Προς το περιεχόμενο

Ξεχασμένα διαμάντια - Games που αγαπήσαμε


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Another world διαμαντάκι Στην amiga το καιρό εκείνο.  Flashback η συνέχεια του αν και δεν με ενθουσίασε τόσο.  Cannon fodder τρελο κάψιμο αλλά ξεχασμένο στο χρόνοτουλαπο της ιστορίας.  River raid αν θυμάμαι καλά με ένα αυτοκίνητα κι που πήδουσε πάνω από τρύπες και πυροβόλουσε μπροστά και πάνω κάτι ναρκες  και κάτι ufo.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 8:29 ΜΜ, GaGaS_Thess είπε

Another world διαμαντάκι Στην amiga το καιρό εκείνο.  Flashback η συνέχεια του αν και δεν με ενθουσίασε τόσο.  Cannon fodder τρελο κάψιμο αλλά ξεχασμένο στο χρόνοτουλαπο της ιστορίας.  River raid αν θυμάμαι καλά με ένα αυτοκίνητα κι που πήδουσε πάνω από τρύπες και πυροβόλουσε μπροστά και πάνω κάτι ναρκες  και κάτι ufo.  

Το Cannon Fodder όχι μόνο δεν είναι ξεχασμένο αλλά το Cannon Fodder 3 που βγήκε πριν κάποια χρόνια ήταν αξιόλογο και διασκεδαστικό, αν και μικρής κλίμακας.

https://www.youtube.com/watch?v=OjfzUpZymYA

Το River Raid δεν ήταν με αυτοκίνητο, πετούσες με μαχητικό πάνω από ένα ποτάμι, ανατίναζες αντιπάλους, έβαζες καύσιμα και ανατίναζες ένα φράγμα για να περάσεις στο επόμενο τμήμα του ποταμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 10:29 ΜΜ, GaGaS_Thess είπε

 River raid αν θυμάμαι καλά με ένα αυτοκίνητα κι που πήδουσε πάνω από τρύπες και πυροβόλουσε μπροστά και πάνω κάτι ναρκες  και κάτι ufo.  

Το moon patrol εννοείς μάλλον.

 

Moon Patrol (Atari 2600) - online game | RetroGames.cz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και μιλαμε για ξεχασμενα διαμαντια βρηκα μια φορητη κονσολιτσα με πολυ πραμα μεσα  https://www.karas.gr/product/foriti-paixnidomhxanh-43″-16gb-kamera-ebook-reader/ αγαπημενα coin ops και απο παιχνιδομηχανες game boy κτλ

Χθες τερματισα το dinosaurs and cadillacs και θυμηθηκα τα νειατα μου και τα δεκαρικα που ειχα ριξει!

Δεν καταφερα να τα μετρησω αν ειναι οντως 3500 παιχνιδια αλλα εχει 14 φακελους και σε ενα φακελο ενδεικτικα 580 παιχνιδια μεσα

Βεβαια η κονσολιτσα ειναι κινεζια που σημαινει οτι μερικα παιχνιδια μπορει να μην ανοιγουν αλλα να ειναι σε αλλη γλωσσα πχ ρωσικα για να μην την παρετε και με βριζετε μετα

Επεξ/σία από czarjuly
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα πρώτα παιχνίδια που μου ήρθαν στο μυαλό μόλις διάβασα το θέμα :

 Anachronox (RPG). Το οποίο δεν έχω τερματίσει και μάλλον θα το τιμήσω τις επόμενες μέρες.

 Scratches (Adventure). Αν και δεν έχει εντυπωσιακά γραφικά, ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής που κυκλοφόρησε, η ατμόσφαιρα που δημιουργεί είναι μοναδική.

Star Wars: Knights of the Old Republic (RPG). Έπος!

Silent Hunter II (Simulator). Ποτέ δεν κατάλαβα τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω για πετύχω τους στόχους, συνήθως πλησίαζα κοντά και έριχνα τις τορπίλες στα "τυφλά", ότι να ναι 😄 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alphay είπε

Τα πρώτα παιχνίδια που μου ήρθαν στο μυαλό μόλις διάβασα το θέμα :

 Anachronox (RPG). Το οποίο δεν έχω τερματίσει και μάλλον θα το τιμήσω τις επόμενες μέρες.

 Scratches (Adventure). Αν και δεν έχει εντυπωσιακά γραφικά, ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής που κυκλοφόρησε, η ατμόσφαιρα που δημιουργεί είναι μοναδική.

Star Wars: Knights of the Old Republic (RPG). Έπος!

Silent Hunter II (Simulator). Ποτέ δεν κατάλαβα τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω για πετύχω τους στόχους, συνήθως πλησίαζα κοντά και έριχνα τις τορπίλες στα "τυφλά", ότι να ναι 😄 .

+1 για το scratches μοναδικη ατμοσφαιρα με τα συννεφα στον ουρανο και την βροχερη κατασταση να σε ψυχοπλακωνουν καθ ολη την διαρκεια του παιχνιδιου...διαμαντακι καπου το χω καταχωνιασμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alphay είπε

Τα πρώτα παιχνίδια που μου ήρθαν στο μυαλό μόλις διάβασα το θέμα :

 Anachronox (RPG). Το οποίο δεν έχω τερματίσει και μάλλον θα το τιμήσω τις επόμενες μέρες.

 Scratches (Adventure). Αν και δεν έχει εντυπωσιακά γραφικά, ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής που κυκλοφόρησε, η ατμόσφαιρα που δημιουργεί είναι μοναδική.

Star Wars: Knights of the Old Republic (RPG). Έπος!

Silent Hunter II (Simulator). Ποτέ δεν κατάλαβα τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω για πετύχω τους στόχους, συνήθως πλησίαζα κοντά και έριχνα τις τορπίλες στα "τυφλά", ότι να ναι 😄 .

Έχω παίξει τα 3 από τα 4 αυτά. Ειδικά το KOTOR είναι ιεροσυλία που δε το έχεις παίξει ακόμα αν είσαι fan των star wars και των arpg's.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Έχω παίξει τα 3 από τα 4 αυτά. Ειδικά το KOTOR είναι ιεροσυλία που δε το έχεις παίξει ακόμα αν είσαι fan των star wars και των arpg's.

Εννοείτε ότι έχω παίξει και τερματίσει και τα 2 KOTOR.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για PC φοβερό και underrated είναι το Septerra Core (https://store.steampowered.com/app/253940/Septerra_Core/)

spacer.png

 

Και φυσικά στο PS1 (και μετά στα PSP/PSVita/PS3 ως PSOne Classic) το φοβερό Herc's Adventures (https://store.playstation.com/en-us/product/UP9000-NPUJ00298_00-0000000000000001)

Φοβερό κάψιμο αυτό. Έχει κ coop.

spacer.png

 

Τα υπόλοιπα games με καλύψατε οι προηγούμενοι 😊

Edit:

Να προσθέσω και το Keepsake (https://store.steampowered.com/app/704860/Keepsake/) που αν κ δεν το έχω παίξει ακόμη, γνωρίζω ότι είναι φοβερό adventure. Το έχω σε retail έκδοση από τότε που βγήκε αλλά δεν το ξεκίνησα ποτέ. Ευκαιρία τώρα που το θυμήθηκα :) .

spacer.png

Επεξ/σία από mpompo13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πόσο απήχηση είχαν τότε - αλλά αυτά τα δύο adventures της Dynamix θα τα θυμάμαι για πάντα:

Rise of the Dragon (αρχική οθόνη όταν ξεκινάς το game)

Rise of the Dragon (1990) - YouTube

 

Heart of China:

Heart of China – Hardcore Gaming 101

(^^ Αυτό το screenshot έριχνε σαγόνια τότε....)

Heart of China (PC) Playthrough - NintendoComplete - YouTube

 

Κάτι τέτοια games (μας) οδήγησαν πολλούς τότε να εγκαταλείψουμε Amiga και να πάμε σε VGA! :P 

Επεξ/σία από Venerable
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 5:34 ΜΜ, Venerable είπε

Το moon patrol εννοείς μάλλον.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Moon Patrol (Atari 2600) - online game | RetroGames.cz

Ναι ρε φιλε σωστοτατος moon patrol.....!!!!!!  Το river raid δεν ξερω πως μου ηρθε αφου ναι μεν το επαιζα αλλα δεν τρελαθηκα ποτε μαζι του.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...