Προς το περιεχόμενο

Χτυπησα προφυλακτηρα αλλου αυτοκινητου και εφυγα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλημερα στην ομαδα,

Ειμαι νεος οδηγος και σημερα οπως πηγα να ξεπαρκαρω εξυσα τον πισω προφυλακτηρα του διπλανου αυτοκινητου. Εκανα τη βλακεια και εφυγα καθως ημουν καθετα στη μεση του δρομου και ερχοταν αλλα αυτοκινητα και εκεινη τη στιγμη δεν σκεφτηκα να παρκαρω καπου παρακατω και να αφησω σημειωμα. Στον μπροστα προφυλακτηρα που χτυπησε το δικο μου ειχε καποια σημαδια που τα καθαρισα με ενα πανακι και δεν φαινεται να εχει καποια ζημια εκτος απο μια μικρη γρατζουνια που εφυγε το χρωμα. Το αυτοκινητο ειναι του πατερα μου, του ειπα αμεσως τι εγινε οταν εφτασα σπιτι και μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι τωρα και απλα περιμενουμε να μας καλεσει ο αλλος αν το κυνηγησει. Εχω λιγο τυψεις επειδη ειναι το πρωτο "ατυχημα" που μου συμβαινει με το αυτοκινητο και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι τωρα εκτος απο το να περιμενω. Ισως να παρω απο μονος μου την αστυνομια και να το αναφερω η δεν αξιζει τον κοπο? Θα ηθελα τη γνωμη σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι να πας και να το δηλώσεις. Αν σε είδαν, θα φας γερή καμπάνα.

Επίσης, δε μπορώ να σκεφτώ τι θα έκανες αν χτυπούσες άνθρωπο, όταν φοβήθηκες τώρα για ένα προφυλακτήρα των 100-200 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην αγχώνεσαι και να μην βιάζεσαι. Αν δεν ξέρεις πόσο ακόμα έχεις καλύτερα να κάνεις 5 μανούβρες παραπάνω παρά να χτυπήσεις περιουσία ξένου. Και στην τελική ζήτα βοήθεια από περαστικό, δεν είναι ντροπή. 

Σε κάθε περίπτωση δεν φεύγουμε! αφήνουμε ένα χαρτάκι "συγνώμη σας χτύπησα, ο αριθμός μου είναι 69..." κτλπ. Δεν πληρώνεις κάτι από την τσέπη σου. Τα κανονίζει η ασφαλιστική. Είναι κρίμα να πληρώσει ο άλλος 100-200€ για κάτι που δεν έκανε και δεν έφταιγε.

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, συμβαίνουν αυτά. Και το να φύγεις είναι κλασσική κίνηση αμηχανίας (οκ κάποιοι είναι και μαλάκες αλλά άλλο αυτό).

Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο σημείο και να δεις μήπως είναι ακόμα εκεί το αμάξι και να του αφήσεις σημείωμα

Άμα έχει φύγει τότες δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός και αν το κάνεις βούκινο. Μάλλον υπερβολική κίνηση.

Το να σε βρει ο άλλος δεν το βλέπω πολύ πιθανό εκτός και αν έτυχε να είδε το συμβάν κάποιος περαστικός και να συγκράτησε πινακίδες, αλλά και πάλι μάλλον απίθανο αυτό αφού ένα απλό ξύσιμο δεν θα τράβαγε την προσοχή κανενός, δεν είναι και τρακάρισμα.

Πολύ πιθανό να μην το παρατηρήσει και με την πρώτη ο άλλος ότι του κάνανε γρατζουνιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου το εχουν χτυπησει 10000 φορες γιατι πολυ απλα ο Ελληνας οταν θελησει να παρκαρει θα το βαλει ακομα και μισο χιλιοστο παραπανω να εχει.

Σε γενικες γραμμες ζημια δεν θα του εχεις κανει αλλα αν θελεις να εισαι σωστος και το ξαναβρεις το αυτοκινητο καπου βαλε ενα ραβασακι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια παρόμοια περίπτωση είχα χτυπήσει παρκαρισμένο. Κατέβηκα και είδα σπασμένο το φαναράκι της ομίχλης και ξεκούμπωτο όλο τον προφυλακτήρα του άλλου αυτοκινήτου. Αφήνω σημείωμα, και την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε δήλωση και ότι ο προφυλακτήρας ήταν έτσι από πριν. Πήγαινε και άσε του ένα σημείωμα, ή ρώτα στη γειτονιά, για να μην σε τρώνε οι τύψεις. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τον ασφαλιστή σας, να τον ενημερώσεις και εκείνος θα προχωρήσει σε δήλωση ατυχήματος.

Όλα αυτά αν θυμάσαι τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος που χτύπησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χτυπησεις παρκαρισμενο αλλα εκει που το εχει παρκαρει ειναι παρανομος πχ απαγορευεται η σταση και η σταθμευση ή στροφη λεωφορειου.. Μετα πως παει?

Εγω πληρωνω αυτον και αυτος πληρωνει προστιμο για παρανομη σταθμευση ή επειδη ειναι παρανομος με πληρωνει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Αν χτυπησεις παρκαρισμενο αλλα εκει που το εχει παρκαρει ειναι παρανομος πχ απαγορευεται η σταση και η σταθμευση ή στροφη λεωφορειου.. Μετα πως παει?

Εγω πληρωνω αυτον και αυτος πληρωνει προστιμο για παρανομη σταθμευση ή επειδη ειναι παρανομος με πληρωνει???

Δεν μπλέκεις.. Αυτός μπορεί να μην πληρώσει καν πρόστιμο. 

Ο πατέρας μου πριν μερικούς μήνες έβγαινε από στενό προς μεσογείων και όπως πήγε να προσπεράσει σταματημένο φορτηγό χωρίς αλάρμ πάνω στην μεσογείων τον έκλεισε ταρίφας και έπεσε πάνω στο φορτηγό. Όπως του είπε και η ασφαλιστική αλλά και η δικηγόρος, το ότι σταμάτησε το φορτηγό στην μεσογείων δεν σημαίνει πως πρέπει να πέσεις πάνω του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα θα ήθελες να στο κάνουν αυτό; Οπότε πρέπει να κάνεις μια δήλωση, δεν σου κοστίζει τίποτε.

...και επειδή εγώ έχω γυρίσει πόσες φορές και έχω βρει γρατζουνιές στο αμάξι μου χωρίς να φταίω σε τίποτε, το τι βρισίδι ρίχνω στον εκάστοτε άγνωστο, δεν περιγράφεται... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, topaz είπε

Εσένα θα ήθελες να στο κάνουν αυτό; Οπότε πρέπει να κάνεις μια δήλωση, δεν σου κοστίζει τίποτε.

...και επειδή εγώ έχω γυρίσει πόσες φορές και έχω βρει γρατζουνιές στο αμάξι μου χωρίς να φταίω σε τίποτε, το τι βρισίδι ρίχνω στον εκάστοτε άγνωστο, δεν περιγράφεται... :P

Μπροστα εστω εγω εχω βαλει πλαστικο για πινακιδα που εξεχει 10 ποντους απο το αμαξι, με εχει σωσει απο γρατζουνιες (βεβαια η πινακιδα εχει στραπατσαριστει).,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε στις ΗΠΑ που όλο κατηγορούμε (νομίζω δεκαετία 1980-90) είχε βγει μια προδιαγραφή για όλα τα οχήματα να φοράνε προφυλακτήρες που να μην παθαίνουν καμία ζημιά μέχρι πρόσκρουση με 4χλμ. ταχύτητα, να έχουν γύρω γύρω ελαστική επένδυση κλπ. Δυστυχώς η αυτοκινητοβιομηχανία το πολέμησε και αυτή η προδιαγραφή καταργήθηκε. Έτσι σήμερα έχουμε αυτούς τους ηλίθιους βαμμένους στο χρώμα του αμαξώματος προφυλακτήρες (τι προφυλάσσουν άραγε;) που παθαίνουν γρατζουνιές με την απλή απλούστατη επαφή. Νομίζω ότι είναι αδύνατον μέσα στην πόλη, παρκάροντας ή ξεπαρκάροντας από στενές και δύσκολες θέσεις κάποια στιγμή να μην συμβεί η στραβή. Εννοείται ότι το σωστό είναι να αναλάβει κανείς τις ευθύνες του, να αφήσεις χαρτάκι κλπ. Έχω τύχει τόσα χρόνια σε αλληλοπρόσαλες φάσεις. Να ακουμπάς κάποιον και να σου λέει "φύγε φίλε δεν έγινε τίποτε...", να σε ξύνει μηχανάκι με ελιγμό ανάμεσα σε σταματημένα στην κίνηση και να εξαφανίζεται χαλαρά αλλά και να γίνεται η ίδια ΄φαση και να βγαίνει ένας φορτισμένος και έξαλλος και να ζητάει από τον άλλο να του πάρει ...καινούργιο προφυλακτήρα γιατί έχει αμάξι ενός χρόνου (άσχετο αν η επιφανειακή γρατζουνιά ήταν πέντε πόντους και ζήτημα ήταν αν είχε φύγει το χρώμα ή αν ερχόταν με πέρασμα στον αλοιφαδόρο). Όλα αυτά θα έλειπαν αν ήταν υποχρεωτικά τα καουτσουκένια "φιλέτα" ενσωματωμένα στους προφυλακτήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kalmik είπε

Κάποτε στις ΗΠΑ που όλο κατηγορούμε (νομίζω δεκαετία 1980-90) είχε βγει μια προδιαγραφή για όλα τα οχήματα να φοράνε προφυλακτήρες που να μην παθαίνουν καμία ζημιά μέχρι πρόσκρουση με 4χλμ. ταχύτητα, να έχουν γύρω γύρω ελαστική επένδυση κλπ. Δυστυχώς η αυτοκινητοβιομηχανία το πολέμησε και αυτή η προδιαγραφή καταργήθηκε. Έτσι σήμερα έχουμε αυτούς τους ηλίθιους βαμμένους στο χρώμα του αμαξώματος προφυλακτήρες (τι προφυλάσσουν άραγε;) που παθαίνουν γρατζουνιές με την απλή απλούστατη επαφή. Νομίζω ότι είναι αδύνατον μέσα στην πόλη, παρκάροντας ή ξεπαρκάροντας από στενές και δύσκολες θέσεις κάποια στιγμή να μην συμβεί η στραβή. Εννοείται ότι το σωστό είναι να αναλάβει κανείς τις ευθύνες του, να αφήσεις χαρτάκι κλπ. Έχω τύχει τόσα χρόνια σε αλληλοπρόσαλες φάσεις. Να ακουμπάς κάποιον και να σου λέει "φύγε φίλε δεν έγινε τίποτε...", να σε ξύνει μηχανάκι με ελιγμό ανάμεσα σε σταματημένα στην κίνηση και να εξαφανίζεται χαλαρά αλλά και να γίνεται η ίδια ΄φαση και να βγαίνει ένας φορτισμένος και έξαλλος και να ζητάει από τον άλλο να του πάρει ...καινούργιο προφυλακτήρα γιατί έχει αμάξι ενός χρόνου (άσχετο αν η επιφανειακή γρατζουνιά ήταν πέντε πόντους και ζήτημα ήταν αν είχε φύγει το χρώμα ή αν ερχόταν με πέρασμα στον αλοιφαδόρο). Όλα αυτά θα έλειπαν αν ήταν υποχρεωτικά τα καουτσουκένια "φιλέτα" ενσωματωμένα στους προφυλακτήρες. 

Ολα αυτα θα ελειπαν αν υπηρχε οδηγικη ΠΑΙΔΕΙΑ.....

Δυστυχως δεν υπαρχει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...