Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για οικειοθελή αποχώρηση.


Stef_1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εργαζόμουν σε μια εταιρεία ώσπου αποφάσισα στα μέσα Μαΐου για προσωπικούς λόγους να σταματήσω οικειοθελώς.. Τους ενημέρωσα να ετοιμάσουν όλα τα απαραίτητα έγγραφα αλλά για κάποιο περίεργο λόγο μου είπαν πως με κάποιες απουσίες που είχα τους χρωστάω ένα ποσό. Η απάντηση μου ήταν πως δε θα πάρουν κάποια χρήματα από μένα. Το αφήσαμε έτσι και από τις 2 πλευρές. Εν τέλει έψαξα και βρήκα μέσα από το site της εργανη πως μου έκαναν μόνοι τους οικειοθελή αποχώρηση στις 12 Ιουνίου,ενα μήνα μετά δηλαδή. Το θέμα είναι πως δεν έχω υπογράψει κάτι εγώ. Τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση; ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαλαδη εσύ ακόμα πας εκεί και δουλεύεις; 

1 ώρα πριν, Stef_1985 είπε

Καλησπέρα. Εργαζόμουν σε μια εταιρεία ώσπου αποφάσισα στα μέσα Μαΐου για προσωπικούς λόγους να σταματήσω οικειοθελώς.. Τους ενημέρωσα να ετοιμάσουν όλα τα απαραίτητα έγγραφα αλλά για κάποιο περίεργο λόγο μου είπαν πως με κάποιες απουσίες που είχα τους χρωστάω ένα ποσό. Η απάντηση μου ήταν πως δε θα πάρουν κάποια χρήματα από μένα. Το αφήσαμε έτσι και από τις 2 πλευρές. Εν τέλει έψαξα και βρήκα μέσα από το site της εργανη πως μου έκαναν μόνοι τους οικειοθελή αποχώρηση στις 12 Ιουνίου,ενα μήνα μετά δηλαδή. Το θέμα είναι πως δεν έχω υπογράψει κάτι εγώ. Τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση; ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ε αφού έφυγες και δεν πας στη δουλειά από τα μέσα Μαίου για οικειοθελή αποχώρηση δεν πρόκειται;;;;;; 

Ναι, αλλά δεν έχω υπογράψει κάτι. Αυτό ρωτάω, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stef_1985 είπε

Ναι, αλλά δεν έχω υπογράψει κάτι. Αυτό ρωτάω, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; 

Τι πρόβλημα αλλά για σιγουριά πάρε ένα τηλέφωνο ρε φίλε και κάνε μία ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν θα πληρώσεις δεν το συζητάμε καν αυτό.

Μήπως οι άνθρωποι είχαν προπληρώσει τίποτα ένσημα και σου το είπαν αυτό ή μήπως σε χρεώσαν κανα ρεπό που θα το κλείνατε μετά σε ώρες (γίνονται κι αυτά).

Για μένα δεν κάνεις τίποτα αν δεν θές να τους πάρεις ενα τηλ ή να περάσεις απο το λογιστήριο τους να ρωτήσεις λεπτομέρειες το θέμα έχει διευθετηθεί ήδη με την εξόφληση που σου έχουν κάνει (πέρασε μήνας κάθε πότε πλήρωναν).

Οι εταιρίες δεν προπληρώνουν κλείνει ο μήνας και εξοφλούν τι δούλεψε ο καθένας.

Αν υπάρχει το οτιδήποτε (που δεν) πάς επιθεώρηση εργασίας και με ένα τους τηλέφωνο το θέμα κλείνει.

Επεξ/σία από blackraven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Stef_1985 είπε

Όχι φίλε μου, απλά δεν έχω υπογράψει κάτι. 

Αν εχεις αντιγραφο συμβασης σου με την επιχειρηση δες αν λεει σε καποιο σημειο κατι σχετικο με :

"Σε εσωτερικούς κανονισμούς εργασίας που έχουν κυρωθεί σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, συχνά προβλέπεται όριο ημερών αδικαιολόγητης απουσίας το οποίο αν ξεπεράσει ο μισθωτός επιφέρει τη λύση της σύμβασης εργασίας με υπαιτιότητά του (συνήθως 3-5 ημέρες).Η αδικαιολόγητη απουσία από την εργασία, επειδή συνιστά αντισυμβατική συμπεριφορά και πλημμελή εκτέλεση των καθηκόντων του μισθωτού, δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να καταγγείλει νομίμως, ανά πάσα τη σύμβαση εργασίας, καταβάλλοντας τη νόμιμη αποζημίωση"

Αν υπαρχει καποιος ορος τετοιος μεσα στη συμβαση σου , τοτε προφανως σε εχουν "παραιτησει" μιας και παραβιασες ορο της συμβασης ,αν οχι , τυπικα μονο δικαστικα μπορει να λυθει το ζητημα αυτο.

Βεβαια με την παραιτηση και αναλογως το χρονικο διαστημα που εργαζοσουν εκει , θα επρεπε με την αποχωρηση να λαβεις σα χρηματα υπολοιπα αδειων και επιδοματα συν αναλογιες δωρων και δεδουλευμενα.

Να φυγεις χωρις υπογραφη δε νομιζω να γινεται .Πρεπει η να παραιτηθεις η να σε απολυσουν , αν δεν εχει γινει κατι απο τα 2 , ακομα εκει "δουλευεις"

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Stef_1985 είπε

Καλησπέρα. Εργαζόμουν σε μια εταιρεία ώσπου αποφάσισα στα μέσα Μαΐου για προσωπικούς λόγους να σταματήσω οικειοθελώς.. Τους ενημέρωσα να ετοιμάσουν όλα τα απαραίτητα έγγραφα αλλά για κάποιο περίεργο λόγο μου είπαν πως με κάποιες απουσίες που είχα τους χρωστάω ένα ποσό. Η απάντηση μου ήταν πως δε θα πάρουν κάποια χρήματα από μένα. Το αφήσαμε έτσι και από τις 2 πλευρές. Εν τέλει έψαξα και βρήκα μέσα από το site της εργανη πως μου έκαναν μόνοι τους οικειοθελή αποχώρηση στις 12 Ιουνίου,ενα μήνα μετά δηλαδή. Το θέμα είναι πως δεν έχω υπογράψει κάτι εγώ. Τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση; ευχαριστώ προκαταβολικά. 

να πω μια εξυπναδα: Αν σε ειχαν υπαλληλο στα χαρτια, θα ανηκες στην μισθοδοσια τους ως τις 12 Ιουνιου. Σωστα? Αν σου πουν οτι χρωστας λεφτα, απειλησε τους οτι σου χρωστανε τον μισθο ως τις 12.06

Περα απο την πλακα, αυτο που λεω στεκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...