Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλαιολόγος, Λογοθέτης, Προκοπίου, Μαρινάκης, κατι με πρωτο συνθετικο το παπα- πχ. Παπαιωάνου, Βασιλάκης, Μουζάκης, Σουλιώτης, Κουτσιανάς, Κορρές, Καλτσίδης, Λάτσης, Μυστακίδης, Πετρόπουλος, Σπανός, Νιάρχος, Κατσιματίδης, Βαρδινογιάννης.

Το μικρο σου κρατα το εννοειται, ολοι σε εχουν μαθει με αυτο. Πες μου αν σου αρεσουν καποια απο αυτα εστω και λιγο.

Επεξ/σία από NinjaMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
On 22/06/2020 at 21:09, Sheogorath said:

Καλησπέρα σε όλους,

καλυπτόμενος από την «ανωνυμία» που μου παρέχει το φόρουμ, θα ήθελα να μοιραστώ με εσάς μια σκέψη που έχω, αλλά και να ζητήσω τις προτάσεις σας για όποιον έχει όρεξη να προσφέρει.

Το παρακάτω είναι ιστορία με πολύ λίγα λόγια, σε περίπτωση που αναρωτιέστε γιατί θέλω να κάνω αυτό που έχω σκοπό.

  Hide contents

Ως παιδί δεχόμουν απίστευτη παρενόχληση και κακοποίηση από τους γονείς μου, σε σημείο να μην μπορώ να λειτουργήσω κοινωνικά σαν φυσιολογικό άτομο, να φοβάμαι να μιλήσω, και γενικά να εκφράσω γνώμη, να πλησιάσω άλλον άνθρωπο κτλ. Όταν τους ήταν αδύνατο πλέον να συνεχίσουν σωματική κακοποίηση, το γύρισαν σε ψυχολογική, μέχρι και πριν από λίγο καιρό, καταστρέφοντας ή υπομονευοντας σημαντικές στιγμές της ζωής μου (ορκομωσία στο Πανεπιστήμιο όπου τελείωσα 5ος από το έτος μου (ΗΜΜΥ), gaslighting κτλ

Ως αποτέλεσμα, απευθύνθηκα σε ειδικούς, με αξιολόγησαν «άψογο» και μετα από αρκετό καιρό, διάβασμα, προσωπική προσπάθεια και κόπο, μπορώ να λειτουργήσω κανονικά και χωρίς «ψυχικό βάρος». Σχεδόν.

Πλεον, είμαι στο 2ο έτος  του διδακτορικού μου, δουλεύω σαν βοηθός διδασκαλίας στο πανεπιστήμιο, IT administrator στις αίθουσες υπολογιστών της σχολής, είμαι συντονιστής ομάδας dry lab σε μια σταρτ απ γενετικής μηχανικής, δουλεύω με μια εταιρία κάτι πρότζεκτ πάνω στο αντικείμενο μου (ΑΙ) και λογικά θα ξεκινήσω να δουλεύω σε μια off shore στην Βαλτική θάλασσα για να μαζέψω κάποια χρήματα. Δεν με λες και εντελώς καμένο χαρτί δηλαδή.

Μετα από πρόταση των γιατρών έχω κόψει κάθε επαφή με γονείς και λοιπούς συγγενείς (που δεν τους κατηγορώ, ποιον θα πιστέψουν, τον 50χρονο ή τον 25χρονο), αλλά μου προκαλεί αποτροπή και ταραχή ακομα και η αναφορά στο επώνυμο μου. Και εδώ θα ήθελα την συμβολή σας.

Θελω ένα όνομα να φέρω με υπερηφάνεια και όχι με βάρος και αναγούλα. Στην αρχή σκεφτηκα κάποιο ήδη υπάρχων επίθετο από άτομα που έχουν σταθεί στο πλάι μου όλα αυτά τα χρόνια αλλά δεν θα ήθελα να ρισκάρω να απογοητευτώ άλλη μια φορά.

Συνεπώς, έχω σκεφτεί τα παρακάτω:

Ιανός, ρωμαϊκός θεός με δυο πρόσωπα, σύμφωνα με τον Robert Greene όλοι οι άνθρωποι πρέπει να είμαστε ετσι, ένα πρόσωπο να βλέπει μπροστά, το μέλλον, και ένα το παρελθόν για να μαθαίνουμε από την ιστορία.

Ατλας, σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη αυτός που τολμά, και από την μυθολογία αυτός που στήριζε τον κόσμο.

Τάλως, Ο Τάλως κατά τον Πλάτωνα ήταν επιφορτισμένος με το καθήκον να επιτηρεί την εφαρμογή των νόμωνστην Κρήτη, κουβαλώντας τους μαζί του γραμμένους σε χάλκινες πλάκες. Οι περισσότερες πηγές αναφέρουν ότι ήταν άγρυπνος φύλακας της Κρήτης που γύριζε τις ακτές του νησιού τρεις φορές τη μέρα. Αν σκεφτούμε ότι έχω και καταγωγή από την Κρήτη, το βρίσκω να ταιριάζει κάπως.
 

Περιμενω προτάσεις ή ιδέες. Ακομα και την γνώμη σας.

Think big: «Σιφρέντης», ξάδερφος του Rocco κι έτσι, θα έχεις και πέραση. :P

Σοβαρά τώρα, αν θέλεις να κάνεις την αλλαγή για να νιώθεις καλύτερα μέσα σου, επειδή το παρόν επίθετο σου προκαλεί αναγούλα κάντο. Αν όμως νομίζεις ότι κάνοντάς το δεν θα μπορούν να σε βρουν μετά, τότε ξαναρώτα δικηγόρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως η "τοξικότητα" που βιώνουμε στη ζωή μας προέρχεται από συγκεκριμένους ανθρώπους και όχι από το επώνυμο που κουβαλάν(μ)ε. Και η μεγαλύτερη νίκη σε αυτή την περίπτωση είναι να καταφέρουμε να αποδείξουμε πως διαφέρουμε από όλους αυτούς!

Αφού ήδη τα κατάφερες και πλέον στηρίζεσαι στις δικές σου δυνάμεις και έχεις απομακρυνθεί από όλα αυτά (και ψυχικά και σωματικά) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, πόσο μάλλον ένα επώνυμο! 

Από την άλλη, ό,τι σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα! :) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας προσθέσω κάτι ακόμη που μπορεί να μην έχεις σκεφτεί.

Ένας σημαντικός, κατά τη γνώμη μου, λόγος να μη διαλέξεις εκκεντρικό όνομα, όπως τα "Ιανός", "Τάλως", "Άτλας" κ.λπ., είναι ότι οποιοσδήποτε ακούει το όνομά σου μπορεί να σε ρωτάει με απορία από πού είσαι, να σου λέει ότι δεν ήξερε ότι υπάρχει τέτοιο επώνυμο, σε ποια περιοχή υπάρχει κ.λπ. Η ιστορία "άλλαξα το όνομά μου, γιατί είχα κακοποιητικούς γονείς" είναι μια πολύ ευαίσθητη και προσωπική ιστορία. Δεν θέλεις να σου κάνουν αδιάκριτες ερωτήσεις άνθρωποι που δεν φαντάζονται καν ότι είναι αδιάκριτοι την ώρα που ρωτάνε. Και εντάξει μπορείς να απαντάς με κάτι γενικόλογο, όπως "μεγάλη ιστορία" και να τελειώνει η κουβέντα εκεί, αλλά πάλι θα έχεις θυμηθεί κάτι δυσάρεστο χωρίς λόγο και μια απλή, καθημερινή ερώτηση θα σου 'χει ξύσει την πληγή.

Θα μου πεις ότι και Δερμιτζάκη να σε λένε, μπορεί να σε ρωτήσει κάποιος τι έχεις τον Χαρίλαο Δερμιτζάκη που του έκανε Μαθηματικά στο Γυμνάσιο, αλλά εκεί απαντάς ένα "απλή συνωνυμία" και τελειώνεις. Ή αν έχεις διάθεση τρολαρίσματος υπόσχεσαι ότι θα δώσεις χαιρετίσματα στον θείο Χαρίλαο και τελειώνεις επίσης :)

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ και εγώ θέλω.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ για το ανάγνωσμα, για αυτά που μου μοιράστηκες αδερφέ. Είναι μια ιδιαίτερη ιστορία, καθώς σπάνια ακούω και οι δυο γονείς να να είναι εντελώς μαλακισμένα. Μπράβο σου που προχώρησες, και προχώρησες και πολύ.

 

ΕΓΩ προσωπικά, θα έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δυστυχώς θα σου κοστίσει αυτή η διαδικασία (κανένα~ 1000€ παίρνανε κάτι δικηγόροι για τους οποίους εργαζόμουν) αλλά εάν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, ίσως αξίζει και παραπάνω. 

 

Να σου πω και εγώ τα δικά μου Sheorogath. Καθώς μεγάλωνα, "θείοι + θείες" το παίζανε περήφανοι που φέρω το όνομα του παππού μου (μεριά μάνας μου). Και η μάνα μου καταχαρούμενη, καθώς το συνδέει με το νησί από το οποίο κατάγεται, και επειδή της αρέσει γενικότερα σαν όνομα. Φανταζόμουν και για τον μπαμπά της, ποτέ δεν είπε το αντίθετο.

 

 ΔΙΟΝΥΣΗΣ. 

 

Μετά τα 17-20  μου όμως, ξεκίνησα σίγουρα να ψάχνω τα πάντα. Έτσι άκουσα εκτενής ιστορίες της παιδικής ηλικίας της μάνας μου. Εν συντομία, σαν αποπαίδι την είχε ο πατέρας της. 

Την χτυπούσε, χωρίς να είναι σκανταλιάρα, γιατί είχε πολλές πολλές απαιτήσεις για το νοικοκυριό.

Δεν την άφηνε ΠΟΤΕ έξω, παρά μόνο για δουλειές του ποδαριού, μέχρι τα 18 της δεν πάτησε έξω για καλοπέραση.

Δεν της προσέφερε ποτέ τίποτα πέρα από στέγη και ένα κωλόπιατο φαγητό. Μια σοκολάτα μπορεί να της έπαιρνε η νονά της στη γιορτή της, την έτρωγε ο αδερφός της μαζί με την δική του και δεν έλεγε κανείς τίποτα. Ο τύπος είχε παντοπωλείο / φούρνο, και δεν γεύτηκε ποτέ τίποτα πέρα από κάνα ψωμί με το μεσημεριανό. Η απέναντι την κερνούσε ψωμί βουτηγμένο σε λάδι και ζάχαρη, και αυτό της έχει μείνει ως η πιο ζεστή ανάμνηση.

 

Ο τύπος δεν της στάθηκε πάνω από όλα σαν πατέρας, συναισθηματικά, προσπαθώντας να της μεταλαμπαδεύσει έστω μια γνώση. Κυρίως ανάποδες της έδινε όταν αργούσε να πάρει κάτι από κάπου που την έστελνε.

 

Ε, λοιπόν, ακόμα οι αγαπητοί μου Θείοι στας Πάτρας, δεν έχουν πέσει από τα σύννεφα για την τωρινή μου αντιμετώπιση απέναντι όχι μόνο στο όνομα του ΠΑΠΠΟΥΚΑ αλλά και της γιαγιάς η οποία ως καλή Χριστιανή μπορούσε να βλέπει τον κόσμο να καίγεται, και να μην ρίχνει στάλα νερού για να μην "κάνει τα πράγματα χειρότερα" *ούτε κίνηση πίσω από τη πλάτη του παππού, ούτε αγκαλιά.

 

Να σου πω λοιπόν τι έκανα για αυτό, για να νιώσω καλύτερα εγώ;

 

1. Πέταξα κάθε φωτογραφία του του πούστη. Μπαίνω σε σπίτι Αθήνας και εξοχικό, και δεν βλέπω τα μούτρα του σε κανένα κάδρο πια.

2. Λέω παντού πως ο Παππούς μου είχε για φερετζέ το μουστάκι, και πως ήταν πούστης. Έτσι μόνο για το ενδεχόμενο να πέφτουν έξω οι γνώσεις μου περί ύπαρξης, και να είναι "εδε κεί ψηλά και να βλέπει".

3. Αντικατέστησα το όνομα μου, και από Διονύσης το έκανα Νίο. Ένα όνομα που ΕΤΣΙ με φωνάζουν όσοι με ξέρουν, όσοι με αγαπούν, οι οικογένεια μου φυσικά, μαγαζιά/courier/δέματα, και τώρα πια (για πρώτη φορά) και οι συνάδελφοι της νέας μου εργασίας!

 

Ήταν δύσκολο, γιατί το "Νίο" αν και παρακλάδι από το Νιόνιος, ακούγεται στα αφτιά του Έλληνα εντελώς ξένο, πως τον δουλεύω κτλπ κτλπ. Πιο καλά τους κάθεται το Ρια από το Ευφροσύνη, παρά το Νίο από το Διονύσης. Και αυτό το καταχαίρομαι. Αλβανός δηλώνω και τελειώνω.

 

Αν δεν έπαιζε οικονομικό στη μέση, θα πήγαινα και θα έγραφα ΝΙΟ ΤΑΔΙΔΗΣ στην Α.Τ. μου, και θα έβγαζα και το Χριστιανός Ορθόδοξος επί της ευκαιρίας.. αλλά προτιμώ να αφιερώσω αυτά τα χρήματα στον οδοντίατρο και να φέρω τα αποτελέσματα μόνος μου.

 

Χάρηκα κάργα που διάβασα το θέμα σου. Απελευθερωθείτε, και δηλώστε ποιοι είστε, πως είστε, και κάντε ότι γουστάρετε από την στιγμή που δεν ενοχλείτε κανέναν! Μια ζωή την έχουμε, γ__ω τους τραμπούκους..

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 11:12 ΠΜ, Sheogorath είπε

Διακρίνω ένα πρόβλημα αντίληψης φίλε μου :)

Εξάλλου το σπόιλερ μπήκε για να αποφύγω τέτοια περίπτωση. Δεν θες να μάθεις, δεν θες να διαβάσεις, ακομα και καταλαθος να μπεις; Κανένα πρόβλημα, δεν πατάς το κουμπί, δεν ανοίγεις το σποιλερ, βγαίνεις, και συνεχίζεις την δουλειά σου.

Σε κάθε περίπτωση η ελευθερία να εκφράζεσαι σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του συνομιλητή σου, κάτι το οποίο από ότι φαίνεται, δεν αντιλαμβάνεσαι.

χαίρομαι που ο ασθενής σε ψυχολογους έμαθε και ψυχολογία κοντά τους ,

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΤΕΡΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΣ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος? νομίζω θα είναι χειρότερα καθώς κάθε φορά που θα πρέπει να εξηγήσεις τι και πως θα θυμασαι και θα νιωθεις ασχημα. Μια φιλη μου το αλλαξε και έβαλε της μαμάς της, δεν ήταν περίπλοκη η διαδικασία μόνο κάτι παραβολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Malthador said:

Think big: «Σιφρέντης», ξάδερφος του Rocco κι έτσι, θα έχεις και πέραση. :P

Σοβαρά τώρα, αν θέλεις να κάνεις την αλλαγή για να νιώθεις καλύτερα μέσα σου, επειδή το παρόν επίθετο σου προκαλεί αναγούλα κάντο. Αν όμως νομίζεις ότι κάνοντάς το δεν θα μπορούν να σε βρουν μετά, τότε ξαναρώτα δικηγόρο.

Οπ νέος μοντ; XD αυξανεσθε κατα πολυ ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε《 μικρο》 όνομα για επωνυμο !  Πχ Γιωργος Ηλιας Δημήτρης τακης. Βαλε χρωμα πχ Μιχαλης Κοκκινος . Οπως ειπωθηκε τοπωνυμιο πχ Αθηναιος Θηβαιος . Χωρα πχ Γιωργος Γαλλος ( ειναι ηθοποιος κιολας) . Επισης ενα για μύστες : Φουσέκης ! Κατι σε παπα? Παπαθανασης, παπαλαααααμπρος. Κατι σε καρα καραμητρος καρακατσανης. Κατι παρομοιο με χωρα και καλλιτεχνικο  Γκρεκο. Οπως στη σειρά μαυρα μεσανυχτα λεγοταν Γιάννης κλωντακης -> Ζαν Κλοντ . Μίχαςςςς... Σπανοβαγγελοδημητρακοπουλος ? Καποιο επιθετο για επιθετο? Γιωργος Ησυχος Παναγιωτης  πικραμένος ή καμμενος. Κουφος. Καποιο τρολ πχ μαλαπερδας καρβουδιρης (αν γινεις τρανς: καλυψω λαρα ) χασουρας, απλυτος . 

 

Το Ιωνας μ αρεσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2020 στις 12:54 ΜΜ, Fotis_Greece είπε

 

Ο πατερας μου ηταν μαρτυρας σε ακροαση για αλλαγη ονοματος ενος κυριου με επιθετο που ξεκιναγε απο Μαλακ.......

Είχα έναν συμμαθητή και μια συμμαθήτρια που τα επίθετα τους ξεκινούσαν από "Μαλακ". Πάντως δεν ασχολήθηκε σχεδόν κανένας με τα επίθετα τους και λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή τους. Απλά πρέπει να καταλάβουμε ότι τμήματα επιθέτων ορισμένων ατόμων αποτελούνται από λέξεις που παραπέμπουν σε βρισιά χαρακτηρισμό η βωμολοχια. Σε εκλογικό κατάλογο της Τρίπολης του 1864 από τα ΓΑΚ, έχω βρει επίθετα Καψομουν**, . 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Είχα έναν συμμαθητή και μια συμμαθήτρια που τα επίθετα τους ξεκινούσαν από "Μαλακ". Πάντως δεν ασχολήθηκε σχεδόν κανένας με τα επίθετα τους και λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή τους. Απλά πρέπει να καταλάβουμε ότι τμήματα επιθέτων ορισμένων ατόμων αποτελούνται από λέξεις που παραπέμπουν σε βρισιά χαρακτηρισμό η βωμολοχια. Σε εκλογικό κατάλογο της Τρίπολης του 1864 από τα ΓΑΚ, έχω βρει επίθετα Καψομουν**, . 

Εγω παντως ειχα γνωστο γιατρο με επωνυμο Μ@λ@κοδημος,ο οποιος πορευτηκε με αυτο το επωνυμο,η δε κορη του αν θυμαμαι καλα το αλλαξε.

Ομοιως,αξιωματικος του ΠΝ ονοματι Π@π@ρ@ς,το οποιο και αλλαξε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βάλε κάτι απλό αλλά εν τελή συμβολικό που να εκφράζει τον εαυτό σου, ποιος είπε ότι τα απλά επίθετα δε μπορούν να είναι "ενδιαφέροντα?". Μη βάλεις τίποτα περίεργο/σπάνιο γιατί μετά θα νοιώθεις περίεργα να λες ποιος είσαι. 

Το έχω σκεφτεί και εγώ να το κάνω γιατί δεν υπάρχει τίποτα το καλό στο σόι μου και μάνας και πατέρα αλλά μετά θα με βάλει σε κουραστικές διαδικασίες να φτιάχνω λογαριασμούς/κάρτες, επίσης όλοι με ξέρουν με αυτό το επίθετο οπότε είναι δύσκολο από όλες τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 1:47 ΜΜ, Snoob είπε

Γνώμη μου είναι, εφόσον σκέφτεται ο TS αλλαγή επιθέτου, να επιλέξει κάτι απλό ή, τέλος πάντων, όχι χτυπητά ιδιότροπο, όπως Ιανός, Τάλως κτλ.

Αυτά τα ονόματα, προσωπικά μου φαίνονται μαγνήτης ερωτήσεων για το πώς προέκυψαν. Κι εφόσον οι σχέσεις με την οικογένεια είναι όχι απλά τεταμένες, αλλά ανύπαρκτες, δεν ξέρω πόσο σκόπιμο θα ήταν να υπάρχει διαρκής -και απολύτως λογική- αφορμή για ερωτήσεις.

Εφόσον το ζητούμενο είναι να υπάρξει μία -συμβολική και πρακτική- ρήξη με το οικογενειακό παρελθόν, νομίζω πως δεν πρέπει να είναι το όνομα λόγος να δέχεται ο TS ερωτήσεις για το πώς το απέκτησε.

Εκτός κι αν δεν έχει θέμα να το συζητάει, αλλά η περιγραφή της κατάστασης μου φαίνεται μάλλον επώδυνη.

 

Μπορεί να το λέει και καμαρωτά. Ίσως δηλαδή. Εγώ πιθανότατα έτσι θα αντιδρούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου είναι να κρατήσεις το επώνυμό σου.

Έχω φίλο που υπέφερε από τους γονείς του (έχω γίνει μάρτυρας σε ακραία περιστατικά) που του κατέστρεψαν την ζωή. Και ενώ είχε πολλές ευκαιρίες να μπλέξει με άσχημα πράγματα, αυτή την στιγμή είναι είναι ένας άριστος γιατρός, με αγάπη στο λειτούργημα και όχι στο φακελάκι και έχει φτιάξει μια υπέροχη οικογένεια με 2 παιδάκια που λατρεύει. 

Οι γονείς του, γερασμένοι τώρα, τρώνε πόρτα στα τηλέφωνα και μια φορά που ο πατέρας του ήρθε Αθήνα να τον δει, η γραμματέας του τον ξαπόστειλε με ένα "δεν έχω διαθέσιμο ραντεβού για το επόμενο εξάμηνο". Η καλύτερη απάντηση που άκουσα!

Αν ζούσα κάτι τέτοιο όπως εσύ, η καλύτερη μου "εκδίκηση" για όλα αυτά που τράβηξα, θα ήταν να με βλέπουν να προοδεύω, να μαθαίνουν τις επιτυχίες μου και τα επιτεύγματά μου και να μην μπορούν ούτε να με αγγίξουν, ούτε να με πλησιάσουν, ούτε καν να επικοινωνήσουν μαζί μου. Θα ήταν για μένα τελείως ξένοι. 

Εύχομαι ότι καλύτερο για εσένα, ότι απόφαση και να πάρεις και να δώσεις και στην οικογένεια που θα κάνεις (αν δεν έχεις κάνει ήδη), όλη την αγάπη και ευτυχία που στερήθηκες εσύ.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...