Προς το περιεχόμενο

Περιεργα πραγματα απο cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ,να πω το προβλημα μου 

Πριν 2 χρονια ειχα voda 50 mbit κλειδωνα καπου στα 45 απο τα 50.Μετα λογο προσφορας πηγα στον nova οπου και παλι κλειδωνα πανω απο 42.

Τι γινεται τωρα,οταν ενεργοποιηθηκα στο νοβα ηρθε η voda και μου εκανε αντιπροσφορα στο τηλ και ειπα ναι[δεν ηξερα οτι με κλειδονουν ετσι],και με πηραν πισω παλι μονοι τους αλλα με γυρισαν σε 30αρα γραμμη προγραμμα.Τους ειχα παρει και τους λεω γιατι αυτο και μου λεει οτι οταν φυγατε εσεις σας δωσαμε την γραμμη σας αλλου[δεν ξερω κατα ποσο γινεται αυτο]

  Στην συνεχεια τους επαιρνα για μηνες τηλεφωνο τι θα γινει με τα 50 αλλα αυτοι μου ελεγαν δεν καλυπτεσαι ενω εγω 1 χρονο ολοκληρο στο παρελθον ειχα 50αρα και κλειδωνα στα 44.Οποτε εκανα αιτηση στην κοσμοτε 50αρα[δεν εχει 30αρα μου ειπαν ,μεχρι 50 και οτι κλειδωσεις].

Ερχεται σημερα ο τεχνικος ,μου δινει ρουτερ το βαζω πανω και τι βλεπω?33 mbit κλειδωνω...Τον παιρνω τηλ και μου λεει ειναι δυναμικη η ταχυτητα  μπορει λογο βροχης αυριο να εχεις και 40....ειναι τα καλωδια στο σημειο ετσι και εισαι με χαλκο[οπου πριν 2 χρονια επιανα 45 ακοπα ξερω εγω ,μαλλον σαπισαν σε ενα χρονο?]...Δεν ξερω αληθεια τι να κανω,πισω απο το σπιτι μου ο φιλος μου με οτε πιανει 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ,δεν φταιει το σπιτι μου παντως ,κατι εχει γινει σιγουρα απο το κεντρο[μου ειπε δεν παιρνει απο το καφαο την γραμμη τωρα αλλα απο την καμπινα [λιγοτερο απο 800 μετρα και τα 2],

Τωρα να δινω 7 ευρω παραπανω απο voda για να εχω την ιδια γραμμη,εε χεσε με ρε οτε

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 5503/32438 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 12153/32954 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 16.6/9.1 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 6.6/14.3 dB 
Output Power(Up/Down) 4.3/12 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 9/167 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/0.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/4 
FEC Errors(Up/Down) 0/1161
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο φιλε μου γιατι ειχα και αποσυνδεσεις ,ολο πεφτει το ιντερνετ ,δεν ξερω τι γινεται,και πρωτη φορα βλεπω απλα να μου δινουν στο χερι το κουτι και γεια σας,ουτε καν το εβαλαν πανω να μετρησουν.Θα περασουν αυριο το πρωι για ξνα μκετρησουν μου ειπαν [με πηραν μονοι τους γιατι ειδαν τις πολλες αποσυνδεσεις]..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 4:10 ΜΜ, theanonymous είπε

Αν δεν έχεις δηλώσει ήδη βλάβη για χαμηλή ταχύτητα, κάνε ένα τηλέφωνο στο 13788 και δήλωσέ το.

Το μονο που εκαναν ηταν να με πανε σε ενα +2 mbit κλειδωματος ,απο 32 πηγα 34 αλλα το attainable γραφει οτι μπορει μεχρι 37500

Το θεμα ειναι οτι εχω ενα αλλο θεμα,η γραμμη δεν πεφτει απο το ρουτερ σαν adsl[το φωτακι],αλλα πολλες φορες παω να ανοικω σελιδα και ειναι σαν να εχει πεσει.Κρταταει για 10 δευτερα και επανερχεται ,μετα απο λιγο παλι τα ιδια για 15 δευτερα γενικα,τι μπορει να παιζει δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SOCRATIS1000 είπε

Το μονο που εκαναν ηταν να με πανε σε ενα +2 mbit κλειδωματος ,απο 32 πηγα 34 αλλα το attainable γραφει οτι μπορει μεχρι 37500

Το θεμα ειναι οτι εχω ενα αλλο θεμα,η γραμμη δεν πεφτει απο το ρουτερ σαν adsl[το φωτακι],αλλα πολλες φορες παω να ανοικω σελιδα και ειναι σαν να εχει πεσει.Κρταταει για 10 δευτερα και επανερχεται ,μετα απο λιγο παλι τα ιδια για 15 δευτερα γενικα,τι μπορει να παιζει δεν ξερω

Η βλάβη είναι ανοιχτή ή κλειστή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, l337 είπε

Η βλάβη είναι ανοιχτή ή κλειστή;

Ανοιχτη γιατι τους ειπα να το κοιταξουν αλλα σκατουλες ,δεν βλεπω να εχουν κανει κατι με τις αποσυνδεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Ανοιχτη γιατι τους ειπα να το κοιταξουν αλλα σκατουλες ,δεν βλεπω να εχουν κανει κατι με τις αποσυνδεσεις

Είναι λογικό να μην έχεις δει κάτι γιατί το request δρομολογείται σε διάφορα τμήματα όσον αφορά το troubleshooting. Θα πρέπει να δεις τι συμβαίνει όταν (και μόνο όταν) ολοκληρωθεί η βλάβη (θα ενημερωθείς με sms στο κινητό επικοινωνίας όταν κλείσει το ticket).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εγώ, αν επιτρέπεται, θα ήθελα να μάθω τι δουλειά κάνεις με τη γραμμή και είναι αισθητά τα -20mbps.

Λέω τώρα.

 

Πρωτα απολα πληρωνω παραπανω για 50αρα και μου δινει 32 οταν πριν 2 χρονια επιανα 45,οταν πληρωνεις και μπορεις να το πιασεις το  νουμερο αυτο γιατι μην το ζητησεις?Ετσι καθομουν voda πληρωνα 7 ευρω λιγοτερα και ειχα τα ιδια 

Δευτερον εχουμε 7 υπολογιστες [βλεπεις ειμαστε μεγαλη οικογενεια εχουμε ταμπλετ λαπτοπ κινητα τα παντα ]και οταν κατεβαζει καποιος θελω να μπορω να κατεβαζω και εγω αρκετα γρηγορα  και οχι να σερνομαι [η να βαλω καποιο limit ,αλλα με 30 τι limit να βαλεις]

Αν μπορουσα να βαλω 100αρα θα ειχα βαλει 100 αν ρωτας αυτο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εγώ, αν επιτρέπεται, θα ήθελα να μάθω τι δουλειά κάνεις με τη γραμμή και είναι αισθητά τα -20mbps.

Λέω τώρα.

Καταλαβαίνεις ότι από τα 45 στα 32 είναι μείωση σχεδόν 30% δηλαδή σχεδόν το 1/3? Γιατί να μην θέλει αυτό που πληρώνει έστω και αν το χρειάζεται μια φορά στις 2 βδομάδες;

Μπορείς να τον βοηθήσεις σε αυτό που ρώτησε; Έχει καλώς. Αν όχι, δεν ζήτησε κανείς την εξυπνάδα σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

^ ΟΚ. Δεν επιτρέπεται, κατάλαβα.

Επιτρεπεται φιλε μου ,απλα ειναι λιγο ατοπη η ερωτηση σου ,οταν πληρωνεις κατι και το επιανες στο παρελθον και δεν στο δινουν το ζητας δεν λες ααα ενταξει καλα ειναι και τα 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την απάντηση μου. Μεγάλη οικογένεια. Δεν έχω, μόνος μου είμαι, δεν πήγε το μυαλό μου.

Αν είχα μεγάλη οικογένεια που ξέρει τι είναι torrent λ.χ., θα ζητούσα σίγουρα όσο περισσότερα γίνεται και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπική περίπτωση χαμηλής ποιότητας υπηρεσίας που φθίνει με τον καιρό και στο 99% των περιπτώσεων επιλύεται αποκλειστικά μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αφού μόνο έτσι θα ασχοληθεί κάποιος σοβαρά να διερευνήσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...