Προς το περιεχόμενο

Χτυπησα προφυλακτηρα αλλου αυτοκινητου και εφυγα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το audi πιο πάνω αυτό που καταλαβαίνω και εγώ από τις φωτογραφίες είναι ότι το χτύπησε φορτηγό ή σκουπιδιάρα όπως είπαν και άλλα παιδιά. Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπεις έτσι το αυτοκίνητό σου ξαφνικά. Μου έχει τύχει και μένα(θύτης, μικρή γρατζουνιά του είχα κάνει στον προφυλακτήρα τον μπροστινό, εγώ τίποτα) και είχα αφήσει σημείωμα με κινητό, συγνώμη κτλπ και με πήρε ο άνθρωπος και είπε δεν είναι τίποτα δεν θέλω τίποτα και σε ευχαριστώ για το σημείωμα κτλπ. 

 Εγώ όμως θα σταθώ σε άλλο σημείο με το audi.

Μήπως γνωρίζετε πόσα μέτρα πρέπει να έχει το παρκαρισμένο αυτοκίνητο από την γωνία; 

Κάντε μια αναζήτηση και θα μείνετε με ανοικτό το στόμα με την απόσταση, άσχετο αν είναι ανέφικτο να τηρηθεί, απλά λέω τι λέει ο νόμος..

Έχουν γράψει(κλήση για παράνομο παρκάρισμα) φίλη που είχε παρκάρει όπως το audi του φίλου μας παραπάνω(είχε αφήσει και μεγαλύτερη απόσταση από την γωνία) χωρίς να εμποδίζει πεζοδρόμιο, άλλο αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο. Απλά κάποιος θα ειδοποίησε την τροχαία, και την στιγμή που ήρθε έπρεπε να γράψει κιόλας αφού διαπίστωσε παράνομο παρκάρισμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ChrisAce είπε

Μήπως γνωρίζετε πόσα μέτρα πρέπει να έχει το παρκαρισμένο αυτοκίνητο από την γωνία; 

Κάντε μια αναζήτηση και θα μείνετε με ανοικτό το στόμα με την απόσταση, άσχετο αν είναι ανέφικτο να τηρηθεί, απλά λέω τι λέει ο νόμος..

Έχουν γράψει(κλήση για παράνομο παρκάρισμα) φίλη που είχε παρκάρει όπως το audi του φίλου μας παραπάνω(είχε αφήσει και μεγαλύτερη απόσταση από την γωνία) χωρίς να εμποδίζει πεζοδρόμιο, άλλο αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο. Απλά κάποιος θα ειδοποίησε την τροχαία, και την στιγμή που ήρθε έπρεπε να γράψει κιόλας αφού διαπίστωσε παράνομο παρκάρισμα.

Αν θυμάμαι καλά 10 μέτρα;

Επίσης αυτό το "δεν εμποδίζω", είναι μία ωραιότατη δικαιολογία για να παρκάρεις όπου να' ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisAce είπε

Για το audi πιο πάνω αυτό που καταλαβαίνω και εγώ από τις φωτογραφίες είναι ότι το χτύπησε φορτηγό ή σκουπιδιάρα όπως είπαν και άλλα παιδιά. Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπεις έτσι το αυτοκίνητό σου ξαφνικά. Μου έχει τύχει και μένα(θύτης, μικρή γρατζουνιά του είχα κάνει στον προφυλακτήρα τον μπροστινό, εγώ τίποτα) και είχα αφήσει σημείωμα με κινητό, συγνώμη κτλπ και με πήρε ο άνθρωπος και είπε δεν είναι τίποτα δεν θέλω τίποτα και σε ευχαριστώ για το σημείωμα κτλπ. 

 Εγώ όμως θα σταθώ σε άλλο σημείο με το audi.

Μήπως γνωρίζετε πόσα μέτρα πρέπει να έχει το παρκαρισμένο αυτοκίνητο από την γωνία; 

Κάντε μια αναζήτηση και θα μείνετε με ανοικτό το στόμα με την απόσταση, άσχετο αν είναι ανέφικτο να τηρηθεί, απλά λέω τι λέει ο νόμος..

Έχουν γράψει(κλήση για παράνομο παρκάρισμα) φίλη που είχε παρκάρει όπως το audi του φίλου μας παραπάνω(είχε αφήσει και μεγαλύτερη απόσταση από την γωνία) χωρίς να εμποδίζει πεζοδρόμιο, άλλο αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο. Απλά κάποιος θα ειδοποίησε την τροχαία, και την στιγμή που ήρθε έπρεπε να γράψει κιόλας αφού διαπίστωσε παράνομο παρκάρισμα.

Δεν συμφωνώ με το παρκάρισμα στην γωνία!

Εγώ προσωπικά δεν το κάνω για πολλούς λόγους...

Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι όποιος βάζει το αμάξι του κοντά σε γωνία οτι δεν το θέλει (καλά οκ, υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν τους καίγεται καρφί, αλλά δεν ισχύει πάντα) οπότε μπορείς να το πάρεις αμπάριζα να το αφήσεις μισό και να μην τρέχει τίποτα!

Just saying...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν συμφωνεί με το παρκάρισμα στην γωνία αλλά δυστυχώς πολλές φορές είναι ανέφικτο (δεν μιλάω για επαρχία/χωριά αλλά για Αθήνα/Θεσ/νικη και γενικά μεγάλες πυκνοκατοικημένες πόλεις)να τηρηθεί ο νόμος όπως λέω και παραπάνω.

Όντως είναι δικαιολογία(και σύμφωνα με τον νόμο) ότι δεν εμποδίζει κανέναν το παράνομα παρκαρισμένο αμάξι κοντά στην γωνία, αλλά σίγουρα πρέπει να αναθεωρηθεί προς τα κάτω στα στενάκια, εκτός και αν υπάρχει διάβαση πεζών ή στάση λεωφορείων που εκεί προβλέπει ο νόμος σωστά πολύ περισσότερα μέτρα "αέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 38 χρονια μολις ειχα παρει διπλωμα σε ενα στενο κανω μια στραβοτιμονια και κτυπαω ενα αυτοκινητο .Χεστηκα πανω μου δεν εβρισκα θεση να σταματησω ,βλεπω κατι πιτσιρικαδες να παιζουν και γραφω ενα χαρτακι με το τηλεφωνο και  λεω σε εναν βαλτο στο αυτοκινητο που ειχα τρακαρει.

Παιζει να με πηραν και 100 τηλεφωνα αφου ο τσογλανος μαλλον πηρε και εβαλε το τηλεφωνο μου σε ολα τα αυτοκινητα τπυ δρομου .Ο καθενας που ειχα απι ενα χτυπημα βρηκε ευκαιρια να διορθωσει τη ζημια του.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Αν θυμάμαι καλά 10 μέτρα;

Επίσης αυτό το "δεν εμποδίζω", είναι μία ωραιότατη δικαιολογία για να παρκάρεις όπου να' ναι.

Εγω θυμαμουν 3 βασικα, βεβαια με τον ΚΟΚ του 1999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2020 στις 3:45 ΠΜ, Jockey είπε

Καλημερα στην ομαδα,

Ειμαι νεος οδηγος και σημερα οπως πηγα να ξεπαρκαρω εξυσα τον πισω προφυλακτηρα του διπλανου αυτοκινητου. Εκανα τη βλακεια και εφυγα καθως ημουν καθετα στη μεση του δρομου και ερχοταν αλλα αυτοκινητα και εκεινη τη στιγμη δεν σκεφτηκα να παρκαρω καπου παρακατω και να αφησω σημειωμα. Στον μπροστα προφυλακτηρα που χτυπησε το δικο μου ειχε καποια σημαδια που τα καθαρισα με ενα πανακι και δεν φαινεται να εχει καποια ζημια εκτος απο μια μικρη γρατζουνια που εφυγε το χρωμα. Το αυτοκινητο ειναι του πατερα μου, του ειπα αμεσως τι εγινε οταν εφτασα σπιτι και μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι τωρα και απλα περιμενουμε να μας καλεσει ο αλλος αν το κυνηγησει. Εχω λιγο τυψεις επειδη ειναι το πρωτο "ατυχημα" που μου συμβαινει με το αυτοκινητο και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι τωρα εκτος απο το να περιμενω. Ισως να παρω απο μονος μου την αστυνομια και να το αναφερω η δεν αξιζει τον κοπο? Θα ηθελα τη γνωμη σας ευχαριστω.

Βγάλε μια φωτογραφία την πινακίδα μου, πάρε την τροχαία και πες τον χτύπησα. Η ασφάλεια θα το κανονίσει, δεν θα πληρώσεις ευρώ!

Δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά.

Αναφέρομαι στον κ@ριόλη που μου χτύπησε καινούριο αυτοκίνητο 14 ημέρες αφού το αγόρασα, μου έκανε 300 ευρώ ζημία, μου έχει αφήσει γρατζουνιές στο φανάρι τις οποίες είμαι αναγκασμένος να βλέπω ( δεν άλλαξα όλο το φανάρι λόγο μεγάλου κόστους προς το παρών ), και το πιο σημαντικό, μου μαύρισε την ψυχή.

 

ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!! ΤΖΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ!!! ( εκτός αν είστε ανασφάλιστοι )

Επεξ/σία από sarakinos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ με αυτές τις περιπτώσεις. Μόνο στην εξαιρετική περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε ότι χτύπησε τον άλλο (αν και το θεωρώ απίθανο) ότι ζημιά και να γίνει δεν πληρώνει κανείς τίποτα. Για αυτόν τον λόγο υπάρχουν οι ασφάλειες και τις πληρώνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, red7genius είπε

Πραγματικά απορώ με αυτές τις περιπτώσεις. Μόνο στην εξαιρετική περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε ότι χτύπησε τον άλλο (αν και το θεωρώ απίθανο) ότι ζημιά και να γίνει δεν πληρώνει κανείς τίποτα. Για αυτόν τον λόγο υπάρχουν οι ασφάλειες και τις πληρώνουμε.

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμερουλες σε ολους τους δρομους 

Τολμαει κανεις να ξαναχτυπησει και να φυγει ή να κλεψει ή οτιδηποτε?

Εχω τρακαρει 1 φορα στη ζωη μου εν κινησει και 8 με εχουν χτυπησει παρκαρισμενο απο τις οποιες 2 φορες εχουν αφησει σημειωμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε καμερες χρειαζονται ουτε αλλα, αυτο που χρειαζεται ειναι η ΠΑΙΔΕΙΑ η οποια ειναι ελλιπης, και καμερες να υπηρχαν την επομενη μερα θα ηταν ολες σπασμενες η δεν θα λειτουργουσαν για καποιον χ η ψ διαγωνισμο που κολλησε καπου στην γραφειοκρατια και ετσι η "συντηρηση" τους δεν ειναι εφικτη και ετσι δεν λειτουργουν.

Εχω κανει ζημια και εγω και παντα χαρτακι αφηνα και επι τοπου ενημερωνα και την τροχαια καθως και την ασφαλιστικη μου, ολα τα υπολοιπα δεν ειδα, αγχωθηκα και εφυγα η δεν ειχα χρονο ειναι μαλακιες που χρησιμοποιουν ορισμενοι ως δικαιολογια.

Εχω δει πολλες φορες οδηγους να κανουνε ζημια κατα την κινηση σε στροφες η παρκαρισμα, παντα ενημερωνα τροχαια και παντα αφηνα χαρτακι στον οδηγο του και σιγορευομουν οτι δεν θα το βγαλει ο υπαιτιος, εχω γυρισει μερικους και στον τοπο του ατυχηματος και τους εχω ενημερωσει αυτο που κανουν ειναι παρανομο και παντα αρχιζαν τις δικαιολογιες,  τους εχω πει να περιμενουμε μεχρι να ερθει η τροχαια η να κανουν δηλωση εκει και ας μην ηξερα εγω τον κατοχο του οχηματος που κανανε ζημια, πολλες φορες οι ιδιοι οι κατοχοι δεν ξεραν πως πραγματικα τους αφησαν στοιχεια και οτι αυτοι οι δηθεν θελησαν να φυγουν αλλα τους σταματησα.

Μεχρι και "επαγγελματιες" εχω δει να το κανουν, οδηγος λεωφορειο εχει μπει σε στενο δρομο και πηρε παραμαζωμα ολα τα ι.χ. στο διαβα του, περιμενω λιγα μετρα παρακατω για να δω τι θα κανει; (αν και ηξερα) Ζηταει λοιπον απο τον συνοδηγο να κατεβει να τον βοηθησει να βγει απο τον δρομο, εχουν δει και οι δυο τι ζημιες εχουν γινει, ολα ενταξει μεχρι εδω βγαινει και μπαινει ο συνοδηγος και ξεκινανε κανονικα λες και δεν εγινε τιποτα, τον σταματαω τον ρωταο εχεις δει τι εχεις κανει; "Ναι τωρα θα αφησω σημειωμα και και.." , οι ζημιες σαν το αμαξι που ποσταρε καποιος πριν σε αρκετα αμαξια,  στο χαρτι οταν αρχισα να γραφω αυτος με βλεμμα ξενερωτο, το βαζω στα αμαξια και φευγω, εν τω μεταξυ αυτος να καθετε εκει και να περιμενει να μην τον βλεπει κανενας να τα βγαλει και εκει ειναι που ενημερωθηκε αμεσως και η τροχαια, απο τους κατοχους ενας πηρε να ευχαριστησει, ολοι οι υπολοιποι στα τετοια τους οπως και σε αλλες πολλες περιπτωσεις, για αυτο και αρκετοι ισως δεν ασχολουνται.

Επεξ/σία από Lacepo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως έχω συμβιβαστεί με το γεγονός ότι μικροζημιές σε προφυλακτήρες, φτερά, κτλ θα γίνονται συνέχεια, ειδικά αν δεν υπάρχει μόνιμη θέση σε γκαράζ/πυλωτή. Για το λόγο αυτό, το 'μικρό' αυτοκίνητο της οικογένειας έχει βαφτιστεί ως 'αυτοκίνητο πόλης' και όποτε ξέρουμε ότι θα παρκάρουμε σε εκτεθειμένο σημείο χρησιμοποιούμε αυτό, που δεν μας πολυνοιάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

αυτό που χρειάζεται δεν είναι ούτε παιδεία, ούτε κάμερες, ούτε φιλότιμο και ραβασάκια. Αυτό που χρειάζεται είναι πάρκινγκ...

Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχει δωρεάν πάρκινγκ. Ακόμα και όταν είναι άδειο υπάρχουν γίδια που παρκάρουν μπροστά στην πυλωτή μας. 

Επειδή δεν είναι δυνατόν να γίνουν χιλιάδες πάρκινγκ ούτε να μπει μυαλό δια μαγείας σε ζώα, ούτε μπορούμε να περιμένουμε να λειτουργήσει η παιδεία σε άτομα 18-98 ετών, η μόνη λύση είναι αυστηρές ποινές αστυνόμευση και κάμερες. 

Στο μετρό γιατί όλοι φέρονται κόσμια ενώ στον ηλεκτρικό ήταν ζούγκλα? 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...