Προς το περιεχόμενο

Μεγάλος Περίπατος Αθήνα


_filippos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαστα....

Από μια πρωτεύουσα που ντρέπεσαι να κατέβεις στο κέντρο της, ξαφνικά γίναμε Γκρενομπλ.

Πρόσφατα κατέβηκα στην Ομόνοια για κάτι δουλειές. Το συντριβάνι ήταν υπέρλαμπρο. Γιουπιιι....

Λιιιιιγο πιο κάτω όμως, στα στενά πίσω από τον Χόντο, η πρέζα και το λαθρεμπόριο είχαν την τιμητική τους.

Καλά, για βράδυ δεν το συζητώ να κατέβεις από κει, ειδικά πλατεία Βάθης και Μάρνης.

Αλλααααα.......στον τουρίστα τι θα δείξουμε? Greek Souvlaki, Tsolias, Syntagma Square, Megalos Peripatoouuusss wooooowww!

Πραγματικά σας μιλάω ρε μάγκες, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ άλλη υποκρισία σε αυτή την χώρα. Ειλικρινά, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ!

Πραγματικά, όλα τελικά γίνονται για τα γκαφρα! Ότι ευαισθητοποιήθηκε ο Μπακό θα μου πείτε τώρα, να φτιάξει ποδηλατόδρομο!

Μια Αθήνα γεμάτη πρεζόνια να σουτάρουν μέρα μεσημέρι. Από μπροστά η "'όμορφη Αθήνα" και από πίσω στα στενάκια μαυρίλα και δυσωδία.

Το κέντρο της Αθήνας έχει παρακμάσει εδώ και δεκαετίες, κατά τη γνώμη μου ηθελημένα και εις γνώση των εκάστοτε κυβερνώντων.

Σε μια ήμερα αν θέλουν την καθαρίζουν απο πρέζα, από παρεμπόριο και εγκληματικότητα.

Και ναι, δεν είναι τυχαίο ότι κάποια στιγμή θα πάρει μεγάλη αξία το κέντρο. Κοιτάξτε για γκαρσονιέρες στο κέντρο, 27 τετραγωνικά 450€/μηνα.

Ο ποδηλατόδρομος μας μάρανε....... Κινήσεις εντυπωσιασμου για να χαμε να λεγαμε...

  • Like 9
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Τα αυτοκίνητα πληρώνουν πελώριους φόρους, μεγαλύτερους ίσως από κάθε άλλο περιουσιακό στοιχείο που μπορεί να έχει ένας μέσος άνθρωπος. Από τα σήματα, τα σκανδαλώδη διόδια, μέχρι την εξωπραγματική τιμή του καυσίμου.

Άμα το κάνεις ακόμα πιο ακριβό το μόνο που θα καταφέρεις είναι τους πολίτες να κάνουν ακόμα πιο σκατό το παξιμάδι τους ώστε να μπορούν να το συντηρούν, και να μην χρειάζεται να μπουν στα βρωμερά ΜΜΜ ή να τους κόψει στα δύο κανα αμάξι άμα πάρουν ποδήλατο.

Το να δυσκολέψεις (πρακτικά ή φορολογικά) το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα νόημα εκτός της εκδικητικότητας και του σαδισμού, αν πρώτα δεν βελτιώσεις (κατά πολύ) τα ΜΜΜ

Τους οποίους έχω πληρώσει και για τα 3 οχήματα μου, αυτοκίνητο και μηχανή και σκούτερ και ξέρω από πρώτο χέρι.

Αυτό που ζητάς να συνεχιστεί, και δυσκολεύεσαι να χωνέψεις πόσο παράλογο είναι γιατί όλοι μας έχουμε εμποτιστεί με την ιδέα/δικαίωμα της "δωρεάν" στάθμευσης, , είναι πως αν αντιμετωπίζαμε ας πούμε τα κτίρια όπως αντιμετωπίζουμε το αυτοκίνητο, θα μπορούσε να πει κανείς πως πλήρωσε τα τούβλα και τα σίδερα οπότε μπορεί να τα τοποθετήσει όπου θέλει. Κι έτσι δεν θα είχε μείνει χιλιοστό δημόσιου χώρου που να είναι άκτιστο. Όπως βέβαια δεν έχει μείνει χιλιοστό πεζοδρομίου και δρόμου χωρίς αυτοκίνητα. Ο δρόμος στο σπίτι μου είναι στα χαρτιά διπλής κατεύθυνσης αλλά ίσα που χωράει ένα αυτοκίνητο αφού παρκάρουν και στις δύο πλευρές πλέον. Κι αυτή είναι η "κανονικότητα" παντού στην Αττική. Πως ακριβώς καλύπτεται από τα τέλη κυκλοφορίας αυτή η κατάληψη του δημοσίου χώρου; 

Και βέβαια μπαίνεις στη λογική αντίφαση πως αν ο πολίτης δεν μπορεί να έχει αυτοκίνητο και πάρει ποδήλατο θα τον κόψει στα δύο το αυτοκίνητο (ποιο άραγε, αυτό που θα πάψει να κυκλοφορεί ευρέως αφού οι πολίτες θα τα παρατήσουν; Χώρια που αναγνωρίζεις πως το αυτοκίνητο είναι αυτό που σκοτώνει αλλά η λύση είναι να πάρουν όλοι αυτοκίνητο. Σου ακούγεται λογικό;

Δεν χωράνε τα αυτοκίνητα σε αυτή την πόλη. Ούτε για να κυκλοφορήσουν, ούτε για να παρκάρουν. 

Οι ζωές μας θα γίνονται όλο και πιο μίζερες, ακόμη κι αν δεν είχαν κλείσει καμία Β. Όλγας στο κέντρο, γιατί ο αστικός πληθυσμός αυξάνει παντού στον πλανήτη, τα οχήματα γίνονται όλο και μεγαλύτερα ακόμη και σε σύγκριση με το ίδιο μοντέλο του παρελθόντος γιατί έτσι νιώθει ασφαλής ο χρήστης τους, κι ο αστικός χώρος είναι πεπερασμένος. It does not compute ρε παιδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, LiquidTroll said:

Μαστα....

Από μια πρωτεύουσα που ντρέπεσαι να κατέβεις στο κέντρο της, ξαφνικά γίναμε Γκρενομπλ

Δεν λέει κανείς πως γίναμε. Αλλά για να πας από το 10 στο 100 δεν πρέπει να περάσεις από το 20 30 40 κλπ; Εσύ περιμένεις να γίνει ξαφνικά σε μία μέρα από μηχανής θεό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Δεν λέει κανείς πως γίναμε. Αλλά για να πας από το 10 στο 100 δεν πρέπει να περάσεις από το 20 30 40 κλπ; Εσύ περιμένεις να γίνει ξαφνικά σε μία μέρα από μηχανής θεό;

Το αυτό!
+1 ή μάλλον +1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Μαστα....

Από μια πρωτεύουσα που ντρέπεσαι να κατέβεις στο κέντρο της, ξαφνικά γίναμε Γκρενομπλ.

Πρόσφατα κατέβηκα στην Ομόνοια για κάτι δουλειές. Το συντριβάνι ήταν υπέρλαμπρο. Γιουπιιι....

Λιιιιιγο πιο κάτω όμως, στα στενά πίσω από τον Χόντο, η πρέζα και το λαθρεμπόριο είχαν την τιμητική τους.

Καλά, για βράδυ δεν το συζητώ να κατέβεις από κει, ειδικά πλατεία Βάθης και Μάρνης.

Αλλααααα.......στον τουρίστα τι θα δείξουμε? Greek Souvlaki, Tsolias, Syntagma Square, Megalos Peripatoouuusss wooooowww!

Πραγματικά σας μιλάω ρε μάγκες, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ άλλη υποκρισία σε αυτή την χώρα. Ειλικρινά, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ!

Πραγματικά, όλα τελικά γίνονται για τα γκαφρα! Ότι ευαισθητοποιήθηκε ο Μπακό θα μου πείτε τώρα, να φτιάξει ποδηλατόδρομο!

Μια Αθήνα γεμάτη πρεζόνια να σουτάρουν μέρα μεσημέρι. Από μπροστά η "'όμορφη Αθήνα" και από πίσω στα στενάκια μαυρίλα και δυσωδία.

Το κέντρο της Αθήνας έχει παρακμάσει εδώ και δεκαετίες, κατά τη γνώμη μου ηθελημένα και εις γνώση των εκάστοτε κυβερνώντων.

Σε μια ήμερα αν θέλουν την καθαρίζουν απο πρέζα, από παρεμπόριο και εγκληματικότητα.

Και ναι, δεν είναι τυχαίο ότι κάποια στιγμή θα πάρει μεγάλη αξία το κέντρο. Κοιτάξτε για γκαρσονιέρες στο κέντρο, 27 τετραγωνικά 450€/μηνα.

Ο ποδηλατόδρομος μας μάρανε....... Κινήσεις εντυπωσιασμου για να χαμε να λεγαμε...

Εσύ προτιμάς να γίνουμε Νέο Δελχί ας πούμε;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, punky said:

Αυτό που ζητάς να συνεχιστεί, και δυσκολεύεσαι να χωνέψεις πόσο παράλογο είναι γιατί όλοι μας έχουμε εμποτιστεί με την ιδέα/δικαίωμα της "δωρεάν" στάθμευσης

Άλλο αυτό τόσα χρόνια. Να αναγκάζεσαι να κατεβαίνεις από τον ελάχιστο χώρο που σου έχει δώσει το κράτος να κυκλοφορήσεις, το πεζοδρόμιο. Να βγαίνεις στον δρόμο με κίνδυνο να σε πατήσουν γιατί κάποιος προνομιούχος οδηγός αυτοκινήτου δεν ήθελε να ξοδέψει χρόνο να σταθμεύσει σωστά σεβόμενος τους συμπολίτες του. Και δεν είναι η εξαίρεση είναι ο κανόνας. Και σε αυτό και στα άλλα παραδείγματα στο προηγούμενο μήνυμα.

Ήθελα να δω τι θα έκαναν αν άφηνα το ποδήλατο μου για δύο λεπτά στην μέση του δικού τους δρόμου. Θα ήταν το ίδιο ανεκτικοί με εμένα;

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα περίπου εξάμηνο πήγαινα κάθε μέρα στην δουλειά μου στα Βριλήσσια από το κέντρο της Αθήνας με ποδήλατο. 8  το πρωί έφευγα, έφτανα μετά από 40 περίπου λεπτά και επέστρεφα στις 5 και μισή με 30 λεπτά διαδρομής, λόγω κατηφόρας. 

Έχασα 10 κιλά για πλάκα και στο τέλος μου φαίνονταν βόλτα. 

Κινδύνεψα ένα σωρό φορές από λεωφορεία και αυτοκίνητα. Αν θα το ξαναέκανα; ΌΧΙ. Αυτή η πόλη όπως είπα θέλει μητροπολητικο σχεδιασμό,ωστε όσοι μπορούν και θέλουν να κάνουν χρήση ποδηλάτων, όπως επίσης και πολύ καλύτερα ΜΜΜ. 

Αυτό που κάνει ο μπακογιαννης είναι για την εικόνα του, τους χειροκροτητες του που θα γράψουν στα site και για την μετέπειτα πολιτική του καριέρα

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, punky είπε

Τους οποίους έχω πληρώσει και για τα 3 οχήματα μου, αυτοκίνητο και μηχανή και σκούτερ και ξέρω από πρώτο χέρι.

Αυτό που ζητάς να συνεχιστεί, και δυσκολεύεσαι να χωνέψεις πόσο παράλογο είναι γιατί όλοι μας έχουμε εμποτιστεί με την ιδέα/δικαίωμα της "δωρεάν" στάθμευσης, , είναι πως αν αντιμετωπίζαμε ας πούμε τα κτίρια όπως αντιμετωπίζουμε το αυτοκίνητο, θα μπορούσε να πει κανείς πως πλήρωσε τα τούβλα και τα σίδερα οπότε μπορεί να τα τοποθετήσει όπου θέλει. Κι έτσι δεν θα είχε μείνει χιλιοστό δημόσιου χώρου που να είναι άκτιστο. Όπως βέβαια δεν έχει μείνει χιλιοστό πεζοδρομίου και δρόμου χωρίς αυτοκίνητα. Ο δρόμος στο σπίτι μου είναι στα χαρτιά διπλής κατεύθυνσης αλλά ίσα που χωράει ένα αυτοκίνητο αφού παρκάρουν και στις δύο πλευρές πλέον. Κι αυτή είναι η "κανονικότητα" παντού στην Αττική. Πως ακριβώς καλύπτεται από τα τέλη κυκλοφορίας αυτή η κατάληψη του δημοσίου χώρου; 

Και βέβαια μπαίνεις στη λογική αντίφαση πως αν ο πολίτης δεν μπορεί να έχει αυτοκίνητο και πάρει ποδήλατο θα τον κόψει στα δύο το αυτοκίνητο (ποιο άραγε, αυτό που θα πάψει να κυκλοφορεί ευρέως αφού οι πολίτες θα τα παρατήσουν; Χώρια που αναγνωρίζεις πως το αυτοκίνητο είναι αυτό που σκοτώνει αλλά η λύση είναι να πάρουν όλοι αυτοκίνητο. Σου ακούγεται λογικό;

Δεν χωράνε τα αυτοκίνητα σε αυτή την πόλη. Ούτε για να κυκλοφορήσουν, ούτε για να παρκάρουν. 

Οι ζωές μας θα γίνονται όλο και πιο μίζερες, ακόμη κι αν δεν είχαν κλείσει καμία Β. Όλγας στο κέντρο, γιατί ο αστικός πληθυσμός αυξάνει παντού στον πλανήτη, τα οχήματα γίνονται όλο και μεγαλύτερα ακόμη και σε σύγκριση με το ίδιο μοντέλο του παρελθόντος γιατί έτσι νιώθει ασφαλής ο χρήστης τους, κι ο αστικός χώρος είναι πεπερασμένος. It does not compute ρε παιδιά.

Δεν βλέπω ποιο το πόιντ αυτής της άστοχης σύγκρισης.

Το ότι έχεις πληρώσει σίδερα και τούβλα δεν σου δίνει το δικαίωμα να κτίσεις όπου θέλεις, αλλά καμιά φορά κάποιοι χτίζουν αυθαίρετα.

Το ότι έχεις πληρώσει αμάξι δεν σου δίνει το δικαίωμα να το παρκάρεις όπου θέλεις, υπάρχουν σημεία που επιτρέπεται και σημεία που απαγορεύεται, αλλά καμιά φορά κάποιοι το βάζουν παράνομα.

Το ότι ένα αμάξι θα κόψει στα δύο έναν ποδηλάτη δεν βλέπω που συνεπάγεται ότι φταίει το αμάξι. Μπορεί ο ποδηλάτης να πετάχτηκε στον δρόμο τελευταία στιγμή ή να έκανε επικίνδυνους ελιγμούς. Ο λόγος που ανέφερα αυτήν την πιθανότητα είναι λόγω της παντελούς έλλειψης ποδηλατοδρόμων και υποδομών για τους ποδηλάτες, που καθιστούν την χρήση του ποδηλάτου απαγορευτική, άρα ο πολίτης πάλι στο αμάξι καταλήγει. Επίσης, ακόμα και αν τα αμάξια μειωνόντουσαν όπως λες, δεν θα έκανε καμία διαφορά στην εν λόγω επικινδυνότητα γιατί και πάλι ο ποδηλάτης δεν θα μπορούσε με ασφάλεια να πηγαίνει στην μέση του δρόμου.

Το ότι δεν χωράνε τα αυτοκίνητα στην πόλη είναι μια πραγματικότητα αλλά ο μόνος πρακτικός και μη σαδιστικός τρόπος για να λυθεί αυτό είναι τα ΜΜΜ να γίνουν καθαρά αξιόπιστα, και να χαίρεσαι να τα χρησιμοποιείς. Αυτό για κάποιον που θα ασχοληθεί είναι πολύ εύκολο να γίνει αλλά σε αυτή την χώρα το να κάνουμε κάτι απλό να λειτουργήσει είναι επιστημονική φαντασία. Κανείς δεν ασχολείται και προτιμάει να κάνει κάθε φορά καινούρια έργα (καλή ώρα ο ποδηλατόδρομος) που δεν λύνουν τίποτα, για τα μάτια του κόσμου

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, telis είπε

Για ένα περίπου εξάμηνο πήγαινα κάθε μέρα στην δουλειά μου στα Βριλήσσια από το κέντρο της Αθήνας με ποδήλατο. 8  το πρωί έφευγα, έφτανα μετά από 40 περίπου λεπτά και επέστρεφα στις 5 και μισή με 30 λεπτά διαδρομής, λόγω κατηφόρας. 

Έχασα 10 κιλά για πλάκα και στο τέλος μου φαίνονταν βόλτα. 

Κινδύνεψα ένα σωρό φορές από λεωφορεία και αυτοκίνητα. Αν θα το ξαναέκανα; ΌΧΙ. Αυτή η πόλη όπως είπα θέλει μητροπολητικο σχεδιασμό,ωστε όσοι μπορούν και θέλουν να κάνουν χρήση ποδηλάτων, όπως επίσης και πολύ καλύτερα ΜΜΜ. 

Αυτό που κάνει ο μπακογιαννης είναι για την εικόνα του, τους χειροκροτητες του που θα γράψουν στα site και για την μετέπειτα πολιτική του καριέρα

Μαγκιά σου και συμφωνώ στο συμπέρασμα περί μητροπολιτικού σχεδιασμού. Υπάρχει να ξέρεις αυτός αλλά δεν υλοποιείται γιατί "που θα παρκάρουν τα αυτοκίνητα" αν φτιάξουμε τον ποδηλατόδρομο του βορείου τομέα που οδηγεί στο κέντρο. Κι έτσι κι εσύ που ήσουν αρκετά ήρωας για να τολμήσεις να μετακινηθείς με ποδήλατο, τώρα δεν το ξανασκέφτεσαι γιατί δεν είσαι αυτοκτονικός αρκετά. Όπως δεν είναι κι η κοπέλα μου που μόνο όταν πάμε εκδρομή το παίρνει μαζί. Το καταλαβαίνω αλλά η ολοκληρωτική παράδοση της Αττικής στο αυτοκίνητο δεν είναι η λύση.

Τώρα όσον αφορά τον Μπακογιάννη, μέχρι στιγμής δεν νομίζω πως έχει κερδίσει στην εικόνα του κι οι χειροκροτητές του που είναι τα φιλοκυβερνητικά site ήταν μάλλον εχθρικά στο έργο, στο πρώτο διάστημα που κοίταζα να δω αντιδράσεις.

Αλλά αν αντιθέτως έφτιαχνε ξέρω γω πολυόροφο parking θα ήταν λαδωμένος από τους Σαουδάραβες και τους Γερμανούς αυτοκινητοβιομήχανους. Αν έβαζε διόδια στην πόλη θα ήθελε να πιει το αίμα του κοσμάκη. Αν φύτευε περισσότερο πράσινο πάλι θα ήθελε να πιει το αίμα του κοσμάκη, όχι ο ίδιος αλλά οι φίλοι του τα κουνούπια που θα μαζευόντουσαν. Damned if you do and damned if you don't. 

Θέλω να πως πως είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε δίκη προθέσεων αλλά δεν ξέρω αν ωφελεί πουθενά αυτό. Αντίθετα μπορούμε και να περιμένουμε το αποτέλεσμα και να δούμε αν είναι πράγματι μια αποσπασματική μαλακία όλο αυτό. Δεν σου κρύβω πως το φοβάμαι πολύ γιατί μέχρι στιγμής έχω κι εγώ ενστάσεις αλλά ελπίζω πως θα είναι κομμάτι ενός ευρύτερου σχεδίου σε συνεργασία με την Περιφέρεια και με τα ΣΒΑΚ που πολλοί Δήμοι έδειξαν πρόθεση να υλοποιήσουν. 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κατ'εμε, το κεντρο της Αθηνας ειναι πολυ μικρο για την υλοποιηση τετοιων εργων. Και αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι η Αθηνα αυτη καθαυτη (μη συμπεριλαμβανωμενων των Δημων) ειναι μια παναρχαια πολη, χτισμενη σε εποχη που οι αναγκες ηταν μικροτερες. Το κεντρο σαφως μεγαλωσε, αλλα οταν ειναι εξ αρχης μικρο και αβολο, δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια επεκτασης. Η Αθηνα εχει μικρους, και βρομικους δρομους. Ειναι κριμα οταν βλεπεις οικονομικα "αδυναμες" χωρες να εχουν τοσο ομορφες art deco πρωτευουσες σε σχεση με εμας. Το λεω συνεχως, η Αθηνα θα μπορουσε να ειναι μια ομορφη πολη σημερα αλλα λογω πολιτικων αποφασεων που ληφθηκαν καποτε καταντησε η πιο ασχημη πρωτευουσα των θεωρουμενων ανεπτυγμενων κρατων της Ευρωπης, πιο ασχημη και απο αντιστοιχες αναπτυσσομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν βλέπω ποιο το πόιντ αυτής της άστοχης σύγκρισης.

Το ότι έχεις πληρώσει σίδερα και τούβλα δεν σου δίνει το δικαίωμα να κτίσεις όπου θέλεις, αλλά καμιά φορά κάποιοι χτίζουν αυθαίρετα.

Το ότι έχεις πληρώσει αμάξι δεν σου δίνει το δικαίωμα να το παρκάρεις όπου θέλεις, υπάρχουν σημεία που επιτρέπεται και σημεία που απαγορεύεται, αλλά καμιά φορά κάποιοι το βάζουν παράνομα.

Το ότι ένα αμάξι θα κόψει στα δύο έναν ποδηλάτη δεν βλέπω που συνεπάγεται ότι φταίει το αμάξι. Μπορεί ο ποδηλάτης να πετάχτηκε στον δρόμο τελευταία στιγμή ή να έκανε επικίνδυνους ελιγμούς. Ο λόγος που ανέφερα αυτήν την πιθανότητα είναι λόγω της παντελούς έλλειψης ποδηλατοδρόμων και υποδομών για τους ποδηλάτες, που καθιστούν την χρήση του ποδηλάτου απαγορευτική, άρα ο πολίτης πάλι στο αμάξι καταλήγει. Επίσης, ακόμα και αν τα αμάξια μειωνόντουσαν όπως λες, δεν θα έκανε καμία διαφορά στην εν λόγω επικινδυνότητα γιατί και πάλι ο ποδηλάτης δεν θα μπορούσε με ασφάλεια να πηγαίνει στην μέση του δρόμου.

Το ότι δεν χωράνε τα αυτοκίνητα στην πόλη είναι μια πραγματικότητα αλλά ο μόνος πρακτικός και μη σαδιστικός τρόπος για να λυθεί αυτό είναι τα ΜΜΜ να γίνουν καθαρά αξιόπιστα, και να χαίρεσαι να τα χρησιμοποιείς. Αυτό για κάποιον που θα ασχοληθεί είναι πολύ εύκολο να γίνει αλλά σε αυτή την χώρα το να κάνουμε κάτι απλό να λειτουργήσει είναι επιστημονική φαντασία. Κανείς δεν ασχολείται και προτιμάει να κάνει κάθε φορά καινούρια έργα (καλή ώρα ο ποδηλατόδρομος) που δεν λύνουν τίποτα, για τα μάτια του κόσμου

Ακριβώς αυτό λέω. Όπως δεν χτίζεις οπουδήποτε είναι δημόσιος χώρος επειδή αγόρασες τα τούβλα και πληρωσες ΦΠΑ έτσι δεν θα έπρεπε να μπορείς να παρκάρεις και οπουδήποτε δωρεάν επειδή πλήρωσες τους φόρους αγοράς. Διαφορετικά οδηγείσαι στην εξάλειψη του δημοσίου χώρου. Κάτι το οποίο έχει συμβεί φυσικά εξαιτίας των αυτοκινήτων κι αυτό απαγορεύει το να υπάρξει ο αναγκαίος χώρος για τους πεζούς, όπως και ο αναγκαίος χώρος για τους ποδηλάτες που σημαίνει αποκλειστική λωρίδα για αυτούς ώστε να προστατεύονται και να μη φοβούνται να του κόψει στα δύο το αυτοκίνητο.

Καλό το εφεύρημα με τον κακό ποδηλάτη που πετάχτηκε σαν από ταινία του Τζων Γου μπροστά στον ανυποψίαστο αυτοκινητιστή, το θέμα είναι όμως πως ο αυτοκινητιστής ξέρει πως φταίει δεν φταίει σε μια σύγκρουση με έναν ποδηλάτη, δεν είναι αυτός που θα σκοτωθεί. Κι αυτό κάνει όλη τη διαφορά στο δρόμο και στη συμπεριφορά του και στο ποιους τρομοκρατεί από το να κυκλοφορήσουν τελικά.

Επεξ/σία από punky
ορθογραφία
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ναι θα κάνω τη δουλειά μου με ηλεκτρικό πατίνι, δε το χα σκεφτεί! 

Καλό θα σου κάνει μαργαρίτα. Και ακόμη πιό καλό να περπατήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της Αθήνας δεν είναι το γεγονός πως υπάρχουν πολλά αμάξια. Είναι πως δεν υπάρχει πραγματικά σοβαρή εναλλακτική ώστε να αφήσει ο άλλος το αμάξι σπίτι του. Αυτά που γράφουν μερικοί περί παιδείας ισχύουν, αλλά σε πολύ μικρό βαθμό - καθώς εισέρχεται ζήτημα προσωπικού οικονομικού συμφέροντος πάντα. Το αντικειμενικό πρόβλημα είναι πως η άναρχη δόμηση, η εύνοια της πολιτείας προς το Ι.Χ. (φόροι) και η δεκαετής κρίση με τις επιπτώσεις της στον σχεδιασμό και επέκταση των ΜΜΜ έχουν φέρει την Αθήνα σε πολύ άσχημη θέση.

Ή για να το θέσω καλύτερα (γιατί θυμάμαι και παλαιότερα τι γινόταν), έχουν κρατήσει την Αθήνα σε πολύ άσχημη θέση.

Έργα ανάπλασης και ανασχεδιασμού όπως ο μεγάλος περίπατος, όταν εντάσσονται σε ένα συγκεκριμένο, συνολικό, μετρήσιμο και ποσοτικοποιημένο σχέδιο τότε μπορούν να φέρουν αποτέλεσμα. Το ένα έργο θα κουμπώνει πάνω στο άλλο και θα προσβλέπουν σε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα, βάσει σχεδίου.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση - και το γνωρίζετε όλοι -, δεν υπάρχει σχέδιο. Η κάθε κυβέρνηση αλλά και ο κάθε Δήμαρχος κινούνται βάσει πολιτικών σχεδιασμών βραχυπρόθεσμων και αποσπασματικών. Δυστυχώς έτσι δουλεύουμε ως χώρα γενικώς..εδώ και 40 χρόνια. Αλλά ας μην το πάμε στα πολιτικά γιατί θα βγούμε off-topic.

Ως κάτοικος στο κέντρο της Αθήνας, θα δω και θα κρίνω τον αντίκτυπο του έργου (σε εμένα προσωπικά, όχι γενικά) όταν αυτό ολοκληρωθεί και προσαρμοστεί η καθημερινότητα μας σε αυτό. Μέχρι τώρα, όπως έγραψα παραπάνω έχω ένα δυσμενές αντίκτυπο στις μετακινήσεις μου στο ύψος των 5 λεπτών περίπου, αμελητέο αν πράγματι κλειδώσει εκεί. Δεν πρόκειται να το γνωρίζω πριν τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο...ίδωμεν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, punky είπε

Μαγκιά σου και συμφωνώ στο συμπέρασμα περί μητροπολιτικού σχεδιασμού. Υπάρχει να ξέρεις αυτός αλλά δεν υλοποιείται γιατί "που θα παρκάρουν τα αυτοκίνητα" αν φτιάξουμε τον ποδηλατόδρομο του βορείου τομέα που οδηγεί στο κέντρο. Κι έτσι κι εσύ που ήσουν αρκετά ήρωας για να τολμήσεις να μετακινηθείς με ποδήλατο, τώρα δεν το ξανασκέφτεσαι γιατί δεν είσαι αυτοκτονικός αρκετά. Όπως δεν είναι κι η κοπέλα μου που μόνο όταν πάμε εκδρομή το παίρνει μαζί. Το καταλαβαίνω αλλά η ολοκληρωτική παράδοση της Αττικής στο αυτοκίνητο δεν είναι η λύση.

Τώρα όσον αφορά τον Μπακογιάννη, μέχρι στιγμής δεν νομίζω πως έχει κερδίσει στην εικόνα του κι οι χειροκροτητές του που είναι τα φιλοκυβερνητικά site ήταν μάλλον εχθρικά στο έργο, στο πρώτο διάστημα που κοίταζα να δω αντιδράσεις.

Αλλά αν αντιθέτως έφτιαχνε ξέρω γω πολυόροφο parking θα ήταν λαδωμένος από τους Σαουδάραβες και τους Γερμανούς αυτοκινητοβιομήχανους. Αν έβαζε διόδια στην πόλη θα ήθελε να πιει το αίμα του κοσμάκη. Αν φύτευε περισσότερο πράσινο πάλι θα ήθελε να πιει το αίμα του κοσμάκη, όχι ο ίδιος αλλά οι φίλοι του τα κουνούπια που θα μαζευόντουσαν. Damned if you do and damned if you don't. 

Θέλω να πως πως είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε δίκη προθέσεων αλλά δεν ξέρω αν ωφελεί πουθενά αυτό. Αντίθετα μπορούμε και να περιμένουμε το αποτέλεσμα και να δούμε αν είναι πράγματι μια αποσπασματική μαλακία όλο αυτό. Δεν σου κρύβω πως το φοβάμαι πολύ γιατί μέχρι στιγμής έχω κι εγώ ενστάσεις αλλά ελπίζω πως θα είναι κομμάτι ενός ευρύτερου σχεδίου σε συνεργασία με την Περιφέρεια και με τα ΣΒΑΚ που πολλοί Δήμοι έδειξαν πρόθεση να υλοποιήσουν. 

Πάντως από βορρά προς κέντρο μια χαρά υπάρχουν οι παράδρομοι της Κηφισίας για να φτιαχτεί το μεγαλύτερο μέρος του ποδηλατόδρομου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dazed είπε

Εξαιρετικη επιλογη. Μεταλλικες και με γωνιες, διπλα σε πεζους, ποδηλατες και μονιμο μποτιλιαρισμα. Τι μπορει να παει στραβα? Ποσο ειχαν αυτες? Καμια 200ρια ευρω η μια?

570 ζαρντινιέρες από λαμαρίνα.
Διαστάσεις: 1,5x0,5m. Ύψος: 50cm.
Κόστος: 550 ευρώ

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...