Προς το περιεχόμενο

Τα Macbooks με ARM επεξεργαστές δεν θα υποστηρίζουν Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, forgotten είπε

Και αυτο ειναι εκπληξη? Ειναι φανερο οτι αλλαγη αρχιτεκτονικης σημαινει απο το μηδεν δημιουργια εφαρμογων κλπ, τα αστεια περι emulator είναι απλά αστεία...

 

Μα εδώ μιλάμε για το dual boot, γιατί αναφέρεσαι σε emulation? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, apos είπε

Μα εδώ μιλάμε για το dual boot, γιατί αναφέρεσαι σε emulation? 

Σε προηγούμενη ανάρτηση της εταιρίας εξέταζε emulation κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ από το άρθρο κρατάω το ότι δεν θα γίνεται να κάνεις boot κανένα άλλο λειτουργικό πέρα από macOS. Μόνο ό,τι γίνεται virtualize.

Όχι πως έτρεξα ποτέ Linux στο Mac μου εκτός από vm πάντως. Και boot camp partition έχω να στήσω 10 χρόνια νομίζω... Σε VM όμως τα Windows ήταν πάντα μια ωραία καβάτζα για μια στο τόσο που θα χρειαζόταν κάποιο utility που δεν το βρίσκεις πουθενά αλλού. Και για web developers που ήθελαν να κάνουν tests σε Windows browsers, αν και πλέον θεωρώ δεν χρειάζεται ούτε αυτό.

8 λεπτά πριν, forgotten είπε

Σε προηγούμενη ανάρτηση της εταιρίας εξέταζε emulation κλπ...

Το “Rosetta 2” δεν θα κάνει emulation, αλλά translation (μία φορά κατά την εγκατάσταση ενός x86 app) και δεν θα υποστηρίζει τα πάντα. Εκτός μένουν π.χ. kernel extensions και virtualization software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Κλασσικός βαλκάνιος κάγκουρας με LED στο PC, χρυσή κάρτα VIP μέλους στο xiaomi-miui.gr κλπ

966167726_Screenshot2020-06-24at11_31_01AM.png.e9a09a6127f582f4108830be176977e7.png

Ένα μόνο κομμάτι των professionals. Να βάλουμε και τους creatives μέσα; Τους corporate? Φυσικά, όλοι αυτοί δεν έχουν την παραμικρή ιδέα.

Ελα τώρα , αφού όλοι ξέρουμε ότι ο κόσμος που δεν ασχολείται με την τεχνολογία προτιμά να σκάσει 1500 ευρώ μίνιμουμ για να μπαίνει φουμπού.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VirusX2gr είπε


Windows IoT λέγεται(πρωην Embedded) και απευθύνεται σε βιομηχανικά κυρίως περιβάλλοντα! 
 

Εδώ μιλάμε για κάτι διαφορετικό..

Δεν μιλαω για τα iot, το εγραψα και παραπανω. Μολις βρω ακριβες ονομα ή sum απο iso windows για arm θα το ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω μια φορα δοκιμασα να βαλω boot camp.

το παρατησα. μετα μου καναν δωρο ενα Parallels κατι συναδερφοι, αυτο ηταν καλο.

ειχε πλακα. μετα απο λιγο το παρατησα και αυτο.

γουστα ειναι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οτι θα το παρει για να βαλει windows αλλα για να βαλει ΚΑΙ windows, καθως και linux ισως.

Τωρα δεν θα εχει την επιλογη καθολου για windows και για linux οπως φαινεται μονο μεσω VM.

οταν εγινε η αντιστροφη μεταβαση πριν 15 χρονια υποτιθεται οτι ηταν ενα μεγαλο πλεονεκτημα που θα εδινε αφορμη σε πολλους που δισταζανε να κανουν το βημα να παρουν Mac χωρις να χρειαστει να συμβιβαστουν.

Και windows για ARM να βγουν στο ευρυ κοινο ειναι δωρο αδωρο αφου η πλειοψηφια των 3rd party εφαρμογων (ο λογος για τον οποιο τα windows επικρατουν) δεν θα υποστηριχτει ποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Αφού δεν υποστηρίζουν ARM τα ίδια τα Windows ακόμα, αυτό είναι το λογικό. 
 

Γιατί αποτελεί είδηση είπαμε;

Τα windows υποστηρίζουν αρμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν πρόκειται για απλή διαμάχη fanboys....Ό,τι περιορίζει τις δυνατότητες είναι κακή εξέλιξη....Π.χ. imac 2010 27" (είχα δώσει τότε 2.200 ευρώ) η Apple το έχει εγκαταλείψει (vintage και καλά, δεν μου άλλαζαν ούτε καμμένο σκληρό δίσκο, έτρεχα στην irepair). Ενώ έχει μείνει σε MacOs High Sierra (3 γενιές πίσω), τρέχει μια χαρά Windows 2010 May Update...Το ίδιο ισχύει για παλιό μου (2011) mac mini (800 ευρώ) και ένα macbook air (1800 ευρώ)...Όταν τα είχα στην εποχή τoυς αναρρωτιόμουν πώς ζούσα πριν από την Apple...Όταν τα εγκατέλειψε όμως αντιλήφθηκα ότι μόνο στην Αμερική αξίζει να σκάσεις τόσα λεφτά (εκεί έχουν προγράμματα απόσυρσης και αντικατάστασης με νέα πολύ δυνατά). Γι' αυτό το θεωρώ κακή εξέλιξη αυτό....Όσο για Windows υπάρχουν σε Arm, έχω ένα Surface ProX που τα τρέχει άψογα (με εκνευρίζουν βέβαια κάποιες ασυμβατότητες και περιορισμοί), δεν υπάρχει σύστημα ψύξης να σε ζαλίζει και η μπαταρία αξιοπρεπής (13 ώρες για απλές διεργασίες). Προς στιγμήν τα θεωρώ ανώριμα όμως τουλάχιστον για windows....

Συμπέρασμα: Η απόλυτη εξάρτηση από τις ορέξεις της Apple, ιδίως σε μια ανώριμη και μικρή αγορά, όπως η ελληνική, είναι κακή εξέλιξη.... Εγώ προσωπικά θα το σκεφτώ να αγοράσω mac με arm...Γιατί κάποιες φορές η χρήση windows σε mac δεν είναι μαζοχισμός όπως λέει ο χρήστης petranthe, αλλά απλά είναι μονόδρομος (εκτός αν σας φαίνεται φυσιολογικό να σκάτε 2χίλιαρα ανά 5 χρόνια που είναι ο κύκλος ζωής και υποστήριξης ενός mac....)

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει για χοντρο market segmentation η Apple, παλι οι χρήστες θα την φανε , τουλαχιστον πριν αν ήθελες να τρέξεις κατι απο win μπορουσες.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...