Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

thx θα τα κοιτάξω, τα online ποιο πολύ αν εξαιρέσεις το multiplayer κομμάτι για να παίζω και με κανα φίλο , έχουν συνήθως την λογική που ζητάω σε ένα game όπως δυναμικό content, group questing κτλ

Επειδή είδα οτι ψάχνεσαι με τα online, δεν είδα να αναφέρεις το ESO που κατά την γνώμη μου είναι το ιδανικότερο ΜΜΟ για exploration και μπορεί άνετα να παιχτεί απο single player μέχρι full group raids, dungeons & PVP.

ΥΓ.  Btw παίζει αυτή την στιγμή και σε 50% sale στο steam το base game μαζί με το πρώτο expansion στο 10αρικο.

Επεξ/σία από bad_freddy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Επειδή είδα οτι ψάχνεσαι με τα online, δεν είδα να αναφέρεις το ESO που κατά την γνώμη μου είναι το ιδανικότερο ΜΜΟ για exploration και μπορεί άνετα να παιχτεί απο single player μέχρι full group raids, dungeons & PVP.

ΥΓ.  Btw παίζει αυτή την στιγμή και σε 50% sale στο steam το base game μαζί με το πρώτο expansion στο 10αρικο.

Είχα παίξει στη beta και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έπαιξα ποτέ το παιχνίδι ξανά , θα δώ αν έχει κανα trial να δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Επειδή είδα οτι ψάχνεσαι με τα online, δεν είδα να αναφέρεις το ESO που κατά την γνώμη μου είναι το ιδανικότερο ΜΜΟ για exploration και μπορεί άνετα να παιχτεί απο single player μέχρι full group raids, dungeons & PVP.

ΥΓ.  Btw παίζει αυτή την στιγμή και σε 50% sale στο steam το base game μαζί με το πρώτο expansion στο 10αρικο.

Ψηφίζω και γω ESO  παιχνιδαρα με άπειρες ώρες σε content, γραφικαρες μουσικάρες και άλλες.... άρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TitanX είπε

Ψηφίζω και γω ESO  παιχνιδαρα με άπειρες ώρες σε content, γραφικαρες μουσικάρες και άλλες.... άρες 

Ελπίζω όχι *** 🤣

Διαβάζω παρά πολύ καλά σχόλια , θα δω λίγο και gameplays σε περίπτωση που το πάρω απόφαση μήπως συμφέρει να πάρω το summerset στα 40€ που έχει και τα dlc?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ελπίζω όχι *** 🤣

Διαβάζω παρά πολύ καλά σχόλια , θα δω λίγο και gameplays σε περίπτωση που το πάρω απόφαση μήπως συμφέρει να πάρω το summerset στα 40€ που έχει και τα dlc?

Εννοείται οτι αξίζει η compete έκδοση απλά δεν στο πρότεινα μήπως δεν σου αρέσει το παιχνίδι και σε "πάρω στο λαιμό μου".

Πάντως να ξέρεις οτι απο όταν πρωτοκυκλοφόρησε (και ειδικά απο την beta που έχεις να παίξεις) το παιχνίδι έχει αλλάξει πααααααρα πολύ σε όλους τους τομείς και εκεί είναι που αδικείται καθώς τα περισσότερα reviews στο νετ αφορούν την πρώτη (κακή) κυκλοφορία του αλλά κανείς απο τα μεγάλα σαιτ δεν έχει κάνει ενα revisit στο παιχνίδι να δει τις διαφορές.

Αυτό που χαίρομαι είναι  οτι μπορείς άνετα να παίξεις χωρίς sub δίχως να έχεις ιδιαίτερα μειονεκτήματα ή εμπόδια σε σχέση με αυτούς που πληρώνουν και οτι είναι απο τα παιχνίδια που το ingame store αφορά πραγματικά cosmetics και οχι boost.

Για το sale θεωρώ οτι δεν πρέπει να αγχώνεσαι διότι ναι μεν λήγει αύριο αλλά επίσης ξεκινούν οι winter sales την ίδια ημέρα πράγμα που σημαίνει οτι η έκπτωση θα συνεχιστεί μέχρι αρχές του χρόνου.

΄@tsofras παίζεις όπως θες, έχει εναλλαγή κάμερας μεταξύ πρώτου και τρίτου προσώπου

Επεξ/σία από bad_freddy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κλειδάδικο έχει 6ε , αστείο ποσό , καλύτερα απο το 40αρι να το δοκιμάσω τουλάχιστον και να δώ αν μου αρέσει

Άκυρο μόνο το dlc , βλέπω κάτι GOTY και DAYONE εκδόσεις γύρω στα 12ε , κάνω την ερευνά μου και ψωνίζω

edit: Διαβάζω αρκετά άσχημα σχόλια στο steam (λόγω steam όχι παιχνιδιού) ότι έχουν θέματε με το login μετά απο patches ή μετά το maintenance .

Έχετε κάποια εμπειρία? 

Πολύ το κούρασα , το αγόρασα απο το site 9.99 για να μην έχω τα θέματα του steam.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα γράψω σχόλια στο ανάλογο τοπικ που υπάρχει για το game :)

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, παρέλαβα σήμερα και θα παραδώσω αύριο ένα PC για τις ανιψούλες μου, 5 & 8 ετών. Ξέρει κανείς κανένα παιχνιδάκι (πέρα από αυτά τα απλά που τρέχουν απευθείας στον browser) που θα μπορούσα να τους βάλω; Είτε καθαρά για διασκέδαση (κοριτσίστικα όμως, μην πείτε κανένα με ζόμπια κλπ) ή εκπαιδευτικό;

Ιδανικό θα ήταν να είναι στα ελληνικά (όσες μικρές πιθανότητες πιστεύω υπάρχουν να υπάρχει κάτι τέτοιο) εναλλακτικά τουλάχιστον να μπορεί να το χειριστεί κοριτσάκι αυτής της ηλικίας μετά από σύντομη "εκπαίδευση".

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sadako είπε

Λοιπόν, παρέλαβα σήμερα και θα παραδώσω αύριο ένα PC για τις ανιψούλες μου, 5 & 8 ετών. Ξέρει κανείς κανένα παιχνιδάκι (πέρα από αυτά τα απλά που τρέχουν απευθείας στον browser) που θα μπορούσα να τους βάλω; Είτε καθαρά για διασκέδαση (κοριτσίστικα όμως, μην πείτε κανένα με ζόμπια κλπ) ή εκπαιδευτικό;

Ιδανικό θα ήταν να είναι στα ελληνικά (όσες μικρές πιθανότητες πιστεύω υπάρχουν να υπάρχει κάτι τέτοιο) εναλλακτικά τουλάχιστον να μπορεί να το χειριστεί κοριτσάκι αυτής της ηλικίας μετά από σύντομη "εκπαίδευση".

Ευχαριστώ

Super Lucky's Tale. Καινούριο παιχνίδι και πληρεί τις προϋποθέσεις :D. Αλλιώς Rayman, Sonic, ή κάποιο παιχνίδι φάρμας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubleshot είπε

Super Lucky's Tale. Καινούριο παιχνίδι και πληρεί τις προϋποθέσεις :D. Αλλιώς Rayman, Sonic, ή κάποιο παιχνίδι φάρμας. 

Πανεμορφο και για παιδια οτι πρεπει το super luckys tale. Rayman legends επισης τουμπανη επιλογη και οχι μονο για μικρα παιδια. Ας δουν και cuphead πολυ δυσκολο αλλα θα τους αρεσει.

 

Απο mame32 προτεινω chicki chiki boys και το nemo τα ελιωνα μικρος σε διπλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποιο παιχνίδι στα Ελληνικά που να κάνει για παιδιά, και από Έλληνες φτιαγμένο, θα υπάρχει. Δεν μπορεί. Γράφει πως είναι απίθανο αλλά εγώ πιστεύω το αντίθετο, πως είναι απίθανο να μην υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

City builder game για 13χρονο ;;;

O μικρός γιός (που μεγάλωσε πλέον :D )   ξεκίνησε από το Mindcraft και για αρκετό καιρό ασχολιόταν με τις κατασκευές.
Τώρα έχει πράσει στο Fortnite αλλά και πάλι τον βλέπω που ασχολείται αρκετά με το buidilng option που έχει το παιχνίδια και γενικά του αρέσει αυτό το concept.
Πριν από πολλά χρόνια είχαμε παίξει για λίγο μαζί με το πρώτο Anno και με ρωτάει πού και πού αν το έχω ακόμα. (που δεν το έχω :( )

Ψάχνω λοιπόν ένα city building game που να μην είναι απίστευτα περίπλοκο και να μην aπαιτεί τρελό micromanagment ή να μπλέκει και με political managment.

Βλέπαμε μαζί στο yt το Cities: Skylines και το Surving Mars αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα τον βολέψει κάποιο.
Τί προτείνεται ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά SimCity και Cities Skylines είναι ό,τι πρέπει. Μπορείτε να δείτε και το Sims που μέσα δίνει την επιλογή να χτίσεις σπίτια με διάφορες λειτουργίες και κατασκευές.

Μπορείτε να δοκιμάσετε και το Frostpunk που είναι λίγο διαφορετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...