Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Θέλω να βρω ενδιαφέρον σε ένα νέο παιχνίδι μιας που είναι μια συνήθεια με την οποία περνάω τον ελεύθερο μου χρόνο. Είμαι gamer εδώ και περίπου μια 20ετία και όλο αυτό το διάστημα είναι συγκεκριμένοι οι τίτλοι που έχω πολύ gametime...

Για να τους βάλω σε μια λίστα: Diablo 2, Counter-Strike 1.3/1.6, World of Warcraft, World of Tanks, Diablo 3, Battlefield 3/4, Hearthstone, PUBG.

Καθέ φορά που έρχεται περίοδος που έχω ελεύθερο χρόνο πάντα ξεκινάω να παίζω κάποιο από αυτά... αλλά για πόσο πια; Και αναλύω παρακάτω

Diablo 3 ... δεν το αγγίζω δεν με συγκινεί χωρίς PvP ενώ βαρέθηκα τα ατελείωτα rift runs. Εν αναμονή του Diablo 4.

WoW ... πάντα δοκίμαζα ότι νέο expansion βγαίνει (εκτός του ΒfA). Έχω κάνει πολλές αρένες αλλά και raids. Δεν με χαλάει γιατί μπορείς να βγάλεις fun και ως casual αλλά δεν θέλω να πληρώνω και το expansion αλλά και μηνιαία συνδρομή! Το θεωρώ υπερβολικό, γνώμη μου πάντα.

WoT ... Ήταν από τα πιο εθιστικά παιχνίδια που δοκίμασα αλλά ήταν/είναι επίσης και World of... grinding. Πέρα από αυτό, κάποια in game mechanics αλλά και οι "χρυσές" έχουν κάνει πολύ κόσμο να το παρατήσει. Όσο και να μπαίνω να κάνω καμιά μάχη ανά καιρούς, δεν με πείθει να το συνεχίσω τακτικά.

Battlefield 3/4 ... Από τους αγαπημένους μου τίτλους, ειδικά το 3. Πλέον δεν υπάρχει κοινό που να παίζει, σπάνια βρίσκεις γεμάτους servers με μικρό ping (ms).

Hearthstone ... Χαλαρό και fun. Βέβαια καταντάει βαρετό αν δεν έχεις βάλει λεφτά για να παίρνεις packs και να στήσεις τα Tier1 decks κάθε φορά. Ναι οκ, μπορείς να τα grindάρεις αλλά παίρνει άπειρο χρόνο. Για μένα Pay to Accelerate, αλλιώς δεν μπορείς να ασχοληθείς σοβαρά μαζί του.

PUBG ... το παιχνίδι αυτό είναι μια κατηγορία μόνο του. Πραγματικά εθιστικό αλλά αν είναι πολλοί οι παράγοντες που πρέπει αν συνδυαστούν ώστε να βγάζεις fun σε αυτό το game. Δεν έχει ενσωματώσει το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν μετά το αρχικό hype και πλέον αργοπεθαίνει (είσοδος bots κτλπ). Παίζω μόνο όταν μαζευόμαστε 4άδα με παρέα.

Και η ερώτηση τώρα είναι; Υπάρχουν προτάσεις για κάτι άλλο αξιόλογο; Αν ναι ποιες είναι αυτές; Να ξαναδώσω ευκαιρία σε κάποιο από αυτά που ανέφερα μήπως; Αν έχετε άποψη και όρεξη για κουβέντα σας ακούω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ προσωπικό το θέμα. Απ΄ ότι καταλαβαίνω παίζεις μόνο online multiplayer games. Οπότε, ψάξε στο Youtube με αυτές τις λέξεις κλειδιά για τέτοια games. Σίγουρα θα βρεις κάπου ενδιαφέρον πάλι. Δες reviews, gameplays, κ.τ.λ. Ενδεικτικά, μερικά games που μπορείς να δεις είναι τα: R6 Siege, Valorant, Fortnite, Legends of Runeterra, League of Legends, Dota 2, κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, firepc είπε

ε μονο το fortnite σου εμεινε

Απ οτι μπορω να καταλαβω απ τα γουστα σου δλδ

Όχι ευχαριστώ. Μου αρέσουν ορισμένα skins του και το 3rd person αλλά πολύ cartoon και με ψιλοχαλάει. Επίσης το κοινό του πρέπει να είναι ως επί το πλείστον <18.

27 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

R6 Siege, Valorant, Legends of Runeterra

Αυτά δεν έχω παίξει καθόλου αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Έχεις προσωπική εμπειρία;

DotA 1 είχα λιώσει... Football Manager επίσης... ξέχασα να τα αναφέρω γιατί ήταν πριν το 2005 :) Σκέφτομαι να δώσω μια ευκαιρία στη DotA 2 καθώς βλέπω είναι κλασικά από τα πιο populated στο twitch.

LoL, Fortnite προφανώς και έχω παίξει αλλά δεν είναι για μένα.

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες για λιγότερα γνωστά "διαμαντάκια".

 

 

Επεξ/σία από denz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για να σοβαρευτουμε, παρατα τα online και ελα στα single player

Μπες στο, τι τερματισα προσφατα και διαβασε ποσα mini reviews απο παιχνιδια. Κατι θα βρεις να σου αρεσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, denz είπε

Αυτά δεν έχω παίξει καθόλου αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Έχεις προσωπική εμπειρία;

DotA 1 είχα λιώσει... Football Manager επίσης... ξέχασα να τα αναφέρω γιατί ήταν πριν το 2005 :) Σκέφτομαι να δώσω μια ευκαιρία στη DotA 2 καθώς βλέπω είναι κλασικά από τα πιο populated στο twitch.

LoL, Fortnite προφανώς και έχω παίξει αλλά δεν είναι για μένα.

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες για λιγότερα γνωστά "διαμαντάκια".

Και τα 3 τα έχω παίξει. Το R6 Siege είναι ίσως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, το καλύτερο online tactical fps αυτή τη στιγμή. Το Valorant ακολουθεί τα χνάρια του CS με λίγο διαφορετικό concept. Το Legends of Runeterra είναι παιχνίδι καρτών το οποίο, όταν είχε πρωτοβγεί και έπαιζα την beta ακόμα, ήταν αρκετά απλό και ευκόλο για κάποιον που δεν έχει ξαναπαίξει card game. Δεν φτάνει σε επίπεδο παιχνίδια τύπου Hearthstone ή Magic: The Gathering αλλά είναι αρκετά καλό.

Αλλά το ξαναγράφω, ψάξε μόνος σου από videos στο YT ή από streams από το Twitch. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω όταν, σπάνια βέβαια με τόσο backlog που έχω, ξεμένω από games. 

EDIT: Αυτή την περίοδο είναι της μόδας και το Fall Guys. Είδα μερικά videos από YT αλλά δυστυχώς εμένα προσωπικά δεν μου έκανε ''κλικ''. Αλλά αν έχεις παρέα τσέκαρέ το. Πρέπει να έχει πολύ γέλιο.

Επεξ/σία από maniacos93
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

να ρωτησω.

εχετε να προτεινετε καλα παιχνίδια σε στυλ Until Dawn, A Wolf Among Us, Man of Medan, Detroit, Two Souls, κτλ?

να ειναι interactive visual novel στο ειδος του τρομου, θριλερ, μυστηριου κτλ.  να μην ειναι πολυπλοκα, απλες επιλογες απαντησεων και QTE.

αλλα να εχουν οπωσδήποτε ενδιαφερουσες ιστοριες και χαρακτηρες και καλη ατμοσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2020 στις 3:51 ΜΜ, maniacos93 είπε

Και τα 3 τα έχω παίξει. Το R6 Siege είναι ίσως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, το καλύτερο online tactical fps αυτή τη στιγμή. Το Valorant ακολουθεί τα χνάρια του CS με λίγο διαφορετικό concept. Το Legends of Runeterra είναι παιχνίδι καρτών το οποίο, όταν είχε πρωτοβγεί και έπαιζα την beta ακόμα, ήταν αρκετά απλό και ευκόλο για κάποιον που δεν έχει ξαναπαίξει card game. Δεν φτάνει σε επίπεδο παιχνίδια τύπου Hearthstone ή Magic: The Gathering αλλά είναι αρκετά καλό.

Αλλά το ξαναγράφω, ψάξε μόνος σου από videos στο YT ή από streams από το Twitch. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω όταν, σπάνια βέβαια με τόσο backlog που έχω, ξεμένω από games. 

EDIT: Αυτή την περίοδο είναι της μόδας και το Fall Guys. Είδα μερικά videos από YT αλλά δυστυχώς εμένα προσωπικά δεν μου έκανε ''κλικ''. Αλλά αν έχεις παρέα τσέκαρέ το. Πρέπει να έχει πολύ γέλιο.

οχι ισως ,ειναι το καλύτερο tactical.RS6 για πάντα.

20 ώρες πριν, firepc είπε

Fahrenheit (2005)

Το καλυτερο

εχει βγει σε remaster

φιλε και εγω ετσι νομιζα το επαιξα και αποδειχτηκε μεγαλη πατατα (προσωπικα παντα) το βιντεο αυτο λεει γιατι ειναι μια πατατα https://www.youtube.com/watch?v=61Mzezbh9I0&ab_channel=Dartigan ειδικα ο τερματισσμος του ειναι ενα χαλι απλως πεταει κλπ.

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2020 στις 10:35 ΜΜ, Romanzo Criminale είπε

Καλησπέρα,

δεν θα με χαρακτηρίσω gamer μιας κια μέσα στην καραντίνα έπαιξα Lineage 2 και πιο παλιά  έπαιζα για πάνω από 14 χρόνια Wow και L2 σε official και prive.

Ψάχνω ένα παιχνιδάκι που να μην έχει τρελές απαιτήσεις σε γραφικά γιατί είμαι με Onboard vga (i5 8500 ) και με ενδιαφέρει να είναι παρόμοιο στυλ.

Να έχω δηλαδή character, level up κτλ, αλλά με προϋπόθεση ότι θέλει παρέα (ήτοι να έχει community). Θα έπαιζα l2, αλλά όλοι οι σέρβερ κλείνουν ανά μήνα και έχει toxic community.

Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη (είτε f2p είτε όχι)

Για δες την signature μου. Δυσκολακι και αρκετά πολυδιάστατο, άλλα ποτέ δεν ξέρεις. Θα τρέξει στο pc σου, δεν είναι και κανένα powerhouse οπτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά! Υπάρχει κάποιο game για PC στο στυλ του Last of Us; Αυτό το setting εννοώ, post apocalyptic σε πόλη, slow paced, κτλ και με σοβαρά γραφικά. Εκτός από τα Metro και State of Decay, τα έχω παίξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...