Προς το περιεχόμενο

Ερευνα ποιότητας για αυτοκινητα που οδηγουμε


manolis790

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα για να γραψουμε τι αυτοκινητα εχουν περασει απο τα χερια μας και τι προβληματα ειχαμε. 

Προσοχη το τι προβλημα βγαζει το καθε αυτοκινητο πιστευω οτι εξαρτατε σε καποιο βαθμο και με την οδηγηση που κανει ο καθε ενας

Opel Corsa Music 1,4-90 HP Βενζινη του 2005

Αγορα σαν καινουργιο το 2005 και μεχρι το 2019 που το πουλησα το μονο προβλημα που εβγαλε ηταν αρχες του 2019 που αλλαξα πολλαπλασιαστη και μπουζι με κοστος 160 ευρω.

 

Επεξ/σία από manolis790
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, manolis790 είπε

το τι προβλημα βγαζει το καθε αυτοκινητο πιστευω οτι εξαρτατε σε καποιο βαθμο και με την οδηγηση που κανει ο καθε ενας

Οχι απαραίτητα.

Π.χ οι πολλαπλασιαστές, οι αισθητήρες και τα dsg των vag χαλάνε λόγω κακής ποιότητας και όχι λόγω κακής χρήσης.

Επίσης άλλο η απτή ποιότητα (η εικόνα που βλέπει και πιάνει ο καταναλωτής) και άλλο η συνολική ποιότητα του οχήματος (η οποία δεν φαίνεται) από την οποία εξαρτώνται τα προβλήματα που θα εμφανίσει.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Candela είπε

Πιστεύω ότι η ποιο αξιόπιστη μάρκα με τα λιγότερα προβλήματα και την καλύτερη ποιότητα κατασκευής σήμερα είναι η Toyota

Οι ανεξάρτητοι οργανισμοί βγάζουν πρώτους σε αξιοπιστία τους Κορεάτες.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλαδα η πιο αξιοπιστη μαρκα ειναι αυτη που εχει αγορασει ο καθενας και παραμενει κατοχος της και οι αναξιοπιστες ειναι οι ανταγωνιστικες μαρκες. Ειναι οπως βλεπεις κατι φουσκωμενους τυπους με τρομπα να σου λενε "μονο πρωτεινη φιλε και πολλη γυμναστικη" και λενε τους αλλους φουσκωτους, ζακια/ντοπαρισμενους κλπ.

Αν περιμενεις ειλικρινεις απαντησεις σε αυτο το τοπικ, καπου εχεις μπερδευτει.

Αλλωστε ουτε εσυ το ξεκινας καλα οταν λες οτι οπελ 14ετιας δε σου εβγαλε τιποτα εκτος απο 1 πολλαπλασιαστη. Μπορει ναναι κι ετσι, αλλα πιστευτο δεν ειναι με τιποτα....

ΥΓ. Η μπουρδολογια σε αυτες τις συζητησεις δεν γινεται απαραιτητως σκοπιμα. Ειναι απλο. Επειδη στην Ελλαδα το καρο θεωρειται προεκταση αλλου οργανου του σωματος, ειναι φυσιολογικο ο ιδιοκτητης του να ξεχναει οτι το καμαρι του, πρακτικα του χει βγαλει μεσα σε 15 χρονια το λαδι...  Μπορει πριν μια 10ετια πχ να σε ειχε αφησει η τρομπα βενζινης σε τιποτε κατσαβραχα, και πλεον να το χεις οντως ξεχασει γιατι... σιγα τη βλαβη και γιατι υπαρχουν σημαντικοτερα θεματα στη ζωη, απο μια τρομπα βενζινης. Για να σου απαντησει καποιος ειλικρινα για βλαβες στο καρο του πρεπει ειτε να τον εχει βασανισει απειρα το αυτοκινητο του και να τον εχει βγαλει εκτος εαυτου, ειτε να πεσεις σε πολυ ειλικρινη ανθρωπο που δεν εχει συμπλεγματα για το καρουλι του και την επιλογη του, ειτε και τα δυο. Ειχα ενα ιμπιζα που απο τη πρωτη μερα που το πηρα απο αντιπροσωπεια με τις ζελατινες ειχε θεματα, και ειλικρινα δε μπορω να θυμηθω μια μια τις βλαβες που ειχε βγαλει και γιατι εχω χασει το λογαριασμο και γιατι καθε φορα πληρωνα, εφτιαχνε και συνεχιζα τη ζωη μου αντι να ασχολουμαι με παλιοσιδερα. Μεχρι που το πουλησα, πηρα ενα αμαξι που δεν ειναι το ιδιο ζημιαρικο και τοτε καταλαβα τι τραβαγα με το ιμπιζα. Οσο ειχα το ιμπιζα στην κατοχη μου νομιζα οτι ολα ειναι φυσιολογικα, οπως και ο ρυθμος βλαβων και δεν του χρεωνα τιποτα. Μετα καταλαβα τι χρεπια πουλαγε η VW.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μοντέλα στην ίδια μάρκα δεν είναι ίδια, πχ κάποια μοντέλα στο γκρουπ Vag βγάζουν προβλήματα στην καδένα, και κάποια άλλα μοντέλα όχι.Παίζει ρόλο ο προμηθευτής που παίρνει η κάθε μάρκα τα υλικά κατασκευής και τα συναρμολογεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Στην Ελλαδα η πιο αξιοπιστη μαρκα ειναι αυτη που εχει αγορασει ο καθενας και παραμενει κατοχος της και οι αναξιοπιστες ειναι οι ανταγωνιστικες μαρκες.

Δεν έχεις δίκιο, εγώ προσωπικά τη Fiat τη θεωρούσα εντελώς αναξιόπιστη ακόμα και τότε που ήμουν κάτοχος Fiat.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχεις δίκιο, εγώ προσωπικά τη Fiat τη θεωρούσα εντελώς αναξιόπιστη ακόμα και τότε που ήμουν κάτοχος Fiat.

Εσυ εισαι η εξαιρεση του ελληνικου κανονα την οποια εχω περιγραψει στο ΥΓ μου. Το γεγονος ειναι, πως ειδικα μεσα σε φορουμς, δεν γινεται να περιμενει κανεις ειλικρινεις απαντησεις απο τους κατοχους σε ποσοστο τετοιο ωστε να εξαγει συμπερασματα ή εστω σε ποσοστο τετοιο που να μπορει να γινει συζητηση που να μη βασιζεται στην καχυποψια. Ηδη το γεγονος οτι διαβασα για οπελ 14ετιας απροβληματιστο...προβληματιζει εμενα για το πώς ξεκιναει αλλη μια τετοια κουβεντα.

Ξαναλεω ειτε επειδη απλως ειναι "υπερηφανοι" για το "καμαρι" τους, συνεπως μπαινουν στο ψυχαναγκασμο του να πουλανε φιδια στον κοσμο για το... χρεπι τους, ειτε επειδη εθελοτυφλουν στα ορια του να μη το καταλαβαινουν/θυμουνται καν οτι εχουν/ειχαν προβλημα με το αμαξι τους.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Εσυ εισαι η εξαιρεση του ελληνικου κανονα την οποια εχω περιγραψει στο ΥΓ μου. Το γεγονος ειναι, πως ειδικα μεσα σε φορουμς, δεν γινεται να περιμενει κανεις ειλικρινεις απαντησεις απο τους κατοχους. Ξαναλεω ειτε επειδη εθελοτυφλουν, ειτε επειδη απλως ειναι "υπερηφανοι" για το "καμαρι" τους.

Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που εθελοτυφλούν, που δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος επιλογή, που δεν πρόκειται ποτέ να κατηγορήσουν κάτι δικό τους, μόνο που - κατά τη δική μου άποψη τουλάχιστον - δεν είναι τόσοι πολλοί όσο νομίζεις.

Πάντως είναι και μερικοί που μέσα στα φόρουμς τους πιάνει κρίση ειλικρίνειας λόγω της ανωνυμίας που τους προσφέρει, ενώ έξω από τα φόρουμς δεν θα πάθαιναν ποτέ τέτοια κρίση :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω τα Alfa εβγαζαν προβληματα το ενα μετα το αλλο (καποια ακομα βγαζουν) και βλεπεις ιδιοκτητες να λενε μονο τα καλυτερα, τι να λεμε τωρα;

Τα ιδια και με το group Vag.

Σε γενικες γραμμες παντου θα βρεις ελλατωματικα μοντελα και γραμμες αυτοκινητων, καποιες εταιρειες ομως εχουν πασιγνωστα θεματα με τα αυτοκινητα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Εδω τα Alfa εβγαζαν προβληματα το ενα μετα το αλλο (καποια ακομα βγαζουν) και βλεπεις ιδιοκτητες να λενε μονο τα καλυτερα, τι να λεμε τωρα;

Έτσι ακριβώς, σε ένα άλλο θέμα τόλμησα να γράψω πως Alfa Romeo δεν πρόκειται να είχα ακόμα και να μου το χάριζαν, και έπεσαν όλοι πάνω μου να με φάνε ζωντανό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εδω τα Alfa εβγαζαν προβληματα το ενα μετα το αλλο (καποια ακομα βγαζουν) και βλεπεις ιδιοκτητες να λενε μονο τα καλυτερα, τι να λεμε τωρα;

Τα ιδια και με το group Vag.

Σε γενικες γραμμες παντου θα βρεις ελλατωματικα μοντελα και γραμμες αυτοκινητων, καποιες εταιρειες ομως εχουν πασιγνωστα θεματα με τα αυτοκινητα τους.

Κάποιοι μπορεί να προτιμούν ένα μοντέλο alfa romeo επειδή τους αρέσει εμφανισιακά, και όχι τόσο για την αξιοπιστία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πού είπατε για φιατ. Είχα κάποια στιγμή τέλος του 90 αρχές του 00 ένα φιατ τιπο. 

Τρελή φάση με τα ηλεκτρικά του. Άναβαν λαμπάκια στο ταμπλό αβέρτα, ότι του ερχόταν κάθε φορά. Το αποκορύφωμα ήταν όταν κάποια στιγμή άναψα φλας, και ταυτόχρονα δούλευε και η κόρνα χωρίς να την πατάω. Προσοχή δούλευε όταν άναβε το φλας και σταμάταγε όταν έσβηνε. Έτσι όταν έστριβα είχε τρομερό συγχρονισμό με το φλας. Μπιπ - Μπιπ - Μπιπ .... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι η μόνη εξαίρεση.

Nissan Qashqai του 14 diesel βασική έκδοση. Σε 1-2 χρόνια τι τιμόνι άρχισε να φαίνεται ταλαιπωρημένο (έβαλα  κάλυμμα μετα) τα υφάσματα στις πόρτες ξεθώριασαν. Το εξωτερικό πλαστικό διακοσμητικό στις πόρτες φούσκωσε (εγγύηση). Τα λάστιχα στις πόρτες γεμάτα άσπρα στίγματα.

Μηχανικά, στο μηνα πάνω το start stop δεν δούλευε αλλαγή μπαταρίας (εγγύηση) δεν λύνεται το πρόβλημα , αλλαγή αισθητήρα πίεσης καυσίμου , λύθηκε για λίγο. Αργότερα ο αισθητήρας αυτός ξανά αλλαχθηκε.  Αλλαγή ζαμφορ (εγγύηση). Στα 70000κμ αλλαγή δίσκου. Από ότι έλεγαν και αργησα, ο δίσκος που έχει είναι μικρός της Renault και χαλάει εύκολα γιατί είναι βαρύ το αμάξι. Τελευταία άμα κρυονε το αυτοκίνητο δυσκολευοταν να πάρει μπρος. Καινούρια μπαταρία ... ποτέ δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Τελικά το πούλησα το 2018

Επεξ/σία από Boban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Boban είπε

Δεν είναι η μόνη εξαίρεση.

Nissan Qashqai του 14 diesel βασική έκδοση. Σε 1-2 χρόνια τι τιμόνι άρχισε να φαίνεται ταλαιπωρημένο (έβαλα  κάλυμμα μετα) τα υφάσματα στις πόρτες ξεθώριασαν. Το εξωτερικό πλαστικό διακοσμητικό στις πόρτες φούσκωσε (εγγύηση). Τα λάστιχα στις πόρτες γεμάτα άσπρα στίγματα.

Μηχανικά, στο μηνα πάνω το start stop δεν δούλευε αλλαγή μπαταρίας (εγγύηση) δεν λύνεται το πρόβλημα , αλλαγή αισθητήρα πίεσης καυσίμου , λύθηκε για λίγο. Αργότερα ο αισθητήρας αυτός ξανά αλλαχθηκε.  Αλλαγή ζαμφορ (εγγύηση). Στα 70000κμ αλλαγή δίσκου. Από ότι έλεγαν και αργησα, ο δίσκος που έχει είναι μικρός της Renault και χαλάει εύκολα γιατί είναι βαρύ το αμάξι. Τελευταία άμα κρυονε το αυτοκίνητο δυσκολευοταν να πάρει μπρος. Καινούρια μπαταρία ... ποτέ δεν λύθηκε το πρόβλημα. Τελικά το πούλησα το 2018

Πιστεύω ότι η Nissan τα τελευταία χρόνια έχει ρήξει πολύ την ποιότητα κατασκευής στα μοντέλα της και δεν βγάζει τόσο ωραία μοντέλα.Ο πατέρας μου είχε Nissan Cherry του 1986 και είχαν βγει πολύ καλά εκείνα τα αυτοκίνητα.Και λειτουργεί ακόμα κανονικά, απλώς είναι παρατημένο χωρίς πινακίδες και δεν χρησιμοποιείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...