Προς το περιεχόμενο

Μεγάλος Περίπατος Αθήνα


_filippos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, polaki είπε

Κοίτα πέραν του αν θα γίνει απάλευτο ή όχι, το κέντρο γενικά στις περισσότερες πρωτεύουσες δεν είναι ο ιδανικός τόπος για να μείνει κάποιος. Είτε λόγω της ποιότητας ζωής, είτε και λόγω κόστους. Απλά εδώ μας ξενίζει αυτό γιατί επί δεκαετίες είχαμε συνηθίσει διαφορετικά. Αυτά που γίνονται τώρα (τα τελευταία 15-20 χρόνια) στην Ελλάδα είχαν ήδη ξεκινήσει πολλά χρόνια πριν σε άλλες Ευρωπαίκές πρωτεύουσες. 

Η σημερινή γιαγιούλα που είχε συνηθίσει να κατεβαίνει στα πέριξ της Ομόνοιας για να πάει στο μπακάλικο, στον χασάπη και στη ράφτρα είναι λογικό να μην μπορεί να συνηθίσει αυτήν την τεράστια αλλαγή. Κάτι αντίστοιχο είμαι σίγουρος ότι έγινε και στην AlexanderPlatz , ή την Potsdamer platz του Βερολίνου καμιά 40αριά χρόνια πριν..

Μην τα λες εμενα.... πες τα σε αυτους που ελπιζουν  σε επιστροφη των νεων ζευγαριων στο κεντρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως κάποιοι εδώ μέσα που με μοχθηρία λένε "να πάτε με τα πόδια", μη ρωτώντας αν όλοι είναι πεζοπόροι, fit και έχουν το χρόνο, αν έρχονται στο κέντρο από επιλογή ή επειδή αναγκάζονται, αν δεν έχουν άλλη εναλλακτική, αν χωράνε μέσα στα λειψά, ακαθάριστα, ασυντήρητα και σπάνια λεωφορεία και τρόλεϊ, αν όλοι εξυπηρετούνται από τις υπάρχουσες γραμμές, αν κάποια ειναι τόσο βρώμικα που κινδυνεύεις από μολυσματικές ασθένειες και δυστυχώς από κάποιους συνανθρώπους που δεν τηρούν την στοιχειώδη υγιεινή, αν...αν...

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Άποψη είναι ότι εμένα με βολεύει να γίνει (σ)το κέντρο αυτοκινητόδρομος για να πηγαίνω με το αμαξάκι από το σπίτι μου στη δουλειά πιο γρήγορα...

Αλλά ας μην παίζουμε με τις λέξεις!

Οχι, αυτο ειναι επιθυμια. Μην παιζουμε με τις λεξεις αλλα αν οι λεξεις χασουν τη σημασια τους δεν θα ξερουμε τι λεμε. 

48 λεπτά πριν, ikorolis είπε

και ποιος σου είπε εσένα φίλε μου ότι τα SUV θα μπαίνουν στο κολωνάκι και θα παρκάρουν στα πεζοδρόμια πάνω

κάνεις μεγάλο λάθος σε αυτό

ούτε τα SUV θα επιτρέπονται

ούτε στο κολωνάκι θα μπαίνει αυτοκίνητο

με τα πόδια "αγαπούλα" θα περπατάς στο κολωνάκι ή με τα ΜΜΜ.

το SUV στον χώρο στάθμευσης αλλιώς στο παίρνει ο γερανός μαζί με τις πινακίδες και την άδεια οδήγησης και σου χώνει ένα πολύ τσουχτερό πρόστιμο που στο τέλος θα πουλήσεις το SUV.

Μπορεις να δεις τις ηδη υπαρχουσες εξαιρεσεις της 'πιλοτικης' εφαρμογης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dazed είπε

Οχι, αυτο ειναι επιθυμια. Μην παιζουμε με τις λεξεις αλλα αν οι λεξεις χασουν τη σημασια τους δεν θα ξερουμε τι λεμε. 

Μπορεις να δεις τις ηδη υπαρχουσες εξαιρεσεις της 'πιλοτικης' εφαρμογης.

δεν με απασχολεί ούτε η πιλοτική εφαρμογή που λες

ούτε ο μεγάλος περίπατος (πεζόδρομος ποδηλατόδρομος)

ούτε ο δήμαρχος

το έργο αυτό έγινε για να μπουν χρήματα σε κάποιων της τσέπες

ένα ακόμα άχρηστο έργο στην αθήνα από έναν ακόμα αποτυχημένο δήμαρχο

αν κάνω λάθος στην προσωπική μου άποψη

μένει να μου το αποδείξουν με τα έργα τους

ως κάτοικος της περιοχής Βύρωνα (γνωρίζετε όλοι φαντάζομαι ποιος ήταν δήμαρχος εδώ και πάρα πολλά χρόνια...) Παγκρατίου ξέρω πολύ καλά τι χρειάζεται η πόλη....

ως επιβάτης των ΜΜΜ που χρησιμοποιώ για την μετακίνηση μου από το σπίτι μου ως την εργασία μου και αντίστροφα επίσης ξέρω

εγώ είπα καθαρά τι φταίει

όταν ο "ελληναράς" που κρύβουμε μέσα μας σταματήσει να παίρνει το όχημα του για "ψύλλου πήδημα" ή αυτοί που διαχειρίζονται τα πράγματα του κάνουν ακριβό το σπορ αυτό είτε με την στάθμευση είτε με τα προστίματα

τότε η ζωή θα βελτιωθεί στην πόλη

παράδειγμα πρόσφατο έχω τι καλά που ήταν η αθήνα εποχή LOCKDOWN

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

δεν με απασχολεί ούτε η πιλοτική εφαρμογή που λες

ούτε ο μεγάλος περίπατος (πεζόδρομος ποδηλατόδρομος)

ούτε ο δήμαρχος

το έργο αυτό έγινε για να μπουν χρήματα σε κάποιων της τσέπες

ένα ακόμα άχρηστο έργο στην αθήνα από έναν ακόμα αποτυχημένο δήμαρχο

Σε ολα τα εργα που γινονται κατι μπαινει στην τσεπη, αλλα αχρηστο γιατι? Ηδη εχουν γινει καποιες ενεργειες για καθαρισμο απο γκραφιτι που δειχνει οτι θελουν να αναβαθμιστει η περιοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Lee80 είπε

Σε ολα τα εργα που γινονται κατι μπαινει στην τσεπη, αλλα αχρηστο γιατι? Ηδη εχουν γινει καποιες ενεργειες για καθαρισμο απο γκραφιτι που δειχνει οτι θελουν να αναβαθμιστει η περιοχη

περιμένω να δω πράξεις

όχι λόγια

στα εξάρχεια που αναφέρθηκαν ναι έγιναν ενέργειες να καθαρίσουν από τα γκραφίτι αλλά .... μάντεψε την επόμενη εβδομάδα οι άσπροι τοίχοι ήταν ξανά βαμμένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panman76 είπε

O Παρθενώνας μπορεί να χτίστηκε και να τον θαυμάζουν και απολαμβάνουν οι επόμενες γενιές, ωστόσο, η γενιά που τον έχτισε έγινε υποχείριο των Σπαρτιατών και η Αθήνα δεν ξανασήκωσε κεφάλι στους επόμενους δυνατούς της χώρας. Η έπαρση δεν βοηθά ποτέ απο μόνη της.

Δεν σχολιάζουμε την έπαρση, σχολιάζουμε το ότι η φύση της ανθρωπότητας και του κόσμου ολόκληρου είναι ότι οι αδύναμοι μένουν πίσω και οι υπόλοιποι προχωράνε. Έχουμε φτάσει 2020 και ακόμα κάποιοι γραφικοί σχολιάζουν λέγοντας ότι τα λεφτά καλύτερα να πήγαιναν στους άστεγους, στους φτωχούς και οπουδήποτε αλλού. 

Αυτό δεν έχει ποτέ συμβεί στην ιστορία και ούτε πρόκειται ποτέ να συμβεί. Στη θεωρία όλοι καλά τα λένε. Η πράξη μετράει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όσο χτίζεται το έργο ότι και να πουμε είναι ανούσιο. Προβλήματα υπήρχαν και πριν, υπάρχουν τώρα και θα υπάρχουν και μετά. Το θέμα είναι αφού γίνετε το έργο, να γίνει τουλάχιστον κάτι της προκοπής να το χαρούμε και εμείς και οι τουρίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως οδηγός ΙΧ μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς θέλω πολύ παραπάνω χρόνο
τόσο στο πήγαινε όσο και στο έλα.

Ως ποδηλατής μου είναι αδιάφορο καθώς ποδηλατώ κοντά 15 χρόνια στους
δρόμους της Αττικής χωρίς πρόβλημα.

Ως πεζός θα ήθελα το κέντρο να κλείσει εντελώς για τα ΙΧ και μηχανάκια
για να έχει κάποιο νόημα ο περίπατος.

Κατά τα άλλα θεωρώ ότι στην τωρινή μορφή ειναι ημιτελές και δεν προ-
σφέρει κάτι ουσιαστικό. Δηλαδή ούτε είναι κάτι όμορφο για βγεις βόλτα,
ούτε είναι κάτι αποτρεπτικό για να μην περάσεις από εκεί με το αμάξι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν σχολιάζουμε την έπαρση, σχολιάζουμε το ότι η φύση της ανθρωπότητας και του κόσμου ολόκληρου είναι ότι οι αδύναμοι μένουν πίσω και οι υπόλοιποι προχωράνε. Έχουμε φτάσει 2020 και ακόμα κάποιοι γραφικοί σχολιάζουν λέγοντας ότι τα λεφτά καλύτερα να πήγαιναν στους άστεγους, στους φτωχούς και οπουδήποτε αλλού. 

Αυτό δεν έχει ποτέ συμβεί στην ιστορία και ούτε πρόκειται ποτέ να συμβεί. Στη θεωρία όλοι καλά τα λένε. Η πράξη μετράει.

Όταν η φράση "στη Δυτική Ευρώπη υπήρχε ο Διαφωτισμός και στην Ελλάδα Τουρκοκρατία" βρίσκει ένα σύγχρονο παράδειγμα της. Ξαναδιάβασε την ιστορία και σκέψου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

περιμένω να δω πράξεις

όχι λόγια

στα εξάρχεια που αναφέρθηκαν ναι έγιναν ενέργειες να καθαρίσουν από τα γκραφίτι αλλά .... μάντεψε την επόμενη εβδομάδα οι άσπροι τοίχοι ήταν ξανά βαμμένοι...

Μένω στο Μουσείο, οι δικοί μου τοίχοι εδω και έναν χρόνο δεν έχουν ούτε ίχνος μαρκαδόρου η μπογιας όταν πριν έναν χρόνο έφτανε μια εβδομάδα το πολύ για να αρχίσουν να λερώνουν, τώρα τυχαίο; Δεν το νομίζω, στην οδό που είμαι και είναι κεντρική με μεγάλο φάρδος έχουν σταματήσει να λερώνουν τα κτίρια. Ίσως σε τιποτα Θεμιστοκλεους Στουρναρη και γύρω στενά να είναι πιο δύσκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, adrfinance είπε

μπράβο στον Μπακογιάννη εξαιρετικά σωστή πρωτοβουλία και ας κλαίγονται οι γνωστοί άγνωστοι μίζεροι

Ακριβώς. Ευκαιρία να αρχίσουν να περπατάνε οι Έλληνες και να πέσουν τα προκυλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν σχολιάζουμε την έπαρση, σχολιάζουμε το ότι η φύση της ανθρωπότητας και του κόσμου ολόκληρου είναι ότι οι αδύναμοι μένουν πίσω και οι υπόλοιποι προχωράνε. Έχουμε φτάσει 2020 και ακόμα κάποιοι γραφικοί σχολιάζουν λέγοντας ότι τα λεφτά καλύτερα να πήγαιναν στους άστεγους, στους φτωχούς και οπουδήποτε αλλού. 

Αυτό δεν έχει ποτέ συμβεί στην ιστορία και ούτε πρόκειται ποτέ να συμβεί. Στη θεωρία όλοι καλά τα λένε. Η πράξη μετράει.

Στη προκειμένη περίπτωση πρόκειται περι έπαρσης και όχι περι ανάγκης να προχωρήσουμε μπροστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ακριβώς. Ευκαιρία να αρχίσουν να περπατάνε οι Έλληνες και να πέσουν τα προκυλια.

ναι και μακάρι να επεκταθεί αυτό σε πολλούς ακόμα δρόμους. οδηγώ αμάξι και μηχανάκι αλλά οδηγώ και ποδήλατο και θέλω και να περπατάω. ο μπακογιάννης μέχρι τώρα μου δείχνει πως ειναι ο καλύτερος που θυμάμαι όσο ζω. και δεν ασχολούμαι με κόμματα το λέω μόνο από αυτα που βλέπω καθαρίζει δρόμους αφαιρεί γκράφιτι κλπ

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...