Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, firepc είπε

Anno 1800

Βγαινει την αλλη βδομαδα 16/4

Αφου γουσταρατε το παλιο Anno και το ζηταει, αυτο θα του ρθει κουτι

Πωπω προβλέπεται ολονύχτιο κάψιμο με το συγκεκριμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Anno είναι η καλύτερη επιλογή, και τα παλιά μπορούν να βρεθούν στο GOG.

https://www.gog.com/game/anno_1503_ad

https://www.gog.com/game/anno_1701_ad

https://www.gog.com/game/anno_1602_ad

https://www.gog.com/game/anno_1404_gold_edition

Για κάτι στην αρχαιότητα, τα Caesar 1 - 4 και το CivCity: Rome είναι επίσης πολύ καλές επιλογές.

Για κάτι σύγχρονο, το Cities: Skylines είναι το καλύτερο σύγχρονο city building.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Πωπω προβλέπεται ολονύχτιο κάψιμο με το συγκεκριμένο.

αστα φιλε, εχω ορεξη να παιξω city building εδω και πολυ καιρο και εχω κρατηθει για τις 16/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Μπορείτε να δοκιμάσετε και το Frostpunk που είναι λίγο διαφορετικό.

Μου φαίνεται ότι ψήθηκα εγώ για το FrostPunk... 😂

Πού το βρίσκω, γιατί ο skroutz δεν βοήθησε για αγορά ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dpolal είπε

City builder game για 13χρονο ;;;

O μικρός γιός (που μεγάλωσε πλέον :D )   ξεκίνησε από το Mindcraft και για αρκετό καιρό ασχολιόταν με τις κατασκευές.
Τώρα έχει πράσει στο Fortnite αλλά και πάλι τον βλέπω που ασχολείται αρκετά με το buidilng option που έχει το παιχνίδια και γενικά του αρέσει αυτό το concept.
Πριν από πολλά χρόνια είχαμε παίξει για λίγο μαζί με το πρώτο Anno και με ρωτάει πού και πού αν το έχω ακόμα. (που δεν το έχω :( )

Ψάχνω λοιπόν ένα city building game που να μην είναι απίστευτα περίπλοκο και να μην aπαιτεί τρελό micromanagment ή να μπλέκει και με political managment.

Βλέπαμε μαζί στο yt το Cities: Skylines και το Surving Mars αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα τον βολέψει κάποιο.
Τί προτείνεται ;;;

Τυχαία είδα στο Steam αυτό, φαίνεται πιο απλό, φωτεινό και κατάλληλο για μικρότερες ηλικίες. 

ISLANDERS is a minimalist strategy game about building cities on colorful islands

https://store.steampowered.com/app/1046030/ISLANDERS/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Ελπιζω να γραφω στη σωστη ενοτητα.Ψαχνω να  βρω ενα τιτλο (οχι καποιο συγκεριμενο) που να ειναι action Και detective -mystery.Να συνδιαζει αυτα τα τρια στοιχεια.Κατι σα το sherlock holmes αλλα με περισσοτερo action (ο εν λογω τιτλος ας πουμε ειχε πολυ λιγο) και επισης θα προτιμουσα να ειναι στη συγχρονη εποχη.Φανταζομαι οτι ενα τετοιο game θα εχει πολυ stealth το οποιο λατρευω στα παιχνιδια.Αν εχετε καποιο να μου προτεινετε θα το εκτιμουσα παααρα πολυ.Σας ευχαριστω προκαταβολικα

ΥΓ Δεκτες προτασεις και για games στο ps4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαμώτο.....
Ψάχνωντας για city building παιχνίδι για τον γιό σκόνταψα πάνω στο FrostPunK. 😍

Τί το ήθελα και έκατσα να δώ τα βιντεάκια που έχουν κυκλοφορήσει, κόλλησα, τo αγόρασα και τώρα έχω καεί κυριολεκτικά εδώ και 5 μέρες.
Είχα να κολλήσω με strategy από την εποχή του Ground Control. (καλά δεν είμαι αυτό που λες τακτικός παίκτης 😁)

Σπέρνει το παιχνιδάκι λέμε, έχουν κάνει τρελή δουλειά οι developers, είναι και παλούκι στο hard που το παίζω.
Το συνιστώ.

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Θέλω να βρω κάτι συγκεκριμένο σε παιχνίδια. Ψάχνω παιχνίδια σε στυλ που να μαζεύεις πραγματα. Πχ στο Stardew Valley με το ψάρεμα μάζευε ψάρια και συμπλήρωνε ένα βιβλίο. Στα pokemon το pokedex. Στο Tsuki Adventure έχει ένα toy diary που πρέπει να τα μαζέψει όλα. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Αλλά παιχνίδια στυλ Πόκεμον αποκλειστικά δε με ψήνουν. Θέλω απλά να περνάω την ώρα μου και να συμπληρώσω κάτι τέτοια. Ακούγεται κουλό αλλά μαρεσει να τα μαζεύω και να συμπληρώνω. Έχετε κάτι να προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, sp3cial said:

Καλημέρα! Θέλω να βρω κάτι συγκεκριμένο σε παιχνίδια. Ψάχνω παιχνίδια σε στυλ που να μαζεύεις πραγματα. Πχ στο Stardew Valley με το ψάρεμα μάζευε ψάρια και συμπλήρωνε ένα βιβλίο. Στα pokemon το pokedex. Στο Tsuki Adventure έχει ένα toy diary που πρέπει να τα μαζέψει όλα. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Αλλά παιχνίδια στυλ Πόκεμον αποκλειστικά δε με ψήνουν. Θέλω απλά να περνάω την ώρα μου και να συμπληρώσω κάτι τέτοια. Ακούγεται κουλό αλλά μαρεσει να τα μαζεύω και να συμπληρώνω. Έχετε κάτι να προτείνετε; 

Με ενδιαφερει και μενα κατι αντιστοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία φαίνονται ειδικά το πρώτο με έψησε. Μήπως γνωρίζεις κάτι αντίστοιχο και για κινητό να μπορώ να το παίζω και εκτός σπιτιου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Πολύ ωραία φαίνονται ειδικά το πρώτο με έψησε. Μήπως γνωρίζεις κάτι αντίστοιχο και για κινητό να μπορώ να το παίζω και εκτός σπιτιου; 

σου απαντησα στην ενοτητα mobile software

που ρωτησες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω παιχνιδακια στυλ diablo. 2d isometric , να χτιζεις char , grinding κλπ.

Τι εχω παιξει και δεν ψηνομαι να ξαναπαιξω.

1.Diablo 1 (+ τα μεγαλα mods)
2.Diablo 2 (+ τα μεγαλα mods)
3.Sacred series
4.Grim dawn
5.Viktor Vran
6.Book of demons (το παιζω αυτην την εποχη)
7.Titan quest
8.Diablo 3 (κουραστικα με αυτο πλεον...)
9.Τorchlight 1-2 (εν αναμονη του frontiers...)

1-2-3-7 , ειναι παλια σε γραφικα και δεν με τραβανε.Το 6 οπως εγραψα το παιζω αυτην την περιοδο.Το 5 δεν με τραβηξε τοσο.Το Grim dawn ειναι ακριβως αυτο που ζηταω (αν και εχει μεγαλο κοσμο και ειναι λιγο κουραστικο σε θεματα αποστασεων , ταξιδιων κλπ).Το grim dawn ομως ,τουλαχιστον σε μενα , εχει εκνευριστικο συνεχες stuttering και καταστρεφει το παιχνιδι ειδικα οταν συμβαινει πανω σε boss fights ή σε skeleton-key-dungeons , οποιος το εχει παιξει καταλαβαινει ποια dungeons εννοω.

Οποιεσδηποτε προτασεις ευπροσδεκτες :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...