Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mike0402 είπε

προτασεις για 3rd person games

θελω να ακουσω προτασεις για games που να ειναι τριτου προσωπου οπως ειναι αντιστοιχα τα 

spec ops the line

ghost recon future soldier

Aν μιλάμε καθαρά για third person shooters.

Gears Of War 4,5

Tomb Raider (2013), Rise Of The Tomb Raider, Shadow Of The Tomb Raider

Grand Theft Auto 5, Red Dead Redemption 2 (Αν και σε πιο open world φάση)

Resident Evil 2,3 (Remakes)

Control

Remnant From The Ashes (με λίγο από dark souls λογική)

Metal Gear Solid 5

Αν θες ακόμα πιο παλιά υπάρχουν παιχνιδάρες.

Dark Space 1.2.3

Max Payne 1,2,3

Splinter Cell Series (αν και τα 3 πρώτα είναι τα καλύτερα imo)

Alan Wake

Warhammer 40.000 Space Marine

Vanquish

Mass Effect 1,2,3 (αν θες κάτι σε RPG hybrid)

 

 

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, firepc said:

Tomb Raider (2013)

Rise of the Tomb Raider (2015)

Shadow of the Tomb Raider (2018)

Jedi Fallen Order (2019)

και τα Gears ειναι καλα

 

1 hour ago, ilos said:

Aν μιλάμε καθαρά για third person shooters.

Gears Of War 4,5

Tomb Raider (2013), Rise Of The Tomb Raider, Shadow Of The Tomb Raider

Grand Theft Auto 5, Red Dead Redemption 2 (Αν και σε πιο open world φάση)

Control

Remnant From The Ashes (με λίγο από dark souls λογική)

Metal Gear Solid 5

Αν θες ακόμα πιο παλιά υπάρχουν παιχνιδάρες.

Dark Space 1.2.3

Max Payne 1,2,3

Splinter Cell Series (αν και τα 3 πρώτα είναι τα καλύτερα imo)

Alan Wake

Warhammer 40.000 Space Marine

Vanquish

Mass Effect 1,2,3 (αν θες κάτι σε RPG hybrid)

ελεγα και κατι σε breakpoint η οχι επειδη ειναι σαν open world?

επισης gear 5 το ειχα κατα νου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθε η ώρα να ποστάρω κι εγώ εδώ!

Ψάχνω co-op παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη δράση για άνθρωπο κοντά στα 50 χωρίς καμία εμπειρία από gaming αλλά που θα το παίζω μαζί του, θα τον βοηθάω και θα εξηγώ. Παίξαμε μαζί Banner Saga που του άρεσε πολύ, του έδειξα το Trine που του φάνηκε "πολύ σαν το Super Mario" και δεν του άρεσε που χοροπηδάγανε γύρω γύρω γιατί δε μπορούσε να το πάρει σοβαρά. Προσανατολίζομαι λοιπόν σε κάποιο turn-based game, είτε RPG είτε 4X/ strategy/ squad based. Εναλλακτικά μπορώ να σκεφτώ κάτι story-driven με επιλογές κλπ

Από 4Χ, προφανής επιλογή τα Civilization, Endless Legend/ Space κλπ. Δεν ξέρω αν παίζεται διπλό κάποιο XCOM (που έτσι κι αλλιώς είναι δύσκολα) αλλά κάτι σε αυτό το στυλ με σενάριο θα ήταν ιδανικό. Υπάρχει κάτι σε Warhammer που να παλεύεται το σενάριο και το λιβάνισμα των Space Maheens?

Από RPG τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα, γιατί σε co-op χάνεις μέρος του σεναρίου και των αλληλεπιδράσεων και επίσης είναι και μεγάλα σε διάρκεια. Επειδή του άρεσε το σενάριο, οι επιλογές κλπ, σκεφτόμουν το Icewind Dale ή και κανένα Neverwinter Nights (το Dragon Age: Origins δεν έχει co-op) αλλά πρέπει να θυμηθώ αν έχουν turn-based mode πέρα από το pause, και θέλω να αποφύγω την προφανή επιλογή του Divinity: Original Sin γιατί το έχω ήδη παίξει 2 φορές. Τα Shadowrun σε co-op θα ήταν ακριβώς αυτό που θα διάλεγα, αλλά...δεν έχουν.

Το βλέπω πολύ δύσκολο, αλλά κάτι σε co-op adventure, πχ LA Noire, θα ήταν εξαιρετική επιλογή αν έχει κανείς κάτι υπ'όψη του. Σκέφτηκα hack 'n' slash τύπου Torchlight αλλά

Οπότε ψάχνω κάτι co-op (1) προσβάσιμο σε πρωτάρη, υπό την έννοια να μην το δει και να τρομοκρατηθεί (2) κατά προτίμηση με γύρους, αλλά σε αυτή τη φάση να μην είναι action/ platform (3) στη λογική είτε 4X είτε RPG είτε squad-based TBS αλλά είμαι ανοιχτός σε άλλες ιδέες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tobajara είπε

Ήρθε η ώρα να ποστάρω κι εγώ εδώ!

Ψάχνω co-op παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη δράση για άνθρωπο κοντά στα 50 χωρίς καμία εμπειρία από gaming αλλά που θα το παίζω μαζί του, θα τον βοηθάω και θα εξηγώ. Παίξαμε μαζί Banner Saga που του άρεσε πολύ, του έδειξα το Trine που του φάνηκε "πολύ σαν το Super Mario" και δεν του άρεσε που χοροπηδάγανε γύρω γύρω γιατί δε μπορούσε να το πάρει σοβαρά. Προσανατολίζομαι λοιπόν σε κάποιο turn-based game, είτε RPG είτε 4X/ strategy/ squad based. Εναλλακτικά μπορώ να σκεφτώ κάτι story-driven με επιλογές κλπ

Από 4Χ, προφανής επιλογή τα Civilization, Endless Legend/ Space κλπ. Δεν ξέρω αν παίζεται διπλό κάποιο XCOM (που έτσι κι αλλιώς είναι δύσκολα) αλλά κάτι σε αυτό το στυλ με σενάριο θα ήταν ιδανικό. Υπάρχει κάτι σε Warhammer που να παλεύεται το σενάριο και το λιβάνισμα των Space Maheens?

Από RPG τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα, γιατί σε co-op χάνεις μέρος του σεναρίου και των αλληλεπιδράσεων και επίσης είναι και μεγάλα σε διάρκεια. Επειδή του άρεσε το σενάριο, οι επιλογές κλπ, σκεφτόμουν το Icewind Dale ή και κανένα Neverwinter Nights (το Dragon Age: Origins δεν έχει co-op) αλλά πρέπει να θυμηθώ αν έχουν turn-based mode πέρα από το pause, και θέλω να αποφύγω την προφανή επιλογή του Divinity: Original Sin γιατί το έχω ήδη παίξει 2 φορές. Τα Shadowrun σε co-op θα ήταν ακριβώς αυτό που θα διάλεγα, αλλά...δεν έχουν.

Το βλέπω πολύ δύσκολο, αλλά κάτι σε co-op adventure, πχ LA Noire, θα ήταν εξαιρετική επιλογή αν έχει κανείς κάτι υπ'όψη του. Σκέφτηκα hack 'n' slash τύπου Torchlight αλλά

Οπότε ψάχνω κάτι co-op (1) προσβάσιμο σε πρωτάρη, υπό την έννοια να μην το δει και να τρομοκρατηθεί (2) κατά προτίμηση με γύρους, αλλά σε αυτή τη φάση να μην είναι action/ platform (3) στη λογική είτε 4X είτε RPG είτε squad-based TBS αλλά είμαι ανοιχτός σε άλλες ιδέες.

Τελειωσα πριν λιγο καιρο το Strange Brigade (2018)

Το παιχνιδι ειναι πολυ φαν και μπορουν να παιξουν μεχρι και 4 ατομα co op. Ειναι απλο, γρηγορο, δεν σε πρηζει με αναβαθμησεις και πολυπλοκα πραγματα. Στο τελος καθε μισιον εχει να παρεις νεες καραμπινες και οπλα με τα λεφτα που εχεις μαζεψει. Αν ειστε fan της ταινια η μουμια, θα σας αρεσει πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Tobajara said:

Ψάχνω co-op παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη δράση για άνθρωπο κοντά στα 50 χωρίς καμία εμπειρία από gaming αλλά που θα το παίζω μαζί του, θα τον βοηθάω και θα εξηγώ

Οπότε ψάχνω κάτι co-op (1) προσβάσιμο σε πρωτάρη, υπό την έννοια να μην το δει και να τρομοκρατηθεί (2) κατά προτίμηση με γύρους, αλλά σε αυτή τη φάση να μην είναι action/ platform (3) στη λογική είτε 4X είτε RPG είτε squad-based TBS αλλά είμαι ανοιχτός σε άλλες ιδέες.

Απο το bold φαντάζομαι εννοείς couch-co-op (δηλαδή και οι δύο στο ίδιο PC);

Θυμάμαι το Child of Light είχε κατά κάποιο τρόπο co-op, όπου ο 2ος παίκτης χρησιμοποιεί το mouse για να χειριστεί τον Igniculus (το μικρό... πλάσμα; που ακολουθεί την πρωταγωνίστρια), με το οποιο βοηθά στην λύση ορισμένων γρίφων (αποκαλύπτοντας secrets και loot) και σε κάποια δευτερεύοντα functions στις μάχες (κυρίως μπορεί να κάνει slow enemies και κάποια μικρά heals). Αυτό ίσως σε βολέψει καθώς αφήνει τον... πρωτάρη να ελέγχει την ροή του παιχνιδιού (παίζοντας ως Aurora και ελέγχοντας το party) ενώ καθοδηγείς και βοηθάς ως 2ος παίκτης. Είναι γενικά και εύκολο/χαλαρό turn-based RPG, αν και ίσως η θεματολογία να μην κάθεται καλά σε 50ρη.

Σε κάτι πιο equal στη συμμετοχή, ίσως το Dungeon Siege 3; Απο όσο θυμάμαι ξεκινά αρκετά "ήπια" και έχει local co-op με ενδιαφέρον χαρακτηριστικό την ύπαρξη combo attacks και voting system για ορισμένους διαλόγους. Είναι ίσως λίγο πιο action-oriented απο άλλα cRPG (π.χ. Divinity).

Μια και αναφέρεις 4X/Civ κ.τ.λ., ίσως επίσης αξίζει να δείτε και την σειρά Heroes of Might and Magic; Αν δεν παίζει πρόβλημα με τα γραφικά, το HoMM3 είναι μια καλή αρχή (παίζοντας skirmish σε teams - players vs. AI, υπάρχουν custom maps τα οποία είναι πιο "campaign-like"), αλλιώς τα πιο πρόσφατα της σειράς - αν δεν κάνω λάθος - έχουν επίσης hot-seat multiplayer.

Υπάρχουν και 2-3 άλλες επιλογές προς strategy/TBS τις οποίες δεν έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά είναι γενικά well-received -- Frozen Synapse (με το expansion Frozen Synapse: Red) σε πιο futuristic setting και Wargroove, το οποίο θυμίζει έντονα τα παλιά Advance Wars (σε GBA/DS).

Τέλος, αν και αποφεύγεις τα action/platform, ίσως κάτι πιο puzzle-centric όπως τα δύο Lara Croft (Guardian of Light και Temple of Osiris) να "δουλέψει" μια και το platforming κομμάτι είναι κάπως πιο... "ρεαλιστικό" απο αυτό των Trine.

(P.S. αν υπάρχει η δυνατότητα δύο PC/online co-op με voice chat, δοκιμάστε και την σειρά We Were Here - το πρώτο παιχνίδι είναι δωρεάν, και είναι κυρίως slow-paced puzzle games με χρήση co-op στοιχείων για την λύση γρίφων)

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  μανκες  . Κάνα χορορ γκειμ μικρής διάρκειας  για να παίξουμε βράδυ σε σαλόνι σε 70αρα τβ όπου θα συνδέσουμε pc καμιά πρόταση? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Θα κοιτάξω όλα τα παιχνίδια που δεν ξέρω.

Ξέχασα να αναφέρω πως θα παίζουμε μέσω Internet, όχι στον ίδιο χώρο, αλλά θα επικοινωνούμε μέσω Skype.

Τα Heroes of Might and Magic είναι καλές επιλογές αλλά θέλω να κοιτάξω πόσο story-driven είναι οι επιλογές co-op. Dungeon Siege 3 δε μου είχε αρέσει καθόλου, το Divinity: Original Sin 2 θέλω να το παίξω μόνος μου με την ησυχία μου, το Frozen Synapse το είχα ξεχάσει και θα το σκεφτώ. Γενικά δε με πολυαπασχολεί το είδος αλλά περιορίζομαι από το ότι παίζω αποκλειστικά single player.

Μερικές επιπλέον ιδέες σε μη action/ platform co-op είναι τα Stardew Valley και Don't Starve - αν υπάρχουν περισσότερες, πολύ ευχαρίστως.

EDIT: Και κάποιο strategy TBS με ιστορικό περιεχόμενο θα ήταν πολύ καλή επιλογή, αλλά κάτι σε Order of Battle ή Panzer General θα παραήταν περίπλοκο. Ιδέες?

 

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Tobajara said:

Ξέχασα να αναφέρω πως θα παίζουμε μέσω Internet, όχι στον ίδιο χώρο, αλλά θα επικοινωνούμε μέσω Skype.

Μερικές επιπλέον ιδέες σε μη action/ platform co-op είναι τα Stardew Valley και Don't Starve - αν υπάρχουν περισσότερες, πολύ ευχαρίστως.

Δυστυχώς απο όσο ξέρω, για το HoMM3 δεν υπάρχει ξεκάθαρο co-op campaign ή παρόμοιο story mode (γι'αυτό αναφέρω custom maps). Δεν είμαι σίγουρος αν τα μεθέπειτα sequels έχουν κάτι αντίστοιχο...

Για τα Stardew Valley και Don't Starve τα θεωρώ καλή ιδέα, αν και ίσως για αρχή τον χαλάσει το permadeath και το απότομο learning curve του Don't Starve.

Κάτι προς MMO παίζει ίσως; Κάποιο πιο... free-form όπως το Elder Scrolls Online (που είναι και χωρίς συνδρομή), μια και έχει αρκετό non-combat περιεχόμενο (μια και τείνετε μακριά απο action-oriented titles :P ).

Όσο για το XCOM 2, αν δεν κάνω λάθος υπάρχει mod το οποίο επιτρέπει co-op, αλλά με κάποιους περιορισμούς.

Πρός πιο story-based (αλλά "horror") είναι και το πιο πρόσφατο Man of Medan, το οποίο έχει online co-op mode.

Τέλος, κάτι πιο... περίεργο (μια και είναι και σε sale at the moment στο chrono.gg) ίσως το Keep Talking And Nobody Explodes σας κάνει - είναι "εξομοιωτής" απενεργοποίησης εκρηκτικών, όπου ο ένας παίκτης έχει visual της βόμβας και χειρίζεται τα εργαλεία εξουδετέρωσης, ενώ ο άλλος (μέσω voice chat) έχει πρόσβαση στις οδηγίες για κάθε "κομμάτι" του μηχανισμού και τις μεταφέρει λεκτικά στον πρώτο παίκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 hour ago, Stelaras1993 said:

Καλημέρα  μανκες  . Κάνα χορορ γκειμ μικρής διάρκειας  για να παίξουμε βράδυ σε σαλόνι σε 70αρα τβ όπου θα συνδέσουμε pc καμιά πρόταση? Ευχαριστώ.

Horror μικρής διάρκειας αυτά είναι  :   Slender: The Arrival,   Outlast: Whistleblower,    Outlast 2

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelaras1993 είπε

Καλημέρα  μανκες  . Κάνα χορορ γκειμ μικρής διάρκειας  για να παίξουμε βράδυ σε σαλόνι σε 70αρα τβ όπου θα συνδέσουμε pc καμιά πρόταση? Ευχαριστώ.

Layers of Fear (2016)

Amnesia The Dark Descent (2010)

Amnesia A Machine of Pigs (2013)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelaras1993 είπε

Καλημέρα  μανκες  . Κάνα χορορ γκειμ μικρής διάρκειας  για να παίξουμε βράδυ σε σαλόνι σε 70αρα τβ όπου θα συνδέσουμε pc καμιά πρόταση? Ευχαριστώ.

Ξέχνα τους άλλους, παίξε αυτό και θα με θυμηθείς!

Night Trap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ψάχνω αυτή την περίοδο να βρω κανένα καλό MMORPG με PvP που να είναι και γρήγορο.

Τα παιχνίδια που μεγάλωσα ήταν με:

  • Age of Empires
  • Diablo 2 & 3
  • Command & Conquer: Red Alert 2 & 3
  • Medal of Honor
  • Half-Life
  • Unreal Tournament 1 & 2004
  • Quake 3: Arena, Counter Strike 1.6
  • Warcraft 3
  • Lineage 2 (BnB C1)
  • MU Online  (Official 2004)
  • World of Warcraft
  • Guild Wars
  • Tribes 2

Ξέρω ότι έχουν βγει αλλά αυτά την περίοδο όπως League of Legends, PUBG, Dota αλλά πότε δεν μου τράβηξαν το ενδιαφέρον και όπως θα καταλαβαίνετε είμαι  old school player, απλά μπαίνεις και παίζεις και δεν ήταν και τόσο πολύπλοκα.

Ψάχνω να βρω κάτι που να είναι είτε Multiplayer όπως Unreal Tournament 2004, Half-Life, Age of Empires είτε Hack and Slash όπως MU Online και να έχεις την δυνατότητα να κάνεις και PvP και να μην είναι χρονοβόρο. Θεωρώ πως το Lineage 2, WoW είναι υπερβολικά χρονοβόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...