Προς το περιεχόμενο

MBP 13 vs MBP 16


Ntenteras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ. Μπορώ με τα ίδια λεφτά να αγοράσω είτε base Macbook Pro 16αρι (6 core i7, 16GB RAM, 512GB SSD, dedicated GPU 4GB) είτε custom configuration Macbook Pro 13αρι (4 core i7, 32GB RAM, 512GB SSD, integrated GPU). Η χρήση είναι βαριά simulations σε MATLAB/Python και περιστασιακά Lightroom. Τώρα έχω ένα παλιότερο 13' MBP και η αλήθεια είναι ότι με έχει βολέψει πολύ με το πόσο portable είναι. Σκέφτομαι ωστόσο να πάρω το 16' λόγω του CPU που από benchmarks φαίνεται να είναι 50% πάνω σε απόδοση. Παράλληλα σκέφτομαι ότι αν πάρω το 16' μπορώ να κάνω dual boot με windows και να παίζω και κάνα παιχνιδάκι μια στο τόσο. Αυτό που με φοβίζει στο 16' πέρα από το μέγεθος είναι τα μόνο 16GB RAM.

Οπότε το δίλημμα είναι portability + extra RAM vs δυνατότερος CPU + dedicated GPU. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takismakeleio είπε

Νομίζω ότι το 13'' μέχρι 16 gb ram πάει, δεν παίρνει 32.

Έχω την δυνατότητα να παραγγείλω απευθείας από το apple.com οπότε μπορώ να το κάνω customize μέχρι 32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο επεξργαστης είναι πιο σημαντικός από την ram. Μακάρι το 13αρι να είχε εξαπυρηνο. Ξέρω ότι η ram είναι απαραίτητη σε κάποιες εφαρμογές αλλά η extra πυρήνες δίνουν άλλο αέρα και δεν είναι λίγο ότι με την παραπάνω απόδοση του επεξεργαστή , έχεις το task να τελειώνει γρηγορότερα χωρίς να μένει πολύ ώρα στην ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η ram είναι το βασικό, ας έχει τουλάχιστον 24 και μετά κοιτάω για επεξεργαστή. To mac μου αγοράστηκε το 2012 (αλλά μοντέλο imac 2011,  το πήρα μεταχειρισμένο) με 4 gb ram. Στη βδομάδα πάνω, πήρα άλλες 2 4άρες κι είχα 12. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. 10 φορές πιο γρήγορο, ακόμα και σε browsing ή ακόμα και στο φόρτωμα του λειτουργικού. Οταν ξεκίνησα να δουλεύω επαγγελματικά στο μηχάνημα, του έβγαλα τις αρχικές 2 2άρες κι έβαλα 2 8άρες, σύνολο 24gb. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Σα να είχες τον υπολογιστή δεμένο και να τον έλυσες. Αργότερα, είδα ότι φτύνηναν οι μνήμες ram κι αγόρασα άλλες 2 8άρες, σύνολο 32. Από τα 24 στα 32 ομολογώ ότι δεν είδα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 8:13 ΜΜ, atheatos είπε

Για μένα ο επεξργαστης είναι πιο σημαντικός από την ram. Μακάρι το 13αρι να είχε εξαπυρηνο. Ξέρω ότι η ram είναι απαραίτητη σε κάποιες εφαρμογές αλλά η extra πυρήνες δίνουν άλλο αέρα και δεν είναι λίγο ότι με την παραπάνω απόδοση του επεξεργαστή , έχεις το task να τελειώνει γρηγορότερα χωρίς να μένει πολύ ώρα στην ram.

Νομίζω έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Αποφάσισα όμως να πάρω το 13αρι. Χάνω σε δύναμη, αλλά το portability είναι πιο σημαντικό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...