Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II Review


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το The Last of Us Part II ήταν κατά γενική ομολογία ένα από τα δύο πιο αναμενόμενα παιχνίδια της χρονιάς (το άλλο είναι το Cyberpunk 2077 της CD Projekt RED). Το λανσάρισμά του πέρασε από χίλια κύματα με την πλοκή του να διαρρέει σχεδόν αυτούσια κάμποσες εβδομάδες πριν την κυκλοφορία του και τη Sony να “απαντά” με αλλεπάλληλα trailer. Εν τέλει όμως το παιχνίδι είναι διαθέσιμο και στη διάθεση του κοινού. Δικαιώνει τις προσδοκίες;

Η παρουσίαση που ακολουθεί περιέχει spoilers μόνο για το πρώτο The Last of Us.

Τα γεγονότα του The Last of Us Part II εξελίσσονται πέντε χρόνια μετά το φινάλε του αρχικού τίτλου. Η Ellie και ο Joel έχοντας ξεφύγει από τους Fireflies έχουν επιστρέψει στο Jackson. Πρόκειται για την πόλη που ζούσαν ο αδελφός του Joel, Tommy, με τη γυναίκα του. Αν θυμάστε, το πρωταγωνιστικό δίδυμο την είχε επισκεφθεί στο πρώτο παιχνίδι όντας καθ’ οδόν για το Seattle. Περαιτέρω στοιχεία δε θα δώσουμε αφού σε διαφορετική περίπτωση θα “μαρτυρήσουμε” λεπτομέρειες της πλοκής που καλό θα ήταν να ανακαλύψετε οι ίδιοι.

Αυτό που μπορούμε να πούμε ωστόσο, είναι πως το στόρι του The Last of Us Part II περιστρέφεται γύρω από την επιρροή που μπορεί να έχουν κάποια σημαντικά γεγονότα στη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ανθρώπου. Τα χρόνια της αθωότητας έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί για την Ellie και παίζοντας το The Last of Us Part II θα αντιληφθεί κανείς γιατί συμβαίνει αυτό. Ο τρόπος με τον οποίο η Naughty Dog έχει επιλέξει να διηγηθεί μία συγκεκριμένη ιστορία είναι τέτοιος που επιτρέπει στον παίκτη να σχηματίσει τη δική του άποψη.

Θα έχετε τη δυνατότητα να διαμορφώσετε οι ίδιοι γνώμη σχετικά με το αν ο τρόπος με τον οποίο η Ellie αντιδρά σε κάθε εξωτερικό ερέθισμα είναι ο ενδεδειγμένος ή όχι. Ενδεχομένως να ταυτιστείτε μαζί της, ενδεχομένως και όχι. Σε κάθε περίπτωση όμως θα νιώσετε συνεπαρμένοι από την καλογραμμένη ιστορία του The Last of Us Part IΙ, την εξέλιξη της οποίας, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, δεν μπορείτε να επηρεάσετε. Μολονότι αυτό ίσως να ενοχλήσει ορισμένους, εντούτοις αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο του τίτλου -η Ellie κρίνεται στα μάτια του παίκτη.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή παρουσίαση μπράβο φίλε Ocelote.Προσωπικά δεν το ευχαριστήθηκα,όμως αυτο δεν σημαίνει οτι δεν ήταν ένα παιχνίδι με πολλά πλεονεκτήματα.Μιλάω για το γραφικό τομέα,ακουστικό .Δηλαδή εγω εαν το έκρινα ανα τομέα θα έλεγα Ηχος :10,Γραφικά:10,Gameplay:7.5 γιατι μετα απο ενα σημείο έγινε μονότονο,Σοκ και ξαφνιασμός :10 ,Ιστορία :3 .Λιγο στην ιστορία το έχασα.Το επαιξα στα αγγλικά γιατί τα ελληνικά γγια το συγκεκριμένο όπως και στο death stranding ήταν χειρότερα απο την αγγλική.Το μόνο μέχρι τώρα που έχω παίξει στα ελληνικά είναι το god fo war που το βρήκα εξαιρετικό στη μεταγλώτιση.Τέλος θέλω να σημειώσω πως επειδή στο τέλος αναφέρεις για το οτι "δεν σοκάρει όπως ο προκάτοχος του" ,ήθελα να πω πως εμένα μια χαρά με σόκαρε και με σόκαρε καλά σε αρκετές σκηνές περισσότερο απο το tlou 1. :P Κυρίως σε συγκεκριμένες σκηνές. 

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό παιχνίδι αλλά νομίζω ότι τα excusive games παντα είναι κάπως overrated.Δεν λέω ότι δεν είναι καλά απλά θεωρούνται καλύτερα από ότι είναι.

Το The last of Us part 2 είναι καλό αλλά όχι αριστούργημα.

Τα γραφικά είναι τρομερά αλλά ας μην ξεχνάμε πόσο Linear είναι το παιχνίδι.

Το Uncharted 4 είναι θεωρώ μέτριο και ΠΟΛΥ χειρότερο από τα Tomb Raider.Cringe διάλογοι και 95% climbing around.

Το ίδιο θέμα έχει θεωρώ και η Nintendo με το BOTW να θεωρείται από τα καλύτερα games όλων των εποχών το οποίο είναι τουλάχιστον υπερβολικό.

Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις με το Horizon Zero Dawn η το Spiderman που προσωπικα θεωρώ είναι όντως masterpieces.

  • Like 10
  • Thanks 2
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Αύριο είναι Σάββατο.

Ευχαριστώ για το νέο 😅

Δευτέρα πληρώνομαι αδερφέ! Με τον πόνο μου παίζεις; Ασε με πού παραμυθιάζομαι

Επεξ/σία από Lfc
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Καλό παιχνίδι αλλά νομίζω ότι τα excusive games παντα είναι κάπως overrated.Δεν λέω ότι δεν είναι καλά απλά θεωρούνται καλύτερα από ότι είναι.

Το The last of Us part 2 είναι καλό αλλά όχι αριστούργημα.

Τα γραφικά είναι τρομερά αλλά ας μην ξεχνάμε πόσο Linear είναι το παιχνίδι.

Το Uncharted 4 είναι θεωρώ μέτριο και ΠΟΛΥ χειρότερο από τα Tomb Raider.Cringe διάλογοι και 95% climbing around.

Το ίδιο θέμα έχει θεωρώ και η Nintendo με το BOTW να θεωρείται από τα καλύτερα games όλων των εποχών το οποίο είναι τουλάχιστον υπερβολικό.

Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις με το Horizon Zero Dawn η το Spiderman που προσωπικα θεωρώ είναι όντως masterpieces.

Το Linear story δεν ειναι μειονέκτημα.. 

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος το έπαιξε και δεν το ευχαριστήθηκε , να το γυρίσει στα Ελληνικά και να του δώσει άλλη μία ευκαιρία. Πάλι δεν θα του αρέσει , αλλά τουλάχιστον θα γελάσει με την ψυχή του!!!
Υ.Γ. Δεν περίμενα ποτέ πως μια κονσόλα του 2013 θα παίξει τόσο ομαλά ένα παιχνίδι με τόσο καταπληκτικά γραφικά!!

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παλαιότερα στα χέρια μου PS 2 το σιχάθηκα και δεν πήρα ξανά ποτέ PS και παρέμεινα στο PC Gaming. Λόγοι όπως τα 60Hz, single screen monitor, αργό loading( δεν ξέρω για σήμερα) κτλ. Για μένα είναι πταίσματα. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι το ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ποντίκι πληκτρολόγιο στα actions και πρέπει να προσπαθώ να στοχεύω με μοχλό. Είναι ο λόγος που παρέμεινα σε racing games μέχρι να μπει στο ράφι και να το χαρίσω σε ένα ανιψάκι. Σήμερα που το PS παρέχει υποστήριξη, το παιχνίδι μπορεί να μην το υποστηρίζει .

Το Last of Us 2 φαίνεται να είναι καλό παιχνίδι αλλά δυστυχώς το απολαμβάνω μέσω walkthroughs . Επειδή το βλέπω σε ελληνικά κανάλια με μεταγλώττιση, μπράβο που το υποστηρίζουν σε σχέση με άλλους τίτλους ( πχ AC Odyssey) όμως σε πολλούς χαρακτήρες είναι χάλια. Κάτι ακόμα που του λείπει ίσως είναι το co-op.  Όπως και να χει είναι η πρώτη φορά που βρίσκω ενδιαφέρον ένα τίτλο με μολυσμένους - zombie 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

πως γίνεται οι περισσότεροι χρήστες να κράζουν το σενάριο ενώ οι αρθρογράφοι το αποθεώνουν δεν το καταλαβαίνω  image.png.b98ac97ab2c4dbeb62f87784610acc54.png

Κάποιοι έβγαλαν έξτρα μισθό... Έχει το ίδιο θέμα με το 1ο μέρος: πολύ καλό άλλα όχι αριστούργημα και overrated όσο δεν πάει.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Κάποιοι έβγαλαν έξτρα μισθό... Έχει το ίδιο θέμα με το 1ο μέρος: πολύ καλό άλλα όχι αριστούργημα και overrated όσο δεν πάει.

ΜΑ-SONY φίλε μου τι περιμένεις. Πάλι καλά που δεν ξεγέλασαν του Γιαννακιδες του ελληνικού Ίντερνετ. Ο επόμενος μισθός στο cyberpunk τώρα όμως και τα έξοδα τρέχουν γαμωτο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Το Linear story δεν ειναι μειονέκτημα.. 

Τα γραφικά είναι τρομερά αλλά ας μην ξεχνάμε πόσο Linear είναι το παιχνίδι.Αυτό είναι το σχόλιο το Yeroplatanu.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ δεν αναφέρει κάτι για το story.Λέει πως έχει καλά γραφικά αλλά σε linear game, εννοώντας φαντάζομαι τα μικρά map με ελάχιστο explore , οπότε κάπως αυτονόητο να έχει καλά γραφικά για game στο τέλος ζωής της κονσόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Το Linear story δεν ειναι μειονέκτημα.. 

Όχι καθόλου.Συμφωνώ απόλυτα.Απλά λέω ότι από τεχνικής πλευράς κάνει πιο εύκολο και εφικτό βασικά να δημιουργηθούν τόσο όμορφα και ρεαλιστικά περιβάλλοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...