Προς το περιεχόμενο

Μεγάλος Περίπατος Αθήνα


_filippos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ggiorgos7 είπε

Το πρόβλημα της κυκλοφορίας είναι έντονο σε καθημερινή βάση.Με αυτό το έργο το πρόβλημα θα μεταφερθεί και σε άλλους δρόμους που ήδη είναι πνιγμένοι.Σολωνος , Ακαδημίας, Καναρη και πάει λέγοντας.

Σωστα, και θα βγουν μετα συγκοινωνιολογοι να λεμε "δεν ξερουμε που πηγε ο κοσμος... μαλλον κατεβαινει με ενναλακτικά μέσα" :-)

Και όλα τα στενα θα ειναι πνιγμενα. Και ο κοσμος θα βασανίζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άν και είμαι οπωσδήποτε ανάμεσα σε αυτούς που πιστεύουν στην ανάγκη περιορισμού της χρήσης των αυτοκινήτων, σε αυτή την περίπτωση, πιστεύω πως πρόκειται για μια πρόχειρη κίνηση εντυπωσιασμού(αν όχι κάτι πιο πονηρό) με αρνητικές επιπτώσεις για τη πλειοψηφία των κατοίκων του λεκανοπεδίου.

Σε μια πόλη με πολλά προβλήματα, προτιμάς να ξεκινήσεις προσθέτοντας επιπλέον χώρο για περπάτημα(και ποδήλατο) σε κεντρική αρτηρία που διαθέτει ήδη τα πλατύτερα και πιο καλά διατηρημένα πεζοδρόμια της πόλης δημιουργώντας συμφόρηση σε όλο το οδικό δίκτυο. Επιπλέον, αυτό το κάνεις σε μια περίοδο που πολλοί αποφεύγουν να χρησιμοποιήσουν δημόσια μέσα μεταφοράς λόγω κορωνοϊού (μέχρι και καυγάδες ξεσπούν στο εσωτερικό των λεωφορείων ανάμεσα σε αυτούς που φορούν και αυτούς που δεν φορούν μάσκες). Όσο και αν μερικούς δεν τους "αγγίζει" τόσο πολύ το θέμα του ιού, υπάρχουν ωστόσο ανάμεσα μας πολλοί που έχουν οι ίδιοι ή δικοί τους θέματα υγείας.

Όσον αφορά την προώθηση της χρήσης ποδηλάτου θα συμφωνήσω με πολλούς που ήδη έθιξαν το θέμα της συνέχειας των ποδηλατοδρόμων για να έχει νόημα. Λογικό μου ακούγεται επίσης οτι δεν είναι απαραίτητο να γίνουμε σώνει και καλά Ολλανδία όταν δεν έχουμε την ίδια μορφολογία εδάφους(θα μπορούσαμε να αναφέρουμε ίσως και άλλες διαφορές όπως το μέγεθος των πόλεων το επίπεδο των δημόσιων μέσων μεταφοράς και πολλά άλλα).

Ας κάνουν οι "υπεύθυνοι" κάτι με το θέμα της καθαριότητας και της τήρησης των όποιων μέτρων ήδη υπάρχουν(μήπως τηρούμε το νόμο όσον αφορά τoυς λεωφορειοδρόμους ή τις ΛΕΑ?) και μετά μπορούν να μας παρουσιάσουν μεγαλεπήβολα σχέδια (τρομάρα τους).

Έδω ταιριάζει κάλλιστα η φράση, και ας έχει περάσει το Πάσχα, "Με πορδές δεν βάφονται αυγά!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα θυμίσω εδώ τις άθλιες αναπλάσεις επί Τζανίκου που είχαν γίνει στο Μαρούσι (για όσους ξέρουν και θυμούνται).
Το ΚΑΤ ήταν δίπλα, και στο τέλος οι πεζοδρομήσεις έγιναν από την αρχή.

Αλήθεια κανείς έχει ασχοληθεί με την κατάσταση των πεζοδρομίων
που με τη σειρά της εν μέρει οφείλεται στον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζονται (πλάκες κλπ);
Να κάτσουν να σκεφτούν κι ένα τρόπο να φτιάχνονται πιο ανθεκτικά και ασφαλή πεζοδρόμια.

Έχει κανένας δήμαρχος πέσει σε τρύπα στο πεζοδρόμιο, κανενός ο γονιός έχει σπάσει το πόδι του που σκόνταψε, μούσκεψε κάποιος υψηλά ιστάμενος το παντελόνι του πατώντας σε κούφια πλάκα, γλίστρησε ποτέ κανείς κοκ;
Το ότι είναι αδιάβατα τα πεζοδρόμια που είναι στενά εννοείται είναι το μόνο που μάς σώνει. Κατεβαίνουμε στο οδόστρωμα.

Το πρόβλημα με όλους αυτούς είναι ότι δεν έχουν και δε θέλουν να έχουν επαφή με την καθημερινότητα.
Πραγματικά και κυριολεκτικά έργα βιτρίνας, επειδή αναφέρουμε και τη λέξη «περίπατος» εδώ μέσα.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, albabis είπε

Εγώ την υποκρισία σχολιάζω,που είναι τόση,ώστε να περισσεύει ένας σκασμός λεφτά για γλάστρες,τενεκέδες και ποιός ξέρει πόσες μίζες δεξιά και αριστερά και να αφήνουν τους ανθρώπους στο κρύο και την πεινά.Εσύ εάν το βλέπεις λογικό,επειδή το κάνουν και "άλλοι"χαλάλι σου,εγώ το βρίσκω υποκρισία,υποκουτούρα,ένδειξη αμορφωσιάς  και κατάντιας της κοινωνίας.

Ναι είναι λογικό. Και καθόλου υποκρισία. Τώρα αν εσύ θες να λαϊκίζεις χωρίς αύριο, δικό σου θέμα αλλά κάντο καλύτερα με τα συντρόφια, όχι σε τεχνολογικό φόρουμ, έχετε κουράσει πλέον. 

Και για να λαϊκίσω και εγώ, πάρτους σπίτι σου, στείλε λεφτά στα παιδάκια της Αφρικής που πεινάνε και όλες αυτές οι γραφικές αηδίες που λένε όλοι και από τις 2 πλευρές. 

Ας μείνουμε στα του Περιπάτου λοιπόν, και ας αφήσουμε τα κοινονικοπολιτικά σε αυτούς που είτε πληρώνονται για να τα φροντίζουν είτε πραγματικά νοιάζονται. Από προπονητές της εξέδρας και ακτιβιστές του πληκτρολογίου χορτάσαμε.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Θα θυμίσω εδώ τις άθλιες αναπλάσεις επί Τζανίκου που είχαν γίνει στο Μαρούσι (για όσους ξέρουν και θυμούνται).
Το ΚΑΤ ήταν δίπλα, και στο τέλος οι πεζοδρομήσεις έγιναν από την αρχή.

Αλήθεια κανείς έχει ασχοληθεί με την κατάσταση των πεζοδρομίων
που με τη σειρά της εν μέρει οφείλεται στον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζονται (πλάκες κλπ);

Έχει κανένας δήμαρχος πέσει σε τρύπα στο πεζοδρόμιο, κανενός ο γονιός έχει σπάσει το πόδι του που σκόνταψε, μούσκεψε κάποιος υψηλά ιστάμενος το παντελόνι του πατώντας σε κούφια πλάκα, γλίστρησε ποτέ κανείς κοκ;
Το ότι είναι αδιάβατα τα πεζοδρόμια που είναι στενά εννοείται είναι το μόνο που μάς σώνει. Κατεβαίνουμε στο οδόστρωμα.

Το πρόβλημα με όλους αυτούς είναι ότι δεν έχουν και δε θέλουν να έχουν επαφή με την καθημερινότητα.
Πραγματικά και κυριολεκτικά έργα βιτρίνας, επειδή αναφέρουμε και τη λέξη «περίπατος» εδώ μέσα.

Αυτοι πανε με αμαξι και εχουν υπογειο παρκινγκ στο δημαρχειο του Αμαρουσίου.

Τα υπολοιπα ειναι για το ποπολο

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, leolipop είπε

Εχουμε τοσο καλο καιρο καιρο σε αυτη τη χωρα και πολη , αλλα για καποιο λογο αποφευγουμε το δικυκλο που δινει λυση στο μποτιλιαρισμα , στα εξοδα μετακινησης , χρονο διαδρομης κλπ.Γιατι ; Γιατι η μαμα και ο μπαμπας σου λενε οτι θα σκοτωθεις με αυτο και για αυτο το λογο μετα το αμαξι του μπαμπα, εχει αυτοκινητο απο κατω και ο γιος και η κορη και ουτε να παρκαρεις εχεις, ουτε να μετακινηθεις και οι λωριδες που λετε μερικοι δε λενε τιποτα.

Έχοντας χάσει 2 φίλους από μηχανή και παραλίγο και τον αδερφό μου, και δεν χρειάστηκε να μου το πει καμία μαμά και κανένας μπαμπάς, το βίωσα από μόνος μου. Sorry αλλά χίλιες φορές να κολλήσω στην κίνηση με τη μουσικούλα μου και το airconditionάκι μου παρά να ανέβω στη δίκυκλη νεκροφόρα. Ο καθένας με τις εμπειρίες του φυσικά. Δεν λέω ότι είμαι σωστός οδηγός εγώ, αλλά στην Ελλάδα γενικά δεν έχουμε καθόλου οδηγική παιδεία, συνεπώς δεν θεωρώ ότι είναι μία λύση που θα επέλεγα εγώ προσωπικά.

Με το ζόρι δεν μπορούμε να βρούμε λύση σε ένα τεράστιο πρόβλημα, μπορούμε όμως να προσπαθήσουμε να μην το κάνουμε χειρότερο, με το να γίνονται σταδιακά κάποιες αλλαγές πρώτα περιφερειακά (περιφερειακούς δήμους), και μετά στην καρδιά του προβλήματος. 

Ακόμα και εδώ μέσα, όλοι κράζουν ποδήλατα και ηλεκτρικά πατίνια. Τα κράζουν επειδή ο αναβάτης είναι ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΣ οδηγικά και νομίζει ότι είναι υπεράνω όλων, αυτοκινήτων αλλά και πεζών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, polaki είπε

Ναι είναι λογικό. Και καθόλου υποκρισία. Τώρα αν εσύ θες να λαϊκίζεις χωρίς αύριο, δικό σου θέμα αλλά κάντο καλύτερα με τα συντρόφια, όχι σε τεχνολογικό φόρουμ, έχετε κουράσει πλέον. 

Και για να λαϊκίσω και εγώ, πάρτους σπίτι σου, στείλε λεφτά στα παιδάκια της Αφρικής που πεινάνε και όλες αυτές οι γραφικές αηδίες που λένε όλοι και από τις 2 πλευρές. 

Ας μείνουμε στα του Περιπάτου λοιπόν, και ας αφήσουμε τα κοινονικοπολιτικά σε αυτούς που είτε πληρώνονται για να τα φροντίζουν είτε πραγματικά νοιάζονται. Από προπονητές της εξέδρας και ακτιβιστές του πληκτρολογίου χορτάσαμε.

Ο συμφορουμιτης κατέθεσε την άποψη του ,δεν καταλαβαίνω τον λόγο που σε αναστατωσε Polaki.Ψεματα λέει;Και η αρχική τοποθέτηση σου είναι αρκετά σκληρή λαμβάνοντας υπόψη ότι αρκετοί πλέον συμπολίτες μας ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας και ένα έργο όπως ο περίπατος είναι παντελώς αδιάφορος ,δεν προσφέρει τίποτα.Δεν κατανοώ τον λόγο που πειραχτηκες και έχεις καταφύγει σε χαρακτηρισμούς οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που συζητάμε.Το αν ο περίπατος είναι ένα απαραίτητο εργο.Αν θα έχει θετικό αντίκτυπο στους κατοίκους της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τον polaki με την έννοια πως βγαίνουμε offtopic
και δεν μπορεί να στριφογυρνάμε παντού γύρω από τα ιδεολογικοκοινωνιολογικά
για τα οποία τέλος πάντων ο καθένας δικαιούται να έχει τη δική του στάση απέναντι στα πράγματα.
Μιλάμε εδώ για έργα υποδομής και δαπάνες που θα έπρεπε να επενδύονται σε υποδομές.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μεγαλώσει κοντά στον λόφο του Στρέφη. Θεωρώ ότι πάλι καλά που το κέντρο της Αθήνας είναι σε αυτή την κατάσταση και δεν το έχουν εγκαταλείψει εντελώς οι πολίτες. Από την δεκαετία του 80 και ακόμα παλαιότερα φεύγει συνεχώς κόσμος για τα προάστια, αρκετοί φίλοι γνωστοί μας και παλαιοι συμμαθητές μου έφυγαν. Από τα Εξαρχεια φεύγουν μέχρι και οι Αλβανοί που ερχόντουσαν το 90 και τους νοικιαζαν τα σπίτια, κάποιοι έχουν οικογένειες και φοβούνται για τα παιδιά τους διότι είχαμε επεισόδια κάθε τρεις και λίγο, εδώ και 1 έτος άλλαξε η εικόνα αλλά πλέον αντί για μόνιμους κατοίκους έχουμε τουρίστες και airbnb. Βέβαια τα κλειστά σπίτια διαμερίσματα οι μαυρισμένες όψεις η βρώμα και το γκράφιτι καλά κρατούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Ο συμφορουμιτης κατέθεσε την άποψη του ,δεν καταλαβαίνω τον λόγο που σε αναστατωσε Polaki.Ψεματα λέει;Και η αρχική τοποθέτηση σου είναι αρκετά σκληρή λαμβάνοντας υπόψη ότι αρκετοί πλέον συμπολίτες μας ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας και ένα έργο όπως ο περίπατος είναι παντελώς αδιάφορος ,δεν προσφέρει τίποτα.Δεν κατανοώ τον λόγο που πειραχτηκες και έχεις καταφύγει σε χαρακτηρισμούς οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που συζητάμε.Το αν ο περίπατος είναι ένα απαραίτητο εργο.Αν θα έχει θετικό αντίκτυπο στους κατοίκους της Αθήνας.

Η αναστάτωση οφείλεται στο ότι το κάθε θέμα ανοίγει για να συζητηθεί επί της ουσίας, και όχι για να στριφογυρίζουμε γύρω γύρω από προβλήματα που η ίδια η ανθρωπότητα εδώ και 3000 χρόνια  δεν θέλει και δεν μπορεί να λύσει. Δεν γίνεται ΚΑΙ ΕΔΩ σε τεχνολογικό φόρουμ να συζητάμε αυτά τα πράγματα, είναι όχι υποκριτικό που λέει και ο άλλος, αλλά γελοίο. 

Αλλιώς ας ισοπεδώσουμε (μεταφορικά) και τον σπουδαίο Παρθενώνα μας, αφού και την εποχή που χτιζόταν υπήρχαν φτωχοί, άστεγοι και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο.. και οι άλλοι καθόντουσαν και χτίζανε ναούς και αγάλματα, σα δε ντρέπονται αντί να κοιτάξουν να βοηθήσουν το συνάνθρωπο... 

Τα έχουμε πει 100 φορές και θα τα πούμε άλλες τόσες: Όποιος θέλει και μπορεί, ας πάει σε όποια υποΣαχάρια χώρα θέλει να βοηθήσει. Αλλιώς κουράζει όλους εμάς που τουλάχιστον δεν το παίζουμε ακτιβιστές και για να το πω ωμά, κοιτάμε μόνο την πάρτι μας.. 

  • Like 4
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Η αναστάτωση οφείλεται στο ότι το κάθε θέμα ανοίγει για να συζητηθεί επί της ουσίας, και όχι για να στριφογυρίζουμε γύρω γύρω από προβλήματα που η ίδια η ανθρωπότητα εδώ και 3000 χρόνια  δεν θέλει και δεν μπορεί να λύσει. Δεν γίνεται ΚΑΙ ΕΔΩ σε τεχνολογικό φόρουμ να συζητάμε αυτά τα πράγματα, είναι όχι υποκριτικό που λέει και ο άλλος, αλλά γελοίο. 

Αλλιώς ας ισοπεδώσουμε (μεταφορικά) και τον σπουδαίο Παρθενώνα μας, αφού και την εποχή που χτιζόταν υπήρχαν φτωχοί, άστεγοι και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο.. και οι άλλοι καθόντουσαν και χτίζανε ναούς και αγάλματα, σα δε ντρέπονται αντί να κοιτάξουν να βοηθήσουν το συνάνθρωπο... 

Τα έχουμε πει 100 φορές και θα τα πούμε άλλες τόσες: Όποιος θέλει και μπορεί, ας πάει σε όποια υποΣαχάρια χώρα θέλει να βοηθήσει. Αλλιώς κουράζει όλους εμάς που τουλάχιστον δεν το παίζουμε ακτιβιστές και για να το πω ωμά, κοιτάμε μόνο την πάρτι μας.. 

Αχταρμάς

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsipakis είπε

σε ολες

Σε όλες τις πόλεις της Ευρώπης ρε θηρίο? Να το ξέρουμε να μη σε πλησιάζουμε γιατί θα έχεις κορώνα και στις κάλτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ggiorgos7 είπε

Ο συμφορουμιτης κατέθεσε την άποψη του ,δεν καταλαβαίνω τον λόγο που σε αναστατωσε Polaki.Ψεματα λέει;Και η αρχική τοποθέτηση σου είναι αρκετά σκληρή λαμβάνοντας υπόψη ότι αρκετοί πλέον συμπολίτες μας ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας και ένα έργο όπως ο περίπατος είναι παντελώς αδιάφορος ,δεν προσφέρει τίποτα.Δεν κατανοώ τον λόγο που πειραχτηκες και έχεις καταφύγει σε χαρακτηρισμούς οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που συζητάμε.Το αν ο περίπατος είναι ένα απαραίτητο εργο.Αν θα έχει θετικό αντίκτυπο στους κατοίκους της Αθήνας.

Οι φτωχοί δεν πρόκειται να βοηθηθούν με επιδόματα αλλά με επενδύσεις και με νέες θέσεις εργασίας.

Οπότε το επιχείρημα, "να λυθεί πρώτα το πρόβλημα της φτώχιας και μετά βλέπουμε" δεν στέκει ιδιαίτερα. Ούτε νομίζω ότι ενδιαφέρεται κανείς για την παγκόσμια φτώχια, ο καθένας κοιτάει να ανεβάσει τον δικό του μισθό. Αν ο μέσος Ελληνας μπορούσε να έχει αύξηση 200 ευρώ, δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον για να μοιραστεί τον δικό του πλούτο με τον πιο φτωχό.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από όλα όσα διαβάζω ένα μου κόλησε.

Ήθελα να ήξερα ποιος θα πει στη γκόμενα ξέρεις σήμερα σκέφτηκα να πάρουμε το μετρό και να κατέβουμε  Πανεπιστημίου για ποδαρόδρομο.Και να είναι καλοκαίρι καύσωνας με καμιά 30αριά και βάλε βαθμούς Κελσίου.

Την άλλη μέρα μάλλον θα ψάχνει να τη βρει με κανένα κολητό σε καμιά παραλία να λιάζεται.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...