Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση PBX FRITZ!Box


G4sPar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι βοήθεια στο να συνδέσω δυο router της AVM για να έχουν κοινή τηλεφωνία.

Το πρώτο είναι το 7530 που έχει την βασική γραμμή - αριθμό τηλεφώνου και το δεύτερο είναι το 7170.

Παρακάτω θα γράψω τις ενέργειες που έχω κάνει και δεν τα έχω καταφέρει:
7530 - IP 192.168.178.1 - OS 7.13

  1. Telephony
  2. Telephony Devices
  3. Connected to the FRITZ!Box > Telephone (with or without answering machine)
  4. LAN/WLAN (IP telephone)
  5.  Μέτα βάζω Username και Password > Παράδειγμα Username: xxxx Password:yyyy
  6. Μέτα διαλέγω το τηλέφωνο μου
  7. accept all calls

7170 - IP 192.168.178.10 - OS 58.04.85

  1. Internet Telephony
  2. Internet Telephone Number
  3. Internet Number: 2101234567
  4. User name : xxxx
  5. Password: yyyy
  6. Password confirmation: yyyy
  7. Registrar: 192.168.178.1

Και στο τέλος γράφει το νούμερο μου δεν είναι registered.
Ανεβάζω και μια φωτογραφία του 7170 μέσα στο Internet Telephone Number μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο.

 

1111111.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα έχεις όπως τα γράφεις, αρκεί το 7170 να παίζει ως IP Client, παίρνοντας σύνδεση από το 7530 στην δική του LAN1 θύρα.

Πως συνδέονται τα 2 Fritz και το κυριότερο πως έχεις ρυθμίσει το 7170 να παίρνει σύνδεση στο διαδίκτυο (έχει άραγε σύνδεση);

Μπορείς να δώσεις εικόνα με τις σχετικές ρυθμίσεις;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"το κυριότερο πως έχεις ρυθμίσει το 7170 να παίρνει σύνδεση στο διαδίκτυο (έχει άραγε σύνδεση);"
Το 7170 είναι πάνω στο 7530 και παίζει ως IP Client απ την LAN1.
Έχει σύνδεση στο διαδίκτυο το 7170.
 

"Μπορείς να δώσεις εικόνα με τις σχετικές ρυθμίσεις;"

Ναι βεβαίως και από τα δυο; Και σε ποιες ρυθμίσεις αναφέρεσαι;
Υποψιάζομαι ότι πρέπει να κάνω κάτι με το 7530 που δεν το έχω κάνει ακόμα...

1.png

2.png

3.png

Επεξ/σία από G4sPar
7170
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω κάνει κάποια άλλη ρύθμιση πέρα απ αυτά που γράφω στην αρχή...
Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από το 7530 και το  7170 μήπως φανούν χρήσιμες

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από G4sPar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω αυτές τις ρυθμίσεις, που είναι άσχετες με την μεταξύ τους συνεργασία. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος, στο τι θέλω.

Από το 7530, τις ρυθμίσεις που έχεις ορίσει για να δημιουργήσεις το extension π.χ. 620 για χρήση του από το 7170.

Από το 7170, τις SIP ρυθμίσεις που του έχεις ορίσει για να συνδεθεί στο extension 620 του 7530.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Από το 7530, τις ρυθμίσεις που έχεις ορίσει για να δημιουργήσεις το extension π.χ. 620 για χρήση του από το 7170.

Έχει μπει στο 621 γιατί στο 620 είναι το κινητό μου που το έχω σαν fritz fon.

9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Από το 7170, τις SIP ρυθμίσεις που του έχεις ορίσει για να συνδεθεί στο extension 620 του 7530.

Τώρα για το 7170 δεν κατάλαβα που μπορώ να βρω αυτό που θες... θα με βοηθούσε αν μου έλεγες το μονοπάτι και θα στο έδινα αμέσως!
Μπορεί να εννοείς αυτό;

 

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ με το 7530. Για το 7170 δεν έδωσες την εικόνα με τις ρυθμίσεις, που εμφανίζονται αν πατήσεις το εικονίδιο Edit δίπλα από το κόκκινο Χ.

Μετά δείξε και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο FON1 ή FON2 (σε όποιο έχεις συνδέσει τηλεφωνική συσκευή) στο μενού Telephony Devices > Overview.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2020 στις 11:28 ΠΜ, jkoukos είπε

ΟΚ με το 7530. Για το 7170 δεν έδωσες την εικόνα με τις ρυθμίσεις, που εμφανίζονται αν πατήσεις το εικονίδιο Edit δίπλα από το κόκκινο Χ.

Μετά δείξε και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο FON1 ή FON2 (σε όποιο έχεις συνδέσει τηλεφωνική συσκευή) στο μενού Telephony Devices > Overview.

το νούμερο που πρέπει να σεταρω πρέπει να είναι 302101234567 ή 2101234567;

 

 

Στιγμιότυπο από 2020-07-01 12-08-27.png

Επεξ/σία από G4sPar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις φαίνονται σωστές. Απλά απενεργοποίησε τα 2 v (στα κουτάκια μετά το 00 30). Αρκεί φυσικά το username (XXXX) και το password (****) να είναι τα σωστά που έχεις ορίσει στο 7530.

Τι εννοείς πως θα γράψεις τον αριθμό; Το νούμερο που γράφεις στο 7170, είναι απλά αναγνωριστικό για εμάς και δεν έχει καμία χρήση για τις κλήσεις. Εγώ στο δικό μου 7270 έχω γράψει 7360, για να θυμάμαι ότι η γραμμή αυτή δουλεύει μέσω του μπροστινού Fritz 7360. Σε παλαιότερα firmware μπορούσαμε να γράψουμε και γράμματα, αλλά έχει χρόνια που το κατάργησαν και βάζουμε πλέον μόνο νούμερα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 1:49 ΜΜ, jkoukos είπε

Οι ρυθμίσεις φαίνονται σωστές. Απλά απενεργοποίησε τα 2 v (στα κουτάκια μετά το 00 30). Αρκεί φυσικά το username (XXXX) και το password (****) να είναι τα σωστά που έχεις ορίσει στο 7530.

 

Τότε τι άλλο θα μπορούσε να φταίει; Και γενικά τι θα μ συμβούλευες να κάνω;

Στις 1/7/2020 στις 1:49 ΜΜ, jkoukos είπε

Τι εννοείς πως θα γράψεις τον αριθμό;

Αν πρέπει να βάζω παντού τον κωδικό της Ελλάδος "30" μπροστά από το σταθερό τηλέφωνο... Αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο.

 

Στις 1/7/2020 στις 1:49 ΜΜ, jkoukos είπε

Εγώ στο δικό μου 7270 έχω γράψει 7360, για να θυμάμαι ότι η γραμμή αυτή δουλεύει μέσω του μπροστινού Fritz 7360

Θέλεις να μου γράψεις αναλυτικά σε παρακαλώ τα βήματα που έκανες; Δεν ξέρω τι κάνω λάθος και δεν τα καταφέρνω... Δεν πιστεύω οτι είναι το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου άλλα κάτι κάνω με αποτέλεσμα να μην τα καταφέρνω.

 

παρ' όλα αυτά θέλω να σε ευχαριστήσω για τον κόπο και την προσπάθεια σου το λέω και το εννοώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G4sPar είπε

Τότε τι άλλο θα μπορούσε να φταίει; Και γενικά τι θα μ συμβούλευες να κάνω;

Αν πρέπει να βάζω παντού τον κωδικό της Ελλάδος "30" μπροστά από το σταθερό τηλέφωνο... Αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο.

Θέλεις να μου γράψεις αναλυτικά σε παρακαλώ τα βήματα που έκανες; Δεν ξέρω τι κάνω λάθος και δεν τα καταφέρνω... Δεν πιστεύω οτι είναι το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου άλλα κάτι κάνω με αποτέλεσμα να μην τα καταφέρνω.

παρ' όλα αυτά θέλω να σε ευχαριστήσω για τον κόπο και την προσπάθεια σου το λέω και το εννοώ!!

ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!!!

Αν έχεις τον θεό σου... 

1ον απλά έπρεπε να διαβάσω τα logs... :P
2ον το όλο πρόβλημα ήταν στο fritzfon...
δηλαδή πήγαινε να πάρει την χειραψία το 7170 από το 7530
αλλά για κάποιον λόγο το 7530 έβλεπε ότι το fritzfon προσπαθούσε να πάρει χειραψία με αποτέλεσμα να την δίνει άλλου

και το 7170 να μην την παίρνει πότε.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...