Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II Review


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Πιστευω ο συγκεκριμένος λόγος είναι η μικρότερη αιτία του κακου. Εκατσα είδα και διάβασα κριτικές για το σενάριο και δυστυχώς είναι ντιπ σάπιο . Επίσης γράφτηκε οτι η sony ζήτησε απο ολους τους reviewers να ασχοληθούν μόνο με το πρώτο μισό -με ότι αυτό συνεπάγεται .Απο μένα ειναι ΟΧΙ. Αναμονή για το Cyberpunk. Δεν νομίζω να μας χαντακώσουν οι Πολωνοί.

Απλά για να μη λέμε ανακρίβειες, η Σόνυ ζήτησε στα reviews να αναφερθούν στο πρώτο μισό του παιχνιδού, και να μη συμπεριλάβουν εικόνες ή βίντεο απο το δεύτερο για να μη γίνει spoil. Οι reviewers ασχολήθηκαν, έκριναν και έπαιξαν όλο το παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Αν δεν κανεις εσυ τα δικα σου παιδια να δεις  πως ειναι να προσπαθεις να τα προστατεψεις κ να μην ξερεις απο που να πρωτοξεκινησεις κ που να τελειωσεις, δεν σου δινεται δικαιωμα να κριτικαρεις εμας που εχουμε κ αγωνιζομαστε για να χτισουμε καλυτερους ανθρωπους για το μελλον κ βαζουμε τον εαυτο μας ασπιδα στις πιθανοτητες στο μελλον να καταληξουν με μια συριγγα στην φλεβα σε καποιο πεζοδρομιο στα Εξαρχια, η στην Βαθης.

Δλδ δεν μας φτανουν τα αχρηστα σχολεια που παραγουν αγραμματους, δεν μας φτανουν οι γελοιες κυβερνησεις που καταβαραθρωνουν οικονομικα την χωρα κ το μελλον τους, δεν μας φτανουν τα τροχαια στα οποια ειμαστε πρωταθλητες, τα ναρκωτικα που ειναι ηδη μαστιγα, ο χουλιγκανισμος που δεν λεει να σβησει εδω κ πενηντα χρονια, η ανεργια, η δυαλιση της βιομηχανιας κ της παραγωγης που θα τα καταδικασει να ειναι σερβιτοροι των Γερμανων κ των Τουρκων, οι Τουρκοι (που πιθανον θα τα υποχρεωσουν να σκοτωθουν σε κανα βραχο στα συνορα), η παντελης ελλειψη αγαπης, φιλιας, σεβασμου, ηθικης, τιμης, παραδοσεων κ πιστης που διεπει τις σημερινες (ψευτο)κοινωνιες, οπου ολα εχουν αντικατασταθει απο φιλοτομαρισμο, σταρχιδισμο, απαθεια κ ηδονισμο, ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ Κ ΗΛΙΘΙΑ VIDEO GAMES ΤΩΡΑ !!!!!

Προσπαθω να εξηγησω στην κορη μου τι ειναι αγαπη κ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΗΜΕΡΙΝΟ να της δειξω φιλε !!!! Ουτε ενα!!! Ολες οι φιλες της απο χωρισμενα σπιτια κ οι περισσοτερες μαναδες μπαιζοβγαζουν τους γκομενους στο σπιτι αβερτα κουβερτα..... Τα εκτακια στο σχολειο της ηδη κανουν μπαφους κ ηδη υπαρχουν κοριτσια αναμεσα τους που εχουν σεξουαλικες σχεσεις (εκει ειμαστε- μια κ εσυ δεν εχεις παιδια κ δεν τα γνωριζεις). Ο μεσος ορος ξεπαρθενιασματος -συμφωνα με τον 15χρονο γιο ενος γειτονα που μιλαγαμε- ειναι τα 13 χρονια !!! Πες μου εσυ φιλε, ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ 13 ΧΡΟΝΩΝ ωστε να μπορει να παιζει με ασφαλεια καταστασεις που κρυβουν αφροδισια νοσηματα, εγκυμοσυνες, εκτρωσεις, βιασμους, συναισθηματικες απογοητευσεις, χωρισμους κ καυγαδες??? Κ αντι η μ@λ@κισμενη η κοινωνια να προσπαθει να δωσει εστω καποια υποτυπωδη παραδειγματα, τουλαχιστον να υπαρχει ενας μικρος αντιλογος στον ΟΡΥΜΑΓΔΟ της παγοσμιοποιησης, τι μας δινεται? Σκουπιδια με κοριτσακια να ριχνουν γλωσσοφιλα κ να κανουν μπαφους σε μορφη gaming.....

Λες κ δεν μας εφτανε το σινεμα, η τηλεοραση, τα πορνοσαιτ, τα περιοδικα, οι εφημεριδες, τα βιβλια, τα κατεβασματα, το ιντερνετ, τα σοσιαλ, για να κανουν ακομα πιο σκ@τ@ τα μυαλα των νεων που μεγαλωνουν μεσα σε αυτη την σαπιλα, τωρα εχουμε κ τα "καινουργια" politicaly correct games με τις ευλογιες της ψυχανωμαλης της Αννιτας....... Ειχαμε να λεμε οτι το gaming ηταν ΟΥΔΕΤΕΡΟ. Ουτε σεξουαλικα, ουτε πολιτικα, ουτε ιδεολογικα μπαιναν στα παιχνιδια. Αμ δε !!!! Τωρα θα εχω κ εκει τις ηλιθιοτητες καθε μ@λ@κισμενης φαλαινας της ξηρας, κ θα πρεπει για να παιξουμε να βλεπουμε χαζομαρουλες με γκει κ λεσβιες, πηδηγματακια απο δω κ απο κει, μαστουρες δωστου ναχουμε κ οτι αλλο ειδους παρακμιακης συμπεριφορας μπορει να παραδειγματισει ενα παιδι ωστε να δυαλισει την ζωη του γρηγοροτερα....

Κ για να σου δωσω πισω την καραμελα σου φιλε, ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ Ο ΤΖΟΕΛ ΣΦΑΖΕΙ Κ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ NA ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ Κ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ SERIAL KILLERS Κ ΒΑΣΑΝΙΣΤΕΣ ANY TIME SOON!!!

Αντιθετα μπαφο κ σεξ βρισκουν ANY DAY στο σχολειο τους κ στην πλατεια της καθε γειτονιας, οποτε NAI ME ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το δευτερο να το κανουν οταν θα ειναι ψυχικα/σωματικα ετοιμα κ το πρωτο να μην το κανουν ΠΟΤΕ!!!! 

Κ επιτελους ας τελειωνουμε κ με την δευτερη πολυμασιμενη καραμελα-- οι γονεις που αγοραζουν παιχνιδια ως δωρα στα παιδια τους ειναι μια μειοψηφια που αναφερα ως παραδειγμα. Η πλειοψηφια των παιχνιδιων αγοραζεται απο τα παιδια τα ιδια. Κ για την ακριβεια τις περισσοετερες φορες ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΑΙ. Δεν υπαρχει καποιος (οπως με τσιγαρα/αλκοολ) να σου ζητησει ταυτοτητα κ να σου αρνηθει την προμηθεια αν εισαι ανηλικος !!!! Τα παιχνιδια τα βρισκεις σχεδον ελευθερα απο παντου- τα κατεβαζεις, απο τορρεντ, απο φιλους, απο αδερφια, μεταχειρισμενα απο αλλους γκειμερς, απο παντου. Δεν υπαρχει τροπος την σημερον ημερα να περιορισεις την αποκτηση του Last of Us 2 απο πιτσιρικια. Κ ακομα κ αν γινοταν αυτο, πες μου φιλε, ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΟ ΤΟ WALKTHROUGH ΣΤΟ YOUTUBE????? 

Aς μην κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας αδερφε. Το συγκεκριμενο παιχνιδι, για αυτους που ασχολουνται κ καταλαβαινουν, σημαινει ενα πραγμα--> η πολιτικη κορεκτιλλα, η κοινωνικη σαπιλα κ η αποχαυνωση της νεολαιας χτυπα την πορτα του Gaming.... Ο μλκς ο Ντρακμαν ειναι ο πρωτος. Θα ακολουθησουν κ αλλοι τωρα. Τιποτα δεν θα μεινει ορθιο στον κοσμο των παιχνιδιων. Σιγα σιγα θα γινουν κ αυτα αλλο ενα μιντιουμ αποβλακωσης ανηλικων.

Σιγά μη περιμένουμε και την άδεια σου να κριτικάρουμε επειδή δεν κάναμε 4 κουτσούβελα ρε φίλε, που θα μας αφαιρέσεις το δικαίωμα να έχουμε και άποψη για ένα βίντεοπαιχνίδι που δεν απευθύνεται σε 18- και το λέει ξεκάθαρα. Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί τίποτε εκεί έξω επειδή το κάθε πιτσιρίκι έχει άνετα πρόσβαση σε αυτό στην εποχή μας. Είσαι σοβαρός που κάθεσαι και μας κάνεις και μάθημα ηθικής και κοινωνιολογίας? Δε γουστάρεις να παίζουν τα παιδιά σου τέτοια παιχνίδια? προστάτεψε τα εσύ, μη περιμένεις να το κάνει η Sony... αυτή έτσι και αλλιώς σου δηλώνει πως το παιχνίδι είναι 18+.. όπως και οι τηλεοπτικές εκπομπές που έχουν τις κατάλληλες σημάνσεις... θα απαγορέψουμε την προβολή τους επειδή τα πιτσιρίκια έχουν πρόσβαση στο τηλεκοντρόλ? Ρε είστε καλα? Έχεις υπόψη σου στα μεγάλα Ελληνικά κανάλια του youtube τι μπινελίκια πέφτουν και πόση οργή βγάζουν τα 12χρονα που βρίζονται μεταξύ τους? Για τσέκαρε μια να δεις έτσι από περιέργεια...άσε που δηλαδή από τον τρόπο που γράφεις και εκφράζεσαι, μάλλον είσαι ακατάλληλος να μιλάς για διαπαιδαγώγηση.... στα παιδιά σου όταν μιλάς για τις ιδιαιτερότητες και τις σεξουαλικές προτιμήσεις τους αναφέρεις τα τραβέλια και τις λεσβίες που γράφεις με τόση οργή εδώ μέσα?λέω εγώ τώρα...γιατί η λέξη ΑΓΑΠΗ που προσπαθείς να εξηγήσεις στη κόρη σου δεν έχει χώρο για τέτοιους χαρακτηρισμούς ξέρεις...

 

Επεξ/σία από crossmo
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, crossmo είπε

Σιγά μη περιμένουμε και την άδεια σου να κριτικάρουμε επειδή δεν κάναμε 4 κουτσούβελα ρε φίλε, που θα μας αφαιρέσεις το δικαίωμα να έχουμε και άποψη για ένα βίντεοπαιχνίδι που δεν απευθύνεται σε 18- και το λέει ξεκάθαρα. Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί τίποτε εκεί έξω επειδή το κάθε πιτσιρίκι έχει άνετα πρόσβαση σε αυτό στην εποχή μας. Είσαι σοβαρός που κάθεσαι και μας κάνεις και μάθημα ηθικής και κοινωνιολογίας? Δε γουστάρεις να παίζουν τα παιδιά σου τέτοια παιχνίδια? προστάτεψε τα εσύ, μη περιμένεις να το κάνει η Sony... αυτή έτσι και αλλιώς σου δηλώνει πως το παιχνίδι είναι 18+.. όπως και οι τηλεοπτικές εκπομπές που έχουν τις κατάλληλες σημάνσεις... θα απαγορέψουμε την προβολή τους επειδή τα πιτσιρίκια έχουν πρόσβαση στο τηλεκοντρόλ? Ρε είστε καλα? Έχεις υπόψη σου στα μεγάλα Ελληνικά κανάλια του youtube τι μπινελίκια πέφτουν και πόση οργή βγάζουν τα 12χρονα που βρίζονται μεταξύ τους? Για τσέκαρε μια να δεις έτσι από περιέργεια...άσε που δηλαδή από τον τρόπο που γράφεις και εκφράζεσαι, μάλλον είσαι ακατάλληλος να μιλάς για διαπαιδαγώγηση.... στα παιδιά σου όταν μιλάς για τις ιδιαιτερότητες και τις σεξουαλικές προτιμήσεις τους αναφέρεις τα τραβέλια και τις λεσβίες που γράφεις με τόση οργή εδώ μέσα?λέω εγώ τώρα...γιατί η λέξη ΑΓΑΠΗ που προσπαθείς να εξηγήσεις στη κόρη σου δεν έχει χώρο για τέτοιους χαρακτηρισμούς ξέρεις...

Μη νευριαζεις φιλε. Ειλικρινα δεν χρειαζεται. Aμα δεν εχεις παιδια δεν εχεις γνωμη επι του θεματος (των παιδιων-οχι του παιχνιδιου). Κ δεν στο απαγορευω εγω. Ετσι ειναι η φυση. Πηγαινε στην μαμα σου κ ρωτα να δεις τι θα σου πει, αν δεν με πιστευεις. 

Οπως ενας που δεν ξερει να οδηγα μοτοσυκλετα δεν μπορει να εχει γνωμη επι του πως να ξυσεις γονατο στην ανοιχτη αριστερη με 150 (π.χ.). Κανενας δεν του απαγορευει να εχει γνωμη κ ο ιδιος μπορει να μιλα κ να λεει οτι θελει, αλλα οσοι γνωριζουν το ζητημα... απλα θα κουνησουν το κεφαλι τους με κατανοηση....  (οπως κανω κ γω τωρα με σενα στο θεμα που μιλαμε). 

Μαθημα ηθικης κ κοινωνιολογιας δεν κανω. Αυτο ισως να ειναι η δικη σου προσωπικη εντυπωση επειδη εισαι προιον της σημερινης παιδειας που παραγει ημιαγραμματους (μετα το 1990), κ οτι λεω μπορει να σου φαινεται περιπλοκο. Δεν ειναι, σε διαβεβαιω, κ ζηταω συγνωμη αν σου προκαλεσα συνχηση, η/κ ζαλαδα. Δεν θα γινοταν να εκανα κιολας, γιατι μου ειναι παγερα αδιαφορο κατι τετοιο. Το τελευταιο που θελω ειναι να προκαλω πονοκεφαλο στον ανυποψιαστο συνομιλητη μου με "μαθηματα".

Τα 12χρονα ξερω πως μιλανε. Εχω παιδια κ ανηψια κ τα μεγαλωνω καθε μερα. Πηγαινω κ στα σχολεια τους κ τα βλεπω/ακουω. Εχεις δικιο στην παρατηρηση σου. Μιλανε σαν λαχαναγορητες... Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ οταν τα ακους πετας ενα "στα ουμπαλα μου" κ συνεχιζεις, ενω εγω κοιταω πως να αλλαξω την συμπεριφορα τους γιατι εχω αμεση εμπλοκη με το θεμα. Ειναι αυτο που σου λεω απ την αρχη- ολοι το ξερουμε οτι δεν σε νοιαζει πως πρεπει να μεγαλωσει ενα μικρο παιδι γιατι δεν εχεις 4 κουτσουβελα. Δικαιωμα σου κ ειναι φυσιολογικο. Αν καποια μερα κανεις, θα αλλαξεις (θα θυμασαι αυτα που πετας τωρα κ θα κουνας το κεφαλι σου με τον ιδιο σου τον εαυτο, αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα για αλλη στιγμη...). Αυτο ομως που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ δικαιωμα να κανεις ειναι να προσπαθεις να καυτηριασεις κ να κατακρινεις αυτον που εχει αμεσο συμφερον κ σχεση με το ζητημα γιατι αυτος εχει παιδια, την στιγμη που προσπαθει.

Αλλη γνωμη η δικια σου. Εισαι ο gamer που παιζει διαφορα παιχνιδια κ ξοδευει τον χρονο του με ενα PS4. Αλλη γνωμη η δικια μου. Ειμαι ο γονεας/συγγενης που μεγαλωνω παιδια κ προσπαθω να τα διαπαιδαγωγησω. Η ταυτοτητα του gamer εχει προ πολλου περασει πολυ πισω στις προτεραιοτητες μου. Αλλοι ρολοι, αλλοι κοσμοι φιλαρακι....

Για να μην νομιζεις οτι δεν εχω κ αποψη, η προταση, να σου δωσω μια ιδεα που θα εκανα εγω αν ημουν η "οποιαδηποτε κρατικη" υπηρεσια που ελενχει το περιεχομενο των games--- θα απαγορευα το DL κ θα επεβαλα την πωληση των 18+ παιχνιδιων μονο σε φυσικη μορφη (δισκακι), με σοβαρη προειδοποιηση απο μπροστα. Οπως γινεται κ με τα τσιγαρα στο περιπου. Αυτα για σεξουαλικο περιεχομενο. Αν το παιχνιδι ειχε καταναλωση τοξικων ουσιων, θα απαγορευοταν υποχρεωτικα κ η εταιρια θα ετρωγε προστιμο, που θα πηγαινε απευθειας στα ταμεια του ΟΚΑΝΑ (αληθεια εχεις μπει ποτε εκει να δεις τι παιζει?). Γιατι ειναι κοροιδια σκετη απο την μια να αγωνιζεται το κρατος να αποτοξινωσει καποια ατομα, ενω απ την αλλη η βιομηχανια θεαματος παραγει τα νεα υποψηφια θηματα κανοντας διαφημιση σε μπαφους.....

Κοιτα, τυχαινει να βρεθουμε εδω μεσα που ειναι ενα φορουμ με ηλεκτρονικα κ μιλαμε. Εδω ομως ειναι απο πιτσιρικια σαν αυτα που λεμε οτι βριζουν σαν μπετατζηδες, μεχρι παππουδες που βγηκαν προ πολλου στην συνταξη κ παλευουν μεταξυ αλζχαιμερς κ παρκινσονς. Ατομα που στην κανονικη ζωη "εκει εξω" δεν θα ανταλλαζαν ουτε λεξη. Εσυ ξερεις με ποιον μιλας κ γιατι? Ενταξει στην παρεα σου ειστε παρομοια ηλικια κ παρομοιες γνωμες. Εδω μεσα ομως ειναι καθε καρυδιας καρυδι, που ομως ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ στην γνωμη φιλαρακι. Κ εδω δεν ειναι η παρεα σου..... Αναλογισου το λιγο να δεις.

Οσο για την κορεκτιλα που προσπαθεις να επικαλεστεις (χαχαχα!), σου ομολογω ειλικρινα οτι την εχω γραμμενη εκει που δεν πιανει μελανι. Κ να σου τονισω  οτι η αγαπη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΕΞ !!!!!! Παραξενο ε??? Σε βαζω σε σκεψεις μηπως? Αρα οτι κ να λεω γυρω απο σεξουαλικες προτιμησεις, αλλο θεμα τα ελαφρα πηδηματακια, αλλο η πολιτικη, κ αλλο η αγαπη.... Εδω φιλε δεν μπορουμε να μιλησουμε για ενα μ@λ@κισμεν@ παιχνιδι του PS κ θες να βγαλουμε ακρη για το τι ειναι αγαπη??? Ας το αφησουμε το θεμα φιλαρακι. Τραβαει κ δεν λεει. Αγορασε το παιχνιδι εσυ κ ασε με να πουλησω το PS εγω. Fair?

Αντε καλο σου βραδυ.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2020 στις 7:34 ΜΜ, Yeroplatanos είπε

Το Uncharted 4 είναι θεωρώ μέτριο και ΠΟΛΥ χειρότερο από τα Tomb Raider.Cringe διάλογοι και 95% climbing around

Να αγιάσει το στόμα σου ρε φίλε! Το λέω χρόνια! Ούτε εξέλιξη χαρακτήρα ούτε τίποτα το uncharted. Μόνο κάτι σαχλοατάκες αμερικανιές. Το LaraCroftάκι απο την άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 29/6/2020 στις 4:03 ΜΜ, crossmo είπε

Σιγά μη περιμένουμε και την άδεια σου να κριτικάρουμε επειδή δεν κάναμε 4 κουτσούβελα ρε φίλε, που θα μας αφαιρέσεις το δικαίωμα να έχουμε και άποψη για ένα βίντεοπαιχνίδι που δεν απευθύνεται σε 18- και το λέει ξεκάθαρα. Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί τίποτε εκεί έξω επειδή το κάθε πιτσιρίκι έχει άνετα πρόσβαση σε αυτό στην εποχή μας. Είσαι σοβαρός που κάθεσαι και μας κάνεις και μάθημα ηθικής και κοινωνιολογίας? Δε γουστάρεις να παίζουν τα παιδιά σου τέτοια παιχνίδια? προστάτεψε τα εσύ, μη περιμένεις να το κάνει η Sony... αυτή έτσι και αλλιώς σου δηλώνει πως το παιχνίδι είναι 18+.. όπως και οι τηλεοπτικές εκπομπές που έχουν τις κατάλληλες σημάνσεις... θα απαγορέψουμε την προβολή τους επειδή τα πιτσιρίκια έχουν πρόσβαση στο τηλεκοντρόλ? Ρε είστε καλα? Έχεις υπόψη σου στα μεγάλα Ελληνικά κανάλια του youtube τι μπινελίκια πέφτουν και πόση οργή βγάζουν τα 12χρονα που βρίζονται μεταξύ τους? Για τσέκαρε μια να δεις έτσι από περιέργεια...άσε που δηλαδή από τον τρόπο που γράφεις και εκφράζεσαι, μάλλον είσαι ακατάλληλος να μιλάς για διαπαιδαγώγηση.... στα παιδιά σου όταν μιλάς για τις ιδιαιτερότητες και τις σεξουαλικές προτιμήσεις τους αναφέρεις τα τραβέλια και τις λεσβίες που γράφεις με τόση οργή εδώ μέσα?λέω εγώ τώρα...γιατί η λέξη ΑΓΑΠΗ που προσπαθείς να εξηγήσεις στη κόρη σου δεν έχει χώρο για τέτοιους χαρακτηρισμούς ξέρεις...

 

18 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Μη νευριαζεις φιλε. Ειλικρινα δεν χρειαζεται. Aμα δεν εχεις παιδια δεν εχεις γνωμη επι του θεματος (των παιδιων-οχι του παιχνιδιου). Κ δεν στο απαγορευω εγω. Ετσι ειναι η φυση. Πηγαινε στην μαμα σου κ ρωτα να δεις τι θα σου πει, αν δεν με πιστευεις. 

Οπως ενας που δεν ξερει να οδηγα μοτοσυκλετα δεν μπορει να εχει γνωμη επι του πως να ξυσεις γονατο στην ανοιχτη αριστερη με 150 (π.χ.). Κανενας δεν του απαγορευει να εχει γνωμη κ ο ιδιος μπορει να μιλα κ να λεει οτι θελει, αλλα οσοι γνωριζουν το ζητημα... απλα θα κουνησουν το κεφαλι τους με κατανοηση....  (οπως κανω κ γω τωρα με σενα στο θεμα που μιλαμε). 

Μαθημα ηθικης κ κοινωνιολογιας δεν κανω. Αυτο ισως να ειναι η δικη σου προσωπικη εντυπωση επειδη εισαι προιον της σημερινης παιδειας που παραγει ημιαγραμματους (μετα το 1990), κ οτι λεω μπορει να σου φαινεται περιπλοκο. Δεν ειναι, σε διαβεβαιω, κ ζηταω συγνωμη αν σου προκαλεσα συνχηση, η/κ ζαλαδα. Δεν θα γινοταν να εκανα κιολας, γιατι μου ειναι παγερα αδιαφορο κατι τετοιο. Το τελευταιο που θελω ειναι να προκαλω πονοκεφαλο στον ανυποψιαστο συνομιλητη μου με "μαθηματα".

Τα 12χρονα ξερω πως μιλανε. Εχω παιδια κ ανηψια κ τα μεγαλωνω καθε μερα. Πηγαινω κ στα σχολεια τους κ τα βλεπω/ακουω. Εχεις δικιο στην παρατηρηση σου. Μιλανε σαν λαχαναγορητες... Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ οταν τα ακους πετας ενα "στα ουμπαλα μου" κ συνεχιζεις, ενω εγω κοιταω πως να αλλαξω την συμπεριφορα τους γιατι εχω αμεση εμπλοκη με το θεμα. Ειναι αυτο που σου λεω απ την αρχη- ολοι το ξερουμε οτι δεν σε νοιαζει πως πρεπει να μεγαλωσει ενα μικρο παιδι γιατι δεν εχεις 4 κουτσουβελα. Δικαιωμα σου κ ειναι φυσιολογικο. Αν καποια μερα κανεις, θα αλλαξεις (θα θυμασαι αυτα που πετας τωρα κ θα κουνας το κεφαλι σου με τον ιδιο σου τον εαυτο, αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα για αλλη στιγμη...). Αυτο ομως που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ δικαιωμα να κανεις ειναι να προσπαθεις να καυτηριασεις κ να κατακρινεις αυτον που εχει αμεσο συμφερον κ σχεση με το ζητημα γιατι αυτος εχει παιδια, την στιγμη που προσπαθει.

Αλλη γνωμη η δικια σου. Εισαι ο gamer που παιζει διαφορα παιχνιδια κ ξοδευει τον χρονο του με ενα PS4. Αλλη γνωμη η δικια μου. Ειμαι ο γονεας/συγγενης που μεγαλωνω παιδια κ προσπαθω να τα διαπαιδαγωγησω. Η ταυτοτητα του gamer εχει προ πολλου περασει πολυ πισω στις προτεραιοτητες μου. Αλλοι ρολοι, αλλοι κοσμοι φιλαρακι....

Για να μην νομιζεις οτι δεν εχω κ αποψη, η προταση, να σου δωσω μια ιδεα που θα εκανα εγω αν ημουν η "οποιαδηποτε κρατικη" υπηρεσια που ελενχει το περιεχομενο των games--- θα απαγορευα το DL κ θα επεβαλα την πωληση των 18+ παιχνιδιων μονο σε φυσικη μορφη (δισκακι), με σοβαρη προειδοποιηση απο μπροστα. Οπως γινεται κ με τα τσιγαρα στο περιπου. Αυτα για σεξουαλικο περιεχομενο. Αν το παιχνιδι ειχε καταναλωση τοξικων ουσιων, θα απαγορευοταν υποχρεωτικα κ η εταιρια θα ετρωγε προστιμο, που θα πηγαινε απευθειας στα ταμεια του ΟΚΑΝΑ (αληθεια εχεις μπει ποτε εκει να δεις τι παιζει?). Γιατι ειναι κοροιδια σκετη απο την μια να αγωνιζεται το κρατος να αποτοξινωσει καποια ατομα, ενω απ την αλλη η βιομηχανια θεαματος παραγει τα νεα υποψηφια θηματα κανοντας διαφημιση σε μπαφους.....

Κοιτα, τυχαινει να βρεθουμε εδω μεσα που ειναι ενα φορουμ με ηλεκτρονικα κ μιλαμε. Εδω ομως ειναι απο πιτσιρικια σαν αυτα που λεμε οτι βριζουν σαν μπετατζηδες, μεχρι παππουδες που βγηκαν προ πολλου στην συνταξη κ παλευουν μεταξυ αλζχαιμερς κ παρκινσονς. Ατομα που στην κανονικη ζωη "εκει εξω" δεν θα ανταλλαζαν ουτε λεξη. Εσυ ξερεις με ποιον μιλας κ γιατι? Ενταξει στην παρεα σου ειστε παρομοια ηλικια κ παρομοιες γνωμες. Εδω μεσα ομως ειναι καθε καρυδιας καρυδι, που ομως ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ στην γνωμη φιλαρακι. Κ εδω δεν ειναι η παρεα σου..... Αναλογισου το λιγο να δεις.

Οσο για την κορεκτιλα που προσπαθεις να επικαλεστεις (χαχαχα!), σου ομολογω ειλικρινα οτι την εχω γραμμενη εκει που δεν πιανει μελανι. Κ να σου τονισω  οτι η αγαπη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΕΞ !!!!!! Παραξενο ε??? Σε βαζω σε σκεψεις μηπως? Αρα οτι κ να λεω γυρω απο σεξουαλικες προτιμησεις, αλλο θεμα τα ελαφρα πηδηματακια, αλλο η πολιτικη, κ αλλο η αγαπη.... Εδω φιλε δεν μπορουμε να μιλησουμε για ενα μ@λ@κισμεν@ παιχνιδι του PS κ θες να βγαλουμε ακρη για το τι ειναι αγαπη??? Ας το αφησουμε το θεμα φιλαρακι. Τραβαει κ δεν λεει. Αγορασε το παιχνιδι εσυ κ ασε με να πουλησω το PS εγω. Fair?

Αντε καλο σου βραδυ.

Με προβληματίσατε, αλλά δυστυχώς για κανέναν λόγο από αυτούς που νομίζετε... Από τα πιο συναισθηματικά και χωρίς λογικά επιχειρήματα κείμενα που έχω διαβάσει. Κουνάω το κεφάλι μου, αλλά με ειλικρινή απογοήτευση... Ελπίζω τα παιδιά σας να μισούν λίγο λιγότερο και να είναι λίγο λιγότερο οργισμένα με τον κόσμο και τους συνανθρώπους τους.

Επεξ/σία από dionisus26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 11:22 ΜΜ, SilverMachine είπε

Μη νευριαζεις φιλε. Ειλικρινα δεν χρειαζεται. Aμα δεν εχεις παιδια δεν εχεις γνωμη επι του θεματος (των παιδιων-οχι του παιχνιδιου). Κ δεν στο απαγορευω εγω. Ετσι ειναι η φυση. Πηγαινε στην μαμα σου κ ρωτα να δεις τι θα σου πει, αν δεν με πιστευεις. 

Οπως ενας που δεν ξερει να οδηγα μοτοσυκλετα δεν μπορει να εχει γνωμη επι του πως να ξυσεις γονατο στην ανοιχτη αριστερη με 150 (π.χ.). Κανενας δεν του απαγορευει να εχει γνωμη κ ο ιδιος μπορει να μιλα κ να λεει οτι θελει, αλλα οσοι γνωριζουν το ζητημα... απλα θα κουνησουν το κεφαλι τους με κατανοηση....  (οπως κανω κ γω τωρα με σενα στο θεμα που μιλαμε). 

Μαθημα ηθικης κ κοινωνιολογιας δεν κανω. Αυτο ισως να ειναι η δικη σου προσωπικη εντυπωση επειδη εισαι προιον της σημερινης παιδειας που παραγει ημιαγραμματους (μετα το 1990), κ οτι λεω μπορει να σου φαινεται περιπλοκο. Δεν ειναι, σε διαβεβαιω, κ ζηταω συγνωμη αν σου προκαλεσα συνχηση, η/κ ζαλαδα. Δεν θα γινοταν να εκανα κιολας, γιατι μου ειναι παγερα αδιαφορο κατι τετοιο. Το τελευταιο που θελω ειναι να προκαλω πονοκεφαλο στον ανυποψιαστο συνομιλητη μου με "μαθηματα".

Τα 12χρονα ξερω πως μιλανε. Εχω παιδια κ ανηψια κ τα μεγαλωνω καθε μερα. Πηγαινω κ στα σχολεια τους κ τα βλεπω/ακουω. Εχεις δικιο στην παρατηρηση σου. Μιλανε σαν λαχαναγορητες... Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ οταν τα ακους πετας ενα "στα ουμπαλα μου" κ συνεχιζεις, ενω εγω κοιταω πως να αλλαξω την συμπεριφορα τους γιατι εχω αμεση εμπλοκη με το θεμα. Ειναι αυτο που σου λεω απ την αρχη- ολοι το ξερουμε οτι δεν σε νοιαζει πως πρεπει να μεγαλωσει ενα μικρο παιδι γιατι δεν εχεις 4 κουτσουβελα. Δικαιωμα σου κ ειναι φυσιολογικο. Αν καποια μερα κανεις, θα αλλαξεις (θα θυμασαι αυτα που πετας τωρα κ θα κουνας το κεφαλι σου με τον ιδιο σου τον εαυτο, αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα για αλλη στιγμη...). Αυτο ομως που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ δικαιωμα να κανεις ειναι να προσπαθεις να καυτηριασεις κ να κατακρινεις αυτον που εχει αμεσο συμφερον κ σχεση με το ζητημα γιατι αυτος εχει παιδια, την στιγμη που προσπαθει.

Αλλη γνωμη η δικια σου. Εισαι ο gamer που παιζει διαφορα παιχνιδια κ ξοδευει τον χρονο του με ενα PS4. Αλλη γνωμη η δικια μου. Ειμαι ο γονεας/συγγενης που μεγαλωνω παιδια κ προσπαθω να τα διαπαιδαγωγησω. Η ταυτοτητα του gamer εχει προ πολλου περασει πολυ πισω στις προτεραιοτητες μου. Αλλοι ρολοι, αλλοι κοσμοι φιλαρακι....

Για να μην νομιζεις οτι δεν εχω κ αποψη, η προταση, να σου δωσω μια ιδεα που θα εκανα εγω αν ημουν η "οποιαδηποτε κρατικη" υπηρεσια που ελενχει το περιεχομενο των games--- θα απαγορευα το DL κ θα επεβαλα την πωληση των 18+ παιχνιδιων μονο σε φυσικη μορφη (δισκακι), με σοβαρη προειδοποιηση απο μπροστα. Οπως γινεται κ με τα τσιγαρα στο περιπου. Αυτα για σεξουαλικο περιεχομενο. Αν το παιχνιδι ειχε καταναλωση τοξικων ουσιων, θα απαγορευοταν υποχρεωτικα κ η εταιρια θα ετρωγε προστιμο, που θα πηγαινε απευθειας στα ταμεια του ΟΚΑΝΑ (αληθεια εχεις μπει ποτε εκει να δεις τι παιζει?). Γιατι ειναι κοροιδια σκετη απο την μια να αγωνιζεται το κρατος να αποτοξινωσει καποια ατομα, ενω απ την αλλη η βιομηχανια θεαματος παραγει τα νεα υποψηφια θηματα κανοντας διαφημιση σε μπαφους.....

Κοιτα, τυχαινει να βρεθουμε εδω μεσα που ειναι ενα φορουμ με ηλεκτρονικα κ μιλαμε. Εδω ομως ειναι απο πιτσιρικια σαν αυτα που λεμε οτι βριζουν σαν μπετατζηδες, μεχρι παππουδες που βγηκαν προ πολλου στην συνταξη κ παλευουν μεταξυ αλζχαιμερς κ παρκινσονς. Ατομα που στην κανονικη ζωη "εκει εξω" δεν θα ανταλλαζαν ουτε λεξη. Εσυ ξερεις με ποιον μιλας κ γιατι? Ενταξει στην παρεα σου ειστε παρομοια ηλικια κ παρομοιες γνωμες. Εδω μεσα ομως ειναι καθε καρυδιας καρυδι, που ομως ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ στην γνωμη φιλαρακι. Κ εδω δεν ειναι η παρεα σου..... Αναλογισου το λιγο να δεις.

Οσο για την κορεκτιλα που προσπαθεις να επικαλεστεις (χαχαχα!), σου ομολογω ειλικρινα οτι την εχω γραμμενη εκει που δεν πιανει μελανι. Κ να σου τονισω  οτι η αγαπη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΕΞ !!!!!! Παραξενο ε??? Σε βαζω σε σκεψεις μηπως? Αρα οτι κ να λεω γυρω απο σεξουαλικες προτιμησεις, αλλο θεμα τα ελαφρα πηδηματακια, αλλο η πολιτικη, κ αλλο η αγαπη.... Εδω φιλε δεν μπορουμε να μιλησουμε για ενα μ@λ@κισμεν@ παιχνιδι του PS κ θες να βγαλουμε ακρη για το τι ειναι αγαπη??? Ας το αφησουμε το θεμα φιλαρακι. Τραβαει κ δεν λεει. Αγορασε το παιχνιδι εσυ κ ασε με να πουλησω το PS εγω. Fair?

Αντε καλο σου βραδυ.

Συμβουλή μου και προτροπή μου  είναι οι γονείς να ξεκαβαλήσουν το καλάμι, να πάψουν να ειρωνεύονται και να  ακολουθήσουν κάποιον παιδοψυχίατρο ώστε να έχουν την ανάλογη πληροφόρηση και καθοδήγηση. Είναι πάρα πολλές οι πληροφορίες και τα θέματα που καλείται να διαχειριστεί ένας γονιός και εάν δεν καθίσει να μελετήσει θέματα για αυτοδιαχείριση δική του πρώτα απόλα , και για διαπαιδαγώγηση των παιδιών του αργότερα (επικοινωνία, όρια, συναισθήματα, σεξ , ουσίες) είναι δεδομένο ότι θα τα κάνει ρημαδιό. Και πάλι το παιδί θα τα φάει τα ζόρια του, δεν θα το αποφύγει. Αυτό που προσπαθούμε είναι η μικρότερη δυνατή ζημιά το μικρότερο δυνατόν κακό. Οι πόλεις είναι γεμάτες με ειδικούς ψυχικής υγείας, δεν υπάρχει δικαιολογία πλέον. 

Διαφωνώ που κρίνεις τα βιντεοπαιχνίδια. Δεν αποδεικνύεται απο πουθενά ότι τα βιντεοπαιχνίδια θα μεγαλώσουν βίαιους και ναρκομανείς ανθρώπους. Και εμείς μεγαλώσαμε με παιχνίδια βουτηγμένα στην βία και τις ουσίες. Δεν πάθαμε τίποτα. Θα πρέπει απο πριν το παιδί να έχει κάποιο πρόβλημα. Γιαυτό λέω να ενημερωθείτε πρώτα. Το μόνο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι ο εθισμός στα βιντεοπαιχνίδια αλλά και αυτό με προσοχή γατί συντρέχουν συγκεκριμένα κριτήρια πριν να πούμε κάποιον εθισμένο, δεν αρκεί μόνο δλδ να απασχολείται για μερικές ώρες.

Και απο την άλλη, την περασμένη βδομάδα μόνο, η τηλεόραση σε ταινίες και μάλιστα σε κωμωδίες που υποτίθεται είναι προσιτές σε μικρές ηλικίες, προβλήθηκε περισσότερη σεξομανία και ουσιοκατάχρηση απολα τα βιντεοπαιχνίδια του τελευταίου μήνα. Μην προχωρήσω στα παιδικά και τρελαθούμε τελείως τώρα.

 

στα του παιχνιδιού τώρα, δεν το έπαιξα ακόμα, θέλω πολύ να το παίξω, όταν το παίξω θα αποφασίσω εαν το χαμηλό user score είναι είτε αντικειμενικό είτε απλά απο αντίδραση και ανωριμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, efkar είπε

Συμβουλή μου και προτροπή μου  είναι οι γονείς να ξεκαβαλήσουν το καλάμι, να πάψουν να ειρωνεύονται και να  ακολουθήσουν κάποιον παιδοψυχίατρο ώστε να έχουν την ανάλογη πληροφόρηση και καθοδήγηση. Είναι πάρα πολλές οι πληροφορίες και τα θέματα που καλείται --------------------------------------

Φιλε εδω ειμαστε για να κριτικαρουμε ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Αυτο εκανα. Κριτικαρισα την SONY, την naughty dog, τον Drukman κ το παιχνιδι τους. Στο topic που λεγεται Last of Us 2 REVIEW . Προσπαθησε να το φερεις καμια βολτα στο μυαλο σου αυτο.

Οσο για τα ξεμπαρκα που αναφερεις,  νασαι σιγουρος οτι κανενας γονιος δεν θα ακουσει τις ανησυχιες μου γυρω απο οποιοδηποτε θεμα κ θα γυρισει να μου πει οτι χρειαζομαστε ψυχιατρο. Αρα εισαι αλλος ενας τσαμπα μαγκας, που χωρις να γνωριζεις τι παιζει καθεσαι κ πετας τα ομορφα σου, απλα κ μονο επειδη εχεις γνωμη επι παντος επιστητου- ακομα κ για αυτα για τα οποια δεν εχεις εμπειρια.....

Μπορεις κ εκφερεις συντεταγμενη γνωμη κ οι πληροφοριες που δινεις σε κατατασουν σε μια αλφα ηλικια παραπανω απο παιδι. Οποτε, θα μπορουσα να κριτικαρω την σταση σου στην ζωη κ γιατι στην ηλικια σου δεν εχεις παιδια ακομα κ καθεσαι κ χανεις τον χρονο σου τσαμπα μπρος σε μια οθονη σαν βρεφος, αλλα ξερεις κατι? Δεν δινω δεκαρα. Ανετα θα μπορουσε ενας που σε διαβαζει να αναρωτηθει γιατι δεν κανεις κατι καλυτερο απ το να παιζεις PS. Δικαιωμα σου ομως. Καψε την ζωη σου οσο θες. Προβλημα σου ειναι κ εγω θα ειμαι ο τελευταιος που θα σου την πει για αυτο..... Κ θα ημουν κ εκτος θεματος, μια κ το topic δεν ειναι "εξυπνοι νεοελληνες κ η γνωμη τους για το ποτε χρειαζονται ψυχιατρικη βοηθεια".

Σου απανταω μονο κ μονο γιατι μιλησες ηρεμα. Ομως το ξανατονιζω οτι εισαι εκτος θεματος. Κρατα τις συμβουλες για τους γονιους για τον εαυτο σου για την ημερα που θα κανεις παιδια. Αν θες να μου αναλυσεις ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, δεκτο. Αν θες να κριτικαρεις την σκεψη μου ως γονιος, μη μιλας τσαμπα. Απ την μια ερχονται κ απ την αλλη φευγουν, γιατι φαινεται απο χιλιομετρα οτι εισαι ασχετος με το θεμα (οπως κ ολοι οσοι "πειραχτηκαν" που εκραξα ενα γ@μ@παιχνιδ@ του κ@λ@υ, λες κ την ελεγα σε αυτους.... (ο οπαδισμος ειναι ιδιαιτερα χαμηλο χαρακτηριστικο)).

Κ αν θες να παμε σε ψυχιατρο, να σου δωσω το ΙΒΑΝ μου κ οταν θα πληρωσεις θα εχεις κ το δικαιωμα να μας πεις τι να κανουμε. Γνωμες για χαζοπαιχνιδακια ευχαριστως να ανταλλαξουμε, αλλα για σοβαρα θεματα μονο αυτους που βαζουν ψωμι στο τραπεζι μου λογαριαζω. Ως την ημερα λοιπον, που θα εισαι ενας τετοιος, αντι να κριτικαρεις τους συνανθρωπους σου, κατσε κ κριτικαρισε τον εαυτο σου. Κ αναρωτησου αν αυτοι που αντι να κοιταν την καμπουρα τους βλεπουν των διπλανων τους, χρειαζονται εναν καλο ψυχιατρο. Κ μαλιστα ειναι περισσοτεροι οι λογοι-- α)για να ξεκαβαλησουν το καλαμι τους, κ να σταματησουν να μιλανε για θεματα που δεν γνωριζουν, β) για να σταματησουν να ειναι αργοσχολοι παιζοτας παιδικα παιχνιδακια κ να βγουν στην ζωη ως ωριμοι επευθυνοι ανθρωποι, γ) για να το παρουν αποφαση κ καμια μερα να σοβαρευτουν μπας κ κανουν οικογενεια, δ) για να μπορουν να μιλανε εντος θεματος κ να μην εκφραζονται με ασυναρτησιες (γενικα μιλαω, οχι μονο για εσενα).

Οπως ειπες κ συ, βοηθεια υπαρχει. Δεν εχετε πλεον δικαιολογιες. Αν θες τηλεφωνο στειλε ΠΜ να σου δωσω. Με χαρα μου να σε βοηθησω. Για παραπανω συζητηση ειμαι ανοιχτος, αλλα ανοιξε καινουργιο topic, κ ευχαριστως να συμετεχω.

Με κατανοηση- καλο σου βραδυ.

 

 

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Φιλε εδω ειμαστε για να κριτικαρουμε ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Αυτο εκανα. Κριτικαρισα την SONY, την naughty dog, τον Drukman κ το παιχνιδι τους. Στο topic που λεγεται Last of Us 2 REVIEW . Προσπαθησε να το φερεις καμια βολτα στο μυαλο σου αυτο.

Οσο για τα ξεμπαρκα που αναφερεις,  νασαι σιγουρος οτι κανενας γονιος δεν θα ακουσει τις ανησυχιες μου γυρω απο οποιοδηποτε θεμα κ θα γυρισει να μου πει οτι χρειαζομαστε ψυχιατρο. Αρα εισαι αλλος ενας τσαμπα μαγκας, που χωρις να γνωριζεις τι παιζει καθεσαι κ πετας τα ομορφα σου, απλα κ μονο επειδη εχεις γνωμη επι παντος επιστητου- ακομα κ για αυτα για τα οποια δεν εχεις εμπειρια.....

Μπορεις κ εκφερεις συντεταγμενη γνωμη κ οι πληροφοριες που δινεις σε κατατασουν σε μια αλφα ηλικια παραπανω απο παιδι. Οποτε, θα μπορουσα να κριτικαρω την σταση σου στην ζωη κ γιατι στην ηλικια σου δεν εχεις παιδια ακομα κ καθεσαι κ χανεις τον χρονο σου τσαμπα μπρος σε μια οθονη σαν βρεφος, αλλα ξερεις κατι? Δεν δινω δεκαρα. Ανετα θα μπορουσε ενας που σε διαβαζει να αναρωτηθει γιατι δεν κανεις κατι καλυτερο απ το να παιζεις PS. Δικαιωμα σου ομως. Καψε την ζωη σου οσο θες. Προβλημα σου ειναι κ εγω θα ειμαι ο τελευταιος που θα σου την πει για αυτο..... Κ θα ημουν κ εκτος θεματος, μια κ το topic δεν ειναι "εξυπνοι νεοελληνες κ η γνωμη τους για το ποτε χρειαζονται ψυχιατρικη βοηθεια".

Σου απανταω μονο κ μονο γιατι μιλησες ηρεμα. Ομως το ξανατονιζω οτι εισαι εκτος θεματος. Κρατα τις συμβουλες για τους γονιους για τον εαυτο σου για την ημερα που θα κανεις παιδια. Αν θες να μου αναλυσεις ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, δεκτο. Αν θες να κριτικαρεις την σκεψη μου ως γονιος, μη μιλας τσαμπα. Απ την μια ερχονται κ απ την αλλη φευγουν, γιατι φαινεται απο χιλιομετρα οτι εισαι ασχετος με το θεμα (οπως κ ολοι οσοι "πειραχτηκαν" που εκραξα ενα γ@μ@παιχνιδ@ του κ@λ@υ, λες κ την ελεγα σε αυτους.... (ο οπαδισμος ειναι ιδιαιτερα χαμηλο χαρακτηριστικο)).

Κ αν θες να παμε σε ψυχιατρο, να σου δωσω το ΙΒΑΝ μου κ οταν θα πληρωσεις θα εχεις κ το δικαιωμα να μας πεις τι να κανουμε. Γνωμες για χαζοπαιχνιδακια ευχαριστως να ανταλλαξουμε, αλλα για σοβαρα θεματα μονο αυτους που βαζουν ψωμι στο τραπεζι μου λογαριαζω. Ως την ημερα λοιπον, που θα εισαι ενας τετοιος, αντι να κριτικαρεις τους συνανθρωπους σου, κατσε κ κριτικαρισε τον εαυτο σου. Κ αναρωτησου αν αυτοι που αντι να κοιταν την καμπουρα τους βλεπουν των διπλανων τους, χρειαζονται εναν καλο ψυχιατρο. Κ μαλιστα ειναι περισσοτεροι οι λογοι-- α)για να ξεκαβαλησουν το καλαμι τους, κ να σταματησουν να μιλανε για θεματα που δεν γνωριζουν, β) για να σταματησουν να ειναι αργοσχολοι παιζοτας παιδικα παιχνιδακια κ να βγουν στην ζωη ως ωριμοι επευθυνοι ανθρωποι, γ) για να το παρουν αποφαση κ καμια μερα να σοβαρευτουν μπας κ κανουν οικογενεια, δ) για να μπορουν να μιλανε εντος θεματος κ να μην εκφραζονται με ασυναρτησιες (γενικα μιλαω, οχι μονο για εσενα).

Οπως ειπες κ συ, βοηθεια υπαρχει. Δεν εχετε πλεον δικαιολογιες. Αν θες τηλεφωνο στειλε ΠΜ να σου δωσω. Με χαρα μου να σε βοηθησω. Για παραπανω συζητηση ειμαι ανοιχτος, αλλα ανοιξε καινουργιο topic, κ ευχαριστως να συμετεχω.

Με κατανοηση- καλο σου βραδυ.

λυπάμε που το πήρες προσωπικά,  πουθενά δεν είπα ότι  χρειάζεσαι  να σε δει ψυχίατρος.

το τι έχω και δεν έχω δεν σε αφορά, περιττά τα όσα έγραψες για εμένα. Δεν με ενδιαφέρει γτ ξέρω τι ισχύει και τι δεν ισχύει. και το λήγω εδώ γτ δεν θες να το συνεχίσω. Εξάλλου έχεις να δώσεις αγώνα σε άλλα θέματα και όχι εδώ στο ινσόμνια. 

όταν λέω ότι πολλοί γονείς το παίζουν ξερόλες  ξέρω καλά γιατι   μιλάω και δεν το λέω τυχαία.  

τα βιντεοπαιχνίδια έχουν πάψει προ πολλού να απευθύνονται σε μικρά παιδιά.

το ότι κάποιος βρίσκει χρόνο να παίξει δεν τον κάνει ανεύθυνο γονιό.

όποιος έπιασε έπιασε, πουθενά δεν σε έκρινα-δεν το έπιασες. 

 

αν υπάρχει κάτι που θέλει κριτική ανάλυση είναι ποιοι λόγοι οδηγούν σε τέτοιο χάσμα την βαθμολογία κριτικών και user score.

καλή συνέχεια καλη δυναμη, χρειάζεται μπόλικη εκεί στην αθήνα 

Επεξ/σία από efkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efkar είπε

λυπάμε που το πήρες προσωπικά,  πουθενά δεν είπα ότι  χρειάζεσαι  να σε δει ψυχίατρος.

-------------------καλή συνέχεια καλη δυναμη, χρειάζεται μπόλικη εκεί στην αθήνα 

ok φιλε. πας πασο παω κ γω. δεν υπαρχει λογος να μιλαμε για κατι αλλο οντως. 

οσο για την διαφορα βαθμολογιας κριτικων κ παιχτων..... καποιοι πληρωνονται να μιλανε, καποιοι πληρωσαν κ τους βγηκε ξυνο..... 

νασαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2020 στις 10:21 ΜΜ, Saloufas είπε

Σερί θα τα πάω και τα 2 δεν γίνεται αλλιώς , ήδη ο Joel έχει αρχίσει να μου αρέσει πολύ σαν χαρακτήρας, είμαι στην αρχή ακόμα βέβαια.

Ξέρω πάνω κάτω τι γίνεται στο 2 μετά από τέτοιο θόρυβο που έχει προκαλέσει το παιχνίδι και ξέρω ότι θα ξενερώσω επειδή παρακολουθώ και το αντίστοιχο νήμα του παιχνιδιού εδώ, αλλά οκ πάμε για την εμπειρία.

Μη δένεσαι και πολύ μαζί του... Ένα παιχνίδι είναι... Εσύ παίξε για το story...

Θα με καταλάβεις αργότερα...

Στις 26/6/2020 στις 11:33 ΜΜ, jack124 είπε

Το score ήταν 3,2 πριν κάτι μέρες γιατί βάζανε βαθμούς επίτηδες χωρίς να το έχουν τελειώσει

Τώρα έχει ανέβει όπως βλέπεις κατά 35% επειδή το κρίνουν παίχτες που το έχουν παίξει

Μια χαρά είναι η Sony και έχει παιχνιδάρες 

Και το last of us part 2 είναι παιχνιδάρα.. Θέλει ανθρώπους με ώριμο μυαλό ένα τέτοιο παιχνίδι και όχι του κράζω μπροστά από μια οθόνη χωρίς να το έχω παίξει

Δικαιωμά σου να σου αρέσει, δικαίωμά του να μην του αρέσει και να το κράζει. Δεν υπάρχει "μοναδική αλήθεια" εδώ. Όλα είναι θέμα γούστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 3:01 ΜΜ, sixamenos είπε

Απλά για να μη λέμε ανακρίβειες, η Σόνυ ζήτησε στα reviews να αναφερθούν στο πρώτο μισό του παιχνιδού, και να μη συμπεριλάβουν εικόνες ή βίντεο απο το δεύτερο για να μη γίνει spoil. Οι reviewers ασχολήθηκαν, έκριναν και έπαιξαν όλο το παιχνίδι. 

Όχι ρε μην τους εξηγείς, αστούς να ζουν στην παράνοια τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Jophiel είπε

Μη δένεσαι και πολύ μαζί του... Ένα παιχνίδι είναι... Εσύ παίξε για το story...

Θα με καταλάβεις αργότερα...

Άσε το χω...

Spoiler

IMG-860c0489b8201591748f00f0774a48ae-V.jpg.c108aec86889081320adcba9323c1032.jpg

 Τελείωσα το 1 και το Left Behind.

Στο πρώτο παιχνίδι είχα κάποια θέματα με τον χειρισμό, δεν έπιανε πάντα το τρέξιμο με αποτέλεσμα να τρώω πολύ χρόνο στην εξερεύνηση. Απ ότι είδα το είχαν και άλλοι αυτό το πρόβλημα στο διαδίκτυο. Καταπληκτικό παιχνίδι με απίστευτη ατμόσφαιρα ειδικά όταν το παίζεις βράδυ με ακουστικά, ωραίοι χαρακτήρες, ωραία δομημένα επίπεδα, αν και σε κάποια σημεία οι γρίφοι ήταν επαναλαμβανόμενοι, πάντα υπήρχε μια σκάλα και μια παλέτα πχ, παρόλα αυτά δεν χαλάει το σύνολο του παιχνιδιού που η ιστορία και η προσπάθεια της επιβίωσης των πρωταγωνιστών σε κρατάνε σε εγρήγορση και αγωνία. Η αγάπη του Joel προς την Ellie ήταν και το αποτέλεσμα όλων των αποφάσεων που πήρε ο πρωταγωνιστής, η αγάπη που την ζεις και την βλέπεις να διαμορφώνεται μέσα στο παιχνίδι και να φτάνει στην αποκορύφωση  στο τέλος με τον υπερπροστατευτικό Joel που δεν λογάριασε τίποτα παρά μόνο να σώσει την Ellie. Από σκληρός και αδίστακτος που είχε γίνει μετά και τον χαμό της κόρης του, τελικά το μικρό κορίτσι κατάφερε να τον λυγίσει και να τον κάνει να ξανα νιώσει την αγάπη και την πατρότητα σε ένα περιβάλλον κατεστραμμένο χωρίς ελπίδα. 

Μετά περνάω στο xpansion και τρώω την πρώτη ψυχρολουσία. Το μισό xpansion διηγείται την ιστορία πως η Ellie και η παιδική της φίλη Riley δαγκώθηκαν από μεταλλαγμένους και το άλλο μισό διηγείται τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν όταν  ο Joel τραυματίστηκε και τι έκανε η Ellie για να τον σώσει. Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν ότι το μισό xpansion αναλώθηκε στο φλερτ της Ellie με την Riley και το γεγονός ότι το τράβηξαν από τα μαλλιά σε διάρκεια.  Δηλαδή έπρεπε ντε και καλά να ζήσω το φλερτ 2 κοριτσιών τόση ώρα λες και έβλεπα την Emmanuela σε νέες περιπέτειες. οκ λέω πάμε παρακάτω...🙄

Ξεκινάω αμέσως το 2...

Spoiler

Αρχίζει δεύτερη ψυχρολουσία μιας και από την εισαγωγή σε προϊδεάζει με συζητήσεις και υπονοούμενα για γκει ζευγάρια και ομοφοβικούς, φλερτ και φιλιά. Οκ λέω ακόμα δεν ξεκινήσαμε και ήδη έχουμε την αλτζέντα στην μάπα μας. Με το που ξεκινάει λίγο το gameplay με την Abby αντιλαμβάνομαι ότι το παιχνίδι είτε σε animations είτε σε μηχανισμούς είναι έτη φωτός από τον προκάτοχό του. Ειδικά επειδή το ξεκίνησα αμέσως μετά τα πρώτα 2 παιχνίδια, η διαφορά ήταν μέρα με την νύχτα. Όλα γίνονται τόσο ομαλά, τόσο άμεσα, τόσο ακαριαία που λες wtf τι έχουν φτιάξει οι άνθρωποι. Απλά απίστευτο το πόσο καλοστημένοι είναι οι μηχανισμοί, τα γραφικά οκ είναι φοβερά αλλά οι πιο παρατηρητικοί θα αντιληφθούν το πολύ κοντινό pop up που γίνεται σε αρκετά σημεία, αλλά οκ δεν είναι κάτι το τόσο τραγικό. Αυτά προς το παρόν, είμαι στην αρχή ακόμα, ελπίζω να μην δω στην πορεία το Emmanuela 2 σε νέες περιπέτειες, αν και πολύ φοβάμαι ότι εκεί πάει το πράγμα. 😄

 

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...