Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ Να προσθέσω πως ο,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις σε κάποιον που σου φέρθηκε άσχημα στο παρελθόν, είναι η στάση απόλυτης αδιαφορίας.

 

Δεν είναι το ατού μου εμένα προσωπικά αυτό αλλά εύχομαι να γίνει και αυτό..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, talibanakos είπε

Εγω παντως ειχα γνωστο γιατρο με επωνυμο Μ@λ@κοδημος,ο οποιος πορευτηκε με αυτο το επωνυμο,η δε κορη του αν θυμαμαι καλα το αλλαξε.

Ομοιως,αξιωματικος του ΠΝ ονοματι Π@π@ρ@ς,το οποιο και αλλαξε.

Μάλλον δεν θα ένιωθαν οι ίδιοι καλά με τα επώνυμα τους. Το ότι δεν θα σου πει κάποιος κάτι και δεν θα σχολιάσει το επίθετο σου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα νιώθεις καλά με αυτό. Αν βέβαια έχεις να υποστείς και την γνωστή καζούρα τότε ακόμα χειρότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 11:14 ΜΜ, Sheogorath είπε

 

Το χειρότερο είναι ότι αυτές οι καταστάσεις σε κάνουν σκληρό, και «παχύδερμο» με αποτέλεσμα να είναι ευκολο να πληγωσεις ανθρώπους που αγαπάς, και εσυ με την σειρά σου.

ή σε κάνουν πολύ καλύτερο εφόσον έχεις καταλάβει το λάθος των γονιών σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα χρησιμοποιουσα το nickname σαν επωνυμο, Σεγ(κ)ωραθακης. Ειδαλλως θα προτιμουσα κατι απλο, οχι πομπώδες που θα με χαρακτηριζε κ θα ταυτιζομουν.

το 90% των επωνυμων ετσι κ αλλιως ειναι περιγραφικα ειτε τοπου (πχ Κορινθιου), ειτε επαγγελματος(πχ Μαραγκός), ειτε ονοματος πατριαρχη της οικογενειας(πχ παναγιωτοπουλος) με τις αναλογες καταληξεις εντοπιότητας, που με τον χρονο εγιναν τα "επωνυμα" μας.

 

εχε τα αυτα υποψιν κ "δημιουργησε" το επωνυμο που σου ταιριαζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...