Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να αγοράσω παιχνίδι που να είναι style GTA και έτσι να κλέβεις και να κάνεις αποστολές.

1) Ένα καλό είναι το Just Cause 2 και φυσικά το Saints Row: The Third που αναφέρθηκε πριν. Ένα επίσης πολύ καλό είναι το Prototype όπου στο οποίο δυστυχώς κλέβεις μόνο τανκς και ελικόπτερα, γιατι τα άλλα οχηματα τα σηκώνεις και τα πετάς στους εχθρούς! Βλέπεις ο ήρωας έχει υπερφυσικές δυναμεις από έναν υϊό. Οι αποστολές εκτειλείσονται στην Νέα Υόρκη (δυστυχώς όμως μόνο στο Μαγχάταν Άιλαντ), παρόλα αυτά στο Ρ2 που βγαίνει τον Μάρτιο νομίζω, είναι σε όλη την πόλη. Αν θες ένα παιχνίδι πιο προσγειωμένο παίξε Mafia 2. Φοβερά γραφικά και πραγματικά πολύ προσεγμένο. Το μόνο κακό είναι πως έχει μια μικρή γραμμικότητα στα επίπεδα. Το Scarface: The World is Yours είναι καλό, αλλά παλιό. Πάντως διαθέτει το μετρητή οργής, που αν γεμίσει μπορείς να σκοτώσεις πολλαπλούς αντιπάλους ουρλιάζοντας!

2) Τώρα αυτά που κατά την γνώμη μου ΔΕΝ πρέπει να παίξεις. Ένα είναι το Godfather. Είναι μια βλακεία, αφού είναι κακή μίμιση του Mafia. Γραφικά μέτρια και πολλά κολλήματα. Καλύτερα να δεις την ταινία που είναι ένα αριστούργημα, παρά να παίξεις το παιχνίδι που ξεφεύγει απ' το σενάριο της ταινίας. Ένα άλλο είναι το GUN. Πραγματικά πιο ηλίθια τεχνιτή νοημοσύνη δεν έχω δει και αυτό είναι από τα πιο σημαντικά!

Ένα να ξέρεις. Το GTA δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα παιχνίδι και θα μείνει για πάντα το ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψάχνω να αγοράσω παιχνίδι που να είναι style GTA και έτσι να κλέβεις και να κάνεις αποστολές.

Όσων αφορά συγκεκριμένα παιχνίδια που κάνεις παρανομίες,παίξε Saints Row.

Άμα σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις όποτε το θέλεις,παίξε Oblivion,αλλά έχε υπ' όψιν πως είναι rpg με trolls,elves κτλπ.

smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oblivion τερματισμένο

Mafia 2 τερματισμένο

Prototype τερματισμένο

L.A. Noire τερματισμένο

αγόρασα το Saints row the third μέσω ίντερνετ.....απλά τα σπάει!!!!!!!!

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας παιδιά!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατι ψάχνω εδω και μέρες και άκρη δεν έβγαλα. Οπου και αν ψάξω βρίσκω τα γνωστά blockbuster games που 99,9% τα είχα παίξει ούτος η άλλος.

Το θέμα ειναι πως ψάχνω παιχνίδια-διαμάντια που μου έχουν ξεφύγει και δεν τα έχω παίξει.

χρονολογία απο 2000-2008

 

Δεν λεω τα γνωστά που έβγαιναν στο top 10 κάθε χρονιάς αλλα για παιχνίδια που άξιζαν αλλά δεν είχαν τα "φώτα" που τους αναλογούσαν.

 

παιχνίδια στυλ diablo , titan quest κλπ η παιχνίδια που να εξελίσσετε ο χαρακτήρας και οι δυνατότητες του αλλα και εκτος απο αυτό το στυλ οτιδήποτε άλλο που να μην ειναι fps/sport/racing αλλα κατα την γνώμη σας άξιζε ειναι ευπρόσδεκτο.

 

ψάχνω να βρω αυτό το παλιό feeling των παιχνιδιών πριν πάρει την θέση του η εικόνα (τα γραφικά)...

:-(

 

χεεελπ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Omikron: Nomad soul - οχι στυλ Diablo, Titan quest αλλα ειμαι σιγουρος οτι θελεις να του ριξεις ενα ματι.

Freedom Force VS the third reich - Σχεδον αυτο που ψαχνεις.

Project Eden - squad based third person παιχνιδι. Θα γουσταρεις.

Oni - third person action παιχνιδι. Αρκετα μπροστα για την εποχη του.

 

Ξεκινα με αυτα μεχρι να θυμηθουμε και αλλα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν να παιξω τα:

Drakensang: The Dark Eye και Drakensang:Τhe River Of Time.

 

Eιναι γερμανικα RPG,δεν τα εχω παιξει ακομα αλλα βλεπω γενικα καλα σχολια και τα εχω στο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ at the moment είναι το Anachronox, που προσωπικά το θεωρώ ένα απο τα πιο underrated παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει ever. Είναι turn-based RPG (στο στυλ των Final Fantasy) με ενδιαφέρον magic system, αρκετή δόση χιούμορ (λίγο dark) και πιθανόν τους πιο ασυνήθιστους πρωταγωνιστές που έχω δεί σε παιχνίδι του είδους.

 

 

Σίγουρα θα θυμηθώ και άλλα παρακάτω (θα βοηθούσε αν ψάχνεις κάποιο άλλο συγκεκριμένο genre όμως, καθώς με τα isometric hack-n-slash ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα devil.png).

 

Edit: Δεν είμαι σίγουρος αν είναι πράγματι απο 2000+, αλλά θυμάμαι ένα hack-n-slash που είχα δει εκείνο τον καιρό, το Revenant - μου είχε αφήσει αρκετά καλές εντυπώσεις.

 

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Ikaruga για το Omikron (Ευρώπη αν θυμάμαι σωστά είχε κυκλοφορήσει απλά σαν The Nomad Soul) και να προσθέσω και το Evolva για third-person squad-based action, όπου οι χαρακτήρες σου χρησιμοποιούν το DNA απο τους enemies για να αποκτήσουν νέες ικανότητες (το παιχνίδι επιτρέπει αρκετούς συνδιασμούς DNA, αφήνοντας αρκετά περιθώρια για customization).

 

Edit 2: Βλέπω στο GoG.com το Outcast, επίσης αρκετά underrated παιχνίδι εκείνης της εποχής, σε προσφορά 50% οπότε αν θες third-person action με έξυπνο story και μερικά απο τα καλύτερα environments και game worlds του καιρού του είναι καλή ευκαιρία happy.gif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους , θα τα κοιτάξω σε βίντεο στο youtube και θα αποφασίσω.

πάντως μου λείπουν οι εποχές (οταν ημουν πιτσιρίκι) που περίμενα πως και πως να πάρω ενα! παιχνίδι για το pc και πάντα ήταν κάτι που με έκανε να κολλήσω και να ανυπομονώ να γυρίσω απο το σχολείο για να παίξω.

 

σπάνια βρήσκω παιχνίδι καινούριο να μου αρέσει γιαυτό ειπα να κοιτάξω στα παλιότερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σας,

 

όλοι θα θυμάστε τα ατελείωτα lan που στήναμε με age of empires και αργότερα empire earth, εγώ έφτασα μέχρι και red alert 3. Από κει και πέρα όμως το χάος. Αναζητώ ένα παιχνίδι rts, το οποίο να μοιάζει με αυτά που ανέφερα πριν... Αν είναι δυνατόν να έχει πολλές εποχές & πολιτισμούς, όχι ρομπότ, όχι ανύπαρκτα πράγματα...

 

έχω δοκιμάσει και απορρίψει τα εξής:

empire earth 2,3

world in conflict

starcraft 1,2

company of heroes

rise of nations (αυτό γαμεί αλλά το ψιλοβαρέθηκα)

 

ελπίζω να υπάρχει κάτι που δεν έχω δει και να με καλύπτει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...