Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Votritis είπε

Ωραίος σε ευχαριστώ πολύ  το Doom το είχα στα υπόψιν. Θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Masma είπε

Ωραίος σε ευχαριστώ πολύ  το Doom το είχα στα υπόψιν. Θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα 

Επισης αν δεν τα έχεις παίξει τσέκαρε τα "Metro"

λίγο παλιά αλλα πολύ καλα  .....

https://store.steampowered.com/app/286690/Metro_2033_Redux/

https://store.steampowered.com/app/287390/Metro_Last_Light_Redux/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Votritis είπε

Επισης αν δεν τα έχεις παίξει τσέκαρε τα "Metro"

λίγο παλιά αλλα πολύ καλα  .....

https://store.steampowered.com/app/286690/Metro_2033_Redux/

https://store.steampowered.com/app/287390/Metro_Last_Light_Redux/

Τωρα τα τσεκάρω. Το destiny 2 τι λεει σαν game?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  destiny 2 δεν εχει σχεση με τα παραπάνω  , περα απο ενα μικρο campaign στο υπόλοιπο παιχνιδι κανεις αποστολές για να ανέβεις level και να πάρεις καλύτερα όπλα ,υπαρχουν αποστολές που ειναι μονο co-op , και υπάρχει και το κλασικό pvp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Oddworld stranger's wrath, παιχνίδι με φανταστικό σενάριο και Western αισθητική,ένα από τα αδικοχαμένα διαμάντια της προ προηγούμενης γενιάς, υπάρχει στο steam με 10€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτασεις Games ανα κατηγορια

Λογω αποχης πενταετιας, και επειδη δεν εχω την ωρα να δοκιμαζω μεχρι να βρω τι μου ταιριαζει ψαχνω για ΑΑΑ τιτλους και Indie διαμαντακια που να αξιζουν το χρονο μου στις παρακατω ενοτητες

[Σας λεω τι εχω παιξει και τι γνωριζω ηδη πως υπαρχει]

3rd Person Action Adventure - Tomb Raider και Rise τα λιωσα, περιμενω shadow. Οτι αλλ υπαρχει γουσταρω τρελλα τετοιο στυλ

FPS - δοκιμασα λιγο wolfenstein 2

Point-n-Click Adventure Απο τις καλυτερες μου κατηγοριες αλλα εχω χρονια να παιξω δε ξερω καν τι εχει βγει τελευταια

Indie Διαμαντια - πχ Braid-Limbo, ακουσα για ενα inside απο τον ιδιο δημιουργο

Puzzlakia Witness το λιωσα, Talos Principle Παλευω (ισως δεν ειμαι αρκετα εξυπνος για αυτο) και πορταλ δεν εχω πιασει. Υπαρχει κατι αλλο

Platfomer- Εχω ξεκινησει λιγο Hob, Και εχω ακουσει για celeste-cupcake-subnautica

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, therock είπε

Προτασεις Games ανα κατηγορια

Λογω αποχης πενταετιας, και επειδη δεν εχω την ωρα να δοκιμαζω μεχρι να βρω τι μου ταιριαζει ψαχνω για ΑΑΑ τιτλους και Indie διαμαντακια που να αξιζουν το χρονο μου στις παρακατω ενοτητες

[Σας λεω τι εχω παιξει και τι γνωριζω ηδη πως υπαρχει]

3rd Person Action Adventure - Tomb Raider και Rise τα λιωσα, περιμενω shadow. Οτι αλλ υπαρχει γουσταρω τρελλα τετοιο στυλ

FPS - δοκιμασα λιγο wolfenstein 2

Point-n-Click Adventure Απο τις καλυτερες μου κατηγοριες αλλα εχω χρονια να παιξω δε ξερω καν τι εχει βγει τελευταια

Indie Διαμαντια - πχ Braid-Limbo, ακουσα για ενα inside απο τον ιδιο δημιουργο

Puzzlakia Witness το λιωσα, Talos Principle Παλευω (ισως δεν ειμαι αρκετα εξυπνος για αυτο) και πορταλ δεν εχω πιασει. Υπαρχει κατι αλλο

Platfomer- Εχω ξεκινησει λιγο Hob, Και εχω ακουσει για celeste-cupcake-subnautica

Μπες εδω 

και τσεκαρε παιχνιδια που εχουν παιξει και εχουν τερματισει καποια μελη του φορουμ. Μη περιμενεις και πολλα ομως γτ ολοι οι αλλοι παιζουν μονο τα online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας! Ψάχνω co-op παιχνίδι(για όταν κάνουμε break από το Lineage2 :D )τύπου l4d2 φάση για σίγουρα 3-4  άτομα. Είδα πρόσφατο gameplay GTFO και μου άρεσε. Δεν με απασχολεί αν είναι με πληρωμή. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι theme ψάχνετε, υπάρχουν διάφορες επιλόγες:

  • Payday 2  - Criminal theme, στοιχεία leveling με profile levels/talent trees/weapon, modification και gear unlocks, μέχρι 4 παίκτες στον ρόλο διαρρηκτών (στύλ heist movie), αρκετές αποστολές, πολύ replayability, χρειάζεται στοιχειώδη συνεννόηση και κάποια εξοικίωση με το "stealth" system του παιχνιδιού.
  • Warhammer End Times: Vermintide 1 ή 2 - Fantasy theme, στοιχεία leveling με profile levels/random gear, μέχρι 4 παίκτες οι οποίοι ελέγχουν χαρακτήρες απο το Warhammer Fantasy universe (ο καθένας με διαφορετικά play style), υπάρχει μια συνοχή μεταξύ αποστολών (σχηματίζουν μια ιστορία, στο στύλ των αποστολών του L4D), κατά κύριο λόγο melee-based (τα ranged όπλα/spells είτε έχουν περιορισμένα πυρομαχικά είτε έχουν άλλα μειονεκτήματα).
  • Dead Island - Zombie apocalypse theme, μείξη FPS και RPG, με character levels και skill trees (διαφορετικά για κάθε χαρακτήρα), randomized gear (με ένα κάπως εκνευριστικό degradation system), ο κόσμος είναι persistent (δηλαδή είναι σε overworld όπου οι παίκτες μιλάνε με NPC για quests/αγορές κ.τ.λ.).
  • Borderlands 1 ή 2 ή Pre-Sequel - Post-apocalypse theme (στο στυλ Mad Max), μέχρι 4 παίκτες οι οποίοι είναι treasure hunters, class-based με κάθε class/χαρακτήρα να έχει συγκεκριμένα abilities/skills/πλεονεκτήματα, αποτελεί μια μείξη FPS και action-RPG με randomized loot (στο στυλ Diablo/Hellgate), persistent world με κανονικό storyline, το late/end-game βασίζεται σε ένα σύστημα new game plus και πολύ farming.
  • Dead by Daylight - Horror theme (στυλ slasher movie), μέχρι 5 παίκτες (οι οποίοι χωρίζονται σε 4 "θύματα" και ένα δολοφόνο), ο σκοπός του παιχνιδιού είναι διαφορετικός για κάθε "ομάδα" (τα θύματα/survivors πρέπει να καταφέρουν να ξεφύγουν ενώ ο δολοφόνος πρέπει να καταφέρει να τους αιχμαλωτίσει). Talent trees και unlockables με βάση profile/faction levels, διαφορετικά "είδη" δολοφόνων (βασισμένα σε archetypes απο ταινίες τρόμου, π.χ. Mike Myers ή Freddy Krueger απο τις αντίστοιχες ταινίες), δεν έχει ιδιαίτερο "story" ή πολύ περίπλοκα levels.

Παραθέτω επίσης δύο που δεν έχουν ακριβώς το συγκεκριμένο playstyle αλλά είναι παρεμφερή:

  • TF2 (Mann vs. Machine) - Το συγκεκριμένο είναι mode του γνωστού Team Fortress 2 (που είναι και Free-to-Play), όπου μέχρι και 8 παίκτες προσπαθούν να επιβιώσουν και να προστατέψουν την βάση τους απο ορδές robot duplicates των character class του παιχνιδιού. Το προτείνω κυρίως γιατίν είναι F2P και επειδή τυπικά τα rounds διαρκούν πολύ λιγότερο απο τις υπόλοιπες εισηγήσεις.
  • E.Y.E. Divine Cybermancy - Cyberpunk Sci-fi FPS/RPG, μέχρι 32 παίκτες, hub-based mission system, με character progression και gearing, υπάρχει ένα υποτυπώδες story αλλά έχει γίνει κακή μετάφραση, παρά τα ελαττώματα του (unpolished, κακή μετάφραση, μπερδεμένο leveling/unlocking system), έχει φοβερή ατμόσφαιρα και feeling, εμπνευσμένο απο cyberpunk/sci-fi movies και franchises όπως Warrhammer 40K, Ghost in the Shell, Blade Runner κ.τ.λ.
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AbsolutOwner είπε

Καλησπέρα σας! Ψάχνω co-op παιχνίδι(για όταν κάνουμε break από το Lineage2 :D )τύπου l4d2 φάση για σίγουρα 3-4  άτομα. Είδα πρόσφατο gameplay GTFO και μου άρεσε. Δεν με απασχολεί αν είναι με πληρωμή. Ευχαριστώ πολύ!

Το πιο γνωστό (και με πολύ καλά reviews) παιχνίδι τύπου left 4 dead είναι το Vermintide που έγραψε ο Greygore παραπάνω

Τώρα απο'κει και πέρα εγώ αυτό που θα πρότεινα (όχι ακριβώς τέτοιου τύπου αλλά θα κάνει την ίδια δουλειά) είναι το Earth Defense Force 4.1. Μπορεί να μοιάζει αστείο (cheesy), μπορεί να μοιάζει απαρχαιωμένο αλλά είναι απ'τα καλύτερα co-op παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ. Τρομερά διασκεδαστικό. Το έχω παίξει μόνο local co-op split-screen οπότε δεν ξέρω πως είναι η online εμπειρία αλλά γράφει πως υποστηρίζει μέχρι 4 παίχτες online.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο πως τα ζόμπι είναι πολύ κουρασμένο περιβάλλον, προτείνω κι εγώ το Vermintide 2 (πολύ καλή επιλογη, το πρώτο ήταν sleeper hit για πολλούς) και εναλλακτικά το λίγο παλιό πλέον Payday 2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια άλλη καλή εναλλακτική είναι και το Killing Floor 2 αν και είναι καθαρά horde game και δεν έχει objectives.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το Vermintide, καλύτερο από το πρώτο. Ωραια γραφικά, ωραία μαπ τρέχει και καλα. Αλλά θέλει παρέα. Οκ, βρίσκεις και ραντομάδες αλλα ειναι πιο ωραιο με φιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...