Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

καλυπτόμενος από την «ανωνυμία» που μου παρέχει το φόρουμ, θα ήθελα να μοιραστώ με εσάς μια σκέψη που έχω, αλλά και να ζητήσω τις προτάσεις σας για όποιον έχει όρεξη να προσφέρει.

Το παρακάτω είναι ιστορία με πολύ λίγα λόγια, σε περίπτωση που αναρωτιέστε γιατί θέλω να κάνω αυτό που έχω σκοπό.

Ως παιδί δεχόμουν απίστευτη παρενόχληση και κακοποίηση από τους γονείς μου, σε σημείο να μην μπορώ να λειτουργήσω κοινωνικά σαν φυσιολογικό άτομο, να φοβάμαι να μιλήσω, και γενικά να εκφράσω γνώμη, να πλησιάσω άλλον άνθρωπο κτλ. Όταν τους ήταν αδύνατο πλέον να συνεχίσουν σωματική κακοποίηση, το γύρισαν σε ψυχολογική, μέχρι και πριν από λίγο καιρό, καταστρέφοντας ή υπομονευοντας σημαντικές στιγμές της ζωής μου (ορκομωσία στο Πανεπιστήμιο όπου τελείωσα 5ος από το έτος μου (ΗΜΜΥ), gaslighting κτλ

Ως αποτέλεσμα, απευθύνθηκα σε ειδικούς, με αξιολόγησαν «άψογο» και μετα από αρκετό καιρό, διάβασμα, προσωπική προσπάθεια και κόπο, μπορώ να λειτουργήσω κανονικά και χωρίς «ψυχικό βάρος». Σχεδόν.

Πλεον, είμαι στο 2ο έτος  του διδακτορικού μου, δουλεύω σαν βοηθός διδασκαλίας στο πανεπιστήμιο, IT administrator στις αίθουσες υπολογιστών της σχολής, είμαι συντονιστής ομάδας dry lab σε μια σταρτ απ γενετικής μηχανικής, δουλεύω με μια εταιρία κάτι πρότζεκτ πάνω στο αντικείμενο μου (ΑΙ) και λογικά θα ξεκινήσω να δουλεύω σε μια off shore στην Βαλτική θάλασσα για να μαζέψω κάποια χρήματα. Δεν με λες και εντελώς καμένο χαρτί δηλαδή.

Μετα από πρόταση των γιατρών έχω κόψει κάθε επαφή με γονείς και λοιπούς συγγενείς (που δεν τους κατηγορώ, ποιον θα πιστέψουν, τον 50χρονο ή τον 25χρονο), αλλά μου προκαλεί αποτροπή και ταραχή ακομα και η αναφορά στο επώνυμο μου. Και εδώ θα ήθελα την συμβολή σας.

Θελω ένα όνομα να φέρω με υπερηφάνεια και όχι με βάρος και αναγούλα. Στην αρχή σκεφτηκα κάποιο ήδη υπάρχων επίθετο από άτομα που έχουν σταθεί στο πλάι μου όλα αυτά τα χρόνια αλλά δεν θα ήθελα να ρισκάρω να απογοητευτώ άλλη μια φορά.

Συνεπώς, έχω σκεφτεί τα παρακάτω:

Ιανός, ρωμαϊκός θεός με δυο πρόσωπα, σύμφωνα με τον Robert Greene όλοι οι άνθρωποι πρέπει να είμαστε ετσι, ένα πρόσωπο να βλέπει μπροστά, το μέλλον, και ένα το παρελθόν για να μαθαίνουμε από την ιστορία.

Ατλας, σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη αυτός που τολμά, και από την μυθολογία αυτός που στήριζε τον κόσμο.

Τάλως, Ο Τάλως κατά τον Πλάτωνα ήταν επιφορτισμένος με το καθήκον να επιτηρεί την εφαρμογή των νόμωνστην Κρήτη, κουβαλώντας τους μαζί του γραμμένους σε χάλκινες πλάκες. Οι περισσότερες πηγές αναφέρουν ότι ήταν άγρυπνος φύλακας της Κρήτης που γύριζε τις ακτές του νησιού τρεις φορές τη μέρα. Αν σκεφτούμε ότι έχω και καταγωγή από την Κρήτη, το βρίσκω να ταιριάζει κάπως.
 

Περιμενω προτάσεις ή ιδέες. Ακομα και την γνώμη σας.

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζεις πως αλλάζοντας επώνυμο θα ξεφορτωθείς τα βάρη που κουβαλάς; 

Sorry αλλά απο το βιογραφικό σου φαίνεται οτι είσαι μαχητής. Δεν έχεις να ντραπεις για τπτ 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xx1100 είπε

Νομίζεις πως αλλάζοντας επώνυμο θα ξεφορτωθείς τα βάρη που κουβαλάς; 

Θα μπορέσω να αποστασιοποιηθω παραπάνω, και Γουατ δε χελ, αξίζει μια προσπάθεια.

Σιγουρο τίποτα δεν είναι. Να μην μπορούν να με βρουν, εύκολα, τουλάχιστον. Τους έχω μπλοκάρει παντού τώρα, και έχουν φτάσει να μου στελνουν επιστολές με ΕΛΤΑ, τραγικό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα, λόγω δουλειάς, καταλαβαίνω τις προθέσεις σου αλλά εκτιμώ ότι μεσα σου θα καταγραφεί ως φυγή-flight ενώ μάλλον είσαι ο τύπος της προσπάθειας-fight. 

Αν θέλεις εσωτερική βοήθεια, ξεκίνα ψυχανάλυση 

 

 😉

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες ένα επώνυμο να σε γεμίζει υπερηφάνεια, Αντετοκούνμπο!
 

Βέβαια και αυτό όπως και τ'άλλα που λες αναφέρονται σε άλλους και όχι σε σένα, ο σκοπός δεν είναι να πάρεις δανεική υπερηφάνεια, αλλά να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Απλα, λόγω δουλειάς, καταλαβαίνω τις προθέσεις σου αλλά εκτιμώ ότι μεσα σου θα καταγραφεί ως φυγή-flight ενώ μάλλον είσαι ο τύπος της προσπάθειας-fight. 

Αν θέλεις εσωτερική βοήθεια, ξεκίνα ψυχανάλυση 

 😉

Κάνω ήδη. Ή βασικά έκανα μέχρι που μου ειπαν ότι είμαι μια χαρα και να επικοινωνήσω μαζί τους αν συμβεί τίποτα και δεν χρειάζομαι regular check ups.

 

6 λεπτά πριν, firewalker είπε

Αν θέλεις να τρολάρεις το σύστημα κάνε το Γεώργιος Παπαδόπουλος. Το πιο κοινό όνομα με το πιο κοινό επώνυμο.

Μωρε, κάνω διδακτορικο, μετα θα βγω έξω, έχω κάποιες δημοσιεύσεις που ελπίζω να κάνω πολλές περισσότερες, δεν θέλω κάτι κοινότυπο. 
 

Στην τελική δεν το κάνω για να κρυφτώ αλλά να disassociate myself από αυτούς.

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Aν θες ένα επώνυμο να σε γεμίζει υπερηφάνεια, Αντετοκούνμπο!
 

Βέβαια και αυτό όπως και τ'άλλα που λες αναφέρονται σε άλλους και όχι σε σένα, ο σκοπός δεν είναι να πάρεις δανεική υπερηφάνεια, αλλά να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου.

Περισσότερο το νόημα θέλω να έχει, εξαλλου, μυθικά πρόσωπα ήταν αυτά. Θα κρατήσω όμως το τελευταιο που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να πάρεις το επώνυμο του άλλου παππού, μιας γιαγιάς ή και κάποιου μακρινού θείου.
Μπορείς να βάλεις κάποιο επώνυμο με την περιοχή καταγωγής ή την περιοχή που μετακόμισες, Θηβαίος, Λειβαδίτης, Νιώτης κτλ κτλ
Ενδεχομένως αν έχεις και κάποιο παρατσούκλι να το κάνεις και αυτό επώνυμο αλλά εντάξει μην είναι ναιτσλειρ13

Αν θες αρχαίο οπωσδήποτε, το Φοίνιξ είναι το καλύτερο για την μικρή ιστορία που γράφεις.

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το θεμα σου.

Εχω ακούσει για ιστορίες παιδιών που κακοποιουνταν άσχημα από τον πατέρα συνήθως η ίδια κακοποίηση συνέβαινε και στην μητέρα, επισης περίπτωση να εγκαταλείψει ο πατέρας την οικογένεια, τα παιδιά αυτά άλλαξαν το επώνυμο τους και έβαλαν της μητέρας τους. Και καλά έκαναν βασικά, για να θέλεις να αλλάξεις επίθετο πρέπει να είχες περάσει φρίκη. Τώρα η περίπτωση που αναφέρεις εσύ είναι ακόμα πιο δύσκολη. 

Κατά πρώτον, να ρωτησεις δικηγόρο πόσο εύκολο είναι να πραγματοποιηθούν αυτές οι αλλαγές. Από ότι ήξερα δεν είναι κάτι εύκολο και πρέπει να υπάρξει δικαστική απόφαση. Επίσης, άλλο πράγμα αλλάζω επώνυμο γιατί δεν θέλω να με βρίσκουν και άλλο για ψυχολογικούς λόγους. Αν θέλουν να σε ψάξουν νομικά σε βρίσκουν γιατί όπως είπα βγαίνει δικαστική απόφαση η οποία είναι αναζήτησιμη από δικηγόρο. Αν βέβαια άλλαξες και πήγες και εξωτερικο τους κάνεις ακομα πιο δύσκολα τα πράγματα. 

Από εκεί και μετά, το επίθετο σου θα το επιλέξεις εσύ. Εγώ στην θέση σου ίσως κοιτούσα να βάλω κάποιο πατρωνυμο από γιαγιά, αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι σου στάθηκε. Τέλος, μην ψάχνεις για επώνυμα με υπερηφανειες και απογοητεύσεις, δεν έχει νόημα απλά. Επέλεξε κάτι που θα σου αρέσει αλλά και δεν θα σου θυμίζει τα παλιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Πολύ ενδιαφέρον το θεμα σου.

Εχω ακούσει για ιστορίες παιδιών που κακοποιουνταν άσχημα από τον πατέρα συνήθως η ίδια κακοποίηση συνέβαινε και στην μητέρα, επισης περίπτωση να εγκαταλείψει ο πατέρας την οικογένεια, τα παιδιά αυτά άλλαξαν το επώνυμο τους και έβαλαν της μητέρας τους. Και καλά έκαναν βασικά, για να θέλεις να αλλάξεις επίθετο πρέπει να είχες περάσει φρίκη. Τώρα η περίπτωση που αναφέρεις εσύ είναι ακόμα πιο δύσκολη. 

Κατά πρώτον, να ρωτησεις δικηγόρο πόσο εύκολο είναι να πραγματοποιηθούν αυτές οι αλλαγές. Από ότι ήξερα δεν είναι κάτι εύκολο και πρέπει να υπάρξει δικαστική απόφαση. Επίσης, άλλο πράγμα αλλάζω επώνυμο γιατί δεν θέλω να με βρίσκουν και άλλο για ψυχολογικούς λόγους. Αν θέλουν να σε ψάξουν νομικά σε βρίσκουν γιατί όπως είπα βγαίνει δικαστική απόφαση η οποία είναι αναζήτησιμη από δικηγόρο. Αν βέβαια άλλαξες και πήγες και εξωτερικο τους κάνεις ακομα πιο δύσκολα τα πράγματα. 

Από εκεί και μετά, το επίθετο σου θα το επιλέξεις εσύ. Εγώ στην θέση σου ίσως κοιτούσα να βάλω κάποιο πατρωνυμο από γιαγιά, αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι σου στάθηκε. Τέλος, μην ψάχνεις για επώνυμα με υπερηφανειες και απογοητεύσεις, δεν έχει νόημα απλά. Επέλεξε κάτι που θα σου αρέσει αλλά και δεν θα σου θυμίζει τα παλιά. 

Έχω μιλήσει με δικηγόρο, δεν υπάρχει κάτι σίγουρο, αλλά υποθετω με χαρτί ψυχιάτρου ότι συντρέχουν ιατρικοί λόγοι, δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω μεγάλο πρόβλημα.

Η αλήθεια είναι όμως ότι έχεις δίκιο, συνήθως αυτά γίνονται ευκολότερα όταν ο ενδιαφερόμενος είναι ανήλικος.

Αν σκεφτείς ότι και οι δυο, ο καθένας στον δικό του χρόνο, μα έχουν αποκυρηξει από παιδί τους, ανάθεμα, ποιος θα φέρει αντίρρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...