Προς το περιεχόμενο

Χτυπησα προφυλακτηρα αλλου αυτοκινητου και εφυγα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δλδ δεν καταλαβαινεις που φταις σε αυτο,ετσι;

Μ'αρεσει που σου ειναι και ξεκαθαρο κατα τα αλλα.

Και τι κανεις αν χτυπησεις καποιον;

Την πάπια βέβαια...όπως ο μέσος ελληνάρας...

Γιατί "που να μπλέκεις με ασφαλιστικές τώρα"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Μόνο αυτό το θέμα δεν είδα ακόμη στο insomnia...

"Χτύπησα κάποιον, τι κάνω;".

Ουτε και προκειται να το δεις.

Αν και ο φιλος κατι τετοιο εγραψε εδω,αλλα πιο πολυ για να δει αν θα μπλεξει,παρα για να κανει το σωστο.

5 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Γιατί "που να μπλέκεις με ασφαλιστικές τώρα"!

Θυμαμαι καποτε σε ενα τρακαρισμα που ειχα,ο φιλος εφταιγε και μου ειπε να παει να κανει δηλωση την επομενη,ηταν και αστυνομικος,οποτε ολα καλα.

Εν τελει ο ασφαλιστης του ηταν το μεγαλυτερο λαμογιο της Καλαματας,ο τυπος ειχε παει 2 φορες να προχωρησει τη δηλωση,αλλα δηλωση σε εμας δεν εφτασε ποτε.

Ο λαμογιος ειχε μαγαζι διπλα στο συνεργειο που ειχα παει το αμαξι για εκτιμηση,ειδε οτι η ζημια ηταν μικρη και το τρεναρε οσο μπορουσε,για να σταματησουμε να ασχολουμαστε.

Στο τελος το αμαξι πουληθηκε με τη ζημια που ειχε,επειδη δε με ενδιεφερε και ιδιαιτερα,αλλα ο τυπος πετυχε αυτο που ηθελε.

Στο θεμα μας ομως,καλυτερα να πληρωνεις παρκινγκ η να το παρκαρεις αποκεντρα,παρα να σπας τα νευρα σου.

Καινουργιο αυτοκινητο ειχα,και οι καλαματιανοι το περιελαβαν και τον καναν...στρογγυλο γυρω γυρω..

Μια φορα  που βρηκα καποιον και αφησα χρωμα πανω του παντως,του εγραψα σημειωμα και το εβαλα μεσα σε σακουλακι επειδη εβρεχε.

Δε με καλεσε ποτε κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Την πάπια βέβαια...όπως ο μέσος ελληνάρας...

Γιατί "που να μπλέκεις με ασφαλιστικές τώρα"!

Άμα είναι επιφανειακό μικρό γδαρσιμο ποια ασφαλιστική θα ασχοληθεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Anagnwstis είπε

Άμα είναι επιφανειακό μικρό γδαρσιμο ποια ασφαλιστική θα ασχοληθεί? 

Αυτή που θα αναλάβει βάψει όλο το κομμάτι;

Εκτός αν μιλάς για σημάδι που καθαρίζει με αλοιφή και γυάλισμα...αλλά αυτό θα το κρίνει ο πραγματόγνώμονας και όχι όποιος έκανε την παπαριά...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δλδ δεν καταλαβαινεις που φταις σε αυτο,ετσι;

Μ'αρεσει που σου ειναι και ξεκαθαρο κατα τα αλλα.

 

προφανως και δεν καταλαβαινω και θα ηθελα να μου το εξηγησεις εσυ και να ξεκαθαρισεις την κατασταση.

Εχω παρκαρει σε γωνια στην αριστερη πλευρα του δρομου και πριν τη διασταυρωση. Τα αυτοκινητα που ανεβαινουν τον δρομο που ειχα παρκαρει μπορουν να συνεχισουν ευθεια ή να στριψουν δεξια στη διασταυρωση. Τα αυτοκινητα που ερχονται στη διασταυρωση απο το δρομο αριστερα απο εκει που ειχα παρκαρει μπορουν να συνεχισουν ευθεια σταματωντας στην διασταυρωση ή να στριψουν αριστερα και να ανεβουν τον δρομο που ειχα παρκαρει.

Αρα εμενα με χτυπησε αυτοκινητο που ηθελε να στριψει δεξια και εκανε οπισθεν γιατι καποιος ειχε παρκαρει στην δεξια γωνια και τον ενοχλουσε, ειτε καποιος που ενω ανεβαινε με χτυπησε με την μπροστα αριστερα γωνια του και του εφυγε. Εγω δεν μπορω να φανταστω αλλο σεναριο.

Να σημειωσω οτι ολοι οι δρομοι ειναι μια λωριδα και μονης κατευθυνσης, ο δρομος που ημουν εγω εχει και αριστερα και δεξια παρκαρισμενα, ενω ο καθετος ειχε παρκαρισμενα μονο στην αριστερη πλευρα οπως οδηγεις.

Οποτε επιμενω οτι δεν φταει το σημειο που ειχα παρκαρει εγω αλλα ο αλλος οδηγος. Στο σημειο αυτο παρκαρω το αυτοκινητο οποτε βρω κενη τη θεση απο το 1995 που εβγαλα διπλωμα με κενο περιπου 4-5 χρονια που δεν εμενα σε αυτο το σπιτι,  (αυτο δεν ειναι επιχειρημα για να υπερασπισω την θεση μου αλλα το παραθετω). Οπως φανταζομαι ειδες και στις φωτογραφιες που ανεβασα φαινεται οτι δεν ειναι στενακια που περναει το αυτοκινητο οριακα αλλα σχετικα φαρδυς δρομοι.

Οποτε σε παρακαλω εξηγησε μου για να καταλαβω και εγω.

Και αν θες, απαντησε εστω σε pm για να μην χαλασουμε/κλειδωσουμε το θεμα. Ισως χανω εγω κατι...

Υ.Γ. θεωρητικα απαγορευεται να παρκαρεις σε γωνιες και για καποια μετρα απο την κορυφη της γωνιας. Στην πραξη δεν τηρειται ομως και επειδη ειναι γειτονια ησυχη σχετικα , χωρις ροη αυτοκινητων και χωρις μαγαζια ειμαστε λιγο πολυ οι ιδιοι και ιδοι γειτονες που παρκαρουμε στο σημειο αυτο και αντικειμενικα δεν εμποδιζει καποιος αν εχει παρκαρει στην θεση μου παρα μονο αν ειναι φορτηγο με κλουβα που κοβει την ορατοτα και δημιουργει τυφλο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gasgounis είπε

προφανως και δεν καταλαβαινω και θα ηθελα να μου το εξηγησεις εσυ και να ξεκαθαρισεις την κατασταση.

Εχω παρκαρει σε γωνια στην αριστερη πλευρα του δρομου και πριν τη διασταυρωση. Τα αυτοκινητα που ανεβαινουν τον δρομο που ειχα παρκαρει μπορουν να συνεχισουν ευθεια ή να στριψουν δεξια στη διασταυρωση. Τα αυτοκινητα που ερχονται στη διασταυρωση απο το δρομο αριστερα απο εκει που ειχα παρκαρει μπορουν να συνεχισουν ευθεια σταματωντας στην διασταυρωση ή να στριψουν αριστερα και να ανεβουν τον δρομο που ειχα παρκαρει.

Αρα εμενα με χτυπησε αυτοκινητο που ηθελε να στριψει δεξια και εκανε οπισθεν γιατι καποιος ειχε παρκαρει στην δεξια γωνια και τον ενοχλουσε, ειτε καποιος που ενω ανεβαινε με χτυπησε με την μπροστα αριστερα γωνια του και του εφυγε. Εγω δεν μπορω να φανταστω αλλο σεναριο.

Να σημειωσω οτι ολοι οι δρομοι ειναι μια λωριδα και μονης κατευθυνσης, ο δρομος που ημουν εγω εχει και αριστερα και δεξια παρκαρισμενα, ενω ο καθετος ειχε παρκαρισμενα μονο στην αριστερη πλευρα οπως οδηγεις.

Οποτε επιμενω οτι δεν φταει το σημειο που ειχα παρκαρει εγω αλλα ο αλλος οδηγος. Στο σημειο αυτο παρκαρω το αυτοκινητο οποτε βρω κενη τη θεση απο το 1995 που εβγαλα διπλωμα με κενο περιπου 4-5 χρονια που δεν εμενα σε αυτο το σπιτι,  (αυτο δεν ειναι επιχειρημα για να υπερασπισω την θεση μου αλλα το παραθετω). Οπως φανταζομαι ειδες και στις φωτογραφιες που ανεβασα φαινεται οτι δεν ειναι στενακια που περναει το αυτοκινητο οριακα αλλα σχετικα φαρδυς δρομοι.

Οποτε σε παρακαλω εξηγησε μου για να καταλαβω και εγω.

Και αν θες, απαντησε εστω σε pm για να μην χαλασουμε/κλειδωσουμε το θεμα. Ισως χανω εγω κατι...

Υ.Γ. θεωρητικα απαγορευεται να παρκαρεις σε γωνιες και για καποια μετρα απο την κορυφη της γωνιας. Στην πραξη δεν τηρειται ομως και επειδη ειναι γειτονια ησυχη σχετικα , χωρις ροη αυτοκινητων και χωρις μαγαζια ειμαστε λιγο πολυ οι ιδιοι και ιδοι γειτονες που παρκαρουμε στο σημειο αυτο και αντικειμενικα δεν εμποδιζει καποιος αν εχει παρκαρει στην θεση μου παρα μονο αν ειναι φορτηγο με κλουβα που κοβει την ορατοτα και δημιουργει τυφλο σημειο.

Δεν ειναι Θεωρητικο ομως, ο ΚΟΚ σου λεει πως απαγορευεται, το "το κανουν ολοι" δεν το κανει νομιμο (και σε εμενα εδω μεχρι και τον καδο κανουν περα δωθε για να παρκαρουν στην γωνια, αν φερω την τροχαια ομως θα πεσει ραβασακι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2020 στις 3:45 ΠΜ, Jockey είπε

 Θα ηθελα τη γνωμη σας ευχαριστω.

Χαλάρωσε  φίλε.  Ο γέγονε, γέγονε.

Απλως φροντισε στο μελλον να εισαι πιο προσεκτικος πισω απο το τιμονι.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα ακουμπησεις ποτε αλλο αυτοκινητο στο παρκαρισμα ξεπαρκασρισμα.

Συμβαινουν αυτα.

Το δικο μου αυτοκινητο μεσα σε 19 χρονια, το εχω βρει 100 φορες με ξυσιματα, βαθουλωματα και ξενα χρωματα στις γωνιες

χωρις ποτε κανεις φυσικα να μου εχει αφησει το τηλεφωνο του.

Αυτη ειναι η πικρη αληθεια.

 

Επεξ/σία από ringboy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ringboy είπε

Απλως φροντισε στο μελλον να εισαι πιο προσεκτικος πισω απο το τιμονι.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα ακουμπησεις ποτε αλλο αυτοκινητο στο παρκαρισμα ξεπαρκασρισμα.

Συμβαινουν αυτα.

Κι επειδή συμβαίνουν αυτά, να αφήνεις σημείωμα.

Από τη στιγμή που είναι μισή ώρα φασαρία το να κάνεις μία δήλωση, που απ' όσο ξέρω πλέον δεν ανεβάζει τα ασφάλιστρα, δε βλέπω το λόγο να μην το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 4:04 ΜΜ, kalmik είπε

Κάποτε στις ΗΠΑ που όλο κατηγορούμε (νομίζω δεκαετία 1980-90) είχε βγει μια προδιαγραφή για όλα τα οχήματα να φοράνε προφυλακτήρες που να μην παθαίνουν καμία ζημιά μέχρι πρόσκρουση με 4χλμ. ταχύτητα, να έχουν γύρω γύρω ελαστική επένδυση κλπ. Δυστυχώς η αυτοκινητοβιομηχανία το πολέμησε και αυτή η προδιαγραφή καταργήθηκε. Έτσι σήμερα έχουμε αυτούς τους ηλίθιους βαμμένους στο χρώμα του αμαξώματος προφυλακτήρες (τι προφυλάσσουν άραγε;) που παθαίνουν γρατζουνιές με την απλή απλούστατη επαφή. Νομίζω ότι είναι αδύνατον μέσα στην πόλη, παρκάροντας ή ξεπαρκάροντας από στενές και δύσκολες θέσεις κάποια στιγμή να μην συμβεί η στραβή. Εννοείται ότι το σωστό είναι να αναλάβει κανείς τις ευθύνες του, να αφήσεις χαρτάκι κλπ. Έχω τύχει τόσα χρόνια σε αλληλοπρόσαλες φάσεις. Να ακουμπάς κάποιον και να σου λέει "φύγε φίλε δεν έγινε τίποτε...", να σε ξύνει μηχανάκι με ελιγμό ανάμεσα σε σταματημένα στην κίνηση και να εξαφανίζεται χαλαρά αλλά και να γίνεται η ίδια ΄φαση και να βγαίνει ένας φορτισμένος και έξαλλος και να ζητάει από τον άλλο να του πάρει ...καινούργιο προφυλακτήρα γιατί έχει αμάξι ενός χρόνου (άσχετο αν η επιφανειακή γρατζουνιά ήταν πέντε πόντους και ζήτημα ήταν αν είχε φύγει το χρώμα ή αν ερχόταν με πέρασμα στον αλοιφαδόρο). Όλα αυτά θα έλειπαν αν ήταν υποχρεωτικά τα καουτσουκένια "φιλέτα" ενσωματωμένα στους προφυλακτήρες. 

δηλαδή αν αυτοί οι σουπερ ντουπερ προφυλακτήρες πέσουν πάνω σε ένα μαχαίρι με 4 χιλιοόμετρα δεν θα πάθουν τιποτα;;;

και όμως αν κοιτάξεις στα manual των αυτοκινήτων περιγράφει ότι ο προφυλακτήρας αντέχει σύγκρουση μέχρι κάποια χιλιόμετρα. αντέχει σημαίνει ότι ΔΕΝ σπάει όχι ότι δεν γρατζουνιέται. μπορείς να πάς και με το χέρι σου και να τον πιέσεις μέσα και έχει κάποια ελαστικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 4:04 ΜΜ, kalmik είπε

Κάποτε στις ΗΠΑ που όλο κατηγορούμε (νομίζω δεκαετία 1980-90) είχε βγει μια προδιαγραφή για όλα τα οχήματα να φοράνε προφυλακτήρες που να μην παθαίνουν καμία ζημιά μέχρι πρόσκρουση με 4χλμ. ταχύτητα, να έχουν γύρω γύρω ελαστική επένδυση κλπ. Δυστυχώς η αυτοκινητοβιομηχανία το πολέμησε και αυτή η προδιαγραφή καταργήθηκε. 

Mάλλον για να μην σπάνε τα πόδια των πεζών .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2020 στις 7:33 ΠΜ, adi32 είπε

Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχει δωρεάν πάρκινγκ. Ακόμα και όταν είναι άδειο υπάρχουν γίδια που παρκάρουν μπροστά στην πυλωτή μας. 

Επειδή δεν είναι δυνατόν να γίνουν χιλιάδες πάρκινγκ ούτε να μπει μυαλό δια μαγείας σε ζώα, ούτε μπορούμε να περιμένουμε να λειτουργήσει η παιδεία σε άτομα 18-98 ετών, η μόνη λύση είναι αυστηρές ποινές αστυνόμευση και κάμερες. 

Στο μετρό γιατί όλοι φέρονται κόσμια ενώ στον ηλεκτρικό ήταν ζούγκλα? 

Μπροστά στην πυλωτή σου έχεις πληρώσει για χωρο πάρκινγκ στο δήμο σου; Γιατί ο παράνομος είσαι εσύ που βάζεις τη ραμπίτσα στο πεζοδρόμιο και όχι αυτός που παρκάρει μπροστά σου. Φέρε όποιον αστυνόμο θες αν δεν έχεις ταμπέλα ή κίτρινη διαγράμμιση δεν βεβαιώνει παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, efo355 είπε

Μπροστά στην πυλωτή σου έχεις πληρώσει για χωρο πάρκινγκ στο δήμο σου; Γιατί ο παράνομος είσαι εσύ που βάζεις τη ραμπίτσα στο πεζοδρόμιο και όχι αυτός που παρκάρει μπροστά σου. Φέρε όποιον αστυνόμο θες αν δεν έχεις ταμπέλα ή κίτρινη διαγράμμιση δεν βεβαιώνει παράβαση.

Είμαι  παράνομος εγώ και όλοι οι ένοικοι που δεν μπορούμε να βγούμε από την πολυκατοικία μας και όχι αυτός που κλείνει την είσοδο. 

Ωραίος

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, efo355 είπε

Μπροστά στην πυλωτή σου έχεις πληρώσει για χωρο πάρκινγκ στο δήμο σου; Γιατί ο παράνομος είσαι εσύ που βάζεις τη ραμπίτσα στο πεζοδρόμιο και όχι αυτός που παρκάρει μπροστά σου. Φέρε όποιον αστυνόμο θες αν δεν έχεις ταμπέλα ή κίτρινη διαγράμμιση δεν βεβαιώνει παράβαση.

Αν εχουν ανεβει πανω στο πεζοδρομιο ομως ειναι παρανομοι ασχετα με την υπαρξη πυλωτης η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...