Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jazzu4ia είπε

Ίων Αμυγδάλου

Μήλων Φυρίκης;

ΥΓ. για ts: Φίλε μη βιαστείς, κάνε λίγο υπομονή. Ο χρόνος τα γιατρεύει όλα και στο τέλος

οι ισορροπίες σχεδόν πάντα αποκαθίστανται.

Επεξ/σία από Stam53
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα σε όλους,

καλυπτόμενος από την «ανωνυμία» που μου παρέχει το φόρουμ, θα ήθελα να μοιραστώ με εσάς μια σκέψη που έχω, αλλά και να ζητήσω τις προτάσεις σας για όποιον έχει όρεξη να προσφέρει.

Το παρακάτω είναι ιστορία με πολύ λίγα λόγια, σε περίπτωση που αναρωτιέστε γιατί θέλω να κάνω αυτό που έχω σκοπό.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ως παιδί δεχόμουν απίστευτη παρενόχληση και κακοποίηση από τους γονείς μου, σε σημείο να μην μπορώ να λειτουργήσω κοινωνικά σαν φυσιολογικό άτομο, να φοβάμαι να μιλήσω, και γενικά να εκφράσω γνώμη, να πλησιάσω άλλον άνθρωπο κτλ. Όταν τους ήταν αδύνατο πλέον να συνεχίσουν σωματική κακοποίηση, το γύρισαν σε ψυχολογική, μέχρι και πριν από λίγο καιρό, καταστρέφοντας ή υπομονευοντας σημαντικές στιγμές της ζωής μου (ορκομωσία στο Πανεπιστήμιο όπου τελείωσα 5ος από το έτος μου (ΗΜΜΥ), gaslighting κτλ

Ως αποτέλεσμα, απευθύνθηκα σε ειδικούς, με αξιολόγησαν «άψογο» και μετα από αρκετό καιρό, διάβασμα, προσωπική προσπάθεια και κόπο, μπορώ να λειτουργήσω κανονικά και χωρίς «ψυχικό βάρος». Σχεδόν.

Πλεον, είμαι στο 2ο έτος  του διδακτορικού μου, δουλεύω σαν βοηθός διδασκαλίας στο πανεπιστήμιο, IT administrator στις αίθουσες υπολογιστών της σχολής, είμαι συντονιστής ομάδας dry lab σε μια σταρτ απ γενετικής μηχανικής, δουλεύω με μια εταιρία κάτι πρότζεκτ πάνω στο αντικείμενο μου (ΑΙ) και λογικά θα ξεκινήσω να δουλεύω σε μια off shore στην Βαλτική θάλασσα για να μαζέψω κάποια χρήματα. Δεν με λες και εντελώς καμένο χαρτί δηλαδή.

Μετα από πρόταση των γιατρών έχω κόψει κάθε επαφή με γονείς και λοιπούς συγγενείς (που δεν τους κατηγορώ, ποιον θα πιστέψουν, τον 50χρονο ή τον 25χρονο), αλλά μου προκαλεί αποτροπή και ταραχή ακομα και η αναφορά στο επώνυμο μου. Και εδώ θα ήθελα την συμβολή σας.

Θελω ένα όνομα να φέρω με υπερηφάνεια και όχι με βάρος και αναγούλα. Στην αρχή σκεφτηκα κάποιο ήδη υπάρχων επίθετο από άτομα που έχουν σταθεί στο πλάι μου όλα αυτά τα χρόνια αλλά δεν θα ήθελα να ρισκάρω να απογοητευτώ άλλη μια φορά.

Συνεπώς, έχω σκεφτεί τα παρακάτω:

Ιανός, ρωμαϊκός θεός με δυο πρόσωπα, σύμφωνα με τον Robert Greene όλοι οι άνθρωποι πρέπει να είμαστε ετσι, ένα πρόσωπο να βλέπει μπροστά, το μέλλον, και ένα το παρελθόν για να μαθαίνουμε από την ιστορία.

Ατλας, σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη αυτός που τολμά, και από την μυθολογία αυτός που στήριζε τον κόσμο.

Τάλως, Ο Τάλως κατά τον Πλάτωνα ήταν επιφορτισμένος με το καθήκον να επιτηρεί την εφαρμογή των νόμωνστην Κρήτη, κουβαλώντας τους μαζί του γραμμένους σε χάλκινες πλάκες. Οι περισσότερες πηγές αναφέρουν ότι ήταν άγρυπνος φύλακας της Κρήτης που γύριζε τις ακτές του νησιού τρεις φορές τη μέρα. Αν σκεφτούμε ότι έχω και καταγωγή από την Κρήτη, το βρίσκω να ταιριάζει κάπως.
 

Περιμενω προτάσεις ή ιδέες. Ακομα και την γνώμη σας.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, ειναι σαν να διάβασα ακριβως και την δίκη μου κατάσταση. Το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά να αλλάξω όμως εινια αρκετά μεγάλη διαδικασία. Χερομαι  που τα έχεις καταφέρει στη ζωή σου γιατί τέτοια ζητήματα εινια αρκετά ‘’βαριά’’,  και οι περισσότεροι εδώ σχολιάζουν - καλοπροαίρετα με χαλαρό ύφος  

19 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Μήλων Φυρίκης;

ΥΓ. για ts: Φίλε μη βιαστείς, κάνε λίγο υπομονή. Ο χρόνος τα γιατρεύει όλα και στο τέλος

οι ισορροπίες σχεδόν πάντα αποκαθίστανται.

Μερικές φορές τα κάνει και χειρότερα γιατι κάποιοι εχουνε γεννηθεί καθίκια 

Επεξ/σία από ignome4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, firewalker είπε

Είσαι βιολογικός γιος και των δύο; Αδέρφια υπάρχουν;

Ναι, και των δυο, όχι (ευτυχώς) δεν υπάρχουν αδέρφια.

21 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Μήλων Φυρίκης;

ΥΓ. για ts: Φίλε μη βιαστείς, κάνε λίγο υπομονή. Ο χρόνος τα γιατρεύει όλα και στο τέλος

οι ισορροπίες σχεδόν πάντα αποκαθίστανται.

Δυστυχώς, έχω φτάσει στο αμήν, μετα από πολλά χρόνια υπομονής. Τα έθαβα μέσα μου, αλλά πλέον δεν αντέχω άλλο.

Το χειρότερο είναι ότι αυτές οι καταστάσεις σε κάνουν σκληρό, και «παχύδερμο» με αποτέλεσμα να είναι ευκολο να πληγωσεις ανθρώπους που αγαπάς, και εσυ με την σειρά σου.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα σε όλους,

καλυπτόμενος από την «ανωνυμία» που μου παρέχει το φόρουμ, θα ήθελα να μοιραστώ με εσάς μια σκέψη που έχω, αλλά και να ζητήσω τις προτάσεις σας για όποιον έχει όρεξη να προσφέρει.

Το παρακάτω είναι ιστορία με πολύ λίγα λόγια, σε περίπτωση που αναρωτιέστε γιατί θέλω να κάνω αυτό που έχω σκοπό.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ως παιδί δεχόμουν απίστευτη παρενόχληση και κακοποίηση από τους γονείς μου, σε σημείο να μην μπορώ να λειτουργήσω κοινωνικά σαν φυσιολογικό άτομο, να φοβάμαι να μιλήσω, και γενικά να εκφράσω γνώμη, να πλησιάσω άλλον άνθρωπο κτλ. Όταν τους ήταν αδύνατο πλέον να συνεχίσουν σωματική κακοποίηση, το γύρισαν σε ψυχολογική, μέχρι και πριν από λίγο καιρό, καταστρέφοντας ή υπομονευοντας σημαντικές στιγμές της ζωής μου (ορκομωσία στο Πανεπιστήμιο όπου τελείωσα 5ος από το έτος μου (ΗΜΜΥ), gaslighting κτλ

Ως αποτέλεσμα, απευθύνθηκα σε ειδικούς, με αξιολόγησαν «άψογο» και μετα από αρκετό καιρό, διάβασμα, προσωπική προσπάθεια και κόπο, μπορώ να λειτουργήσω κανονικά και χωρίς «ψυχικό βάρος». Σχεδόν.

Πλεον, είμαι στο 2ο έτος  του διδακτορικού μου, δουλεύω σαν βοηθός διδασκαλίας στο πανεπιστήμιο, IT administrator στις αίθουσες υπολογιστών της σχολής, είμαι συντονιστής ομάδας dry lab σε μια σταρτ απ γενετικής μηχανικής, δουλεύω με μια εταιρία κάτι πρότζεκτ πάνω στο αντικείμενο μου (ΑΙ) και λογικά θα ξεκινήσω να δουλεύω σε μια off shore στην Βαλτική θάλασσα για να μαζέψω κάποια χρήματα. Δεν με λες και εντελώς καμένο χαρτί δηλαδή.

Μετα από πρόταση των γιατρών έχω κόψει κάθε επαφή με γονείς και λοιπούς συγγενείς (που δεν τους κατηγορώ, ποιον θα πιστέψουν, τον 50χρονο ή τον 25χρονο), αλλά μου προκαλεί αποτροπή και ταραχή ακομα και η αναφορά στο επώνυμο μου. Και εδώ θα ήθελα την συμβολή σας.

Θελω ένα όνομα να φέρω με υπερηφάνεια και όχι με βάρος και αναγούλα. Στην αρχή σκεφτηκα κάποιο ήδη υπάρχων επίθετο από άτομα που έχουν σταθεί στο πλάι μου όλα αυτά τα χρόνια αλλά δεν θα ήθελα να ρισκάρω να απογοητευτώ άλλη μια φορά.

Συνεπώς, έχω σκεφτεί τα παρακάτω:

Ιανός, ρωμαϊκός θεός με δυο πρόσωπα, σύμφωνα με τον Robert Greene όλοι οι άνθρωποι πρέπει να είμαστε ετσι, ένα πρόσωπο να βλέπει μπροστά, το μέλλον, και ένα το παρελθόν για να μαθαίνουμε από την ιστορία.

Ατλας, σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη αυτός που τολμά, και από την μυθολογία αυτός που στήριζε τον κόσμο.

Τάλως, Ο Τάλως κατά τον Πλάτωνα ήταν επιφορτισμένος με το καθήκον να επιτηρεί την εφαρμογή των νόμωνστην Κρήτη, κουβαλώντας τους μαζί του γραμμένους σε χάλκινες πλάκες. Οι περισσότερες πηγές αναφέρουν ότι ήταν άγρυπνος φύλακας της Κρήτης που γύριζε τις ακτές του νησιού τρεις φορές τη μέρα. Αν σκεφτούμε ότι έχω και καταγωγή από την Κρήτη, το βρίσκω να ταιριάζει κάπως.
 

Περιμενω προτάσεις ή ιδέες. Ακομα και την γνώμη σας.

Το όνομα/επώνυμο έχει την αξία του ανθρώπου που το φέρει, όχι το αντίθετο.

Υπάρχουν άνθρωποι που φέρουν το όνομα σπουδαίων και διάσημων ανθρώπων είτε από σύμπτωση είτε από συγγένεια, αλλά αυτό σε καμιά περίπτωση δεν τους εξισώνει με αυτούς. 

Κανένα όνομα, όσο ωραίο και αν είναι και ό,τι και αν συμβολίζει σε ιστορικό/μυθικό πλαίσιο δεν θα σου δώσει την αξία που πραγματικά έχεις ως άνθρωπος!

Εσύ δίνεις αξία στο όποιο όνομα έχεις ακόμη και αν αυτό προέρχεται από τέτοιους γονείς. 

Στη θέση σου δεν θα το άλλαζα γιατί θα ήθελα να ξέρουν τί πετυχαίνω στη ζωή μου και ποιος τελικά είναι ο νικητής. Μίζεροι είναι και μίζεροι θα πεθάνουν.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

......

Αν σκεφτείς ότι και οι δυο, ο καθένας στον δικό του χρόνο, μα έχουν αποκυρηξει από παιδί τους, .....

Πολύ περίεργο αυτό. Τους έκανες κάτι?   Ο πατέρας σου μπορεί για διάφορους λόγους να το κάνει αυτό, η μάνα σου όμως, πως είναι δυνατόν? 

Ασε τα περίεργα είναι για καλλιτέχνες. Για όνομα διάλεξε ένα που να γράφει στις γυναίκες και επώνυμο ένα που θα ανοίγει πόρτες στα παιδιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έγραψα λάθος, το μικρο θα το κρατήσω. Αυτό που με προβληματίζει πέρα από την αηδία και την αναγούλα που μου προκαλεί το επώνυμο μου, μου κάνει κακό να με συσχετίζουν με αυτούς τους ανθρώπους.

Σκεψου περίπτωση «υπαστυνόμος Κουφοντίνας». Δεν κανεις ούτε καριέρα ούτε δημόσιες σχέσεις. Γιατί έχουν παρεξηγηθεί όχι με ανθρώπους μόνο, μα τρώγονται και με τα ρούχα τους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Sheogorath said:

Τα έγραψα λάθος, το μικρο θα το κρατήσω. Αυτό που με προβληματίζει πέρα από την αηδία και την αναγούλα που μου προκαλεί το επώνυμο μου, μου κάνει κακό να με συσχετίζουν με αυτούς τους ανθρώπους.

Σκεψου περίπτωση «υπαστυνόμος Κουφοντίνας». Δεν κανεις ούτε καριέρα ούτε δημόσιες σχέσεις. Γιατί έχουν παρεξηγηθεί όχι με ανθρώπους μόνο, μα τρώγονται και με τα ρούχα τους...

Θα αποφύγω να σου προτείνω εναλλακτικές λύσεις, καθώς φαίνεται να έχεις παρει τις αποφάσεις σου και σίγουρα γνωρίζεις καλύτερα.

Οι προτάσεις μου για επώνυμο θα ήταν: Αλεξίου ή Ιωάννου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Πολύ περίεργο αυτό. Τους έκανες κάτι?   Ο πατέρας σου μπορεί για διάφορους λόγους να το κάνει αυτό, η μάνα σου όμως, πως είναι δυνατόν? 

Ασε τα περίεργα είναι για καλλιτέχνες. Για όνομα διάλεξε ένα που να γράφει στις γυναίκες και επώνυμο ένα που θα ανοίγει πόρτες στα παιδιά σου.

Γιατί την κοίταζα «όχι με αγάπη» όπως είπε. Και «δεν είσαι το παιδί μου εσυ, θέλω το παιδί μου πίσω». Πως να σε κοιτάω με αγάπη όταν με κατηγορείς για τα πάντα κυρία μου, μέχρι και για τον καρκίνο στον λαιμό, ενώ την παρακαλούσα να κόψει το τσιγάρο. Αλλά δεν φταίει αυτό, εγώ της το προκάλεσα από την στεναχώρια. Και όταν πέρασα στην σχολή που πέρασα, «σε λυπήθηκε ο θεός και πέρασες εκεί».

Δεν βγάζεις άκρη.

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Τα έγραψα λάθος, το μικρο θα το κρατήσω. Αυτό που με προβληματίζει πέρα από την αηδία και την αναγούλα που μου προκαλεί το επώνυμο μου, μου κάνει κακό να με συσχετίζουν με αυτούς τους ανθρώπους.

Σκεψου περίπτωση «υπαστυνόμος Κουφοντίνας». Δεν κανεις ούτε καριέρα ούτε δημόσιες σχέσεις. Γιατί έχουν παρεξηγηθεί όχι με ανθρώπους μόνο, μα τρώγονται και με τα ρούχα τους...

Το παράδειγμα που έφερες είναι άστοχο, εκτός αν όντως οι γονείς σου είναι γνωστοί για κάποιο έγκλημα!

Αλλιώς ποιος θα τους θυμάται ή θα σε συσχετίσει με αυτούς όταν διαφέρετε τόσο πολύ?

Ίσως να το συζητούσες ξανά με τον ψυχολόγο σου?

Δεν λέω ότι σε καταλαβαίνω, γιατί ευτυχώς είχα άψογους γονείς, αλλά όσα ονόματα και αν αλλάξεις πάντα θα είσαι ο γιος τους, αλλά είσαι το ρόδο που βγήκε από το αγκάθι και όχι το αντίθετο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrFreeman είπε

Θα αποφύγω να σου προτείνω εναλλακτικές λύσεις, καθώς φαίνεται να έχεις παρει τις αποφάσεις σου και σίγουρα γνωρίζεις καλύτερα.

Οι προτάσεις μου για επώνυμο θα ήταν: Αλεξίου ή Ιωάννου. 

Αν δεν βαριέσαι, πες μου τις εναλλακτικές που έχεις στο μυαλό σου. Όλα αλλάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...