μία βόλτα στη γειτονιά μέχρι να αλλάξουν την μπαταρία και συνεχίζουμε την ζωή μας.

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω οτι οι αλλαγές στο iOS είναι όμορφες, σίγουρα καποιες ιδέες τις έχει πάρει απο το android  και πιστευω οτι η υλοποίηση τους είναι καλύτερη απο του android μιας και γενικά το iOS είναι μαζεμένο και καθαρό λειτουργικό. 

 

Προσωπικά είμουν χρηστης iphone απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας, και έχω στραφεί στο android εδώ και 1,5 χρόνο. Απλά δεν βλέπω την ώρα να επιστρέψω ξανα στο iOS διότι τελικά η διαφορά των δύο λειτουργικών είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και θεωρώ το iOS πολύ μπροστά. Διότι κρατάει ένα πράγμα που δεν έχει καταφέρει κανένα άλλο λειτουργικό. Υψηλή ποιότητα, ταχύτητα, απόκριση, σταθερότητα, εμπερία χρήστη, καθαρότητα κτλ. 

 

Έπιασα σήμερα στα χερια μου iPhone 11 να δω πώς είναι (χρήστης xiaomi mi 8 ) και νόμιζα οτι κρατάω κάτι απο άλλη διάσταση. Η ταχύτητα του στις κινήσεις δεν υπήρχε. Και υπόψιν οτι το Xiaomi Mi 8 είναι κινητό διετίας, το οποίο πλέον απλά τραβάει κολλήματα. 

 

Κλείνωντας θέλω να πιστεύω οτι η Apple έχει περάσει πλέον σε μία άλλη εποχή που είναι πιο ανεκτική σε αλλαγές και δεν φοβάται να δοκιμάσει να αντιγράψει ιδέες απο τον ανταγωνισμό. Κάτι το οποίο βγαίνει σε καλό. Προσωπικά ποτε μα ποτε δεν συμπάθησα τα widgets. Μου προκαλούν εκνευρισμό και πολλές αχρηστες πληροφορίες εκτός απο τον καιρό που μου αρεσει να τον βλέπω στην αρχική οθόνη.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, ripper386 said:

Εγώ πάντως την άλλαξα τα Χριστούγεννα μετά από 3 χρόνια και είναι 100% υγεία.

Μου βγάζει άνετα την ημέρα με αρκετή χρήση. Την άλλαξα με 25€ όχι σε επίσημο αντιπρόσωπο.

Μιας και είπατε για τις μπαταρίες, άλλαξα στο se αρχές 2019, μόλις τελείωνε η γνωστή προσφορά που είχε γίνει θέμα τότε. Το φορτίζω όποτε κάτσει, όποτε είναι στο 85 την πάω στο 93, από το 40 στο 92...κλπ..κλπ...ποτέ όμως τέρμα και ποτέ ολονυκτία. Μετά από 18 μήνες είναι στο 100% , με το optimized στο on. Πως γκένεν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Μιας και είπατε για τις μπαταρίες, άλλαξα στο se αρχές 2019, μόλις τελείωνε η γνωστή προσφορά που είχε γίνει θέμα τότε. Το φορτίζω όποτε κάτσει, όποτε είναι στο 85 την πάω στο 93, από το 40 στο 92...κλπ..κλπ...ποτέ όμως τέρμα και ποτέ ολονυκτία. Μετά από 18 μήνες είναι στο 100% , με το optimized στο on. Πως γκένεν αυτό;

ισως καποιο θεμα στον <<μετρητη>> , στο software ή οτι αλλο ειναι αυτο που μετρα την υγεια της μπαταριας.

εγω το πηρα τον απριλη, και ειναι ηδη στο 97%

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Μιας και είπατε για τις μπαταρίες, άλλαξα στο se αρχές 2019, μόλις τελείωνε η γνωστή προσφορά που είχε γίνει θέμα τότε. Το φορτίζω όποτε κάτσει, όποτε είναι στο 85 την πάω στο 93, από το 40 στο 92...κλπ..κλπ...ποτέ όμως τέρμα και ποτέ ολονυκτία. Μετά από 18 μήνες είναι στο 100% , με το optimized στο on. Πως γκένεν αυτό;

Αν δεν πειράχτηκε κάποιο IC όταν την άλλαζαν, τότε γίνεται. Ο τρόπος που τη φορτίζεις είναι optimum. Δες πόσους κύκλους φόρτισης σου λέει ότι έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Συμφώνως coconut, 379 κύκλους.

Και στο Coconut 100% health σου λέει; Αν ναι, τότε κάτι έχει πειραχτεί ή φταίει το ανταλλακτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο history του coconut για πριν 12 μήνες λέει 96% και 132 φορτίσεις. Τώρα που το λες το πρόσεξα. Στο ios device, κάτω από το design capacity λέει αυτή τη στιγμή που η μπαταρία είναι στο 80% της φόρτισης, 93.5%. Αυτό είναι για τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που λες (βάλε screenshot αν θες), σου λέει ότι είναι στο 93.5% της χωρητικότητας που είχε από το εργοστάσιο. Δηλαδή 93.5% health. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...