Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ξερετε, αναφερετε παιχνιδια στο pc σαν τα metal gear portable ops του psp.

 

Θυμαμαι λαθος οτι αυτα τα metal gear ηταν turn based;;

 

ΥΓ: Ναι, metal gear acid λεγοντουσαν..

 

Παιχνίδια με μείξη turn-based strategy με card game mechanics δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός του AC!D (είχε και 2ο αν δεν το έχεις παίξει πάντως), το πιο κοντινό at the moment που μου έρχεται είναι το Hand of Fate αλλά σε fantasy είδος και με κάποια rogue-like elements (οι κάρτες του deck βασικά σχηματίζουν τυχαία τις πίστες). 

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο "είδος" ήταν one-of-a-kind απο όσο ξέρω, κρίμα κιόλας γιατί θυμάμαι ήταν αρκετά διασκεδαστικά και τα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ.

 

Ναι και εγώ θυμάμαι όταν είχα το psp και τα είχα παίξει μου άρεσαν γιαυτό και σκέφτηκα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο.

 

Θυμάμαι ότι είχε και 2, ναι.

 

Το πολύ πολύ αν δεν βρω κάτι παρόμοιο, να βάλω κανέναν emulator για psp στο pc και να τα ξαναπαίξω.

 

Θα δω και αυτό που μου προτείνεις, αν και θα προτιμούσα κάποιο όχι φαντασίας σε αυτό το στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προτασεις παιχνιδιων για κοριτσι

 

Καλησπερα συνφορουμιτες

 

δεν παιζω παιχνιδια οποτε κ δεν ξερω τι κυκλοφορει η ειναι καλο, θα ηθελα να σεταρω κανα δυο για την 10χρονη κορη μου μαζι με το καινουργιο της pc

 

arcade ,κανενα ευκολο driving ,κανα puzzle, adventure ,οτι νομιζετε

 

εψαξα λιγο κ βρηκα καποια που μου φανηκαν καλα αλλα μαλλον ειναι παλια 

 

Forza Horizon 3

 

Peggle

 

Plants vs Zombies

 

Rayman

 

Rollercoaster Tycoon

 

 

πειτε καμια ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτασεις παιχνιδιων για κοριτσι

 

Καλησπερα συνφορουμιτες

 

δεν παιζω παιχνιδια οποτε κ δεν ξερω τι κυκλοφορει η ειναι καλο, θα ηθελα να σεταρω κανα δυο για την 10χρονη κορη μου μαζι με το καινουργιο της pc

 

arcade ,κανενα ευκολο driving ,κανα puzzle, adventure ,οτι νομιζετε

 

εψαξα λιγο κ βρηκα καποια που μου φανηκαν καλα αλλα μαλλον ειναι παλια 

 

Forza Horizon 3

 

Peggle

 

Plants vs Zombies

 

Rayman

 

Rollercoaster Tycoon

 

 

πειτε καμια ιδεα

 

Από πιο πρόσφατα, platform, λαμβάνοντας υπόψιν τους παράγοντες βία και αγγλικά

 

Child of Light - το πιο κατάλληλο για 10χρονο κορίτσι μακράν λόγω του κεντρικού χαρακτήρα

Stardew Valley - καταπληκτική επιλογή και πολύ προσβάσιμο

Ori and the Blind Forest

The Hollow Knight

Trine 1 -2

Οποιοδήποτε Lego παιχνίδι (Lego Star Wars, Lego Batman, Lego Pirates of the Carribean, Lego Harry Potter κλπ)

Rayman Origins

Oddworld: Abe's Odyssey/ Exodus (αγέραστα)

The Horde (προσωπικό βίτσιο και αρκετά χαριτωμένο)

Bastion (σαν action game έχει καρτουνίστικη βία και ίσως της φανεί δύσκολο)

Rogue Legacy (όπως το Bastion, με κάποια επιφύλαξη)

Dust: An Elysian Tale (ομοίως)

Portal (ίσως πιο κατάλληλο για μεγαλύτερες ηλικίες)

Valiant Hearts

 

Σε στυλ Peggle υπάρχουν άπειρα puzzle games πραγματικά, απλά θα αναφέρω το Zuma, το PolyBridge που είναι με κατασκευές, το παλιό αλλά καλό The Incredible Machine, Factorio, Kerbal Space Program

 

Επίσης κατάλληλα είναι τα management/ sim games, αλλά ίσως είναι αρκετά περίπλοκα. Το καλύτερο management sim αυτή την εποχή είναι το Cities: Skylines, θα προσέθετα το Tropico 5, από πιο παλιά το Theme Hospital είναι ακόμα εξαιρετικό για μικρές ηλικίες, Railroad/Transport/ Rollercoaster Tycoon το ίδιο. 

 

Η μεγαλύτερη Online υπηρεσία αυτή τη στιγμή είναι το Steam, που έχει καταντήσει να έχει τόσο χάλια interface που δε μπορείς να βρεις παιχνίδια (ψάξιμο, χρήση των tags και υπομονή)

 

http://store.steampowered.com/

 

και για παλιότερα κλασσικά το GOG

 

https://www.gog.com/

 

Και τα δύο έχουν εκπτώσεις αυτή την περίοδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου 

 

καποιο arcade driving?

γτ δεν την δινεις ενα ταμπλετ? Ειναι γεματα με τετοια arcade που λες :)

Δες και πιο πανω που ειπαν τα παιδια για το bastion και το plants vs zombies, ειναι πολυ ωραια στο ταμπλετ.

 

Το ori and the blind forest ειναι μεν ωραιο αλλα παρα πολυ δυσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζω racing games οπότε δεν έχω εμπειρία, συν το ότι επειδή είναι πολύ ειδικό το θέμα θα πρότεινα την κατηγορία μόνο αν το παιδί έχει ήδη δείξει ενδιαφέρον για αυτοκίνητα και μηχανές. Επιπλέον υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να πέσει πάνω σε κάτι πιο racing sim από όσο θα έπρεπε, δεν είναι τόσο ξεκάθαρα όσο στο παρελθόν που υπήρχε Colin McRae και Need for Speed.

 

Θα πρότεινα πάντως το Trackmania 2, το GRID Autosport, το Dirt 3 και κάποιο Need for Speed (πχ το Hot Pursuit).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει κανένα παιχνίδι fps να αξίζει και να περάσει η ώρα μου ευχάριστα;

 

Υπάρχει κανένα παιχνιδάκι να προτείνετε για να περάσει η ώρα; Με ενδιαφέρει FPS game κυρίως.εχω παίξει gta v, tomb raider.. δε μου αρέσει το doom κατά τα αλλά είμαι ανοιχτός! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει κανένα παιχνιδάκι να προτείνετε για να περάσει η ώρα; Με ενδιαφέρει FPS game κυρίως.εχω παίξει gta v, tomb raider.. δε μου αρέσει το doom κατά τα αλλά είμαι ανοιχτός! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Deus Ex Mankind Divided,Prey,Wolfenstein,Destiny 2 ερχονται προχειρα στο μυαλο μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...