Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προτασεις για platform games

 

Καλησπερα.

Μπορειτε να μου προτειναιτε 5 Platform για pc για ατομο που δεν εχει ασχοληθει ποτα ξανα του με video games?

 

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με emulators (Wii, SNES) θα βρεις πολλά κλασικά platforms (Mario, Kirby). Ιδανικά για αρχάριους και μη.

 

Τα Rayman Origins και Legends  που προτείνει ο xaerialtwistx είναι ότι πρέπει για αρχάριους, αντίθετα το Spelunky νομίζω θα σου φανεί το πιο δύσκολο απ όλα και δε θα σου το πρότεινα τουλάχιστον για αρχή. Επίσης θα σου πρότεινα το Shovel Knight (ίσως λιγάκι δύσκολο) και το Apotheon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Hollow Knight
  • Valdis Story
  • Salt and Sanctuary
  • The Swapper
  • Cave Story+

Όλα αυτά εκτός του Swapper είναι στην κατηγορία Metroidvania.

Επεξ/σία από Tmark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτασεις για platform games

 

Καλησπερα.

Μπορειτε να μου προτειναιτε 5 Platform για pc για ατομο που δεν εχει ασχοληθει ποτα ξανα του με video games?

 

Με έμφαση σε αυτό, δεδομένου ότι οι "ιδιαίτεροι" μηχανισμοί ίσως τον μπερδέψουν

 

Rayman Origins/ Legends

Ori and the Blind Forest

Shovel Knight

Duck Tales Remastered

Child of Light

 

Τώρα, για πιο περίπλοκους μηχανισμούς ή κάτι που δε βασίζεται μόνο σε τρέξιμο και άλμα αλλά πάνε περισσότερο προς το puzzle adventure

 

The Misadventures of P.B. Winterbottom (βασικός μηχανισμός η δημιουργία κλώνων και το rewind των ενεργειών του παίκτη)

Braid

Trine 1 - 2 (ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ)

Abe's Odyssey/ Exodus (κλασσικότατα)

Valiant Hearts

This War of Mine (τα δύο τελευταία έχουν και κοινωνικό μήνυμα)

Limbo (λίγο βαρύ ατμοσφαιρικά)

 

Για κλασσικά platforms βέβαια οι καλύτερες επιλογές είναι SNES/ MAME/ Mega Drive emulators που έχουν τα πάντα. Mario, Kirby, Rainbow Islands, Sonic, Zool, Alex Kidd κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Hollow Knight
  • Valdis Story
  • Salt and Sanctuary
  • The Swapper
  • Cave Story+

Όλα αυτά εκτός του Swapper είναι στην κατηγορία Metroidvania.

 

"5 Platform για pc για ατομο που δεν εχει ασχοληθει ποτε ξανα του με video games"

 

to salt and sanctuary ειναι το πιο δυσκολο παιχνιδι φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"5 Platform για pc για ατομο που δεν εχει ασχοληθει ποτε ξανα του με video games"

 

to salt and sanctuary ειναι το πιο δυσκολο παιχνιδι φιλε

 

Ναι το είδα μετά αυτό, έχεις δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έμφαση σε αυτό, δεδομένου ότι οι "ιδιαίτεροι" μηχανισμοί ίσως τον μπερδέψουν

 

Rayman Origins/ Legends

Ori and the Blind Forest

Shovel Knight

Duck Tales Remastered

Child of Light

 

Συμφωνώ 100% με τα Rayman Origins/Legends, καθώς τα θεωρώ απο τα καλύτερα entry-level platform games που υπάρχουν στην αγορά αυτή τη στιγμή (αν και υπάρχει κάποια δυσκολία στο level design, τα infinite retries και, προπαντώς, η ταχύτητα με την οποία ο παίκτης επιστρέφει στο παιχνίδι μετά απο κάθε death κάνουν τα συγκεκριμένα games φοβερά για εισαγωγή στο είδος). 

 

Shovel Knight/Ori/DuckTales επίσης καλές εισηγήσεις, αν και για αρχή ίσως χρειαστεί κάποια περίοδος προσαρμογής (υπάρχουν γενικά πολλά movement types στα συγκεκριμένα παιχνίδια - κυρίως τα διάφορα abilities του Shovel Knight και του Ori, όπως και το checkpoint system σε μερικά σημεία και των τριών παιχνιδιών είναι "πρόβλημα" για νέους παίκτες απο όσο έχω δει).

 

Το Child of Light δεν θα το πρότεινα, μια και είναι κυρίως turn-based RPG με κάποια light platforming elements (τα οποία μέτα απο κάποιο σημείο του παιχνιδιού γίνονται trivial με τα fairy wings :P)

 

Να προσθέσω στις πιο πάνω εισηγήσεις τα εξής:

 

* Super Meat Boy - Δύσκολο μεν, αλλά έχει infinite lives και άμεσο respawn, συν οτι σε επίπεδο game mechanics είναι εύκολο στην εκμάθηση.

* Castle of Illusion (Starring Mickey) - Απλό και σύντομο, έχει και αρκετά recognisable πρωταγωνιστή για πιο... ομαλή εισαγωγή στο είδος :P.

* Spelunky - Καθαρά και μόνο αν σκοπεύεις να παίξεις co-op με το συγκεκριμένο άτομο, είναι πολύ καλά σχεδιασμένο για να "διδάξεις" τα πιο advanced concepts ενός video game (procedurally generated levels, risk vs. reward design, κ.ο.κ.)

* Little Big Planet - Αν έχεις πρόσβαση σε PS3/PS4, οποιοδήποτε παιχνίδι αυτής της σειράς είναι πολύ καλή αρχή (και τα voiceovers απο Stephen Fry κάνουν την πρώτη επαφή με το παιχνίδι μοναδική)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για την κοπελα μου τα platform games που η επαφη της με τα video gamew περιοριζεται μονο στο diggy και το treasure island του fb.

To ori and the blind forest της φανηκε υπερβολικα δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως η δική μου κοπέλα (κι εγώ για να είμαι ειλικρινής) περιμένει τη κυκλοφορία του yooka laylee που θα κυκλοφορήσει σε αρκετές πλατφόρμες

 

https://www.youtube.com/watch?v=uBeUkeWYUS8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για την κοπελα μου τα platform games που η επαφη της με τα video gamew περιοριζεται μονο στο diggy και το treasure island του fb.

To ori and the blind forest της φανηκε υπερβολικα δυσκολο

αμα της φανηκε το ορι δυσκολο αστο.. Ασ παιξει του fb ta games

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για την κοπελα μου τα platform games που η επαφη της με τα video gamew περιοριζεται μονο στο diggy και το treasure island του fb.

To ori and the blind forest της φανηκε υπερβολικα δυσκολο

 

Τότε Seasons After Fall, This War of Mine, Valiant Hearts και το Nihilumbra, που το campaign του είναι πολύ εύκολο. Αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ χαμηλές απαιτήσεις ικανότητας και βασίζονται περισσότερο στην αισθητική και την αφήγηση.

 

Γενικά είναι δύσκολη η μετάβαση από τη μηδενική προσπάθεια του fb στην περισσότερη προσπάθεια των κανονικών platform.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε Seasons After Fall, This War of Mine, Valiant Hearts και το Nihilumbra, που το campaign του είναι πολύ εύκολο. Αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ χαμηλές απαιτήσεις ικανότητας και βασίζονται περισσότερο στην αισθητική και την αφήγηση.

 

Γενικά είναι δύσκολη η μετάβαση από τη μηδενική προσπάθεια του fb στην περισσότερη προσπάθεια των κανονικών platform.

 

Θα έβαζα μέσα σε αυτά και το Thomas was alone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα πρόσφατα το alien isolation και το outlast.Και στα δυο παιχνιδια υπάρχει ενα κοινό στοιχείο. Το οτι πρεπει να κρυφτεις απο τον εχθρο και το οτι δε μπορεις να τον σκοτωσεις.Αυτο το είδος παιχνιδιού προσωπικα μου αρεσει πολυ αλλά δε γνωρίζω αλλα games με αυτο το concept.μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο εσεις; κατα προτιμηση οχι πολυ παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...