Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Sheogorath said:

Αν δεν βαριέσαι, πες μου τις εναλλακτικές που έχεις στο μυαλό σου. Όλα αλλάζουν.

Πρωτίστως να πάρεις μια δεύτερη εικόνα από ψυχολόγο. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως ένας ειδικός μπορεί να δει πράγματα που δεν είχαν συζητηθεί μέχρι σήμερα και θεωρώ τη δύναμη της ψυχοθεραπείας μεγάλη.

Δεν γνωρίζω τις καταστάσεις και ίσως να μιλάω για ανέφικτα πράγματα, αν όμως η ψυχική σου κατάσταση το επιτρέπει, θα πρότεινα μια προσπάθεια εξομάλυνσης των σχέσεων - ίσως με τη διαμεσολάβηση σοβαρού κι αξιόπιστου συγγενικού προσώπου. Αυτό το προτείνω επειδή προσωπικά είμαι άνθρωπος που δεν αντέχει τα "οριστικά τέλος" και το κάψιμο των γεφυρών. Αλλά προσωπικά δεν είχα και τόσο άσχημες εμπειρίες, οπότε το βλέπω ίσως από άλλη γωνία.

Τέλος θα σου πρότεινα να πάρεις συμβουλες από φιλικά και άλλα πρόσωπα που σε γνωρίζουν καλά και τους εμπιστεύεσαι απόλυτα. Η γνώμη τους μπορεί να σε βοηθήσει, ειδικά μετά από μια εκ βαθέων συζήτηση.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου διάβασα το μήνυμα σου και λυπήθηκα αφόρητα για αυτό που γράφεις.

Η γνώμη μου είναι ότι κανείς δεν μπορεί να σου υποδείξει ένα όνομα κ δεν θα σε βοηθήσει και σε κάτι. 

Η παραδοχή και η συνέχεια με αυτό, θα είναι η ολοκλήρωση σου. Μόνο όταν το αποδεχτείς πλήρως θα επιβιώσεις. 

Φαντάσου τον εαυτό σου να βραβεύεται δημόσια κ εσένα στο πόντιουμ με το αληθινό σου επώνυμο. Να το αφιερώνεις σε αυτούς που σου έκαναν κακό.

Τότε θα πας παρακάτω  και θα μπορέσεις να κάνεις οικογένεια.

Με σεβασμό. Καλή επιτυχία στη ζωή σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά μιλάω τώρα, άλλαξε το και κάντο Γκάλης. Αν και προσωπικά είμαι ΠΑΟΚ νομίζω ότι είναι από τους λίγους Έλληνες που όταν τον σκέφτεσαι ή ακούς το όνομα του σε ποιάνει ένα δέος, και για το ύθος του και για την προσφορά του στον Ελληνικό αθλητισμό και γενικά είναι και θα είναι ο καλύτερος για όλους μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Πρωτίστως να πάρεις μια δεύτερη εικόνα από ψυχολόγο. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως ένας ειδικός μπορεί να δει πράγματα που δεν είχαν συζητηθεί μέχρι σήμερα και θεωρώ τη δύναμη της ψυχοθεραπείας μεγάλη.

Δεν γνωρίζω τις καταστάσεις και ίσως να μιλάω για ανέφικτα πράγματα, αν όμως η ψυχική σου κατάσταση το επιτρέπει, θα πρότεινα μια προσπάθεια εξομάλυνσης των σχέσεων - ίσως με τη διαμεσολάβηση σοβαρού κι αξιόπιστου συγγενικού προσώπου. Αυτό το προτείνω επειδή προσωπικά είμαι άνθρωπος που δεν αντέχει τα "οριστικά τέλος" και το κάψιμο των γεφυρών. Αλλά προσωπικά δεν είχα και τόσο άσχημες εμπειρίες, οπότε το βλέπω ίσως από άλλη γωνία.

Τέλος θα σου πρότεινα να πάρεις συμβουλες από φιλικά και άλλα πρόσωπα που σε γνωρίζουν καλά και τους εμπιστεύεσαι απόλυτα. Η γνώμη τους μπορεί να σε βοηθήσει, ειδικά μετά από μια εκ βαθέων συζήτηση.

εφόσον νιώθει καταπίεση γιατί να επιστρέψει σε αυτή την κατάσταση και σε ένα ανθυγιεινό περιβάλλον;

στα υπόλοιπα συμφωνω, καλύτερα να μιλήσει με πιο κοντινούς του ανθρώπους για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, The_Judas said:

εφόσον νιώθει καταπίεση γιατί να επιστρέψει σε αυτή την κατάσταση και σε ένα ανθυγιεινό περιβάλλον;

στα υπόλοιπα συμφωνω, καλύτερα να μιλήσει με πιο κοντινούς του ανθρώπους για το θέμα.

Το τόνισα πως δεν γνωρίζω την κατάσταση - αυτή είναι μια προσωπική μου σκέψη απλώς. Είμαι άνθρωπος που δίνει πάρα πολλές ευκαιρίες. Δεν το κάνουν όλοι αυτό και είναι σεβαστό. Επιπλέον δεν είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες. Γι' αυτό αρχικά περιορίστηκα στην πρόταση για επώνυμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mr^Robot είπε

Κόκκινος Δράκος ( Δεν κάνω πλάκα , στα "μερη μου" υπάρχουν κατι τέτοια :) )

Αν έχει και μπλέ μάτια ασορτί είναι ο άσπρος καλύτερος!

Spoiler

51W6duELHdL._AC_.jpg

 

Επεξ/σία από Cell_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όπως είπες και στην αρχή, ΔΕΝ είσαι καμένο χαρτί, τουναντίον θα έλεγα. Σε αυτό το κομμάτι (όχι στο άλλο) σε "ζηλεύω".

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να "αφήσεις" τους γονείς σου (ή τον οποιονδήποτε) να "μειώσει" αυτά που έχεις πετύχει;

Εξηγούμαι:

Αν αλλάξεις επώνυμο, οι δημοσιεύσεις σου και όλα αυτά τα οποία έχεις κάνει "τι θ' απογίνουν";

Σαφώς και δεν χάνονται αλλά όταν θελήσει να σε ψάξει κάποιος δεν θα υπάρχει κάποια τεχνική δυσκολία; Και αν τελικά η Χ δημοσίευση αναφέρεται στον Παπαδόπουλο και η Ψ στον Γκάλη και εσύ λες και οι δύο δικές μου είναι, εύλογα δεν θα αναρωτιέται ο άλλος και από περιέργεια έστω θα σε ρωτάει και εσύ θα πρέπει να δώσεις μια απάντηση;

Πραγματικά, δεν θεωρώ πως πρέπει να μπεις σε αυτή την διαδικασία γιατί στο κάτω-κάτω δεν είναι το επώνυμο που μας καθορίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνά ούτε που φανταζόμαστε τι σταυρό κουβαλάει ο διπλανός μας. Ειλικρινά λυπάμαι για όσα αναγκάστηκες να περάσεις.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @SB_1957. Να μην αλλάξεις επίθετο. Ούτε τα βιώματα σου θα αλλάξουν ούτε οι βιολογικοί σου γονείς. Δυστυχώς ή ευτυχώς τους συγγενείς μας δεν τους διαλέγουμε.

Αυτό που αισθάνομαι όμως ότι είναι ανάγκη να σου πω, είναι πως αν τυχόν γίνεις γονέας, προσπάθησε σκληρά να μην κάνεις τα λάθη των γονιών σου. Προσπάθησε σκληρά να γίνεις καλύτερος γονιός και άνθρωπος από αυτό που κατάφεραν να είναι οι γονείς σου. Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο, κανένα υλικό ή άυλο αγαθό, που να μπορεί να συγκριθεί με το χαμόγελο και το γέλιο ενός ευτυχισμένου παιδιού.

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνεις, την οποία, κρίνοντας από την μέχρι τώρα πορεία σου, έχεις βέβαιη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sheogorath σου εγραψα το ονοματεπωνυμο που προτεινω(!) σε pm: μη το κοινοποιησουμε
-γιατι μια καλη ιδεα (νομιζω!) οσο παραμενει....πρωτοτυπη, ειναι ακομη καλυτερη, χιχι! 😁

Και για το ονομα ειδικα, θα επιμεινω 'καταδιδοντας' το και εδω ->
διχως αμφιβολια καμια, δεν υπαρχει <ηρωικοτερον> του Αχιλλεως!
 

Spoiler

Ειχα την ευτυχια καποτε να μιλησω με τον σκηνοθετη....Νικο Φωσκολο:
μεταξυ αλλων και για το ποσο σημαντικα –καλως η κακως, και εστω για
τους αλλους!- μπορουν και είναι τα….ονοματεπωνυμα
στη ζωη, όχι δηλαδη
μονο για τους ηρωες -δες Γιαγκος Δρακος- των σειρων του!

 

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
spoiler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα τρια που προτεινες τα θεωρω βαρυγδουπα και πομπωδη...Βεβαια το θεμα ειναι να αισθανεσαι εσυ καλα οταν τα ακους.

Η προταση μου ειναι να σκεφτεις ενα νησι, χωριο τελοσπαντων ενα  μερος απο το οποιο εχεις ευχαριστες παραστασεις και να το συνδεσεις με το επιθετο σου.

Π.χ. Αμοργός-Αμοργιανός

Μήλος-Μηλιός

Αρκαδία-Αρκάς

Καλαμάτα-Καλαματιανός

Χανιά -Χανιωτάκης

Ιεράπετρα-Γεραπετρίτης κλπ.

Αμα μεγάλωσες σε επαρχία μπορεί να σου αρέσει και το ''Αθηναίος''🤣

Το πιο σημαντικο είναι να ''ηχει'' ωραια στα αυτια σου.Μπορεις να γραψεις και μια λιστα  με μερη που δεν εχεις παει,αλλα για καποιο λογο αισθανεσαι ευχαριστα οταν τα ακους και να αντλήσεις κάμποσα επίθετα, οπότε τα δοκιμαζεις, βλεπεις πιο σε ευχαριστει περισσοτερο και το κρατας.

Το ίδιο μπορείς να κανεις με ''πράγματα'' που εμπεριεχουν δυναμη,ισχυ, ενέργεια κλπ

Π.χ. Σιδερο-Σιδεράκης

 Φως -Φωτεινός κλπ.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου παντως οτι αμα εχεις ενα πολυ ξεχωριστο επιθετο θα παει σιγουρα η κουβεντα με καποιον στο επιθετο.

Δηλαδη συστηνεσαι με καποιον, ισως αναφερει κατι για το επιθετο. Φοινιξ; ωραιο επιθετο, πρωτη φορα το ακουω.

Η ιδεα με το επιθετο απο αλλο μελλος της οικογενειας ειναι καλη, αλλα οχι για αυτην την περιπτωση πιστευω.

Αυτο με την περιοχη δεν ειναι ασχημο, μπορεις και απο καποιο ονομα. Μαρεσει και η ιδεα του απο πανω, φωτεινος. Σιδερακης θα σε ρωτανε αμα εισαι απο την κρητη :P

Οτι και να κανεις παντως καλο κουραγιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

 να ζητήσω τις προτάσεις σας

Ως προς τα δεινα,τον αγωνα και τον τελικο σκοπο,Σπαρτακος.

Εμιλιανο Ζαπατα εναλλακτικα αν και εφοσον,τιμηθει και το ιδεολογικο μουστακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neuro22 είπε

Φίλε μου όπως είπες και στην αρχή, ΔΕΝ είσαι καμένο χαρτί, τουναντίον θα έλεγα. Σε αυτό το κομμάτι (όχι στο άλλο) σε "ζηλεύω".

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να "αφήσεις" τους γονείς σου (ή τον οποιονδήποτε) να "μειώσει" αυτά που έχεις πετύχει;

Εξηγούμαι:

Αν αλλάξεις επώνυμο, οι δημοσιεύσεις σου και όλα αυτά τα οποία έχεις κάνει "τι θ' απογίνουν";

Σαφώς και δεν χάνονται αλλά όταν θελήσει να σε ψάξει κάποιος δεν θα υπάρχει κάποια τεχνική δυσκολία; Και αν τελικά η Χ δημοσίευση αναφέρεται στον Παπαδόπουλο και η Ψ στον Γκάλη και εσύ λες και οι δύο δικές μου είναι, εύλογα δεν θα αναρωτιέται ο άλλος και από περιέργεια έστω θα σε ρωτάει και εσύ θα πρέπει να δώσεις μια απάντηση;

Πραγματικά, δεν θεωρώ πως πρέπει να μπεις σε αυτή την διαδικασία γιατί στο κάτω-κάτω δεν είναι το επώνυμο που μας καθορίζει.

 

Αυτο ακριβως. Και δεν χρειαζεται να σε ψαξουν για δημοσιευσεις κλπ. Καθε φορα που θα σου ζητανε πατρωνυμο/μητρωνυμο θα φαινεται η διαφορα και θα πρεπει να μπεις σε αυτην τη συζητηση. Ακομα και αν βρεις μια ιστορια να λες δεν θα μπορεσεις ποτε να το αφησεις πισω σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...