Προς το περιεχόμενο

macOS High Sierra σε εξωτερικό δίσκο SSD μέσω USB 2.0


redmedusa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα iMac 27" (2011) με θύρες USB 2.0 και Thunderbolt.

Επειδή έχει χαλάσει ο σκληρός δίσκος έβαλα τα macOS High Sierra σε φθηνό USB 2.0 stick αλλά παίρνει λεπτά ολόκληρα για να ανοίξει φακέλους κτλπ.

Ένας εξωτερικός δίσκος SSD συνδεδεμένος σε θύρα USB 2.0 θα δουλέψει ικανοποιητικά?

Δεν με νοιάζει να είναι γρήγορος αρκεί να μην είναι εκνευριστικά αργός.

Προορίζεται μόνο για web browsing.

 Θα μπορούσα να αγοράσω έναν Thundebolt SSD αλλά έχει τριπλάσια τιμή.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, redmedusa είπε

Έχω ένα iMac 27" (2011) με θύρες USB 2.0 και Thunderbolt.

Επειδή έχει χαλάσει ο σκληρός δίσκος έβαλα τα macOS High Sierra σε φθηνό USB 2.0 stick αλλά παίρνει λεπτά ολόκληρα για να ανοίξει φακέλους κτλπ.

Ένας εξωτερικός δίσκος SSD συνδεδεμένος σε θύρα USB 2.0 θα δουλέψει ικανοποιητικά?

Δεν με νοιάζει να είναι γρήγορος αρκεί να μην είναι εκνευριστικά αργός.

Προορίζεται μόνο για web browsing.

 Θα μπορούσα να αγοράσω έναν Thundebolt SSD αλλά έχει τριπλάσια τιμή.

Η εμπειρία χρήσης δεν θα είναι καθόλου καλή καθώς η θύρα USB 2.0 είναι ικανή για μεταφορά δεδομένων μόλις 60MB/s. Θα σου πρότεινα καθώς έχεις ένα iMac το οποίο ανοίγει εύκολα και δεν χρειάζεσαι κολλητικές ταινίες για να ξανά τοποθετήσεις την οθόνη στη θέση της (το γυαλί είναι ξεχωριστό της οθόνης και συνδενεμένο με μαγνήτες στο casing που σημαίνει ότι βγαίνει πολύ εύκολα και χωρίς κόστος), μπορείς να βγάλεις το γυαλί και την οθόνη και να βγάλεις από μέσα τον χαλασμένο σκληρό δίσκο και στη θέση του να εγκαταστήσεις έναν φθηνό SSD με ένα 25αρικο! Σου παραθέτω παρακάτω έναν οδηγό που εύκολα μπορείς να το ακολουθήσεις και να κάνεις τη δουλειά σου! 

https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+27-Inch+EMC+2429+Hard+Drive+Replacement/7555

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπε ο φιλος απο πανω.Χτες ανοιξα και εγω εναν 21.5 του 2009 , με τη βεντουζα της βασης του αυτοκινητου.Αν εχεις και ενα αλλο ατομο για χερια , ειναι πανευκολο να βγαλεις το τζαμι.Μετα απλα λυνεις βιδες και τραβωντας εξω την οθονη , μπορεις σε 1 λεπτο να εχεις αλλαξει το δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

οσο θυμαμαι τον πρωτο μου imac...ποσα ανοιγματα του ειχα κανει.

ολα ευκολα ειναι , αν πιανουνε λιγο τα χερια σου.

μονο σε ενα σημειο θελει οντως προσοχη, τουλαχιστον εγω την πατησα μια δυο φορες και ειχα κατι αγχωτικες στιγμες μεχρι να το βρω.

μην ξεχασεις τον ανεμιστηρα ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...